Keressen minket

Természetvédelem

Sikerrel zajlott a hétvégi Túzokünnep Bösztörpusztán

+1

Sikeresen lezajlott a Túzokünnep április 29-én, szombaton Bösztörpusztán

+1

Közzétéve:

+1

Kiskunsági Nemzeti Park: Sikeresen lezajlott a Túzokünnep április 29-én, szombaton Bösztörpusztán. A rendezvényt 2012 óta szervezzük a tavaszi túzokdürgés alkalmából, de az elmúlt években a koronavírus-járvány, majd később a rendezvényhelyszínen zajlott építkezés miatt több évig nem tudtuk megtartani.

Számos programlehetőséggel vártuk az érdeklődőket a Túzokünnepre. Fotók: Schneider Viktor

A szakmai előadások során az érdeklődők megismerkedhettek a túzok- és a rákosi vipera-védelmi programokkal, valamint az említett fajokra és élőhelyeikre leselkedő veszélyeztető tényezőkkel.

Megbízható távcsövet keresel? Kattints a képre!

A Ciróka Bábszínház „Az aranyszőrű bárány” című előadással, Tóth Gábor pedig humoros, élőállatos „Állatijó bemutatóval” szórakoztatta a megjelenteket. A résztvevők szakvezetéses pusztai sétákon ismerkedhettek a Felső-Kiskunság életével, a délutánig kitartókat pedig túzokleső túrára is elkalauzoltuk.

A Ciróka Bábszínház „Az aranyszőrű bárány” című előadással szórakoztatta a megjelenteket.

Vendégeink részt vehettek továbbá madárgyűrűzési bemutatón, kézműves foglalkozásokon, lovagoltatáson, báránysimogatón, valamint a standoknál megismerkedhettek a Duna-Ipoly és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, illetve a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tevékenységeivel Nemzeti Parki Termék védjeggyel rendelkező termékeket is vásárolhattak, köztük a Rendek Ökogazdaság mangalicakolbászát, a Görög Méhészet mézeit, virágporos és propoliszos készítményeit, valamint Molnár László fából készült használati tárgyait és ékszereit.

Standokkal is vártuk a természetvédelmi tevékenységeket megismerni vágyókat.

A sportolni vágyók nevezhettek a Run4LIFE futóverseny 7 km-es távjára. Női és férfi kategóriában az első három helyezettet ajándékcsomaggal díjaztuk, de minden résztvevő kapott egy különlegesen szép, túzoktollas érmet.

Run4LIFE futóverseny női kategóriájának helyezettjei.

Az alábbi eredmények születtek:

A női 1-3. helyezett eredményei:

Helyezés         Rajtszám                          Név                                  Idő
I.                     101                   Ferenczy Krisztina                   0:31:00
II.                    130                     Farkas Krisztina                     0:35:29
III.                   108                   Botka Annamária                    0:36:57

A férfi 1-3. helyezett eredményei:

Helyezés           Rajtszám                          Név                                Idő
I.                     127                          Szalkai Lajos                      0:30:58
II.                    132                         Ralf Bensinger                    0:31:13
III.                   153                           Seres János                       0:31:32

A legkisebbeket egy 1000 m-es minitávra invitáltuk, a gyerekeket apró ajándékokból álló befutócsomaggal jutalmaztuk.

A gyerekek egy 1000 m-es minitávú futásra nevezhettek.

Köszönjük a nevezéseket, gratulálunk mindenkinek!

A futóverseny nevezői itt nézhetik meg az elért idejüket (időmérés csak a 7 km-es távon indulóknál volt).

Ezúton is köszönjük a Kunszentmiklósi Polgárőr Egyesületnek a futóverseny biztosításában nyújtott segítségüket!

A rendezvény „A túzok határon átnyúló védelme Közép-Európában” (LIFE15NAT/AT/000834) című LIFE-projekt keretében valósult meg.

Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park

Kiskunsági Nemzeti Park weboldala ITT érhető el, valamint a Facebook oldala ITT érhető el.

+1

Természetvédelem

Váratlan látogató: egy kis sólyom jelent meg a bökényi területi irodánál

+1

Kis sólyomot figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén.

+1

Published

on

+1

Kis sólymot idén csak elvétve láthattunk a Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén. A minap azonban az igazgatóság bökényi, területi irodájánál bukkant fel egy példány, amely ráadásul több napon át itt időzött.

Hím kis sólyom. A fotó illusztráció, készítette Balla Tihamér

A kis sólyom is azok közé az északi költőfajok közé tartozik, melyek szívesen választják telelőhelyül a Kárpát-medencét. Az utóbbi években azonban nemcsak nálunk enyhébbek a telek, hanem a tőlünk északabbra eső országokban is, így a telelésre hozzánk érkező madarak száma is megcsappant. A hideg évszakban tehát mostanában kevesebb kékes rétihéját, nagy őrgébicset és kis sólymot láthatunk, mint néhány évvel ezelőtt.

Kékes rétihéját és nagy őrgébicset ugyan a megszokottnál jóval kisebb számban, de rendszeresen megfigyelünk a Csanádi pusztákon és a Maros-ártérben, de kis sólymot idén csak nagyon elvétve lehetett látni. November végén, december elején észleltünk két példányt, de utána a tél folyamán nem találkoztunk velük a térségben. Éppen ezért lepődtünk meg, amikor a napokban igazgatóságunk bökényi, területi irodájának közvetlen közelében, az irodához vezető bekötőút melletti fasoron megjelent egy tojó példány. Viszonylag bizalmasnak mutatkozott, elég közelre bevárta az embert. Négy napon át itt tartózkodott, mindig ugyanazon a fasoron lehetett megfigyelni, ahogyan pihent, illetve zsákmányra lesett.

A kis sólyom a nálunk költő ragadozó madarak közül a vörös vércséhez hasonlít a legjobban, de annál kisebb, szárnya rövidebb, hegyesebb és röpte is más. Gyakran a földfelszín közvetlen közelében, erőteljes szárnycsapásokkal, nagy sebességgel suhan. Alapvetően madarakkal táplálkozik, kistestű énekesekre vadászik, ezért elengedhetetlen számára, hogy nagyon jó röpképességgel rendelkezzen, mert a bokrok között bujkáló, kicsi énekesmadarakat nem egyszerű elkapnia.

Alapvetően inkább a pusztai környezetben jelenik meg, de a fasorokkal, bokrosokkal tarkított területeken is megfigyelhetjük, ahogyan ez most is történt itt, a Maros-ártér peremén.

Forrás: KMNP

+1
Tovább olvasom

Természetvédelem

Vadászok mentettek réti sast, a Madárkórház megműtötte

Published

on

+1

A Duna-Dráva Nemzeti Park területéről érkezett a páratlan ragadozó madár talpfekély műtéti kezelésére. A sast Drávaszentes közelében, nem messze a határtól fogták be vadászok. Tollai és lábai sérültek – tájékoztatott a Hortbágyi Madárkórház.

Drávaszentesi vadászok fogták be a beteg réti sast, amelyet a Hortobágyi Madárkórházba szállítottak. Forrás: Hortobágyi Madárkórház

A madár lábain kialakult talpfekélyt altatásban, műtéti úton lehet meggyógyítani, így az eljárás hosszadalmasabb, továbbá lábanként ismételni kell az eljárást, hogy elkerüljük a hosszú altatással járó kockázatot. Január 23.-án első műtétjén már átesett – közölte Dr. Déri János állatorvos.

A réti sast Dr. Déri János műtötte meg. Forrás: Hortobágyi Madárkórház

Elsőként Isoflurane gázzal altatták a madarat, hogy csökkentsék stresszt és ne érezzen fájdalmat. Inhalációs maszkként pet-palackot alkalmaztak. Miután elaludt, a műtéti területet letisztították és izolálták. A duzzadt, gennyet és sarjszöveteket tartalmazó markot a talp felől szikével megnyitották.

Agro Jager News

Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálja 25 éves!

Ezután az oda nem illő vadhúst, és a gennyet távolították el. Ezt követően hidrogén-peroxidos, valamint betadine-es átmosás után összevarrták és amoxicillin antibiotikummal lokálisan lekezelték.

A veszélyes madár petpalackot kapott, hogy az aszisztencia is biztonságban legyen. Forrás: Hortobágyi Madárkórház

Tekintve, hogy az ízület másik oldalán is talltak duzzanatot, az előbbi eljárást megismételték. Miután mindegyik vágott sebet összevarrták végül egy ideiglenes „papucsot” készítettek, amely egy 1,5-2 cm magas henger, így ameddig a gyógyulás tart ez védi a talpát.

Forrás:
Hortobágyi Madárkórház

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A legősibb fafaj lett az Év Gyógynövénye 2025-ben!

+1

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság idén a páfrányfenyőt (Ginkgo biloba) választotta az Év Gyógynövényének

+1

Published

on

+1

A 2025. Év Fája a korai juhar – olvashattuk az OEE hírét számos fórumon. Most újabb döntés született: A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság idén a páfrányfenyőt (Ginkgo biloba) választotta az Év Gyógynövényének!

Számunkra kiemelt hír, hogy még egy fafaj szerepel az Év Fajai között. Mi több, egy minden értelemben egyedülálló dendrológiai kuriózum, egy élő kövület…  Impozáns parkfaként és gyógyító növényként egyaránt ismerjük a „Ginkgót”. Itt a vele kapcsolatos érdekességekből idézünk fel egy csokorra valót.

Fotó: Pintér Beáta – Ipolyerdő Zrt.

Amint már írtuk, az egy-egy élőlénycsoporttal foglalkozó szervezetek rendre megválasztják az aktuális Év Faját, különös figyelmet irányítva rájuk.

A páfrányfenyő (Ginkgo biloba) Kelet-Ázsiában őshonos és szerte a világon, így Magyarországon is díszfaként ültetett növény. A világ legősibb fennmaradt fafaja, amelynek legyező alakú leveleit a Távol-keleten évszázadok óta alkalmazzák gyógyászati célra. A modern terápia a páfrányfenyőt elsősorban az agy vérellátásának zavarából eredő koncentrációképesség-csökkenés, a demencia, az Alzheimer-kór, a perifériás keringés problémái, a szédülés és a fülzúgás kezelésére javasolja.

További számos, idegvédő gyógyhatását részletezi a szakirodalom. Hatóanyagait kapszulák, tabletták és teák formájában kínálja fogyasztásra az egészségipar.

Fotó: Ipolyerdő Zrt.

Egyes leírások szerint, a levelének rovarölő hatása is van. Okos gyűjtők és könyvtárosok a ritka könyveiket ginkgo-levélből készült könyvjelzővel óvják meg a könyvmolyoktól. Belsőépítészek állítják, hogy a ginkgofa-burkolatú helyiségben sem szúnyog, sem svábbogár, sem poloska nem jelenik meg. Különlegességéhez méltó döntés, hogy idén ezt a fajt választották az Év Gyógynövényének! 

Ginkgo tehát olyan botanikai kuriózum, amelynek szerepe számos területen figyelemre méltó – a kultúrától az orvostudományig. Ez a fa nem csupán a múlt tanúja, hanem a jövő ígérete is: ellenállóképességével és időtállóságával inspirálja az embereket.

Különlegességeinek felidézését kezdjük az ősi mivoltával!

Kutatások szerint, a Ginkgo nemzetség képviselői – köztük a máig fennmaradt biloba faj is – már a perm időszakban, mintegy 270 millió évvel ezelőtt megjelentek.

Elképesztő, hogy ez még a földtörténet legnagyobb – a dinoszauruszok korát megelőző, az akkori élővilág nagy részét megsemmisítő – kihalási eseményét megelőző korszak volt!

Páfrányfenyőnk tehát változatlan alakban élte túl az utóbbi 300 millió évet, az annak a korábbi fajok többségét elsöprő, a növény- és állatvilágot időről-időre teljesen átalakító katasztrófáival együtt. Egyedüli hírnöke annak a fejlődési vonalnak, amelynek tagjai voltak az ősi cikászok és páfrányok. Levéllenyomatai néhány kőzetben olyan mennyiségben fordulnak elő, aminek alapján egykor létezhettek ginkgo-erdők is. Igazi élő kövület tehát, a földtörténeti középkor flórájának utolsó maradványa.

 

Felfedezésének és elterjesztésének története is teljesen egyedi:

Ginkgo fennmaradt hírmondóira több mint egy évezrede, Kelet-Kínában bukkantak rá, itt talált menedékre az utolsó jégkorszak idején. A természetben veszélyeztetetté vált, megőrzésében a buddhista szerzetesek játszottak nagy szerepet. Eleinte, a levelei alakja miatt Ya Chiónak (kacsalábnak), majd a terméséről Yin Hsingnek (ezüst baracknak) is nevezték.

Matuzsálemi korú egyedeit máig komoly tisztelet övezi – egykor áldozati helyként használták, ereklyékkel díszítették őket.

Japánba, illetve Korea területére már sok-sok évszázada áttelepítették. Európában egy német orvos adta az első leírását 1690-ben, majd 1730 körül honosították meg Hollandiában. (Az első európai fát ma is láthatjuk: jelenleg 22 méter magas és négyméteres átmérővel büszkélkedhet.)

Magyarországon a Ginkgo a 19. század második felében, dísznövényként terjedt el, parkokban és kertekben. Legidősebb hazai példányaival az ELTE füvészkertjében találkozhatunk – ezeket 1848-ban ültették. Impozáns facsoportja díszlik a Margitszigeten is. Pósfai György Dendrománia című gyűjtése tíznél több olyan Ginkgót tart nyilván szerte az országban, melyek törzsének körmérete megközelíti, vagy meghaladja az öt métert.

Ma a nagyobb dísznövény-kertészetek számos törzsalakját termesztik és forgalmazzák nálunk, még bonsai-habitusú fácskát is nevelhetünk belőle.

Kuriózum alaktani és élettani értelemben is:

Ginkgo tehát a tűlevelű fenyők elődje, egyetlen élő képviselője a páfrányok és a tűlevelűek közötti „átmeneti szakasznak”. Bár magyar nevében szerepel a „fenyő” szó, az igazi fenyőkkel ellentétben nincs gyantatermelése, nincsenek gyantajáratai.

Kérge szürkésbarna, rügyei hegyesek, zöldesvörösek. Levelei legyező alakúak, változatosan bemetszettek – innen a latin fajneve is (biloba – kétkaréjú) – a hosszúhajtásokon spirálosan, a rövidhajtásokon csomókban nőnek. Élénkzöldek, őszre aranysárgára váltanak át.

Törzse sudár, csúcsa elérheti a harmincméteres magasságot.

Kétlaki növény, azaz a hím- és nőivarú virágai más-más egyedeken vannak. Barkaszerű porzós virágai sárgák, csoportosan nyílnak a tavasz végén. Nővirágai zöldek, később fakadnak, a nyelükön párosával állnak.

Húsos köpenyű, gömbölyű termései ősszel sárgára érnek, majd a földre hullanak.  Markáns tulajdonsága, hogy a rothadásnak induló termésburok macskaürülékhez hasonló szagú, kellemetlen bűzt áraszt.  A kertészek ezért határozottan kerülik a nőivarú egyedek ültetését.

A porzós egyedek lombhullása korábban kezdődik, a korai kiválogatásuk mégsem könnyű.

Érdekesség, hogy a ginkgónak (nyitvatermő létére) csonthéjas magja van, a csíranövénye pedig két sziklevelű. A magas keményítőtartalmú ginkgó-mag Kínában és Japánban orvosság értékű csemegének számít: pirítva fogyasztják, tüdőbajt is gyógyítanak vele. A buddhisták húsételek helyettesítőjeként ették, afrodiziákumként is hatásosnak tartották.

Ginkgo életereje igazán különleges:

Ősi fafaj, amely túlélt mindent – a földtörténeti katasztrófákat, a jégkorszakokat, elviseli az embert és egyelőre az aktuális klímaváltozást is. Meddig képes erre egy-egy példány?

Kutatók állítják, hogy a faj genomjából hiányzik a sejthalálért felelős gén, mely azt jelenti, hogy a Ginkgo tulajdonképpen szinte „örök életű”. Az idős egyedei is termelnek osztódó szöveteket, és ezek semmiben nem különböznek a vizsgált fiatal és sok évszázados fákban. Az öregedő fatestben lelassul az osztódás, de nem áll le – így a növekedés kvázi sosem fejeződik be.

A Föld legidősebb ginkgói is ezt mutatják. A legöregebb példány Európában lassan 300 éves, Japánban pedig regisztráltak 1200 éves egyedet, míg Kínában élnek 3000 évnél idősebb fák is.

A megújulásának egyik módja csaknem egyedi a növényvilágban. Ugyanis, amikor a fa elérkezettnek látja az időt, hogy utódaiban éljen tovább, a törzsén elkezd ún. „chi-chiket” fejleszteni. A szó emlőt jelent, amire megjelenésükben hasonlítanak a Ginkgo léggyökér-szerű képződményei. Rajtuk vegetatív rügyek találhatók, melyekből a növény képes megújulni.

Fotó: Ipolyerdő Zrt.

A törzsön ilyenkor lassan fejlődő dudorok keletkeznek. Ez azt jelzi, hogy a fa az életének utolsó szakaszába lépett, mert ez van beleprogramozva a génkészletébe.

A chi-chik a talaj felé kezdenek fejlődni, majd legyökereznek. Egy ideig együtt nőnek az anyafával annak részeiként, de ez nem tart örökké. Amint a belőlük kifejlődött utódok megerősödnek, az anyafa lassan elhal és átadja a helyét nekik…

A tudomány szerint, a Ginkgo rendkívül ellenálló a környezeti változásokkal és szennyezésekkel szemben. Az egyik legmegdöbbentőbb története, hogy több példánya túlélte a hirosimai atombombázást 1945-ben. Ezek a fák a robbanást követően is újrahajtottak, és ma is élnek, szimbolizálva a túlélés és a megújulás erejét.

E történet tovább növelte a Ginkgo iránt tanúsított tiszteletet és csodálatot világszerte.

A Ginkgo a művészetben:

Ginkgo számos művészt megihletett az évszázadok során. Alkotások sora készült vele kapcsolatban a szobrászattól a festészeten és a porcelánművészeten át, a magas költészetig.

A német költőfejedelem, Goethe kedvenc fája volt, versében így örökítette meg:

Johann Wolfgang von Goethe: Ginkgo biloba

 

Napkeletről jött a fája,

és most itt kertemben él.

Sejtelemmel nézek rája,

titkot kérd e falevél.

Egyetlenegy teremtmény-e

mely megosztá önmagát?

Vagy egy választott pár lénye

lett eggyé e lombon át?

Verseimben leltem választ

erre, mélyet és nagyot.

Érezhetted bennük már azt:

egy s mégis kettős vagyok.

 

E keletről gondjaimra

bízott fának levele

a tanult főt okosítja,

titkát fejtvén vele.

Egyetlen élő levélkét

látunk kettéválva mi?

Vagy kettőt, mik eltökélték:

egynek fognak látszani?

E kérdésre, mit megoldott

elmém, választ így adok:

nem sejteti-e dalom, hogy

egy s mégis kettős vagyok.

Weöres Sándor fordítása

 

Köszönjük Dr. Hirka Anikó és Pintér Beáta erdőmérnök-kutatók anyaggyűjtéshez adott segítségét!

Forrás: Ipolyerdő Zrt.

+1
Tovább olvasom