Mezőgazdaság
Gyökereink megtartása nélkül nincs jövőnk – Körösnagyharsányiak találkoztak – GALÉRIÁVAL – VIDEÓVAL
A Református Tiszántúlon járunk, Körösnagyharsányban, a történelmi Bihar vármegyében, amely valaha a harmadik legnagyobb megyénk volt. Nagysága miatt, úgy is emlegették, hogy Biharország. A falu a Sebes-Körös bal partján, Nagyváradtól bakugrásnyira fekszik. Történelmi falu, amelyet szabad hajdúk laktak és laknak ma is. Itt szervezte meg Bobákné Muzsai Anikó, a Körösnagyharsányból elszármazottak első találkozóját, amelyre közel 300 fő regisztrált.
Megtelt a Körösnagyharsányi Református Egyház temploma, amelyben háladó istentiszteletre gyűltek össze a körösnagyharsányi és a Körösnagyharsányból elszármazott emberek. A templomtorony csúcsán szélkakas, amely a magyar református templomok sorában is ritkaság számba megy, inkább Erdélyre jellemző. Hófehérre meszelt falai, vakítóan ragyognak és bizony Ugráról, Körösszakálból, Körösszegapátiból is igen jól látszik, meg persze Körösszegről, „odaátról” – teszi hozzá mellettem valaki.
A háladó istentisztelet után, Bobákné Muzsai Anikó szervező mutatkozott be, aki ügyesen használta ki a közösségi média lehetőségeit és felhívására közel 300 fő regisztrált a találkozóra. Gyermekkori emlékeit megörökítő könyvéből idézett, amelynek részesei voltak a jelenlevők is. A megjelenteket köszöntötte Győri Zoltán, a község polgármestere, majd Dr. Köteles Lajos helytörténésztől hallottak a jelenlevők érdekfeszítő adatokat, történeteket a falu múltjából. Sokak számára újdonság volt, hogy a falu a Sebes-Körös ölelésében, két élő folyóág által közrefogott szigeten épült, amelyet jól lehetett védeni.
A falu történelme egészen a magyarok bejöveteléig nyúlik vissza. Úgy tartják, hogy a fekete magyarok, a kabarok alapították, akik a magyar hadviselés legharciasabb népei voltak. Harcmodorukra jellemző volt, hogy leghamarabb ők ütköztek meg az ellenséggel és visszavonuláskor ők indultak el legutoljára.
Bocskai szabad hajdúi sem adtak lejjebb bátorságukból, becsületükből és hűségükből és emiatt mindig is szabad emberek lakták a falut. A falu körkörös utcaszerkezete, amelyet igazán levegőből lehet a legjobban észrevenni, mutatja, hogy ez igazi szabad hajdúváros, éppen olyan, mint például Hajdúböszörmény utcahálózata. Az előadó utalt arra, hogy az ősök példájából kell ma is okulni. Körösnagyharsány akkor fejlődött a múltban is a legjobban, amikor tisztességes, becsületes vezetői voltak, akik a közösség boldogulását tartották szem előtt.
A trianoni veszteséget a határ melletti település ma is a bőrén viseli, hiszen a határ, ami néhány éve nyílt meg, mindössze egyetlen egy napot tart nyitva egy hét alatt. A mai szóhasználattal élve, a nagyváradi agglomerációhoz tartozó település jövőjének kulcsa, falu határában húzódó határátkelő teljes megnyitásában rejlik.
Az alapvetően mezőgazdaságból élő település régen jelentős kereskedelmet folytatott, hiszen Nagyvárad legfontosabb és a térség ismert káposztatermelői voltak a harsányiak. A híres laposfejű káposztát itt termelték.
A módos, gazdag falu öreg házai, régi széles utcái és a templom, amely ebben az esztendőben 220 esztendős, egy gazdag település képét mutatja ma is. Jövője a határ megnyitásában rejlik, hiszen Nagyváradról szívesen költöznének az alig pár kilométerre fekvő faluba. Már mutatkozik ez az érdeklődés, hiszen több házat is megvásároltak, felújítottak új tulajdonosaik, akik az ártándi határátkelőnek kerülve, 50 kilométert is autóznak a nagyvárosig.
Nagyvárad kulturális hatása, magyar gimnáziuma, színháza napjainkban is képes lehet régi szerepének a betöltésére, ehhez azonban olyan támogatásra van szüksége a keleti határon fekvő falvaknak, mint amelyet az ausztriai határszakaszon megkapnak a települések.
A spontán civil kezdeményezésre induló találkozó szervezését aztán támogatta a falu vezetése is, no meg sok elszármazott vagy éppen helyi lakos, akik közül ki szürke marhát, ki birkát, a vadászok pedig szarvast ajánlottak fel a vendéglátáshoz. Egy vésztői pékség pedig a pogácsát biztosította az ebédig… Tulajdonosa elmondta, hogy felesége harsányi lány és úgy érezte, hogy tartozik ennyivel a falunak, miközben két kicsi lányuk előttünk játszott a lezárt utcán.
De számos magánszemély is hozzájárult a szervezéshez, hiszen az egyre bővülő jelentkezők számbavétele, regisztrációja sem egyszerű feladat volt.
A faluban csak a templom tudott egyszerre ennyi embert befogadni.
A hivatalos program után a Harsány Táncegyüttes szórakoztatta a vendégeket és fellépett Csiszár Lajos a faluból elszármazott magyar nóta énekes is.
A néptánc összefogja a falu fiataljait, nemcsak itt, hanem a szomszédos településeken, ezért az egyház mellett a vidék megtartó erejében fontos elem a tanár életpályák megtartása, lehetőségeinek szélesítése. Ezt Klebersberg Kuno után ma is életre lehet hívni…
A templomi köszöntők, koszorúzás után emlékfa ültetés következett, amelyet hagyományteremtésként indítottak el. Ugyanis már a regisztráció alatt is jól látszott, hogy a falura, Körösnagyharsányra, szülőfalujára mindenki szívesen gondol és akik helyben maradtak önzetlenül segítettek – emelte ki Bobákné Muzsai Anikó. A harsányi ember mindig segítőkész volt, úgy látszik, hogy ez az összefogás ma, 2022-ben is aktivizálható.
A jóízű beszélgetések, a programok alatt bográcsok rotyogtak az udvarban és Rácz Zsolt és barátai, Molnár Pál, valamint a vadász, Huszár Sándor hajnal óta forgatták a bográcsokat. A lényeg, hogy „nem szabad vélle sietni”, meg jó legyen az alapanyag – tették hozzá lapunk érdeklődésére.
Rácz Zsolt birkapörköltjének receptjét külön, az Agrogasztro rovatunkban lehet elérni. Ide kattintson!
A program mellé minden bizonnyal a Jóisten is ideállt, mondta Máté Áron az egyházközség gondnoka, aki, ha nem is dicsekszik vele, de alapító család leszármazottja, aki ma is helyben lakó körösnagyharsányi lakos és kora ellenére sikeres gazdálkodó is. A család, az 1680-as években visszatért Bittók leszármazottjai, ma is ott élnek. Büszke is erre az ember, de hozzá kell tenni, hogy a mindennapi munkát ugyanúgy el kell végezni, most is, mint régen. Persze ilyenkor visszagondol arra az ember, hogy ebbe a templomba édesapámmal jöttem először, aki ugyanúgy az ő apjával, nagyapámmal jött. Templom a mostani előtt is állt itt, az még egy fatemplom volt, de tudjuk, hogy valaha katolikus temploma is volt falunak. A reformáció végigsöpört itt a Tiszántúlon és bennünket a Jóisten így tartott meg. Kegyelemből és hit által – mondta falu, a Körösnagyharsányi Református Egyház gondnoka.
Az asztaloknál a falu atyái, a családok legidősebb tagjai latolgatták a település esélyeit, amely csak a fiatalokkal maradhat meg – állapodtak meg. Ahhoz azonban, mondta egy, mind közül a legidősebb, de ma is igen módos gazda, lassan kimért, mély hangon, hogy a határt most már meg kell rendesen nyittatni! Meg utat kell hozni, hogy a városokból gyorsan hazaérjenek a fiatalok. Utat kell hozni, mert sok helyütt már a traktor se megy el!
Az igen jó hangulatú, összetartó körösnagyharsányi találkozón sok fiatal is feltűnt. Barátságok köttettek és erősödtek meg és arra is jó lehetőség nyílott, hogy rendesen beszélgetni tudjanak az emberek.
Egyet biztosan már most kijelenthetek, – mondta az Agro Jager Newsnak Bobákné Muzsai Anikó ötletgazda és főszervező – hogy 2023-ban újra megszervezzük a találkozót és újra eljövünk Körösnagyharsányba!
Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter
Fotó: Az Agro Jager News támogatásával, Dr. Szilágyi Gergely PhD, főszerkesztő és Dr. Szilágyi Bay Péter szakújságíró, jogász
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
***
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Mezőgazdaság
Itt az ideje az őszi gyümölcsfaültetésnek
Elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése
A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja a figyelmet arra, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Ahhoz azonban, hogy az elültetett növény életképes maradjon, érdemes betartani a szakszerű faültetés szabályait is.
A kertészet, vagyis a kertészeti termesztés legspeciálisabb, a legtöbb felkészültséget és főleg a legnagyobb előre gondolkodást igénylő ágazata a faiskolai termesztés. A faiskolai ültetési anyagok előállítása két, három, de akár 4 évet is igénybe vehet fajtól, illetve technológiától függően. Az üzemi gyümölcsültetvények, de döntően a házikertek ültetési anyaga is gyümölcsfaiskolából származik. A gyümölcsfaiskolák jelentős szerepet játszanak abban, hogy milyen gyümölcskínálattal találkozhatnak a fogyasztók idehaza. Feladatuk sokrétű: nemesítőkkel állandó, naprakész kapcsolatot kell tartani, keresni kell az újdonságokat, a betegségeknek részben ellenálló, és a hazai klímában megbízhatóan termő fajtákat. A megfelelő fajtákból érési sorra van szükség. Szükséges a szaporított fajták termesztési tulajdonságainak ismerete, ami alapján az adott fajta egyáltalán ajánlható telepítésre.
A kitermelés előtt a leveles gyümölcs oltványokat minden esetben lelevelezni szükséges, ami jelentős kézi munkaerőt igényel még napjainkban is. Erre elsősorban növényélettani okok miatt van szükség, ugyanis a szabadgyökérrel kitermelt leveles oltványok, egyszerűen kiszáradnának a levelek általi párologtatásuk miatt. A lelevelezést követően a kitermelésre előkészített oltványokat, a kötegelésnek megfelelően jeltáblával látják el, így elkerülhető a fajtakeveredés. A kitermelés az ültetési növényanyag vermelésével fejeződik be.
Ahhoz azonban, hogy a faiskolában szakszerűen kitermelt, több évig nevelt növény a telepítőnél, vagy a ház körül elültetve életképes maradjon, tavasszal kihajtson és leveles hajtást hozzon, néhány dologra figyelni kell. Fontos, hogy az ültetéssel ne várjunk sokáig. Az őszi ültetés ideje a lombhullástól a fagyokig terjedő időszakra korlátozódik, fagyos időben és talajban mindenképpen kerüljük az ültetést. Ha nem szabadgyökerű, hanem konténeres gyümölcsfát vásároltunk, burkolt gyökérzetének köszönhetően elvileg bármikor elültethetjük, ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy ez esetben is biztosítsunk a növény számára elegendő időt, hogy még a fagyokig megindulhasson a begyökeresedés a talajban.
Azt, hogy tavasszal, vagy ősszel eredményesebb az ültetés, a gyümölcsfafaj alapján kell eldönteni. A mandula, az őszibarack, a kajszi, a dió és a gesztenye nagyon érzékeny a téli kiszáradásra, ezért ezen fajokat ajánlott tavasszal ültetni. Az almatermésűeknél, bogyósoknál, (kivétel a szamóca, melyet tavasszal, vagy nyár végén ültetünk) az őszi telepítés a kedvezőbb. A berkenyét és a bodzát a gyakorlati megfigyelések alapján érdemesebb ősszel telepíteni.
Fontos, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Az ültetni kívánt gyümölcsfajta termékenyülési viszonyairól mindig tájékozódjunk, és amennyiben nem öntermékeny a fajta, úgy megfelelő pollenadó fajtát is kell ültetnünk, ami a kiválasztott fajtánkkal egyidőben virágzik. Ebben a faiskolák készséggel segítenek.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra buzdít minden gazdálkodót és házikert tulajdonost, hogy bátran ültessen gyümölcstermő növényeket, amelyek a hazai klímánkon különleges beltartalmi értékű gyümölccsel örvendeztetnek meg. Az üzemi gyümölcstelepítést a KAP ST keretében nemrég megjelent Ültetvénytelepítési pályázat is támogatja. De legyen szó kiskertről, vagy több hektáros ültetvényről, ne feledjük, hogy minden egyes fa szakszerű elültetésével és gondozásával hozzájárulunk az élhető környezetünk fenntartásához.
Forrás: NAK
Mezőgazdaság
A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára
Emelkedett a kakaó, kávé és a tea ára
Róma, 2024. november 15. – A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több mint 2 billió dollárra fog nőni 2024-ben, amit a kakaó, kávé és a tea áremelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei eredményeznek. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) csütörtökön tette közzé Élelmezési kilátások jelentését.
A kakaó, kávé és tea importkiadásai várhatóan 22,9%-kal fognak emelkedni, amely a teljes import-értéknövekedés több mint felét teszi ki. Ez elsősorban az időjárási viszonyok és a logisztikai problémák miatt megugrott nemzetközi árakat tükrözi ezen áruk esetében. A kakaó ára a tízéves átlag közel négyszeresét érte el az év elején; a kávéé közel a duplájára, a teáé pedig 15%-kal emelkedett a hosszú távon megszokott szintjük fölé.
Ezen áruknak az exportja számos ország gazdaságában fontos szerepet játszik, jegyzik meg a FAO közgazdászai. Burundiban és Etiópiában a kávéexportból származó bevételek általában e két ország élelmiszerimport számláinak közel 40%-át fedezik; a tea exportja hasonló módon Srí Lanka számlájának több mint felét teszi ki, Elefántcsontpart kakaóexportja pedig könnyedén ellensúlyozza az ország élelmiszerimport-költségeit.
Ezzel párhuzamosan a gabonafélék és olajos magvak importszámláinak csökkenése könnyebbséget jelent az alacsonyabb jövedelmű országok számára. A magas jövedelmű országok felelnek a globális élelmiszerimport-kiadások kétharmadáért, mely esetében ezen országoknak 4,4%-os növekedéssel kell szembenézniük 2024-ben, míg a felső-közepes jövedelmű, alsó-közepes jövedelmű és az alacsony jövedelmű országok költései valószínűleg csökkenni fognak.
A FAO Élelmezési kilátások jelentése, mely egy kétévente megjelenő kiadvány, frissített előrejelzéseket közöl a főbb élelmiszerek előállítására, kereskedelmére, felhasználására és készleteire vonatkozóan, valamint számos aktuális témát dolgoz fel. A legújabb számban különösen az olívaolaj és a műtrágyák kerülnek górcső alá.
Mezőgazdaság
Hamarosan benyújthatók az ökológiai gazdálkodás támogatási kérelmei
Az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket
Minden korábbinál nagyobb előnyöket kapnak azon termelők, akik az ökológiai gazdálkodást választják. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében ugyanis új program indul támogatásukra, amelyre az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket – mondta Feldman Zsolt a XXXIV. Biokultúra Napján.
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára közölte, hogy a Vidékfejlesztési Program által meghirdetetett ökológiai gazdálkodást támogató felhívások keretei között évente mintegy 5500 gazdálkodó nyújthatott be kifizetési kérelmet, és csaknem 275 ezer hektár után igényelhettek támogatást a kedvezményezettek. Magyarországon 2023-ban az ökológiai gazdálkodásba vont területek nagysága – az átállási területekkel együttesen – elérte a 320 ezer hektárt.
A jövőt tekintve, Feldman Zsolt szerint a nemrég meghirdetett „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című felhívás jelentős segítséget nyújthat a továbblépésben. A felhívás a még konvencionális művelésű területek ökológiai művelés alá vonását és átállását, illetve a már ökológiai művelésbe vont területeken a gazdálkodási mód fenntartását ösztönzi vissza nem térítendő átalánytámogatás formájában.
Ismertette, hogy a támogatási program öt évig tart, 2025. január 1-jén kezdődik, és 2029. december 31-én zárul. A kedvezményezetteknek vállalniuk kell, hogy ezen idő alatt a támogatásba vont területeiken – legyen az szántó, gyep, ültetvény – az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodást folytatnak.
A támogatás éves mértéke földhasználati kategóriánként változó, például átállás alatti intenzív gyümölcsültetvény esetében 1801, míg gyep esetében 225 euró/hektár – tette hozzá az államtitkár.
Előadásában megjegyezte, hogy a KAP Stratégiai Terv alapján az idei évben meghirdetett számos pályázati felhívásban – így az állattartási és a kertészeti beruházásokat segítő kiírásokban – jelentős előnyhöz jutnak az ökológiai gazdálkodást folytatók. Az érintettek egyrészt 10 százalékkal megemelt támogatási intenzitást kapnak az alaptámogatáshoz képest, másrészt a tartalmi értékelési rendszerben is jelentős többletpontot szereznek.
A felhívás minden kapcsolódó dokumentummal és információval a kap.gov.hu weboldalon érhető el.
Forrás: AM