Vadászat
Számadás: az óesztendő utolsó vadászata a Kakat-mentén – GALÉRIÁVAL
Bánhalmára tartok vadászatra, a Középtiszai Vadásztársasághoz, de elébb lovat váltunk Kunhegyesen, mert ahova most indulunk, oda csak terepjáróval lehet lejutni.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Ha bárki azt hiszi, hogy egy vadászat biztos siker, bizonyára tévedni fog, mert a biztos, csak az ígéret lehet: ott, valahol a térkép közepén, avagy a szélén, várnak, de hogy odaérünk-e, hogy megérkezünk-e időben, már csak a jószerencse kérdése és a hitünké! Kopnak alattam a kilométerek. Földig érő ködben, osztóvonal után osztóvonal következik. Alig látok két csíkot magam előtt és a belső iránytű veri a vészharangot, mikor az árok széle éppen olyan színű, mint az úttesté. De át kell vágnom most a Nagy-Sárréten, éppen ugyanúgy, Várad felől nyugatnak, mint ahogyan tették a régiek. Ködbe burkolódzó sűrű, sötét, feneketlen decemberi éjszaka ez ma is s csak azt tudom mondani, hogy aki fél, aki elvesztette bizodalmát, ne jöjjön erre a vidékre, a reformátusok Tiszántúljára. Jó tanács, hogy hit nélkül itt, ma sem lehet lenni, anélkül ugyanis itt nem veti meg a lábát senki…
Nyugodtan ki merem jelenteni, hogy ilyen nehezen még nem jutottam ki a Nagy-Sárrétből. Arra „lefelé”, tehát Gyulának, Vésztőnek, persze jobban ismerem a járást, ismerek ott mindent kanyart. Emerre, fel Füzesgyarmatnak, vagy odébb Biharnagybajomnak, már más a helyzet. Ahogy itt mondják, rongyabbak (rosszak) az utak is és csak abban lehetünk biztosak, hogy előbb-utóbb jön majd egy kanyar, de azt nem, hogy mikor?! Olyan sötét, olyan köd van, annyi sárfelhordás, hogy azt se tudom már, hogy merre vagyok. S ami igaz, az igaz: Bucsa előtt már az osztóvonalak se látszanak, de egyszer csak meglátom az iránytadó fényeket…
Bánhalmára tartok vadászatra, a Középtiszai Vadásztársasághoz, de elébb lovat váltunk Kunhegyesen, mert ahova most indulunk, oda csak terepjáróval lehet lejutni. Sokszor voltam már itt, Bánhalmán, de most úgy alakult, hogy Ottokárt, sérülése miatt, nem tudtam magammal hozni s abban bízok, hogy Godó Zoltán, Támár Zoli, meghívóm és barátom sógora, majd kutyáival feledteti ezt a helyzetet. Mit ne mondjak, nagyon hiányzik a barna német vizslám. Nincs mit tenni…
Ahogy elhagyom a Nagy-Sárrét történelmi határait és átérek a Kunságba, a Nagykunságba, felszáll előttem a köd. Persze, hogy közzéverek a lovaknak s mikor elérem a régi „négyest” Karcagnál, arra gondolok, hogy nem fordulok Kisújszállásnak, hanem be Karcagnak és Berekfürdő érintésével Kunmadarasnak indulok s majd onnan fordulok be Kunhegyesre. Gyerünk!
Biztosan öregszem én is, mert egyre több ismerős, egyre több barát arca tűnik fel előttem. Egy-egy vadászterület, érdekes történetek, jó pörköltek…A többi nem számít. Ha volt is rossz, az a múlt homályába vész s lerántja magával a Nagy-Sárrét vizenyős, fekete földje. Senkit nem érdekel, senki nem emlékszik rá s eközben úgy hagyom magam mögött Karcag büszke városát a hajnali derengésben, hogy csak arra emlékszem vissza, mennyire csúszott az út a kereszteződésben..
Az osztóvonalat félig érintve, a kormányt finoman fogva, óvatos, szakaszos fékezésekkel ezt a pár kilométert gyorsan magam mögött tudom. Ahogy édesapám szokta mondani, most nem ülnék magam mellé, de hát ilyen ez a filmes szakma s a kunhegyesiek hatalmas, az ország második legnagyobb befogadású, református templomának tornyai ragyognak a napfényben. Aki erről érkezik, azt is észreveheti, hogy úgy tájolták a templomtornyokat, hogy azokat biztosan lássák a karcagiak is. Lehet, hogy Karcag a Nagykunság fővárosa, azért úgy látom, hogy ezek a kunhegyesi népek sem akartak lemaradni és akkora templomot építettek, amekkorát csak bírtak. Még egyszer leírom, amekkorát csak bírtak, mert erre nincs épeszű magyarázat. Nem tudom mekkora összefogás lehetett közöttük, de annyi szent, hogy megmutatták és hamarosan a tornyok alatt fordulok el..
Támár Zoli úgy mondta, hogy a Házi-gyepen vadászunk majd, ott, ahol a jó barátja, Házi Tibiék gazdálkodnak. Na, hát arra arra kíváncsi vagyok nagyon! Emlegetjük, hogy tavaly a felesége várta az ünnepi vadászat végén a kapuban és kérdezte, hogy mi lesz a zsákmány! Fácán! Akkor az kerül holnap az asztalra! Jó volt látni az autóból s már mentünk is tovább. Így megy errefelé!
Zoli barátom minden vágya volt, hogy szerezzek neki egy lőszeres ládát. Nehéz ügy. Nekem is, Gergelynek is egyforma van és azt nem adom szívesen, viszont tudtam, hogy nagyon vágyik rá. Lestem is, kerestem is a vásárokban: egy, hátha felbukkan, s végül Mórahalmon, egy régi ismerős ponyváján, megannyi érdekes dolog között ráakadtam. Igaz, fele akkora, mint az enyém, de ez is valaha géppuskalőszereket rejtett, bár annyiban különleges, hogy a briteknél rendszeresítették. Pár ezer forintért jutottam hozzá, de ritkaság. Látom, hogy igazán örül neki. Rögtön bele is dobtunk egy doboz 12-es töltényt, ami úgy illet bele, mint kulcs a zárba!
- Használd egészséggel!
- Úgy lesz komám!
Árnyalta az óesztendő utolsó vadászatát, hogy Bóta János, a társaság elnöke nem tudott eljönni. Mindannyiónknak hiányzott s ha nem is olyan bőbeszédű, azért egy jókedélyű elnök jelenléte mindig feldobja a társasvadászatokat. Hiányzott is egész nap..
Tudni kell, hogy itt Bánhalmán, a társasvadászat mindig is ünnepnap. Fakad ez abból, hogy viszonylag kevés, mintegy hat körvadászatot rendeznek. Vadászházukra büszkék s ha nem is csendesen, de igazán nem harsányan gyülekezünk, mert a faluban jobbról is, balról is, laknak. Ez nem olyan vidéki vadászház, hogy titokban, elzártan fenn, valahol a sűrűben gyülekezünk. Itt mindenki tudja, hogy vadászok indulnak a határba!
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Érdekes. Talán benne van ebben is a reformátusok lelkülete, hogy aki akar, ide beléphet. Nincsenek titkok s nem kell rászólni senkire, hogy így, vagy úgy viselkedjen. Egy rossz szó, egy hangos kurjantás nincs s még a legfiatalabb hajtó is úgy áll a nagyapja a mellett, mintha ezer, meg ezer éve vadászna.
Sok helyen otthon tudja magát érezni az ember. Van úgy, hogy először jár ott, de van úgy, hogy visszatér s most itt, Bánhalmán, én már nem is tudom hányadjára jöttem el, hányadjára hívtak el. Persze, hogy jól esik…
Bánhalmával, Támár Zolival mindig úgy vagyok én, hogy nem tudok úgy felkészülni, hogy ne érjenek váratlan helyzetek. Mikor legelső alkalommal jöttem, már 15 éve írtam újságot és elmondta Támár Zoli, hogy nagyon kíváncsi volt arra, tényleg bírom-e a szántást. Úgy intézte a barátom, hogy hat kilométer jutott, persze három napos eső után, a mélyszántásban. Hősiesen bírtam, amit jóbarátom ma is emleget. Akkor történt, hogy nem lőttem több nyulat, mert nem tudtam volna végigmenni. Minden erőmet össze kellett szedni, hogy a nyulakkal, a puskával és minden felszerelésemmel kiérjek!
- Úgy volt – neveti -, de képzeld, hogy a múlt héten végigjártuk megint és egy vadászunk csizma nélkül ért ki, amiért másnap hárman mentek ki. Alig tudták kitépni a sárból!
- Emlékszem arra a hajtásra. Ha megálltál, beragadtál a sárba!
A Murvás úton megállunk, közvetlenül a Nagykunsági főcsatorna egyik mellékága, azaz a Kis NK vagy még úgy is ismerhetik, hogy Magas vezetésű csatorna előtt. Még a nyáron itt kezdtünk őzbakra cserkelni – ismerem meg a hidat, de visszakanyarodunk, mert a régi, háromszögnádat akarjuk megtaposni. Aki ismeri a járást, elől megy, majd némi tanakodás után szó szerint megbeszélik mindenki előtt azok, akik tudják, ismerik a nádat, hogy akkor meddig menjünk? Még megülik – nézem őket, a szó jó értelmében! S akkor négyen, öten megforgatják, hol lenne jó menni, ki merre álljon, vigye a többit. A vendég, ne menjen a sűrűbe! Ne vesszen el! Majd tudjuk mi, hol lehet elmenni!
- Úgy, akkor ti erre, ti arra!
- Jól van komám, akkor a végén találkozzunk!
Bánhalmára, ha nem is fut be a vonat, de idekinn, a halastó mellett, egy elhagyott vasútállomás mellett lépdelek el. Egy nyúl végigvágtat a peronon, de azután arra fent visszaugrik a hajtásba és megszólal a puska. Tőlem jobbra meg egy-egy kakas emelkedik fel s hallom:
- Te lőtted? – kérdi Katona Mihály. Beszédéből hallik, hogy nem először tette fel a kérdést életében.
- Én. Vártam, hogy meglövöd te – mondja Támár Zoli.
- Így hiába vártad – érkezik a felelet.
Régi vágású, igazi öreg zsaru. Ismeri errefelé mindenki, a jó is, a csavargó is. Amolyan egyszer kérdezek – típusú ember, aki látható, hogy nem ijed meg az árnyékától s ha jól látom, itt van a régi főnöke is, Karakas László.
- Jól látod Péter, a régi szolnoki kapitány, ezredes úr az..
Nagy tisztesség úgy megöregedni, különösen egy rendőrnek, hogy feddhetetlen. Minden szakmában fontos, de a rendőrök között különösen. Ezt várja tőlük mindenki, ha már felesküdött s elég csak ránézni, elég csak a környezetét megfigyelni, pontosan lehet tudni, mit jelent öreg rendőrnek lenni. Aki a legvégén maga teszi le a „csúzlit”, hogy régi rendőrnyelvet használjak, meg a jelvényt, ami pontosan tudom, úgy hozzá tud nőni a rendőrhöz, hogy jó, ha túlélik. Bizony ez hivatás.
Mert jó rendőrnek, jó zsarunak lenni – fogalom. Olyan rendőrnek lenni, akinek a piacon, az utcán is előre köszönnek a csavargók, mert tudják, hogy nem lehet, ha úgy vesszük, megvenni, lefizetni. Érdekes dolog ám ez s ha hisszük, ha nem, tisztelet jár nekik. Tudják ám itt a Kunságban, a Jászságban, hogy nem érdemes se nappal, se éjszaka bezörgetni olyan helyre, ahol harapós kutya van..
Szúrós tekintetű az ilyenféle ember, aki tudja, merről jött, merre tart, ahogyan mi is, mert ráfordulunk a Házi-gyepre! Látszik, hogy jószág legeli, ahogy nézem, birka is járja s eszembe jut: hogy ne járná, mert Tibikééknek az is van!
Rém sűrű erdő előttünk. Mikor lehetek elálló? Feljebb Godó, a Tiszatáji Kennel tulajdonosa, középen Támár Zoltán, s ennyien elegek is vagyunk – na, meghallgattak az égiek? Kedveznek nekem, annyi szent, de maradok itt, emez oldalban, amott úgy gondolom, jobban fog húzni a madár, több nyúl vált át. Vadásszanak csak, ahogy szoktak, így is nagyon jól érzem magam, ám részben tévednem kell, mert előttem több nyúl ugrik, ami már kanyarodik is vissza a Házi tanyába.
Még ilyet! Úgy tűnik, Tibiék nem bántják, de lőni nem tudok, mert mind közelebb, közelebb jön a hajtás s ha még lehetne is, félve tennék lövést. Majd lesz arra még lehetőség, s a nyulak oldalra kanyarodva már fordulnak is hátra, miközben Zolira egy jó kakas húz rá, de megmarad magnak!
A rét, a mező úgy csillog, mintha cukorral szórták volna meg. Hiába süt a reggeli nap, olyan hideg van, hogy nem olvad el s millió darabra szórja, a megannyi jégkristály, a nap sugarait. Lassan mindenki kiér, lassan minden vadat összeszedünk és fentebb húzódunk. Már komolyabb erdő emelkedik felénk s mivel rossz ruhában jöttem, hogy ne sajnáljam, mikor a sűrű szaggatja le rólam a gúnyát, ezért nyugodt szívvel beállok Támár Zoli mellé.
- Jössz velünk? Menjél kívül! Ott többet lőhetsz!
- Lesz arra még alkalom. Bejövök, hátha tudok lőni szajkót!
- Az már valami!
A hajtás komolyan körbevette az erdőt s hogy van benne Mátyás madár, tudom, mert az imént, mikor megszólaltak a puskák, már hangoskodtak odabent. Ha szerencsém úgy fordul, akkor bizonyosan megkaparintom. Csak el ne vegyék – jut eszembe egy régi hajtás. Micsoda hitványság volt az.. Ki tudja, most elveszik-e tőlem, ha lövök?
Szól a puska.
Érdekes, hogy a nyúl behúzódott az erdőbe és sűrűbbnél sűrűbb részek váltogatják egymást. Van úgy, hogy Támár Zolival egymás mögött kell menni, most is elhúzódott felém, de ahogy lehet, visszább megy. Elég ránézzek, tudja, mire gondolok! Szajkók vannak előttünk, csak nem látjuk még őket. Kívül Godó Zoli. Ő is lesi, miközben ugrik a nyúl, de nem igazán merek, tudok lőni, mert sűrűben is vagyunk, a kutyákat se látom tisztán. Balra előre tőlem már a szárny, a balszárny zárja három vadásszal az erdőt. Fedett területen óvatos az ember, nagyon óvatos. Volt nekem szerencsém olyan új vadász mellett menni, nem is olyan régen, aki váltig állította, hogy nádban is lehet nyulat lőni… Lehetni lehet, csak nem mellettem. Úgy van ezzel mindenki. Jobb lett volna hajtani még egy pár évet, de neki puska kellett, mert olvasott róla, hogy az jó…
A rosseb eszi meg!
Inkább nem lövök s jobban tartok tőle, hogy nem látok át a sűrűben, mint a nyúl utáni vágyam. Nem baj, hadd menjen. Lehajolok, hogy át bírjak menni egy kökényes részen, mikor megszólal a puska felettem. Kivárt a szajkó és most dobta át felettem magát..
- Hova esett? – kérdem.
- Visszább, sokkal visszább!
- Gyere mutasd, hol keressem?
Nem tudom, merre lehet s kutatok, mint mikor hajtó voltam. Jót mosolygok magamban, mert sokszor még akkor is hajtó voltam, mikor már volt engedélyem. Számolgatok magamban s eszembe jut, amikor hatéves koromban apám tanítgatott, hogy merre jár, hol éjszakázik a madár és anyám ellenkezése ellenére felöltöztetett és megmutatta, hogy ülnek fel a tanya körül a fácánok az akácfákra. Olyan kicsi voltam, hogy még az öcsém sem született meg. Azt hiszem, hogy 1986. telén kezdődött minden s talán 2014-ben voltam úgy hajtáson, hogy nem vittem csak a kutyámat. Régi főnököm sokat is viccelődött velem, hogy hajtó voltál egykoron. Az, bizony az…
Ám mennyire jó hajtónak is lenni! Segíteni a vadászt. Meg kell tapasztalni, meg kell tanulni, hogy miként kell édesapánk, miként kell a barátai, a tagság között viselkedni. Hogyan kell a vendéget segíteni, hogyan kell különféle helyeken dolgozni. Mert egy jó hajtó sokat dolgozik. Lesi, figyeli a történéseket. Tudja, merre tör ki a madár, a nyúl, hova küldje a kutyáját s úgy figyeli, merre esik le a vad. Tudja, ha sokáig nem is, de annak pár pillanatig akkor is ott kell lenni, ha szárnyas és menni, menni, menni….!
- Ott kell lennie Péter! Ott kell lenne! – kiáltanak kintről, miközben visszhangzik az erdő..
- Áll a hajtás! Áll a hajtás!
Egy szajkó nem nagy zsákmány, de annál értékesebb. Trófeáját, a kék színű tollát büszkén viselheti az, aki megszólítja ezt a szemfüles, minden hájjal megkent kis erdei rablót, de az, aki csalárd módon veszi fel, veszi el, csapdában kaparintja meg, szégyellje el magát. Billeghet, tetszeleghet a dicsfényben, szép, égszínkék tollával, arról mindenki tudja, hogy senkiházi s ha csak egy ember is tudja, már az is sok – nincs becsülete az olyan embernek és előttem biztosan nem is lesz.
Nehezen, de meglelem és felveszem. Nem szívesen tenném az aggatékomra, mert ezt a szajkót nem én lőttem, így hát nem illik még a végéig sem s mivel közelítünk a kis tölgyes végéhez, ahonnan hallik már a szó, hiszen a Villogó mellett már beszélgetnek. Vége! Húzódjunk innen kifelé…
Odakint Godó Zoli vár és viszem is neki a szajkóját, ő meg eközben felém lép. Így illik. Pontosan jól tudja minden vadász, hogy ki, mit lő és megnézi mindenki a kis Mátyást, a hangos kis Mátyást, aki, ha kicsi is, aki, ha sokszor egyedül járja az erdőt, igazat mond. Nincs azzal mit tenni s hiába hangos az erdő, hiába kiabálnák túl, a Mátyás madár, ha egyedül is van, tudjuk jól, hogy igazat mond…
A távolban egy magyar zászlót fúj a szél, mellette régi oszlop s hogy messziről látjuk, az köszönhető annak, hogy a Nagypurgány-halomnál, a Kolbász-szék szívében fúj már a szél. S hiába állunk mi az erdő árnyékában, mert nyugati szél fúj a pusztában. Cibálja, borzolja a kis háromszínű magyar zászlót. Hiába s ha le is szaggatja, majd tesznek rá másikat!
- Az biztos komám!
Nehéz eltalálni a Nagykunságban, hogy mire gondolnak az emberek. Egy azonban biztos, hogy, ha igazítani kell a tetőn, ha be kell foltozni a kerítést, mert bebújt a róka, ha nehezebben folyik az uszadéktól a Villogó, akkor felmásznak, megigazítják a cserepet, akkor kicserélik, feszesre húzzák a drótot a kerítésnél s nem restek, bemásznak és vasvillával hányják ki a csörmőt a zsilipnél. Megfordítani, hitéből ezeket a kunokat aligha lehet kiverni: bár lehet próbálkozni! Ám azért, hogy a kedve is megmaradjon az itteni népeknek, kedvezni is kell(ene) nekik, mert hát, van úgy, hogy nem egyféleképpen sarjad a fű a pusztában s ügyesen, okosan kell a nyájat járatni a gyepen, de mégiscsak az a valódi, ha annyi a széna, hogy ha annyi van, hogy ha farral eszi is a juh, akkor sem fogy el!
Látom, hogy mi vár ránk. Most fordultunk vele szembe! Mellettem Támár Zoli jön, jobbról meg az öreg kapitány unokája, Marci. Biztos vagyok benne, ha tényleg felmegyünk a fedett lesig, hogy nem fogom kibírni s abban, is, hogy ha onnét meg visszafordulunk a Házi tanyának, engem este biztosan nem kell ringatni. Bár csak otthon lehetnék és úgy eladnám most ezt a hajtást. Tudom, ej, de tudom, hogy Támár Zoli rendezte így, de csak nevetem, mert a másik oldalán a sógorát kapta maga mellé.
- Na, apukám! Felkészültél?
A mai világban úgy látom, hogy a becsületszó néha-néha csorbát szenved. Sajnos, vannak, akiknél keveset jelent, ami viszont nem, egyáltalán nem igaz a Kunságra. Nincs még egy éve, amikor két ember beszélgetett. Nagy szavak hangoztak el. Alku, ígéret és egyezség következett. Egyik ajánlatot tett, a másik ígért. Nem pénzről, nem üzletről szólt, hanem nem másról, mint a becsületről – nem volt abban a beszélgetésben másról szó.
A lényeg nem is erről szólt valójában, hanem arról, ki, mit mond és arról, hogy összefognak egy jó dologért. Alig, alig telt egy hónap és hallom ám, látom ám, hogy semmit nem jelentett az adott szó. A magát tisztességesnek kikiáltó, nagyhangú, isteneskedő ember úgy dobta el a barátságot, úgy dobta el a saját ígéretét, amibe egyébként nem kényszerítette senki, hogy mikor ledőlt a becsülete, nemcsak a szomszéd faluban, még a szomszéd vármegyében is hallották. Arról meg ne is beszéljünk, hogy ott, ahol lakik, csak mosolyra húzódnak a szájak, mikor meglátják. Persze, híre ment a dolognak s ahelyett, hogy megerősödött volna benne, csak lekicsinylő mosolyok, a háta mögött, amikor meg nem hallja, epés, lenéző megjegyzések örvénylenek körülötte ma is. De hát, aki boltba, kocsmába, dohányboltba jár, aki az utcára lép, az számoljon ezzel. És igen. Lehetett volna másképpen is, üzenték meg, mert hát már csak üzenni lehetett, mert a barátságnak olybá, vége szakadt…
Nos, így jár a szavát meghazudtoló ember, hiába hord keresztet a nyakában. Felénk Biharban, a Hajdúságban, a Kunságban biztosan.
Él, szervesen és elevenen benne van ez még az itteni kunokban, ami árulás, az árulás. Úgy robog, úgy szalad a hír, mint amit a hangos vadlibák visznek szerte a Hortobágyon. Ha akarja se, úgy lesz, ha akarja se, úgy van, amint ő kigondolta.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Mindig érkezik segítség. Mindig küldenek odafentről jelet, ha gyengülne az ember ereje, akkor is tartson ki s szerencsénkre egy vizsla megszökött a gazdájától. A nyulak, amik felénk törnének, jobbra is, balra is, elindulnak a hajtásból. Egyáltalán nem sajnálom az esetet, ám a hajtás vége felé egy csak nekem fordul, amire ráduplázok, de sokat szalad még, mire mögöttünk eldől. Meglehetősen sokat kell érte visszamenni, de Marci, aki ezen a hajtáson mellém szegődött, már ugrik is érte.
Előttünk egy nagy víztározó. Amellett gyűlünk össze. Számoljuk a zsákmányt. Egy, kettő, három…fogjunk fel még egy kört és akkor mindenkinek jut! No, olyan helyen vagyunk most, ahol nem számoljuk ki-ki mennyi nyulat lőhet, hanem addig vadászunk, amíg meg nincs a teríték. Ahogy régen is vadásztak. Vad nélkül nem mehet haza senki, de nem is lőjük túl magunkat. Egyik többet, míg a másik kevesebbet lőhet, azután meg lehet a következő vadászaton fordul a szerencse!
Mondja valaki, hogy ez nem szép, nem régi szokása az ittenieknek? Mikor még erdésztechnikus tanuló voltam, az akkori nyugdíj előtti tanárok így tanították: addig lőjük a nyulat, ameddig lehet! Ha meglőttük, majd vadászunk fácánra! Ez a valódi!
Csak egy dolog tartja bennem a lelket, hogy aki ismeri a járást, igyekszik oldalvást menni. Vagy az úton, vagy valami csatornaszélben, de hogy nekem jut a hajtásderék, azt tényleg túl kell most már élni. Egészen a víztározótól, fel vissza a Házi-tanyáig, szántás, szántást követ és a melegedő időben egyre jobban a ragadós vetések is elém kerülnek. Sose lesz vége! Érdekes azonban, hogy a szántások már pirulnak, száradnak s ahogy fújja a szél, mind esik szét. Tavaszra, olyan lesz, mint a hamu, ez az öntésen kialakult föld.
- Itt négy fejjel szántottál Tibi! Szépen fordított az ekéd!
- Úgy látod?
- Úgy, meg mire ideértél, már esett az eső is!
- Esett, de honnan látod?
- Onnét, hogy már jócskán szalonnás volt!
Nincs két egyforma föld. Nincs két egyforma szántás. Pont két éve Fábián Karcsival beszélgettük, hogy egy eső miatt egy táblába két hétig nem tudtunk bemenni. Ugyan sikerült felszántani a télen, de még tavasszal, a magágykészítéskor, is látszott a különbség. Valaki közbekiált: hogy lehet az, hogy azért adnak támogatást, hogy ne szántsanak? – de nem szól, nem felel senki.
Hallgat a puszta és hallgat, lapul a nyúl is. Amelyik tovább bírja, az éli túl, de most itt én megyek s ahogyan pattan egyik is, másik is, megszólítom. Figyelek és egy pillanatot sem várok. Ha most nem lövöm meg, akkor nem jut mindenkinek! Ráadásul most az egész hajtás látja, ha rosszul lövök. Micsoda szégyen lenne! Ha akarja, ha nem, előbb utóbb mérlegre kerül az ember. Megint mérlegre tesznek a kunhegyesiek s a hajtás végére Marcinál kettő, míg balról egy egri kapusedző, Bukta Krisztián hoz egyet. Így jöttünk ki a hajtásderékból, az utolsó hajtásból, az óesztendő utolsó vadászatáról..
Fekete János vadászmester számol, miközben Juhász Attila hivatásos vadász készíti a terítéket. Házi Tibi még bekiált a tanyába, hogy délutánra jön, mire utána telefonálnak, hogy estére mit hozzon a faluból! 20 mezei nyúl, három fácánkakas és egy szajkó fekszik a terítéken.
Eltelt megint egy év. Egy különös év. A ma este, szilveszter estéje, holnap új év és akarva akaratlan számot vetünk 2024-ről. Ez az év különös esztendő volt, nemcsak nekem, hanem a kunhegyesieknek és az országban oly sok embernek. Mérlegre kerültünk, megmértek mindenkit, megméretszkedett az ország s hogy mindenki levonta a következtetéseit. Bizonyos. És bizonyos az is, hogy én is. Sok új ember, sok érdekes vadászat, munka és megannyi találkozás, egyeztetés áll mögöttem. Azonban meg kell hagyni, hogy nekem ez az év az adott szóról, a becsületről, a tisztességről szólt, annak a fontosságáról, amit leírva nem találunk meg. Amibe belevágtam, azt befejeztem, még, ha oly keservesen is, mint az év utolsó kürtözését. Bizony volt már jobb, de szólt, s ha már belekezdtünk, úgy illik, hogy be is fejezzük. A semmit nem lehet javítani és a nullával való szorzás is nulla. De változtatni, hinni, mindig lehet, csak rajtunk múlik és ezt a kunhegyesi nép biztosan tudja.
Innen, Kunhegyes alól, Bánhalmáról, a Kakat-mentéről, a Nagykunság szívéből, a híres sóút vámszedő hídfőjénél állva, mely Váradot és Pest-Budát kötötte össze, kívánok minden vadászbarátomnak, a kunhegyesieknek és az Agro Jager News olvasóinak eredményekben gazdag boldog új évet!
Folytatjuk..
Írta és fényképezte:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
lapigazgató
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Ágazati jogszabályváltozások
Ágazati jogszabályváltozásokat jelentettek be a magyar vadgazdálkodásban
A Fegyvertörvényben megjelennek a lőszerek ideiglenes átvételére, tárolására vonatkozó szabályok, a Vtv.-ben és annak végrehajtási rendeletében kiegészülnek az elektronikus beírókönyvre vonatkozó előírások, ezzel párhuzamosan a rendszer használata 2025. október 1-jétől lesz lehetséges, a nagyvad azonosító jelek ára pedig 100-ról 150 forintra nő.
A Magyar Közlöny 131. száma tartalmazza a belügyi ágazatokat érintő törvények módosításáról szóló 2024. évi LXXVII. törvényt. Ez a fegyvertörvényt módosítja, bennünket a lőszerek ideiglenes átvételére, tárolására vonatkozó, új szabályok érintenek pozitívan. (A másik érintett témakör a pirotechnika.) A változások 2025. január 1-jén lépnek hatályba. Az alábbi fájlban ezek kiemelve láthatók a törvény jelenleg hatályos szövegében.
A fegyvertörvény változásai a 2024. évi LXXVII. törvény alapján
Ugyancsak a 131. szám tartalmazza az egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló 2024. évi LXXX. törvényt, amely egyebek mellet a vadgazdálkodási törvényt is módosítja (kiegészíti), érdemben az elektronikus beírókönyvre vonatkozó előírások tekintetében. Ezek a változtatások 2025. október 1-jén lépnek hatályba.
A vadgazdálkodási törvény változásai a 2024. évi LXXX. törvény alapján
A 132. számban jelent meg Az agrárminiszter az egyes vadgazdálkodással összefüggő miniszteri rendeletek módosításáról szóló 56/2024. (X. 31.) AM rendelet módosításáról szóló 74/2024. (XII. 20.) AM rendelete. Ennek értelmében – összhangban a fenti Vtv. módosítással – nem lépnek hatályba az 56/2024. (X. 31.) rendelet eredetileg 2025. január 1-jétől, illetve március 1-jétől hatályos, elektronikus beírókönyvre vonatkozó rendelkezései. Jelesül:
- az egyéni és társas teríték-nyilvántartáshoz, azok vezetéséhez kapcsolódó rendelkezések,
- az elektronikus vadászati napló és teríték-nyilvántartás kötelező adattartalmára vonatkozó rendelkezések,
- azon rendelkezés, amely szerint a gímszarvaselejtésekhez kapcsolódó, fotódokumentációs elektronikus adatszolgáltatás elektronikus vadászati napló segítségével is lehetne teljesíteni.
Szintén a 132. számban jelent meg az agrárminiszter a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervei előtt kezdeményezett eljárásokban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak mértékéről, valamint az igazgatási szolgáltatási díj fizetésének szabályairól szóló 63/2012. (VII. 2.) VM rendelet módosításáról szóló 62/2024. (XII. 20.) AM rendelete. Ennek egyetlen rendelkezése, hogy 100-ról 150 forintra emeli a nagyvad azonosító jel árát. A rendelkezés a kihirdetését követő 31. napon, tehát január 20-ától hatályos.
Forrás: Országos Magyar Vadászati Védegylet
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Kiemelt cikk
VADÁSZATI LEHETŐSÉG: Terelés január 5-én az Ormánságban
Egy német csoport betegség miatt visszamondta a Drávamenti Szarvaskörnél 2025. január 5-re lekötött terelését, amelyre most január 3-án 12 óráig bárki jelentkezhet. A Drávamenti Szarvaskör, amely három vadásztársaságot tömörítve, Baranya vármegyében, az Ormánságban gazdálkodik, évente mindössze két terelést szervez – tekintettel a jelentős szarvasállományukra. Mészáros Kálmán, a Szarvaskör elnöke az Agro Jager News-nak kiemelte, hogy az előző évek gyakorlata szerint garantált a 19 vad. A terelést, a szarvasbika-vadászatban elismert szakember, Hohmann Endre vezeti, amelyen 30 hajtó és 15 kutya segíti a vadászokat. Elegendő jelentkező esetén mindenképpen megtartják a vadászatot. Most olyan területre is bejuthatunk, ahol minden évben 13 kilogrammos szarvasbikák felett is szól a kürt.
Mészáros Kálmán elnök kiemelte, hogy igazán pazar, szabad területes hajtásra készülnek. A német vendégek számára már december eleje óta irányított etetésekkel, vadászati tilalmakkal készültek a hajtásra, amelyet sajnálatos módon visszamondtak.
Ennek a hajtásnak az adja a különlegességét – folytatta, az Agro Jageren már több alkalommal szereplő elnök -,hogy karnyújtásnyira folyik a Dráva, amely mentén mély, nagy erdőket, döntően tölgyeseket mozgatnak át, amelyek között sok fiatalos sűrűt is megtalálhatunk
Leszögezte: a visszatérő német vendégek már tudják, hogy a legjobb bikák már elvetették az agancsokat, ezért nagyon kell ügyelni minden vadásznak!
A standokról maximum 80 méterre lehet lőni: gyakorlatilag két tereléssel, egy átállással számolnak. Minden vadászt terepjárókkal szállítanak, a gyülekező helyszínén pedig, Vajszló és Páprád között egész nap személyi őrzéssel védik az autókat. Titok nincs, sokan ismernek bennünket itthon és külföldön is, csak a következő költségekkel kell számolni:
A terelés részvételi díja: 600 euró
Továbbá 19 vad felett, vadanként, résztvevőnként további 20 eurót számolnak fel.
Lőhető vadfajok: gímszarvas tehén és ünő, vaddisznó, dúvad.
Számolni kell, hogy az aranysakál erős állománya miatt több is kerülhet puskavégre. Az elnök a jelentkezőktől azt kéri, hogy minimum 7 mm-t elérő kaliberrel érkezzenek.
A lőtt vad a helyszínen megvásárolható!
Jelentkezni személyesen és telefonon Mészáros Kálmán elnöknél:
Telefon: +36209384411
Szálláslehetőség egyénileg lehetséges!
Kattints ide és nézz körül, hogy milyen szállásokat találhatsz Vajszló 10-20 kilométeres körzetében, a Harkányi Gyógy-, és Strandfürdőtől pár perc autózásra!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Az első Szt. Hubertus vadász és vizslája verseny – Dr. Polgár Kálmán emlékére
Dr. Polgár Kálmán kir. ügyész (1877 – 1936) az I.vh- t követően 1918 – ba tért haza Kaposvárra. Azonnal részt vett a város társadalmi életének újjáélesztésében. Nevéhez fűződik a „Turul Sport Egyesület” megalakítása, amelynek elnöke is volt. Aktív vadászként is tevékenykedett. A helyi és megyei lapok elismerően írtak úgy az ügyészi, mint a társadalmi tevékenységéről. Amikor értesült a magyar vizsla megmentésén fáradozó mozgalomról, azonnal támogatta és kezdeményezésére 1920. május 29-én megalakították az alapszabály nélküli „Magyar vizsla Tenyésztők Országos Egyesület” néven működő szervezetet, amelyben ügyvezető főtitkárrá választották. Országos jelentőségű munkájukat jellemezte, hogy sorra alakultak a kennelek, a szaporulatot nagyon szigorúan szelektálták a meghatározott küllemi és vadászati alkalmasság tekintetében. Megkezdték a „házi törzskönyv” vezetését, ahová csak azok az egyedek kerülhettek be, amelyek ezen elvárásoknak maradéktalanul megfeleltek. Tevékenységük olyan mértékben kiszélesedett, hogy 1924 –ben (100 éve) megalakult az Országos Vizsla Club (OVC). A továbbiakban 1926-tól az OVC-n belül „Magyar Vizsla Szakosztály” néven működött tovább az egyesület szegedi székhellyel. 1936 -ban bekövetkezett haláláig szívén viselte a magyar vizsla ügyét. Emlékére az OVC vezetősége javaslatot tett egy Dr. Polgár Kálmán örökös vándordíj alapítására, amelyet 1942. október 26.-án Fóton vizsláknak és spánieleknek rendezett versenyen adták át, mint kiderült először és utoljára, a bekövetkezett politikai és társadalmi változások okán!
A II. világháború idején ismét kihalás fenyegette a fajtát, de 1947- től lassú javulás mutatkozott. 1974. évben Dr. Perényi Miklós versenyt hirdetett „ötven éves nyomokon” című felhívásában. A MAVOSZ fővadászai négy megyéből (Somogy, Tolna, Baranya, Fejér) a háború után betiltott emlékversenyt újjáélesztve, jubileumi „Polgár Kálmán emlékversenyt” szerveztek és rendeztek 1974 október 26.-án Kaposváron. I. helyezett: Pogány István somogyi vadász „Nádorvárosi Flecco” pointer kanja lett,
- Bősz József tolna megyei vadász, rszmv.
III. Sajtos Lajos somogyi vadász rszmv.
Ezt követően ismételt politikai nyomásra. névváltoztatással lehetett a versenyt megrendezni, így lett „Dunán túli” verseny.
Most újból eltelt 50 év, visszatérve a „Dr. Polgár Kálmán emlékverseny” elnevezéshez, rendezzük meg szellemiségét tovább éltetve az I. Szent Hubertus vadász és vizslája” versenyt. Véleményem szerint az igazi hagyomány tisztelése a múlt jeles eseményeinek, jelenben történő megelevenítésében rejlik. Így az OVC százéves és az 1974. évi „Polgár Kálmán” néven, Kaposváron megrendezett emlékverseny 50. éves évfordulójára indítottuk a Szt. Hubertus verseny szervezését. Egyhangú támogatást kaptunk a Somogy vármegye mindkét vadászati szervezetétől. A Sióvölgye Földtulajdonosi Vadász Egyesület vezetősége megkeresésemre az ügy mellé állt és vállalta a szükséges infrastruktúra, egyszóval a háttér biztosítását, valamint az élő fácán kihelyezését. A Magyarországi Drótszőrű Magyar vizsla Tenyésztők Egyesülete bonyolította a nevezéseket és az azzal járó egyéb feladatokat, így vált teljessé a verseny előkészítése. A vadászverseny 2024. 11. 30.-ára lett kitűzve.
A jelzett napon reggel 7.oo- tól érkeztek a benevezett versenyző vadászok vizsláikkal a Balaton szabadi Külsőhegy területén lévő, „ Pap Pincészetbe”, az egész napos rendezvény központjába. A kijelölt versenyterület onnan 1000 m távolságra terült el. Az időjárás kegyes volt hozzánk, esőmentes, kissé szeles időben történt a regisztráció, a sorsolás, az egyéni beírókönyvbe történő beírás, vadászjegyek és egyéb a vadászathoz szükséges felszerelések és a kutyák okmányainak ellenőrzése. A vadászatvezető és a vezető bíró mindezeket követően felkérték a versenyzőket és az érdeklődőket, hogy sorakozzanak fel a megnyitóhoz, ahol a megfelelő baleset megelőző oktatásba részesültek az érintett vadászok! A megnyitót Noveczki Katalin, a MDMTE elnöke és Skerlecz Tamás, a házigazda Egyesület elnöke tartották. Az előre betervezett időben a nevezett 9 versenyző kutyáikkal kivonult a vadászterületre, ahol a segítők kihelyezték a szükséges fácánokat. A bírók ezt követően indították a versenyző párosokat.
Számomra azért is érdekes volt a verseny és valójában az egész nap, mert az állami vadászvizsgára felkészítő tanfolyam gyakorlati foglalkozása is erre a napra volt beütemezve ennél a vadászatra jogosultnál: A téma az apróvad gazdálkodás, vadászati módok, vadgazdálkodási berendezések. Érdekes volt a hallgatóknak is, mert igazi egyéni vadászaton még nem vettek részt. Itt láthatták a vadász és kutyája közti összhangot, a vadász munkáját és a vadászkutya szerepét és alkalmazási lehetőségét. Kiegészítéskép a társaság vadászmestere, Kersák György irányításával megismerték a használatos vadászati módokat, a nádasok hajtását, láthatták a vadászat előtti tevékenységeket, az eligazítást és még sok hasznos dolgot, ami a gyakorlati ismereteiket bővítette.
A versenyzők egy – egy futam (20 perc) alatt bizonyíthatták a terület adottságainak, valamint a környezeti tényezők figyelembe vételével a tudásukat. A vizslának ez idő alatt kellett a rejtőző vadat megtalálni, azt a fajtának megfelelő módon jelezni, vagyis a vadászt lövéshez segíteni. Lövést követően a vadat terítékre hozni. A munkát két gyakorlott vadász bíró bírálta és értékelte. Minden az előzőleg megtervezett norma szerint zajlott, kiváló időjárási viszonyok között. A versenyzők vizsláik segítségével 6 fácánkakast hoztak terítékre. A nap folyamán sok látványos munkát láthatott az érdeklődő közönség, köztük a hét tanfolyami hallgató. A verseny végeztével a jelenlévő kb. ötven fő elfogyasztotta a finomra sikerült csülkös babgulyást. Ez idő alatt a bírók elvégezték a versenyzők pontszámai alapján történő besorolását. Ezt követően kürtszó jelezte az eredményhirdetéshez való gyülekezőt. A terítéken lévő fácánokat a végtisztesség megadásának jeléül ismét megszólalt a kürt, majd a vadászat vezetője, ifj. Kersák György átadta az Egyesület elnökének, ahogy ez a vadászatokon illik! Az elnök a szervezést, a versenyzők balesetmentes, sportszerű viselkedését méltató szavai után került sor a mindenkit izgató eredmény kihirdetésére. Noveczki Katalin, az MDMTE elnöke, egyben az egyik bíró, a méltatást az izgalmak fokozása okán hátulról kezdte. A helyezésen kívül minden vizslafajta megkapta, a fajta legjobbja címet, a megfelelő serleg kíséretében. A támogatók által felajánlott díjakból és ajándékokból minden versenyzőnek, segítőnek és a bíróknak is jutott. A dobogós versenyzők szép serlegeket, kutyáik tápot kaptak.
A verseny fő díja a KASZÓ Zrt. vezérigazgatója, Galamb Gábor által felajánlott egy hétvégi egyéni vaddisznó és tarvad-vadászat teljes ellátással a verseny győztese és kísérője számára. A díjat dr. Kemenszky Péter, a Somogy Megyei Vadászok Szövetségének fővadásza adta át és méltatta az emlékverseny eseményeit.
- Barta István és Bereki Ciklon rszmv. kan vizslája
- Sándliné Kiss Erzsébet és Billegi Vadász Jupiter rszmv. szuka vizslája
- Szabó Sándor és Mezőföldi Kajtató Díva szuka vizslája
Az első három díjazott kürtszó kíséretével vette át a díjat.
Minden résztvevőnek további eredményes vadászatot és sikeres versenyzést kívánva, valamint a rendezésben és szervezésben résztvevők munkáját, a minőségi vadászkürtölést Tapai Balázs vadásztársnak, valamint házigazda Sióvölgye Földtulajdonosi Vadász Egyesület vezetőségének, a versenyhez való hozzá állását megköszönve, Pomázi Ágoston Árpád az OMVK Svm. Területi Szervezet kinológiai szakbizottság elnöke, egyben a verseny vezető bírója, minden jelenlévőnek Áldott Karácsonyt és Boldog Új évet kívánva zárta a rendezvényt.
Írta és fényképezte:
Pomázi Ágoston Árpád a verseny vezető bírója
További képek: OMVK Somogy Megyei Területi Szervezete