Vadászat
Barkás suta
Visszanéző (2002): A bátaszéki barkás suta
A fiús suta történetének kezdete még 2002-re nyúlik vissza. Hivatásos vadászunk, Szabó Tibor és bátyám selejt őzbak elejtését tervezték április végén a Bátaszéki Vadászegylet Zsizsák nevű területrészén.
A területen lévő őzbakok megfigyelése közben vették észre a barkás agancsot növesztett sutát. Azonban a lőtávolon belül látott selejtbak elejtésének lehetősége sokkal inkább lekötötte őket, úgyhogy még aznap töret került bátyám kalapjára.
2003-ban a hivatásos vadász területét bejárva már nem találkozott vele, idén azonban ismét feltűnt ugyanazon a helyen, mint két évvel korábban. Késő nyáron több alkalommal is körülnéztem ott, de nem láttam. Mintha a föld nyelte volna el. Azután teltek a hónapok, és elérkezett december 23-a. Ezen a napon a szokott csapat a hivatásos vadász, Csapó Attila vadásztársam és jómagam reggel 8 órakor elindult őzsuta és őzgida selejtezésre.
Az időjárással nem voltunk teljes mértékben megelégedve. A pár napja lehullott hó még megmaradt foltokban, 2 fok volt a hőmérséklet, és egy kicsit zavaró volt a közepes erősségű déli szél. A vadkár megelőzésének érdekében a szőlőültetvényeken illetve azok közelébe terveztük utunkat.
Az összeverődött rudliból a hozzáértő szemek gyorsan kiválasztották a selejtezésre érett sutát vagy sutagidát. Ez nagy segítség volt, csak a pontos lövésre kellett koncentrálnom. Sajnos a terület emberek és gépjárművek által nagyon zavart – és itt nem csak a vadászokra gondolok–, így a vad mozgás nélkül csak másodpercekig várja be a közeledő embert. Ezért is jó, hogy már négy éve együtt vadászunk és mindhárman tudjuk, hogy gyorsnak kell lennünk, ha szakszerűen és eredményesen akarunk vadászni.
Én maximálisan megbízok vadásztársaim tudásában, és ők is tudják, hogy csak azt a sutát ejtem el, amit ők selejtezésre alkalmasnak talának. Három órával indulásunk után egy sutát és egy sutagidát sikerült elejtenünk. Természetesen lett volna még több lehetőségünk, de nem volt semmiféle indok a többi példány kilövésére.
Az idő előrehaladta miatt csak a zsizsáki területet nézhettük meg. A szántás közepén hattagú rudlit láttunk. A bírálók tették a dolgukat, én a napos tájat néztem.
– Ott az agancsos suta! – mondja Tibor.
Persze mindezt teljes nyugalommal. Vérnyomás, adrenalin emelkedőben, nem is kicsit. Attila megerősíti a hírt. Ennek a fele sem tréfa, gondoltam. Úgy 300 méterre voltak tűlünk és távolodtak. Haladási irányunkon úgy változtattunk, hogy a vonuló csapat hozzánk minél közelebb kerüljön. Ez bevált, de a felénk araszoló őzek szél alá kerültek.
A fiús suta volt a vezérük, agancsa segítségével egy tőle még nagyobb sutát noszogatott maga előtt. A céltávcsőben már én is láttam az agancsát. A suta helyzetéről folyamatosan megerősítettek a megfigyelők: első, második a sorban, ne lőj, mert mögötte van egy másik stb.
Vonalunkba érve tőlünk kb. 220 méterre megálltak és a 22-250 kaliberű Remington fegyveremből 1130 m/s kezdősebességgel elindult lövedék. A másodperc tizedrésze alatt csapódott a suta testébe, a lapocka felett a gerincbe. A suta azonnal összeesett és szenvedés nélkül múlt ki.
A hagyományoknak megfelelően megadtuk a tiszteletet az elejtett vadnak. Zsigerelt súlya 19 kg volt, életkorát nyolc évre becsültük. A bal agancsszár 12 cm hosszú, a jobb oldalon 2 cm hosszú és 2 cm széles csontkinövés található. Mindkét agancs barkában volt, ugyanúgy, mint két évvel korábban is.
A petefészkek épek voltak, de semmilyen jel nem utalt arra, hogy korábban utódot hozott volna világra. Az emlője előtt fiús szőrpamacs volt látható kisebb dudorral együtt. A felvágáskor láttuk, hogy a dudort zsírlerakódás okozta.
Titkon reméltem, hogy nekem sikerül majd elejteni, mert ez nem mindennapi trófea egy vadász életében. Édesapám, aki 1956-tól 39 évig vadászott ezen a területen, nem emlékszik arra, hogy ilyen suta élt volna itt.
Köszönöm a vadásztársaimnak, hogy az elejtésben segítségemre voltak. Bízom benne, hogy nekik is örök élmény marad a közös vadászatunk. Igazi csapatmunka volt.
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login