Mezőgazdaság
Segítünk eligazodni az e-GN-re vonatkozó kötelezettségek között
A NAK kiadványt készített a gazdálkodási napló kitöltéséhez
Az elmúlt években több olyan jogszabályi és technikai változás is bekövetkezett a gazdálkodási napló papíralapú kitöltését, továbbá elektronikus feltöltését illetően, amely sokakat elbizonytalanított a saját kötelezettségeikre vonatkozóan.
A Gazdálkodási napló vezetésére vonatkozó kötelezettség régóta része a gazdálkodók adminisztratív feladatainak, azonban az elmúlt években számtalan jogszabályi változás következett be a témát érintően. A Gazdálkodási napló alapvetően segít igazolni az olyan gazdálkodásra vonatkozó alapvető szabályok betartását, mint a növényegészségügyi és növényvédelmi kötelezettségek teljesítése, a beporzók védelmének biztosítása, a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program végrehajtása, továbbá az egyes műveletek rögzítése a gazdálkodó által a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatási eljárásban vállalt kötelezettségeknek való megfelelést is alátámasztja.
Papíralapon tehát már korábban is előírás volt a Gazdálkodási napló vezetése, de a jogszabályokban és támogatási feltételekben bekövetkezett változások miatt szükségessé vált az előbb részleges, majd egyre bővebb elektronikus adatszolgáltatás. 2022-től a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hivatal egy új rendszer fejlesztését kezdte meg, amely használatára vonatkozó előírások folyamatosan bővültek. 2023.01.01-től kezdve már 24 órán belül kellett rögzíteniük a szántóföldi kultúrákban végzett rovarölő szeres kezeléseiket a 10 hektárnál nagyobb összterületen gazdálkodóknak az új elektronikus rendszerben. 2023. július 1-től az adatszolgáltatás adattartalma bővült, a felületen ezt követően az e-Permetezési napló funkcionalitáson felül a növényvédő szeres kezelések mellett más, a Gazdálkodási napló műveleteinek, nitrát adatszolgáltatás adatainak rögzítése is lehetővé vált. Az elmúlt években tehát több olyan jogszabályi és technikai változás is bekövetkezett a Gazdálkodási napló kitöltését illetően, amely sokakat elbizonytalanított a saját kötelezettségeikre vonatkozóan.
Minden gazdálkodó helyzete egyedi az alap- és az általa vállalt különféle kötelezettségeket együttesen tekintve, így a jelen kiadvány célja, hogy segítsen eligazodni az általános kötelezettségek terén. Kérjük, hogy minden gazdálkodó ellenőrizze a kötelezően betartandó rendeletek előírásain felül az általa vállalt pályázatok kritériumait és annak megfelelően vezesse saját Gazdálkodási naplóját. A NAK országos falugazdász tanácsadó hálózata készséggel áll a gazdálkodók rendelkezésére a felmerült kérdések kapcsán, továbbá segítséget nyújt az elektronikus adatrögzítésben egyaránt.
Forrás: NAK
Mezőgazdaság
Változtak a Földforgalmi törvény rendelkezései
2025. január 1-jén változtak a Földforgalmi törvény rendelkezései, amely módosítások egy része a már meglévő szabályokat pontosítja, másik része pedig a „pályakezdő gazdálkodó” fogalmának és az ahhoz kapcsolódó rendelkezések kivezetésére vonatkozik. A módosításhoz fűzött indokolás szerint „a jogalkalmazói gyakorlat tapasztalatai alapján” lettek hatályon kívül helyezve a pályakezdő gazdálkodóra vonatkozó szabályok.
Az „életvitelszerű lakáshasználat helye” fogalmában az „ellenkező bizonyításáig” kifejezés a mondat elejére került, tehát főszabály szerint a személyiadat- és lakcímnyilvántartásba bejelentett tartózkodási hely, ennek hiányában a személyiadat- és lakcímnyilvántartásba bejelentett lakóhely tekinthető az életvitelszerű lakáshasználat helyének, amely vélelem mind a tartózkodási hely, mind pedig a lakóhely esetében is megdönthető.
A föld tulajdonának megszerzésekor mindig nyilatkozni kell a szerző félnek arról, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, amely szabály alól a Földforgalmi törvény eddig is tartalmazott kivételeket.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban >>>
Részletekért kattintson!
Az egyik ilyen eset, amikor a tulajdonjogot szerző fél a föld használatát valamely érvényes jogcímen a legalább 25%-ban tulajdonában vagy a közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet javára engedi át. Ez a szabály most annyiban szigorodott, hogy a mezőgazdasági termelőszervezet számára történő földhasználat átengedése csak akkor jogszerű, ha a legalább 25%-os tulajdoni részesedés legalább egy éve fennáll.
A földhasználat jogszerű átengedésének másik esete, amikor a tulajdonjogot szerző fél a vetőmagtermeléshez szükséges terület biztosítása céljából valamely érvényes jogcímen engedi át a használatot más személy részére. A módosításhoz fűzött indokolás szerint „a visszaélésszerű joggyakorlás kizárása érdekében” került rögzítésre a Földforgalmi törvényben, hogy ilyen esetben a földhasználati szerződésnek tartalmaznia kell ezt a szerződéskötési indokot, a földhasználónak igazolnia kell, hogy szaporítóanyag-előállítóként nyilvántartásba vették, és vállalnia kell, hogy a földhasználat időtartama alatt a Földforgalmi törvény szerinti területen a saját nevében szaporítóanyag-előállítási tevékenységet fog folytatni.
A 2014. május 1-jén meglévő földön fennálló közös tulajdon megszüntetése során a tulajdonostárs tulajdoni hányadának megfelelő mértékű föld kimérése esetén a földszerzési maximum (nem földműves esetén 1 hektár, földműves esetén pedig 300 hektár) túlléphető. Ezzel a módosítással a jogalkotó arra kívánt tekintettel lenni, hogy előfordulhat, hogy a földkimérési eljárás során valamelyik tulajdonostárs kevésbé jó minőségű földhöz juthat.
Nemcsak akkor nem kell kifüggeszteni az adott földben legalább három éve tulajdonrésszel rendelkező vevő által kötött adásvételi szerződést, ha az a közös tulajdon megszüntetését eredményezi, hanem akkor sem, ha azáltal csak a tulajdonostársak száma csökken. Nem alkalmazható ez a szabály, ha az adásvételi szerződés megkötését megelőző három évben a földet telekegyesítési eljárás érintette.
2023. július 1-jétől bizonyos művelési ágú földek földműves általi megszerzése esetén 10 hektárig nem kell kifüggeszteni az adásvételi szerződést. Több föld egybefoglalt vételáron történő eladása esetén ezen szabály alkalmazására csak abban az esetben kerülhet sor, ha az ügyletben szereplő valamennyi föld megfelel a Földforgalmi törvényben meghatározott feltételnek.
2024. július 1-jén vezették be azt a szabályt, hogy amennyiben a vevő foglalót fizetett, akkor az elfogadó jognyilatkozatot tevő elővásárlásra jogosult köteles a foglaló összegét az eladó javára ügyvédi letétbe vagy közjegyzői okiratba foglalt szerződés esetén közjegyzői bizalmi őrzésbe helyezni, és ennek igazolását az elfogadó jognyilatkozathoz csatolni. Ezt a rendelkezést előleg fizetése esetén is alkalmazni kell.
Bővült azon kivételek köre, amikor nem kell a haszonbérleti szerződést kifüggeszteni, ugyanis előhaszonbérleti jog nem áll fenn családi mezőgazdasági társaság, mint földhasználó és annak tagja, mint használatba adó közötti haszonbérlet esetén.
A haszonbérleti szerződést érintő hatósági jóváhagyási eljárás ügyintézési határideje 60 napról 30 napra csökkent.
A haszonbérleti szerződés időtartama nem hosszabbítható meg abban az esetben, ha az adott földrészlet tulajdoni lapjára a föld tulajdonjogának átruházására irányuló szerződés ténye van feljegyezve.
Dr. Mészáros-Kincses Annamária LL.M.
Egyéni ügyvéd
https://www.facebook.com/meszaroskincses
Telefon: +36-30-922-2817
E-mail: info@meszaros-kincses.hu
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Csökkent a FAO globális élelmiszerár indexe decemberben
A FAO legújabb közleménye a globális élelmiszerár-indexéről.
A FAO legújabb közleménye a globális élelmiszerár-indexéről.
Róma, 2025. január 4. – Az élelmiszer-alapanyagok árának globális mutatója csökkent decemberben, köszönhetően cukor alacsonyabb nemzetközi jegyzésének – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) ma.
A FAO élelmiszerár-index, ami a világkereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi, alig 0,5%-kal maradt el novemberi szintjétől, ám így is 6,7%-kal meghaladta az egy évvel ezelőtti értékét.
Az évet vizsgálva az index 122,0 pontos átlaggal zárt, ami 2,1%-kal alacsonyabb a 2023-as évi átlagnál. A trend mögött a gabonafélék és a cukor jelentősen alacsonyabb jegyzése áll, amit az indexen belül a növényi olajok, tejtermékek és húsok óvatos drágulása nem tudott ellensúlyozni.
Decemberben a gabonafélék globális árindexe lényegében változatlan maradt, egy évvel korábbi értékét azonban 9,3%-kal múlta alul még úgyis, hogy a kukorica valamelyest drágult (a búza azonban olcsóbb lett). 2024-et nézve az alindex 13,3%-kal zuhant a 2023-as átlaghoz képest, amely folyamat, már 2022 óta tart. A rizsfélékre vonatkozó mutató 0,8%-os éves növekedéssel zárt, 16 éves csúcsot döntve nominális értékben.
A növényi olajok árindexe 0,5%-kal zsugorodott november óta, azonban ezzel is 33,5%-kal szárnyalta túl az egy évvel korábbi szintjét. A szűkösebb globális készletek okán a tavalyi év átlaga 9,4%-kal haladta meg a 2023-as átlagot.
Megtörve egy háromhónapos csökkenő trendet, a húsfélék árindexe mindezekkel szemben 0,4%-os havi emelkedést produkált, amivel 7,1%-kal zárt magasabban az egy évvel korábbhoz képest. Az éves átlagokat vizsgálva a húsfélék árindexe átlagosan 2,7%-kal haladta meg a 2023-asat, mivel a marha-, birka- és baromfihús áremelkedése dominált az olcsóbbá vált disznóhússal szemben.
A tejtermékek árindexe hét hónapnyi folyamatos emelkedés után végre 0,7%-kal csökkent decemberben, ám így is 17,0%-kal volt fölötte az előző év azonos időszakában regisztrált értéknél. A tejtermékek mutatója átlagosan 4,7%-kal haladta meg a 2023-as átlagot, főként a vaj áremelkedése miatt.
A cukor árindexe állt a havi árcsökkenés élén, és a javuló termelési kilátásoknak köszönhetően a főbb termelő országokban 5,1%-os havi, illetve 10,6%-os éves csökkenéssel zárt. 2024-ben a cukor globális ára 13,2%-kal volt alacsonyabban a korábbi évet tekintve.
További részletek itt olvashatók.
Forrás: FAO
Kiemelt cikk
Határnyitás Körösnagyharsánynál is – Románia csatlakozott a schengeni övezethez
Történelmi jelentőségű, hogy 2025. január 1-től Románia és Bulgária csatlakozott az Európai Unió schengeni övezetéhez. 2024. őszén, az Európai Unió soros elnöki tisztét Magyarország töltötte be és hazánk elnöksége alatt sorra kerültek aláírásra a különféle megállapodások, belügyminiszteri csúcstalálkozók, amelyekről folyamatosan beszámolt az Agro Jager News. Akik pedig 2024. december 31-én, szilveszter éjszakáján éppen úton voltak vagy csatlakozni akartak az ünneplőkhöz, azok a határmentén végig óriási ünnepségekkel találkozhattak. Az Agro Jager News Körösnagyharsány és Körösszeg határátkelőn várta be az éjfélt.
Óriási ünnepséggel várták a Körösnagyharsány-Körösszeg határátkelőnél az éjfélt. Már a határnyitás előtt megjelentek a román határrendészek, hogy biztosítsák az ünnepséget, hiszen a trianoni szerződés óta jóformán zárva volt ez a határátkelő, amely valaha fontos vasúti útvonalat is bírt, amely Vésztő felől egészen Nagyváradig tartott.
A látogatók, az ünneplők elmondták, hogy számunkra személy szerint is nagy dolog, hatalmas esemény, hiszen nem kell Nagyszalontáig vagy éppen Ártándig utazni, hogy beléphessenek Magyarország területére, továbbá ezzel a döntéssel megszűnnek a várakozások, amelyek nagyon megnehezítették nemcsak a személyforgalmat, hanem a kereskedelmet is.
Románia csatlakozásával most a személyazonossági okmányok bemutatása megszűnt mindazok számára, akik a belső határállomásokon kelnek át
A legfontosabb tudnivalók utazáskor:
– Fontos, hogy mind a román, mind pedig a magyar járőrök 20 km széles határmenti sávban bárkit, bármikor igazoltathatnak.
– A schengeni tagországok állampolgárai a saját országukban érvényben lévő személyi okmányaikkal igazolhatják magukat, amelyeket minden más schengeni tagország hatóságai kötelesek elfogadni, így útlevelet továbbra sem kell vinnünk, ha Romániába vagy onnan Magyarország felé utazunk, viszont okmányainkat tartsuk magunknál!
Ki kell emelni azt is, hogy a tagországok rendőri, adminisztratív és bírói szervei kormányközi együttműködés keretében továbbra is együtt dolgoznak, különös tekintettel a felderítésben és a megelőzésben. Románia és Magyarország kölcsönösen, egymás rendelkezésére bocsátja információit, valamint az EUROPOL keretein belül a kábítószer, a tiltott kereskedelem és a szervezett bűnözés elleni akcióikat szerveznek. Fontos, hogy a csatlakozást követően mind a magyar, mind pedig a román rendőri szervek átléphetik a szomszédos tagország határait, azonban minden egyes határátlépés során tájékoztatni kell a szomszéd tagországot, akik kötelesek segítséget nyújtani.
Körösnagyharsánynál 2024. december 31-én éjfélkor végül megnyitották a határt, amely kicsivel több, mint 100 év után újra szabadon átjárható. Ezzel a történelmi döntéssel újra bekapcsolták a valaha Nagyváradhoz tartozó magyar településeket, mind a gazdasági, mind pedig a kulturális vérkeringésbe. Ma már Zsadányhoz, Biharugrához, Körösnagyharsányhoz, Körösszakálhoz, Magyarhomoroghoz és Komádihoz is a legközelebbi igazi nagyváros újra Ady Endre Körösparti Párizsa, Nagyvárad lett.
2025. január 1-től Románia teljes értékű tagállamává vált az Európai Uniónak.
A határátkelők listája itt érhető el!
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
lapigazgató