Keressen minket

Tudomány

A Közel-Kelet vízhiánya regionális akciót igényel

Közzétéve:

Prof. Jay Famiglietti hidrológus szerint, a világ vízhiányos forráspontjainak kezelése regionális megoldásokat igényel. A már forró és száraz Közel-Kelet egyre szárazabbá válik, műholdas képek alapján a régió korábban és gyorsabban veszít vizet, mint az korábban előre jelezték. A visszaesés az aszály és a felszín alatti vizek megnövekedett használata riasztó kombinációjának az eredménye. A vízhiány kérdése országhatárokon és néha összetett politikai határokon is átjut, többek között Izrael szomszédságában is a regionális szintű vízbiztonsági megoldások hiányoznak. 

1. kép: Prof. Jay Famiglietti hidrológus

Prof. Jay Famiglietti hidrológus – a Globális Vízbiztonsági Intézet igazgatója a Saskatchewan Egyetemen Saskatoon-ban – szerint a világ vízhiányos forráspontjainak regionális vízhiánya regionális megoldásokat igényel. Alulintézményesítettek vagyunk, amikor globális, vagy transznacionális, valamint határokon átnyúló vízügyi kérdésekről van szó. Beszélhetünk az Egyesült Nemzetek Szervezetéről, de azt gondolom hogy el vannak foglalva a Fenntartható Fejlődés Céljaival (SDG). Nincs valódi testület amely ezekkel a kérdésekkel foglalkozna, tehát a régiók és az egyes kormányok feladatai ezek – tette hozzá többek között Izraelben, Jordániában, vagy Ciszjordániában. A NASA GRACE műholdas  képei alapján a Közel-Kelet elveszített 144 köbkilométer vizet. Az édesvíz mennyisége 2006-2013 között megegyezett a Holt-tenger víz mennyiségével. A kutatók kiderítették, hogy a vízveszteség több mint 60%-át a felszín alatti szivattyúzás okozta, a világ legnagyobb víztartó rétegeinek több mint a felénél már meghaladták a fenntartható csúcspontokat.

Miközben a vízhiány egyértelmű kihívásokat támaszt az ivóvíz, öntözés, élelmiszertermelés a felszín alatti vizek kimerülése iránt, ezek a problémák  jelen vannak a világ legérzékenyebb helyein: Közel-Kelet, a feszült a pakisztáni-indiai határon, vagy Észak-Afrikában. 

2. kép: Öntözés

A Közel-Kelet egy olyan régió amely gyorsabban szárad és veszít el vizet, mint a világ bármely más pontja. Ez önmagában is aggodalomra ad okot – mondta Famiglietti aki korábban a NASA sugárhajtómű laboratóriumának vezető víztudományi kutatója volt. Amikor arra gondolunk, hogy ez mit jelent a nemzetközi kapcsolatokban, vagy a komplex kapcsolatokban a Közel-Keleten és az élelmiszertermelésben, akkor ez egy hatalmas probléma, amiről nem elég csak beszélnünk.

Sőt amikor országok a konfliktusos régiókban beszélnek a vízbiztonságról, gyakran nem tárgyalják meg a talajvíz kritikus kérdését. Egyezmények csak a felszínen láthatóak, a vízellátás források például a talajvíz nemzetközi megállapodások mentén csúsznak el – mondta Famiglietti.

Famiglietti aki 2013-ban Izraelbe látogatott, a vízdiplomáciai útja során az Egyesült Államok Külügyminisztériumával, hamarosan részt fog venni a Víztechnológia és Környezetvédelmi Ellenőrzés  (WATEC) konferenciáján, amelyet november 18-21-én rendeznek meg Tel-Avivban. A globális konferencián a vízgazdálkodás és innováció lesz a központi téma, aminek a célja Izrael technológiai megoldásainak kiaknázása és a vízvédelem előmozdítása az egész világon. Az ilyen találkozók a technológia megosztásokról szólnak – meg kell tanulnunk egymástól a rendelkezésre álló lehetőségeket és ösztönöznünk kell másokat arra, hogy jobban csinálják a tevékenységeiket. Időnként megszakad a kapcsolat a technológia és a vízbiztonsági ágazat között – mondta Famiglietti.

Remélem hogy a konferencián megvitatott kérdések ösztönözni fogják az embereket, hogy ne csak a technológiai innovációra, hanem a a társadalmi innováció, politikai innováció és a gazdasági innovációt foglalja magába. Noha az innováció és a technológia nem képes megoldani a globális vízválságot, vagy a klímaváltozást – Famiglietti gyorsan hozzáteszi – ezek lehetővé teszik a hatóságok számára az új fejlesztések kezelését és az alkalmazkodást.

3. kép: Aszálykár

A mezőgazdaság esetében elmondta, hogy az intelligens öntözési rendszereket, amelyet a Netafim fejlesztett ki – tovább kell fejleszteni . Fejlett adatgyűjtést  és megosztási mechanizmusokat is szükséges fejleszteni azért, hogy a vízgazdálkodással kapcsolatos döntéshozók helyi szintű támogatást kapjanak. A vízhiány kérdésein túl Famiglietti figyelmeztetett a  számítógépes veszélyekre és sérülékenységre, ami veszélyezteti a vízinfrastruktúrát. 2018 márciusában az Egyesült Államok megvádolta Oroszország kormányának hekkereit, a kibertámadás érintette a kritikus infrastrukturális szektoroka,t mint például energia, nukleáris és vízi létesítményeket. 

Ahogy az interneten keresztül jobban összekapcsolódunk, egyre sebezhetőbbé válunk és nem vagyok abban teljesen biztos, hogy az internet biztonságunk ott van, ahol lennie kellene az infrastruktúránkban – mondta Famiglietti.

Van arra esély, hogy a saját víz infrasktruktúránk fegyver legyen ellenünk külső szereplők megjelenésével, és a kockázatok körülbelül annyira súlyosak, amennyire csak lehet. Ha be tudsz hatolni a víztározó kezelő irodájába, akkor előfordulhat hogy előre nem tervezett mennyiségű vizet kiereszthetsz,  ami rendkívül veszélyes lehet a környező lakosság számára. 

A WATEC társelnöke, Oren Blonder és Ari Goldfarb szerint az idei konferencia a maga nemében a nyolcadik, izgalmas eltérés jelent az eddigi korábbi konferenciákhoz képest. Egyesítjük erőinket az Izraeli Gazdasági Minisztérium és az Izraeli Export Intézettel azért hogy elkészítsük a “Víz hetét” – a négynapos nemzetközi és és a helyi hangsúlyos vízgazdálkodásra fókuszálva. A WATEC 2019 büszkén jelenik meg a zászlóshajó eredményeként – mondta Blonder és Goldfarb.

A szekciók workshopokat és kerekasztal és panelbeszélgetéseket foglalnak magukba, valamennyi szereplő részvételével. Ez az egyetlen konferencia, amely valóban a víz és a vízipar jövőjével foglalkozik világszinten, és nem csupán csöveket és egyéb eszközöket mutat be, függetlenül attól, hogy milyen nagyok és szépek lehetnének a kiállítási eszközök.

Fordította: Dr. Szilágyi Gergely

A konferencia részletei az alábbi linken érhetőek el:

https://watec-israel.com/

Az angol nyelvű cikk az alábbi linken érhető el:

https://www.jpost.com/Middle-East/Water-security-expert-Middle-East-water-shortages-require-regional-action-602509

Képek forrása:

  1. kép: https://www.google.com/search?q=Jay+Famiglietti,&sxsrf=ACYBGNRPP3UBdwWodtMiGoPRrs74I-w4GQ:1569495392722&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjklfD6qe7kAhWdAxAIHX5pB0EQ_AUIEigB&biw=958&bih=927#imgrc=fPPGUSN744h7UM:
  2. kép:https://pixabay.com/hu/photos/vir%C3%A1g-%C3%A9let-reped%C3%A9s-sivatag-asz%C3%A1ly-887443/)
  3. kép: https://pixabay.com/hu/photos/v%C3%ADzes-%C3%B6nt%C3%B6z%C3%A9s-a-mez%C5%91-mesters%C3%A9ges-880965/

Tudomány

A Svájci Szövetségi Kutatóintézet nemzetközi kutatásába kapcsolódott be a Bakonyerdő Zrt.

A Bakonyerdő több, mint egy éve csatlakozott a My Garden Of Trees projekthez, mely egy önkéntes részvételen alapuló kutatási projekt az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes európai erdőkért.

Published

on

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

A Bakonyerdő több, mint egy éve csatlakozott a My Garden Of Trees projekthez, mely egy önkéntes részvételen alapuló kutatási projekt az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes európai erdőkért. Az első megfigyelési év eredményei láthatóak a grafikonon, mely a 2024-ben különböző származási helyekről elültetett magok csírázását és a csemeték túlélését mutatja a kísérleti parcelláinkban.

Forrás: Bakonyerdő Zrt.

Az erdészek évszázadok óta végeznek származásvizsgálatokat, melyek során különböző eredetű magok növekedését hasonlítják össze ugyanazon az élőhelyen. Ilyen származási kísérletet, a Svájci Szövetségi Kutatóintézet nemzetközi kutatását indítottuk el három bakonyi helyszínen, a Farkasgyepűi Erdészet Forrasztókői Egzótakertjében és a Bakonybéli Erdészet Kőris-hegyi és Kék-hegyi erdőrészleteiben.

Forrás: Bakonyerdő Zrt.

A mikrokertekbe közönséges jegenyefenyő (Abies alba), kaukázusi jegenyefenyő (Abies nordmanniana), Borisz-király jegenyefenyő (Abies borisii-regis), közönséges bükk (Fagus sylvatica) és keleti bükk (Fagus sylvatica subsp. orientalis) magokat vetettük el, melyek 13 ország 23 különböző régiójából származnak.

Erdészek dolgoznak a Bakonyerdő Zrt. területein. Forrás: Bakonyerdő Zrt.

A My Garden Of Trees projekt több száz kisméretű származásvizsgálatból, úgynevezett mikrokertekből álló hálózatot hoz létre szerte Európában. Ennek előnye, hogy a különböző genetikai eredetű származások sokféle kombinációban vizsgálhatók eltérő környezeti feltételek mellett. Nyomon követhető, hogy a fák milyen mértékben képesek alkalmazkodni az eredeti termőhelyüktől eltérő körülményekhez. A projekt résztvevői öt évig kísérik figyelemmel a csemeték fejlődését, ez a kutatás tehát elsősorban a korai életszakasz túlélési és növekedési tulajdonságainak megfigyelésére, elemzésére összpontosít.

A My Garden Of Trees projekt több száz kisméretű származásvizsgálatból, úgynevezett mikrokertekből álló hálózatot hoz létre szerte Európában. Forrás: Bakonyerdő Zrt.

Ha a projekt során végzett megfigyelések azt támasztják alá, hogy ezeknek a rokonfajoknak jobb a csírázása és a fejlődése, az erdészek fontolóra vehetik a behozatalukat, mely az úgynevezett támogatott fajvándorlás.

Bakonyerdő Zrt.

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat

Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták

Published

on

Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.

Fotó: AM

Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.

Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.

Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.

Tovább olvasom

Tudomány

KONFERENCIA: Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon – ITT regisztrálj

Published

on


A Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék és az MTA Agrártudományi Szakbizottsága – A Magyar Tudomány Ünnepi sorozatához csatlakozva – szeretettel invitál minden kedves érdeklődőt az ‘Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon’ elnevezésű minikonferencia & kerekasztal-beszélgetésre 2024. november 30-án szombaton Debrecenben, a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának székházában – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Dr. Kövér László PhD, a Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék munkatársa.

Farkas a hollandiai Dierenpark Amersfoortban. Fotó: Mariëlle van Uitert / WWF

A rendezvényen az ember-vadvilág konfliktus témakörben dolgozó hazai szakemberek közérthető előadások formájában ismertetnek sokakat érintő és érdeklő témákat. Az esemény nyitott minden érdeklődő számára, külön szeretettel várjuk a helyi lakosságot. A konferencia szervezőinek nem titkolt célja a hiteles ismeretterjesztés és szemléletformálás. Az előadásokat követően, kerekasztal-beszélgetés kereti között a közönségnek lehetősége lesz a kérdéseiket feltenni, tapasztalataikat megosztani.

Kattintson a fényképre és csatlakozzon a Facebookon is!

A rendezvény ingyenes, de egy kétperces regisztrációt kérünk szépen. Kattintson az alábbi képre!

Regisztráljon most és vegyen részt a konferencián! Kattintson a képre!

PROGRAM:

Délelőtti szekció:

09:00-09:10 Megnyitó és bevezető
Stündl László és Kövér László, Debreceni Egyetem
09:10-09:35 Nemszeretem gerinctelenek
Váradi Zoltán, Természettár
09:35-10:00 Csípőszúnyogok és a bennük rejlő veszélyek
Klein Ágnes, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
10:00-10:25 A szőnyeg széléről – varjúszemmel a 3. háború küszöbén
Solt Szabolcs, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
10:25-10:50 Denevérekkel kapcsolatos konfliktushelyzetek és kezelésük
Boldogh Sándor András, Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
10:50-11:05 Kávészünet
11:05-12:00 Kerekasztal-beszélgetés a délelőtti szekció előadóival
12:00-13:30 Ebédszünet

Dr. Németh Attila, a Debreceni Egyetem munkatársa is előadást tart a debreceni konferencián. Fotó: DE MÉK

Délutáni szekció:

13:30-13:55 Együtt élünk vagy együtt létezünk a vadvilággal a
városban?
Heltai Miklós, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
13:55-14:20 A láthatatlan probléma – Egy különös rágcsáló
felbukkanása lakott területeken
Németh Attila, Debreceni Egyetem
14:20-14:45 Egy ökoszisztéma-mérnökkel való egymás mellett
élés lehetőségei és kihívásai
Juhász Erika, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
14:45-15:10 Nagyragadozókhoz kapcsolódó ember-vadvilág
konfliktusok Magyarországon
Sütő Dávid, WWF
15:10-15:25 Kávészünet
15:25-16:30 Kerekasztal-beszélgetés a délutáni szekció
előadóival

Kapcsolat: Dr. Kövér László (koverl@agr.unideb.hu)

További információért kattintson az alábbi képre és tekintse meg a konferencia weboldalát!

Támogatók

A rendezvény média megjelenését a 25 éves Agro Jager News,

Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálja támogatja!

Agro Jager News

Tovább olvasom