Keressen minket

Vadászat

Üzekedés a rosszleslápán

Közzétéve:

Feltöltő:

Volt nekfaragoem egy magaslesem, a hozzá tartozó lápával együtt – az, hogy mifene a lápa, talán némi magyarázatra szorul: a palócföldön a hegy- és domboldalakat hullámossá tevő kisebb hajlatokat, völgyeket, néhol akár a szélesebb vízmosásokat hívják így. A láphoz tehát semmi köze, a régies vápa, azaz mélyedés szóból származik és ismerik Honttól Borsodig, Nógrádtól Hevesig, persze a határ túloldalán is, mindenütt, ahol magyarok élnek. Lehet, hogy másfelé is, de arról én nem tudok.

A lényeg, hogy volt nekem egy magaslesem, a hozzá tartozó lápával együtt – az elképzelhető legrosszabb helyen, dombtetőn, a közelben nagy, bekerített kertészettel – ezt kellett volna megvédeni a kártevő vadtól. Nagy hátránya volt a lesnek, hogy még vegetációs időszakban is igen erősen felhallatszott az útról a forgalom zaja. A közeli város és egy egész völgynyi falunép, kilenc község lakossága használja azt az aszfaltcsíkot, persze legnagyobb lelkesedéssel épp’ azon órákban, amikor a disznót, meg az őzet várja a szegény vadászember. Rossz helyen volt a les azért is, mert nem egészen negyedkört lehetett volna biztonságosan belőni róla a domb gerince alatt, azt is csak úgy negyven–hatvan méteres távolságon belül, ami az egyébként is igen csekély lehetőségeket tovább szűkítette. A legnagyobb baj azonban mégis az volt, hogy a szél folyton az erdő felé húz azon a részen, felfelé a hajlatban. Ez többnyire figyelmeztette azt a pár, kellőképpen elgondolkodva közeledő vadat is, amelyik még lővilágnál váltott volna ki az erdőből.

Mondom, az esély csekély volt itt – mégis gyorsan és nagyon megszerettem ezt a lest! Jól el lehetett üldögélni és elmélkedni rajta, vagy háromszáz méterre a főúttól, három kilométerre, azaz pár percre a lakásomtól. Alkalmas távolságra kiirtottam egy jó darabon a bozótot és megszórtam kukoricával heti két-három alkalommal – inkább csak disznódesszertnek, az esti táplálkozó túra étvágycsinálójának, mint rendes etetés céljából. Lövés persze alig esett a már említett okok miatt, de hát mi lenne velünk, ha csak a vad elejtéséről szólna a vadászat? Mindenesetre a nem túl rózsás esélyek miatt elneveztem a helyet Rosszleslápának.

Legelőször tavasz közepén, április 19-én mentem ki ide, akkor még nem is volt készen a les. Szemerkélt az eső, virágzott a kökény és bimbózott a vadkörte, szólt a kakukk – gyönyörű hajnal volt. Már akkor egészen közelről a láttam egy visszarakott trófeát viselő bakot. Riasztva közeledett a galagonyacserjék között, ezért gyorsan leguggoltam egy vaddisznótúrásba, onnan figyeltem leendő zsákmányomat. A bak tíz méterre, ha volt tőlem, amikor megállt. Észre is vett, mert nagyon nézett, de még közelebb lépett vagy kettőt – jó volt a szél, nem ismert fel. Az agancsa, bár már letisztította addigra, éretlennek tűnt, egyik szár mintha még véres is lett volna. Pár percig ott kaparta előttem egy vadrózsabokor tövét, lett volna esély lőni, de úgy gondoltam akkor: nagy hiba lenne a legelső kimenetelre elejteni az egész esztendőre rendelt egyetlen bakomat.

Négy nappal voltunk az idény kezdete után. Mi marad akkor későbbre? Úgyhogy elengedtem a kissé túlterpesztett, szinte gyöngytelen agancsot viselő daliát, de egy fotót azért elugortában készítettem róla. Azt már észrevette, amikor a fényképezőgépet előkotortam a hátizsákból, érces hangon világgá is kiabálta, hogy jól megijesztettem. Kora reggel volt még, sötét, borult, csepergős idő, életlen lett a kép – mégis, egy ideig ez volt a kedvenc fotóm.

Jártam én ezután, már május elejétől a bak után, de bizony nem volt vele szerencsém. Láttam viszont a lápában és körülötte az elejthető fajok közül szarvastehenet, mezei nyulat, fácánt, örvös galambot, szajkót, berepült egyszer a fővölgy felett egy errefelé igen ritka dolmányos varjú. Elgázolva találtam az út mellett nyestet és rókát – lévén utóbbi halálának helyszíne a vadászható területrész csücskében, annak a résznek a szép Rókaveszejtő-sarok nevet adtam – de a bak, az bizony eltűnt. Riasztást ugyan gyakran hallottam az erdőből, szinte mindig láttam egy sutát, meg egyszer egy fiatalka, villás bakot értem kinn a lápában – az öregedő dalia azonban úgy eltűnt, mintha sosem járt volna arra.

Disznót is csak július végén láttam először, vagy három hónappal az első vadászat után, pedig nyom volt bőven, mindig együtt láttam egy kisebb és egy nagyobb példányét. Azon a délutánon elég nagy kerülővel cserkeltem ki a Rosszleslápára, amikor messziről észrevettem egy disznó hátát: a villanypásztában turkált, jó négyszáz méterre. Nemsokára azonban eltűnt a szemem elől, de azért jó darabig vártam lenn, hátha éppen felém vonul le a konda a domboldalból. Nem jöttek azonban, így a lesen vártam ki a sötétedés utáni egy órát.

Pár nap múlva a Rosszleslápán tanyázó két koca malacait is láttam, éppen a les feljárója alatt futottak át. Csak a fű hullámzása árulta el őket, amíg egyikük egy régebbi túrás helyét nem keresztezte. Ott egy szemvillanásra láttam a tengerimalacnyi, későn született csíkost.

Július utolsó napjaiban többször cserkeltem a Rosszleslápa alatt, a keskeny völgy túloldalán. Egyszer egy délutáni eső után mentem ki és az útszéli bokrok között álltam meg, mert hallottam, hogy jobb kéz felől közeledik valami a cseresből, ami viszont már nem az én revíremhez tartozott.

Egy vízelvezető árok húzódott előttem az erdő alatt. Eltömődött az évek során, állt benne a víz, aminek tükrén egyszer csak egy fekete árny vetődött át… A következő pillanatban előttem az úton megállt egy óriási, már vedlésnek indult koca. Száz kiló körül lehetett annak ellenére, hogy szemmel láthatóan megviselte a gyermeknevelés nehéz munkája. Húsz méterre, ha volt. Nem mozdultam, a koca nem fogott szagot, így nem is ismert fel. A következő pillanatban újra árnyék villant a víztükrön, majd jött a második, a harmadik… Már csíkjaikat vesztett, borzas üstökű, jól kinőtt malacok álltak meg az árok túloldalán. Utánuk, a negyediktől a nyolcadikig azonban már fejletlenebb csíkosok érkeztek, egyre kisebbek.

A konda eleje közben beváltott az út túloldalán kezdődő magaskórósba, a malacok pedig egyenként követték a társaság elejét. Mivel több árnyék már nem villant az árok vizén, úgy döntöttem, hogy a legutolsó, nyolcadikként érkező, hitvány malacot meglövöm. Nem volt messze, talán húsz lépésre álldogált és ez volt a baj: szabadkézből sikeresen fölé lőttem. Kerestem azért egy darabig – nem is annyira a malacot, mint inkább a golyó vágta nyomot a növényzetben. A dörrenés után a koca még morgott egyet, aztán a nyolc aprósággal együtt elképesztő gyorsasággal tűnt el a sűrű gazosban – egy-két halk nesz, mozgott pár szál keserűfű a völgy aljában – azután csend lett.

Keresgélés közben viszont az árok túloldaláról, a sűrű kökénybokorból morgást hallottam – egy koca jelzett a malacainak! Akkor jöttem rá, hogy a nyolc apróság valószínűleg nem egy alomból származott, hanem két vaddisznóbarátnő állt össze gyereket nevelni.
Az én kocám legfeljebb öt-hat méterről morgott és fújt jó nagyokat. Puskával a vállamon, jobbra-balra hajlongva próbáltam belátni a kökényesbe – sikertelenül. Később gondoltam csak bele, hogy a koca és malacai közé kerültem, ami azért a vadászálomfejtés alaptételei szerint nem jelez különösebben egészséges állapotot. Viszont ezzel a kis kalanddal végre túljutottam az első rosszleslápai lövésen.

Késő délután történt ez és a napnak még nem volt vége! Nem sokkal később, a les alatti oldalban másodszor láttam az áprilisban lefotózott bakot. Egy galagonyabokor mögül érkezett és lassan, csipegetve ballagott fel a dombtetőre. Jó száz méterre lehetett és végig a tükrét mutatva távolodott. Megcéloztam, de nem fordult oldalt, igaz, szabadkézből ekkora távolságra nem is vállaltam volna a lövést. Nem sokkal később kiért a domb gerincére. Két nagy keserűfűfolt között álltam éppen, amikor a bakot észrevettem és nem volt hová támasztani a puskát. El is határoztam, hogy – mivel a völgy aljából a domboldal jól belátható – innen fogok lesni rá ezentúl.

Amíg be nem sötétedett, addig figyeltem az útról, hogy nem mutatja-e meg magát újra az én reménybeli zsákmányom. A teljes sötétség beállta előtt nem sokkal egy fekete árnyékot láttam meg, amint éppen felém fut a földúton. A szemem sarkából követtem és először kutyára gondoltam, de aztán láttam ám, hogy egy kisebb, úgy negyven kilós süldő – mire azonban a puskával felé fordultam, beugrott a bokrok közé.

Másnap hoztam egy százas szöget és egy árokparton talált kővel bevertem egy akácfa törzsébe az út mellet. Úgy gondoltam, hogy erre támasztva a puskát – amit persze a szivacsos szíjra fektettem volna fel – biztonságosan át tudok lőni a keskeny mellékvölgy túloldalába. Több estén is lestem innen a bakot, mindannyiszor eredménytelenül. Helyette egy kis sutát minden alkalommal láttam, a disznók is neszeztek néha a völgy alján, a sűrűségben, de ők sem mutatták meg magukat.

Üzekedés kezdetén a bakra várva és a szórót felkereső disznóban reménykedve egy éjszakát kinn töltöttem a magaslesen. Este nem jött ki semmi, bár benn az akácosban igen erősen mozgolódtak a disznók. A nehezen átvirrasztott éjszakai órák után pedig, pirkadatkor, megláttam a kis sutát, amint éppen átgyűri magát a közeli kertészet kerítése alatt!

A következő pillanatban az én bakom követte, átpréselve magát a szakadozott drótháló alatt, azután együtt futottak végig a fekete ribizli bokrok között, végül a dombgerincen túl, legfeljebb ötven méterre tőlem, eltűntek a szemem elől. Ez volt a harmadik találkozás a bakommal. Olyan gyorsan történt minden, hogy a sarokba támasztott puskát épp’, hogy fel tudtam támasztani a palánkra, de célzásról már szó sem lehetett. Zsebemben volt a síp, gidahanggal próbálkoztam ezután, hátha a suta visszatér és magával hozza a lovagját. Nem mozdult azonban semmi. (Később próbaképpen többször is megszólaltattam a sípot, amikor a sutát láttam. Nem lehetett azonban gidája, mert legfeljebb nézett egy kicsit a hang irányába, azután minden alkalommal szépen, nyugodtan tovább csipegetett.)

Ugyanazon a hajnalon, úgy félórával később, egy disznót is megláttam egy termését hullató –– már elnézést – fosóka szilva alatt. Mifelénk bizony csak így ismerik ezt az apró, gömbölyű gyümölcsöt termő, nyár közepén érő szilvafajtát.

Ami a disznót illeti, kicsiny, egérszürke koca volt. Két jól kinőtt süldő jött vele – majdnem akkorák voltak, mint ő. Utóbbiak közül az egyiket meg akartam lőni, de a koca észrevette, amikor a puskát felfektettem a palánkra – nem csoda, nem voltak negyven méterre sem. A koca morgott egyet, azután még pár roppanást hallottam, a három disznó pedig – lehetett persze több is – nyomtalanul eltűnt.

Az átvirrasztott éjszaka után azért nem hagyott teljesen zsákmány nélkül Szent Hubertus: a kocsi felé tartva találtam egy rekord méretű, harminc centi kalapátmérőjű csiperkét. Este nyomát sem láttam ugyanitt és otthon az is kiderült, hogy tekintélyes mérete ellenére egyetlen kukac sem lakik benne. Csiperke esetében ez van olyan ritkaság, mint a nyolcas bak. No jó, legyen páratlan nyolcas…

Így jött el az üzekedés java! Estefelé vágtam neki a dombnak, éppen hét óra volt. Azzal a nemes szándékkal mentem ki, hogy viszek pár maroknyi kukoricát a szóróra és nézelődök sötétedésig a rosszleslápai magaslesről, azután hazamegyek. Megszokásból azért beiratkoztam, ha pedig már ez is megvolt, vittem a puskát, inkább csak úgy mit lehet tudni alapon, semmint a vadlövés reményében.

Amint a dombtetőre értem, akkor jutott eszembe, hogy elkövettem egy hibát: mivel nem akartam sokáig maradni, a kabátomat, zsebében az összes papírommal, a kocsiban hagytam. Először vissza akartam fordulni, de, mivel már majdnem a szórónál jártam, előbb leraktam a kukoricát, aztán úgyis a les alatt ballagtam el, hát felültem egy kicsit. Nem is vadászni, csak úgy gondolkodni. Most már így, utólag, el nem tudom képzelni, hogy min? Szép és jó idők jártak, édesapám betegségéről semmit nem tudtunk, nekem volt mindenem, még szakmai sikereim is, nem sokkal korábban jöttünk meg egy kéthetes észak-afrikai családi nyaralásból… Viszont akkor sem voltam elégedettebb ember mint most, amikor visszagondolok az elmúlt időkre.

Azt azonban frissiben feljegyeztem a vadásznaplómba, hogy magamban szorítottam: nehogy éppen most törjék fel a kocsimat, azután a szokott módon ajánlottam a napi vadászatot Szent Hubertus oltalmába, azaz nehogy kárt tegyek valakiben vagy valamiben, nehogy kárt tegyen valaki vagy valami bennem, illetve, hogy végre sikerüljön már lőni valamit, amikor néhány gallyroppanást hallottam bal kéz felől, az akácosból.

„Disznó” – gondoltam az elmúlt időszak tapasztalatai alapján, azután hallgattam az örvösgalambok rekedt turbékolását, a szajkók riasztásait, egy barátposzáta csettegését. Pár perc múlva a gallyroppanások megismétlődtek, utána pedig hangos lihegést is hallottam – mégiscsak őzek kergetődztek valahol az aljban! Viszont a síp is a kabátom zsebében pihent, a kocsi csomagtartójában….

Vártam azért, valamiféle csodában reménykedve, mert anélkül nem lehet vadászni, azután a már napok óta errefelé vadászó karvalynak intettem búcsút, amikor került egyet a lesnél, majd eltűnt az akácos felett.
Ismét hallottam néhány ágroppanást, egyre közelebbről érkezett a hang a hátam mögül… Aztán valami siránkozásféle ütötte meg a fülemet, ami, akárcsak a lábdobbanások és az ágroppanások, gyorsan közeledett…

Az erdő felé fordulva két vöröses árnyat láttam, a következő pillanatban pedig a les alatt megtorpant két őz! Egészen biztos, hogy észrevettek, hiszen három-négy méterre, ha voltak. Az én bakom kergette a sutát, megismertem fején a vékony, hegyesre fent agancspárt, amit a legelső itteni cserkelésemen, még áprilisban, tíz méterről láttam…

A menekülő suta ekkorra már abbahagyta a siránkozást. Nem állt meg a les alatt, csak lassított, de vitte tovább a lendület… Elszaladt mellettem, de azt, hogy merre, nem tudom. Már a bakot figyeltem, ami pár lépéssel távolabb megtorpant, majd visszafordulva ő is menekülőre fogta a dolgot. Alig láttam a lombok között, de már a céltávcsővel követtem. Kitekeredve, hátrafordulva töltöttem csőre… Megpróbáltam célozni… „Rá kell fütyülni, hogy megálljon!” – villant át az agyamon. Hang azonban nem jött ki az ajkaim közül, valahogy kiszáradt a szám a hirtelen jövő izgalomtól… Nem sikerült másodszorra sem… Végül harmadszorra elősüvített egy hitvány kis fütty, mire a távolodó bak háttal megállt és visszanézett. Nem sok idő volt gondolkodni, hiszen bármikor megugorhatott, ezért az egyetlen jól látható célpontra, a nyakára célozva meghúztam a ravaszt…

Az éles csattanásra eldőlt a bak, de a hátsó lábaival még erősen rugdalódzott – látni viszont nem láthattam a fű között. Tudtam, hogy megvan, éreztem, hogy már nem mehet el… Mégis új töltényt ismételtem és céloztam a gazost, ahol még mindig nem láttam semmit.

Hosszú ez így leírva, de hát valahogy így történt. A valóságban pedig talán három másodperc telt el azóta, hogy megpillantottam a két vöröses árnyat!

Most azonban irány a bak, még mindig nagyon rugdal, lehet, hogy kegyelemlövésre szorul… Nincs messze az akácos szélétől, egy kisebb, kanadai aranyvesszővel ritkásan benőtt tisztáson vergődik. Odaérve látom, hogy elhomályosult szemmel még mindig dobálja magát. Gyorsan a bicskát, meg kell váltani szenvedéseitől! Elkapom az agancsát és – életemben először teszek ilyet – tarkón szúrom. Elcsendesedik, már egyet sem rúg. A tarkózás teszi, vagy már kivérzett? Nem tudom. A lövedék valósággal elmetszette a torkát, nagy, vérző sebet hagyva, viszont csigolyát nem ért, azért vergődött még utolsó erejével. Megfogom a lábát, kihúzom a les mellé és a jobb oldalára fektetem. Most nézem csak meg a trófeát – igen, ő az, az április 19-én lefényképezett bak! Visszarakott, vékony agancsszárak, hegyesre fent, rövid, fehér ágak – nem mai gyerek volt már ez a testre nem túl erős vad.

A fényképezőgép! Az bizony még a kocsiban sincs, otthon maradt. Évtizedes tapasztalatom immár, hogy a fényképezőgép mindig akkor nincs kéznél, amikor a legjobb lehetőségek kínálkoznak a fotózásra.

Akkor kattintok majd róla a telefonnal, de előbb intézzük el a formaságokat, mert azok nélkül nem vadászat ám a – vadűzés! Igen, a Töretadófa! Itt van alig ötven lépésnyire, a szóró mellett! Azért hagytam meg ezt a kis cserfát, hogy alkalomadtán róla vegyem a töretet: májustól februárig fenn a lombja, éppen a legalkalmasabb erre a célra. Van a közelben egy pár erdei fenyő is, ami szintén kifogástalan töret, csakhogy nem őshonos a mi középhegységi vidékünkön, így inkább maradok a keménylombos fafajnál.

Odasietek, közben megnézem a mobilon, hogy nyolc óra két perc van. Olyan gyorsan történt minden, hogy talán csak pár másodperccel nyolc után vettem észre a két közeledő vadat!

A Töredadófáról szakítok egy leveles ágacskát – szőrös kis kupacs mutatja rajta, hol termett volna makkot – azután visszafelé menet arra gondolok, hogy lám, nem hiába hagytam meg ezt a csercsemetét, csak akadt végre dolga…

A vad erdősen vérzett nyaksebén keresztül, de máshová nem lőhettem, mert csak ezt a részt láttam belőle tisztán. Vastagon tapad a sötétvörös alvadt vér a szőrös kupacsokra és a levelekre, aztán a kalapom mellé kerül a töret. A vad sebére egy szál kanadai aranyvesszőt teszek – éppen odahajlott, amikor rátapostam a töretért indulva. A szájába utolsó falat dukál – mit szerethetett ez a szegény őz? Tényleg, vajon volt kedvenc csemegéje? Már mindegy, kap pár szál füvet.

A mobillal készítek róla három képet, de nincs túl sok idő gyönyörködni, a nap már lebukott a látóhatár mögé, amíg látni, addig kell kizsigerelni. Csakhogy nálam sem papírok, sem krotália nincsen, azt is a kocsiban hagytam! Kihúzom a vadat egy nagy szolidágófolton keresztül a gyümölcsös kerítése mellé, ott kaszálták a füvet, könnyebb lesz cipekedni. A tetőn túl hajlat van, innen már látom a kocsit – ott van minden, ami a könyveléshez kell. A zsigerelés gyorsan megy – jó bicskát vettem a kisfiamnak, merthogy az van nálam. Előtte persze rendesen kölcsönkértem, bár az is igaz, hogy nem zsigerelés, hanem gombázás céljából.

A vad a fő ereket elszakító lövéstől kivérzett rendesen, de nem annyira, hogy a belseje ne teljen meg – miután már a lábait és a fejét is levágtam, egy galagonyabokorhoz támasztom, hogy a vér és a testnedvek kifolyhassanak. Addig szusszanásképpen felhívom Zsolti barátomat, hogy hová is kell vinni leadni a vadat? Sikerül szegényt vaddisznólesen megzavarnom. Nem győzök bocsánatot kérni emiatt, de az azért öröm, hogy éppen ő gratulál elsőként. A megfelelő információ birtokában a vadat lecipelem a kocsihoz, csánkjába krotália kerül és kitöltöm a vadászállító jegyet.

Egy rossz plédet terítek a csomagtartóba, arra kerül a vad, mellé egyik nejlonzacskóban a levágott fej, a másikban a belsőségek. A mindig a csomagtartóban hurcolt ásványvizes palackból nagyot iszom, a maradékkal pedig megmosom a kezemet, mielőtt a volán mögé ülnék.

Beindítom a kocsit, s innentől megszokott a mozdulat, hiszen számtalanszor mentem már el innen – zsákmány nélkül. Ez azonban nem csak az első, itt elejtett vadam ám! Abban is a dobogó legfelsőbb fokán áll, hogy teljesen egyedül „dolgoztam ki” és elejtettem el, tettem rendbe. Beleértve a hozzá tartozó papírmunkát is… Ez együtt pedig már majdnem akkora öröm, mint a legelső vad terítékre hozása!

Némi üröm az örömben, hogy nem sokkal később, Nagy Zoltán barátomnál vendégeskedve, egy magaslesen átvirrasztott éjszaka után, elvesztettem a mobiltelefonomat, a terítéken fekvő bak képeivel együtt. Maradt így róla az április 19-i fotóm, amelyiken riasztva megugrott előlem, meg egy másik, amit a trófea kifőzése előtt készített édesapám a kertünkben – ezen még a kalapom is látható, töretestől. Ez ugyan egy nappal később volt, amikor már nem illendő a töret viselése, de hát a fotó kedvéért ennyi rugalmasságot talán megenged ősi hagyományunk. Főleg, hogy nem is hordom a töretet, csak megmutatom a kalapon.

A szerény trófeán kívül még emlékeztet erre a hosszúra nyúlt vadászkalandra egy kilőtt töltényhüvely is, meg most már ez a kis írás. A Rosszleslápa aljában ma már más vadászik – nem használja ezt az esélytelen helyen lévő lest, épített magának másikat a völgy aljában. Ahogyan hallottam, lőtt is szépen disznót, de valahogy nem irigylem: harminc malac, süldő, koca lesről való elejtését együttvéve sem tartom annyira, mint egyetlen, – akár a leghitványabb – bakét….

Elugortában sikerült lefotózni a bakot,– sokáig ez volt kedvenc képem

Napkelte a Rosszleslápán

Nem hagyott zsákmány nélkül Szent Hubertus: otthon a rekord méretű csiperkével

A bak fejével és törettel ékes vadászkalapommal, a trófea kifőzése előtt

A rossz, de szeretett les az erdőszélen télen, előtérben a töret szakítására meghagyott cserfacsemete, ami a „Töretadófa” nevet kapta

Vadászat

A Visszatérő!

Erdélyi kopókkal vadásztak a Tisza árterében.

Published

on

Kopóvilág: A Visszatérő! …. mondhatnám magamra, bár én nem a medvével küzdöttem, mint Leonardo DiCaprio, hanem a térdig érő vadszőlővel és a sűrű vízi akáccal a Holt Tiszánál.

Gyalogakácosban a Holt-Tiszánál. Fotó:  Dr. Roczkó Zsuzsanna – Kopóvilág

Legutóbbi blogbejegyzésem épp arról szólt, hogy milyen érzés otthon várni a hajtásból hazaérkezőket és végigizgulni a napot, aggódni a hajtókért és a kutyákért, hogy mindenki épségben meglegyen a nap végére. Most viszont 2024.12.12.-én, Jász-Nagykun- Szolnok megyében a Tisza mellett cirka 1450 nap szoptatás és pelenkázás után, újra bevetettem magamat én is a hajtásba. Végre erdőben, a kutyákkal, vadászaton… Már igazán hiányzott! Nagy szerencsénkre klasszikus vaddisznóhajtás volt aznap egy, a közepestől kicsit nehezebb terepen. Bár a hajtósorban épp két kezdő volt mellettem, jobb és baloldalról is, így a megszokottnál többet kellett hallatni a hangunkat és figyelni egymásra, de nap végére igazi csapattá kovácsolódtunk.

Bevetés előtt. Fotó: Dr. Roczkó Zsuzsanna – Kopóvilág

A kutyák szépen dolgoztak és az átállások között elismerő visszajelzéseket kaptunk a vadászoktól, akik „akció” közben látták az erdélyi kopókat. Zete kutyánk, aki még csak 2,5 éves és ez a második vadászidénye, nagy hévvel hajtott egy fiatal vadkant, ami becsalta őt a bozótosba. A szemtanú vadász elmondása szerint, a kutyánk ezután felnyüszített, a vadkan pedig kirontott a sűrűből. Ezután Zete sántítva tért vissza hozzánk az első hajtás végén, egy 3-4 cm széles vágott sebbel a jobb első hónaljában. Látható volt, hogy Zetét ki kell venni a hajtásból, ehhez minden segítséget megadtak a hajtás szervezői. Terepjáróval elmentünk a gyűjtő álláshoz és ott, az elsősegély után a fedett platón, a traktorvezető felügyelete mellett várt meg minket a második hajtás végéig.

Irány és távolság ahonnan a hajtóhang és a lövés hallatszik. Fotó: Dr. Roczkó Zsuzsanna – Kopóvilág

Ábra: Facebook

Az esti terítéknél is sok pozitív visszajelzést kaptunk az erdélyi kopóink munkájáról, de talán minden szónál többet jelent az, hogy az alföldi területen lévő helyi vadásztársaság életében rekord született, 15 db vaddisznót sikerült terítékre hozni, ami ötven százalékkal több az elmúlt évek átlagánál.

Miután Gabi bácsi finom őzraguját elfogyasztottuk, még 3 órás vezetés várt ránk, hogy Zetét állatorvos is lássa, így hajnali fél 1-re meg is műtötték őt, kiderült, hogy a fiatal vadkan egy 10-12 cm mély belső sebet ejtett (kötőszövet és részleges izomszövet roncsolódás) rajta.

Azóta már eltelt 6 nap, Hálistennek és a profi állatorvosnak (Sidó Szilveszter, Búcs, Szlovákia) Zete ma már erőteljesen nyargal, várva a következő hajtást, reméljük sokat tanult az esetből és óvatosabb lesz, mondhatni „szerencsésen” átesett a tűzkeresztségen.

Az e napi erdélyi kopós csapatunk. Fotó: Dr. Roczkó Zsuzsanna – Kopóvilág

Kutyás hajtó társaink voltak aznap Farago Attila Hírös-Vadász Avarral, valamint Króner György Aranyhegyi Vadorzó Zengővel és Mesivel. Érdekesség és jóleső találkozás volt számunkra. hogy Sepsiszentgyörgy környékéről is voltak erdélyi kopós hajtók.

Nagyon köszönjük a lehetőséget és az ajánlást Szloboda István barátunknak, a legendás utánkereső-bőrdíszműves- hobbittartó  Sznupinak!

Forrás: Dr. Roczkó Zsuzsanna – Kopóvilág

 

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

RÉGI FOTÓK: Balogh Zoltán – Az első keresztúri disznóm története

A vadászházban sok szép régi fotót is láttam, melyek közül egy jó kan felkeltette az érdeklődésem és a fotóról egy újabb fotót készítettem, amelyet most, így advent idején feltöltöttem a WILD Hungary csoportba, melyre azonnal érkeztek is a kommentek, hogy ki és mikor ejtette el a remetét.

Published

on

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Így történt: A nyáron Bakucz Péter polgármester úr jóvoltából, aki egyben a Sarkadkeresztúri Vadásztársaság elnöke is, őzbakok után járhattam a “keresztúri” határt. Átbogarásztuk, töviről hegyére átjártuk a területet, miközben régi iskolatársammal, Márta Józseffel, aki felettem járt a szegedi Kiss Ferenc Erdészeti Technikumban, felkerestük a régi erdőket, a kísérleti mocsárciprusokat, ahol még Zsibók András tanár úr is meg-megfordult. A vadászházban sok szép régi fotót is láttam, melyek közül egy jó kan felkeltette az érdeklődésem és a fotóról egy újabb fotót készítettem, amelyet most, így advent idején feltöltöttem a WILD Hungary csoportba, melyre azonnal érkeztek is a kommentek, hogy ki és mikor ejtette el a remetét. Természetesen felkerestem az elejtőt, Balogh Zoltánt, aki örömmel fogadta az Agro Jager érdeklődését és az alábbi történetet küldte szerkesztőségünkbe, mely mellé további fotókat is csatolt. 2010-be utazunk vissza és vadászatáról az elejtő mesél..

2010. márcusát írtuk a Sarkadkeresztúri Vadásztársaságnál. Fotó: Balogh Zoltán / Agro Jager

Előszóban el kell mondani, hogy emlékeim szerint 1985 és 1995 között a Sarkadkeresztúri Egyetértés Vadásztársaság és a Vasvári Petőfi Vadásztársaság együttműködési megállapodást kötött apró és nagyvad cserevadászatára – persze vadászatársasági szinten. Természetesen, ebből adódóan, később egyéni vadászbaráti kapcsolatok is születtek. Így történt ez az én esetemben is. A vasvári vadászbaráti kapcsolatom szinte a mai napig megmaradt. Így Vasváron 1989-től 2010-ig 53 vaddisznót és több nagyvadat sikerült terítékre hoznom.

Időközben, nálunk, Sarkadkeresztúron is elszaporodtak a nagyvadak /vaddisznó,dámszarvas, gímszarvas/, de Sarkadkeresztúron 2010-ig , az ominózus időpontig nem tudtam disznót lőni. Pedig nagyon vágyakoztam már egy “hazai hegyesorrúra”. 2010 március elején Márta Józsi barátom, a vadásztársaság titkára, így szólt hozzám:

-Na, majd én lövetek már veled egy disznót! Holnap délután 3 órakor /március 10/ találkozunk a vadászháznál és én viszlek a saját MTZ traktorommal ,mert csak azzal tudunk most bemenni a jó disznós helyekre!

Pompás színekben játszott az égalja. Fotó: Balogh Zoltán / Agro Jager

Az előző napokban igen csapadékos idők voltak és a földeken, úgy, mint az utakon, mindenütt állt a víz. Március 10. délután 3 óra, vadászház – sosem felejtem el. Barátsággal üdvözöltük egymást Józsival.

-Te ülsz a Nagy-Szelesi lesre, én pedig a Vadföld 2-es lesre – mondta és már írta is a naplóba!

-Rendben – válaszoltam, de mit is mondhattam volna, hiszen ő már eldöntötte én megbíztam benne!

Felpakoltunk a szóló traktorra és elindultunk földúton a tőlünk kb 3-4 km-re lévő magaslesek felé. Nagyon durva volt az út, tengelyig érő sár és víz mindenütt.Útközben a traktorban mi csak a vadászatról beszélgettünk és az esélyeket latolgattuk, miközben megérkeztünk a Nagy-Szelesre.

-Hatóráig maradunk, azután már úgysem látunk semmit, majd jövök érted! – mondta Józsi. No, igen, akkoriban nem maradt kint senki.

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Kiszálltam a traktorból, kívántunk egymásnak egy kalappal és továbbment a Vadföldi magaslesek felé. Mire felpakoltam a lesre, körülbelül úgy, fél 4 lehetett. Körbe szemléltem a terepet. Előttem hosszú, gondozott nyiladékon kb. 90 m-re szóró és dörzsfa. Távcsövezve láttam, hogy járja a vad. Tőlem balra fiatal nyárfaültetvény, egy igen vizenyős talajon. Jobb oldalon kökényes bokorsor és egy nagy nyárfaerdő. Közben nyugtáztam, hogy milyen szép az idő, napsütés, szivárvány és viszonylag szélcsend. Elhelyezkedés után aztán egy pipára gyújtva, véglegesen megállapítottam, hogy jó a szelem. Most valahogy lassabban múlt az idő, mint máskor. Még csak fél 5 konstatáltam. Közben a tájban gyönyörködtem, távcsöveztem, fotózgattam . Kb 5 óra előtt pár perccel mozgásra lettem figyelmes a fiatal nyárfásban.Gyorsan a Nikon kereső távcsövemhez nyúltam és láttam, hogy úgy 80 méterre egy róka egerészik.

Az első sarkadkeresztúri vaddisznóm! Ma is köszönöm vadászbarátomnak: Márta Józsefnek! Fotó: Ifj. Márta József / Agro Jager

Puska fel és céloztam. Számmal halkan cincogtam. Felfigyelt a “koma” és elindult felém. A pirospont még nem kellett, mert jó lővilág volt. 50 méterre lehetett, amikor útjára engedtem a 8×57-es lövedéket. Helyben maradt. Ismét pipára gyújtottam és várok néhány percet – gondoltam. Közben rezeg a telefon, hív Józsi:

-Mi újság ? Megvan?

-Igen, csak nem disznó, hanem egy róka- válaszoltam.

-Gratulálok, ülj csak vissza, majd jön a disznó is – mondta.

Keresztúri rókám, amely meghozta a szerencsém és elejthettem az első keresztúri vaddisznómat. Fotó: Balogh ZOltán / Agro Jager

Leszálltam a lesről felvenni a zsákmányt. Gyönyörű róka, még szép téli bundában. Megkapta a neki járó tiszteltet és fotózáshoz felaggattam egy mellettem lévő fára. Visszaültem a lesre és ismételt várakozás következett, miközben lassan bealkonyodott.

Vaddisznómat, a képen jobbról, ifj. Márta József is, segített behozni. Fotó: Márta József / Agro Jager

A fák fölött vörösen izzó napkorongról még készítettem pár fotót majd kezdett sötétedni. Úgy 6 óra előtt néhány perccel a bal oldalon a fiatal nyárfásban / lövésre még elég távol/ egy sötét foltra figyeltem fel. Gyorsan távcsövezve láttam, hogy disznó. Hamar és suttogva hívtam Józsit, hogy várjunk még egy kicsit, mert jön a disznó.

-Rendben – válaszolta és már tettem is le a telefont.

Közben feltettem a “Santa Barbarát”, 8-ra csavartam a piros pontot és a céltávcsőben megkerestem a disznót. Még kb 180 m-re lehetett. Lassan turkálva közeledett felém. Sok időm nem volt már várakozni, nagyon sötétedett. Amikor kicsit keresztbe állt, ismét útjára engedtem a “saller bélát”. Nagyon picit blatt fölé céloztam. Jó becsapódás hallatszott, a disznó felvisított és helyben maradt. Nagy csend lett körülöttem. A madarak is elhallgattak. Folyamatosan távcsöveztem. Fekszik a disznó! Nem tagadom, most kezdett egy kicsit úrrá lenni rajtam a “harctéri izgalom”, pedig lőttem én már vaddisznót! Most már bátrabban gyújtottam pipára. Ismét rezeg a telefon, Józsi hívott:

-Mi újság Zolikám? Megvan a disznó?

-Igen, fekszik! – válaszoltam nagy örömmel.

-Gratulálok! Megyek érted. Kb. 20 perc mire odaérek!

Ilyen az élethosszig tartó vadászbarátság, a képen jobbról barátom, Márta József, a vadásztársaság titkára. Fotó: Ifj. Márta József / Agro Jager

Már fejlámpával indultam el a sertevad irányába, miközben számoltam a lépéseket. Amikor odaértem láttam ,hogy nem egy kis süldő várt rám, hanem egy gyönyörű nagy kan, csodás agyarakkal. Boldogan nyugtáztam, hogy ez a “keresztúri” első disznóm! A védőszentek végül mellém álltak. A távolság egyébként 150 lépés volt. Amíg Józsi odaért, a méreteket latolgattam. Kb 90 kg-ra saccoltam, a nagy agyarakból úgy 4 cm látszott ki. Megérkezett Józsi a traktorral. Amikor meglátta a disznót, Ő is ámulatba esett. Minden így történt és valóban a vadászház ebédlőjében ma is ott lóg egy fotó arról az ominózus vadászatról…

Vadászüdvözlettel,
Balogh Zoltán
Agro Jager News

 

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Agro Jager News

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!
Tovább olvasom

Vadászat

A NEFAG Zrt. 2024. évi dám trófeaszemléje Pusztavacson

A NEFAG Zrt. Pusztavacsi Erdészete trófeamustrát szervezett november elején

Published

on

A több mint másfél évtizedes múltra visszatekintő hagyományt ápolva, kellemesen hűvös, de verőfényes időjárási környezetben, XVII. alkalommal rendezte meg a NEFAG Zrt. Pusztavacsi Erdészete – a szomszédos vadászatra jogosultak partnerségével – a Pusztavacsi térség 2024. évi dám trófeamustráját.

Fotó: NEFAG Zrt.

A rendezvény 2024. november 5.-ére került megszervezésre a NEFAG Zrt. Pusztavacsi Erdészetének vadászházánál. A szemlét Hatos Tamás erdészetigazgató köszöntése után Fehér Sándor, a NEFAG Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta azt a térségi összefogást, amely megalapozta, eredményre vitte, majd pedig minőségi szintre emelte a pusztavacsi régió dámgazdálkodását. Kiemelte azonban, hogy a jövő szakmai prioritásai között különös figyelmet érdemel a térség dámállományának mennyiségi kezelése.

Az állománynövekedés, illetve annak nagysága nem érheti el azt a szintet, amikor is az egyedek összessége a terület, illetve a térség ökoszisztémáinak ellenségévé válik és nehezen feloldható gazdasági érdekeket ütköztet. A kitűzött cél és egyben következő évek szakmai kihívása, a dámállományhoz kötött bölcs állománygazdálkodás és annak bölcs hasznosítása. Ezt követően a szakmaiság és tapasztalatcsere fontossága jegyében, méltatva az ilyen és hasonló szakmai jellegű rendezvények központi szerepét, nyitotta meg a trófeaszemlét. Az ünnepélyes megnyitó után Hatos Tamás erdészetigazgató vette át a házigazda szerepét és ismertette a rendezvény programpontjait, majd röviden összefoglalta az erdészet dámhasznosítási főidényéhez kapcsolható tapasztalatait. Ennek tartalma szerint, az erdészet jogosultsági területein a barcogási időszakban 115 db dámbika került elejtésre, melyek a trófeatömeg tekintetében 3,6 kg-os átlagot értek el. Az elejtett bikák összesített darabszámából, éremtáblázat hasábjain, mintegy 75 db trófea képviselteti magát.

Az általános információk után, az elejtésben közreműködő hivatásos vadászok adtak szakmai értékelést az egyes trófeák jellemző tulajdonságairól, az elejtés előtti bírálatok szempontjairól, valamint a hivatalos bírálati eredményeiről. A szakmai értékelések után az érdeklődők egyéni ízlésük alapján tekinthették meg a szemlére felsorakoztatott 100 db feletti dám trófeát. Különleges áhítat és csodálat övezte a főhelyen kiállított kimagasló pontszámú és kiemelkedő trófeatömegű vadászzsákmányokat.

Fotó: NEFAG Zrt.

Keresztes Tibor, a tájegység fővadásza zárógondolataiban összegezte, hogy az idei esztendő mind a barcogás, mind pedig a trófeatömegek tekintetében elmaradt a várakozásoktól. Részéről is kiemelésre, illetve megerősítésre került a dám állománynagyságának figyelemmel kísérése és a megfelelő mértékű szükség szerinti beavatkozás fontossága.

A meghívásnak nagy örömünkre széleskörű szakmai közönség tett eleget. Képviseltette magát a megye vadászati érdekképviselete, a dámmal gazdálkodó állami erdőgazdaságok szakemberei, a szomszédos vadászatra jogosultak és jelentős volt a szakmai érdeklődők tábora is. Nagy örömünkre, az elejtők közül is sokan tiszteltek meg bennünket a részvételükkel.

A szemle hivatalos részének zárását Hatos Tamás, a rendezvény házigazdája, a tartamosság és a szakmaiság fontosságára tett gondolataival és a következő évi találkozás reményében tartotta meg.

Vendégeink a rendezvény további részében a vadászházban, illetve a ház előtt megterített asztaloknál a kemencében sült húsokból és köretekből képzett „teríték” minőségét mustrálhatták és kóstolhatták, kötetlen ismerkedések és eszmecserék közepette.

Megköszönve a megtisztelő részvételt, Jó szerencsét és Üdv a vadásznak!

 

Forrás: NEFAG Zrt.

 

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Agro Jager News

Tovább olvasom