Keressen minket

Vadászat

Azért jól megy sorom

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Szögi Tibor vadászlevelei

Szia kedves Barátom!

Jól megy sorom. Nem panaszkodom. Úgy látszik fájós láb ide, fájós láb oda, azért mégiscsak szeret engem az Isten. Vagy talán a ravaszdi família nem is vesz komolyan? Lássák, ott sántikál az a szerencsétlen, gondolják, kisebb gondja is nagyobb annál mint hogy utánunk kujtorogjon. És ez lesz a vesztük. Már az is megfordult a fejemben, hogy ha majd egyszer rendbe jön a lábam, akkor is bicegősre veszem a figurát, hátha akkor is beválik.

Hogy honnan ez a nagy lelkesedés, önbizalom? Hát majd mindjárt elmesélem:

Január utolsó hetében pár napot Padén szándékoztam eltölteni. Zentára is eljutott a hír, hogy a szomszédos szajányi területen, a Kenderesben egy hajtásban tizenkilenc disznó esett, és még legalább annyi megszökött. Pár hét elmúlt azóta, mire a hír átért a Tiszán, a fülembe jutott. De azért így is a vérem megpezsdült, a fantáziám meglódult. Ezért nem volt a mi területünkön már egy ideje disznómozgás! A szomszédban eddig nem háborgatták őket. No de most, most biztos jött hozzánk is egy pár „menekült”.

Már mindent bepakoltam, az akkumulátorokat feltöltöttem. Minden, minden készen áll az indulásra, csak az idő, az a fránya idő nem akar a kedvembe járni. Csöpögős nappalok, ködös éjszakák. Cserkelni, nyomozni még csak valahogy lehetne, de a ködben kiülni puskalámpával… Végre, a szerda esti hírek után Németh Lajos jó hírt hozott. Valamilyen front, hogy hideg-e vagy meleg arra már nem emlékszem, de hogy kisöpri a párás ködöt a Kárpát-medencéből, arra igen. És úgy is lett.

Másnap már kora reggel húzta a „csíkot” a Wartburgom, át a Tiszán Padé felé. Kályhagyújtás, szellőztetés. Tettem-vettem, sok a tennivaló egy magára hagyott ház körül. De dél körül már túl voltam a vasárnapról maradt fácánlevesen és a vadkacsapörköltön. Könnyen öltöztem, mert a téglagyárig jó öt-hat kilométer bicajozás, utána meg két-három órányi cserkelés, nyomozás várt. A hátizsákom ezért jó kibéleltem meleg holmival, pulóverrel, gyapjú fuszeklival (a hátam felüli részen, hogy ne törjön), ehhez jött még a puskalámpa, az akkumulátor és a három lábú vadászszékem.

A téglagyárnál, a barakkok mögé támasztom a bicajom. Lehúzom a tokot a kis .223-as billenő csövűmről és egy szép, karcsú, saját töltésű golyót csúsztatok a csőbe. Hát nem mondom, hogy valami nagyon jó esik a fájós lábamnak az elázott, megdagadt gyöpön a dagonyázás. De vigasztal az, hogy akik után járok, azok se tudnak észrevétlenül végigmenni a halastó töltésén, átmenni a csatorna földhídján. Vagy mégis? Nem tudom, de már egy jó ideje járom az ígéretesnél ígéretesebb helyeket, de semmi.

Azazhogy nem semmi, mert van itt minden, főleg őznyom, de az aztán mindenfelé. Meg nyúl, fácán. Egy ideje már együtt haladok a töltésen egy jókora borz talplenyomatával. A hatalmas karmok rajza a sárban olyan, mintha egy mini grizzly járt volna erre a múlt éjszaka. A „grizzly” balra, a víz nélküli tómederbe, én jobbra, a kataháti csatorna második hídja felé veszem az irányt. Nem sietek. Van időm. Mindent tüzetesen átvizsgálok, de semmi. Semmi jele a disznók jelenlétének. Nyilván nem volt kedvük a szajányi disznóknak a jeges fürdőhöz, nem úsztak át a nagycsatornán.

Most a kis földhidat vallatom, látott-e mostanában valami számomra érdekeset. Röstelli nagyon, de csak hétköznapi jószágok járnak errefelé, őzek, nyulak, no meg az a piszok róka. „Szagulj csak meg! Ugye, hogy bűzlök! A szégyentelen, jövet-menet, hiába tiltakozok, rám rakja vízjegyét. Ha megtennéd, ha megszabadítanál tőle, ígérem meghálálom.” Alkut kötünk, én még egy kicsit szétnézek a környéken, de utána visszajövök és fölülök a dombocskára a 35 kV-os távvezeték kerek betonoszlopa mellé. Megpróbálom lemosni a szégyent a hidacska becsületéről. Ő meg megígéri, hogy cserébe üzenni fog, ha a feketecsuhások ismét erre felé járnak.

No, jól megtárgyaltuk a dolgot, már épp indulni készülök, de mi az a kis csillogó kupac ott a hidacska lábán? Hát erről hogy nem szóltál? Jó, jó, tudom, hogy nem szabad, de azért a bizalom kedvéért mondhattad volna. Egészen friss vidraürülék, tele apró, csillogó halpénzzel. Arrébb egy másik, meg egy harmadik kupac. Mellettük egy fényesre csiszolt csúszda. A hidacska túloldalán megtalálom a csapás párját. Jól van, öregfiú (vagy öreglány), örülök, hogy itt vagy, ne félj, tőlem nem kell tartanod. Nem árullak el senkinek. No jó, Géza barátomnak mindent elmondok, előtte nincsenek titkaim, de hát ő olyan messze van, tőle sem kell félned.

Visszamegyek a négyes töltésére. Megindulok a szajányi határ felé. Figyelmesen megvizsgálok minden vadcsapát ami keresztezi a töltést, de semmi. Csak őznyomak. Amerre a szem ellát mindenfelé kisebb-nagyobb őzcsapatok legelésznek. Nyugodtak, rám se hederítenek. Látszik, hogy nem háborgatják őket mostanában.

Hazudnék, ha azt mondanám, hogy hej, de élvezem ezt a sétát. Elvonja a figyelmem, elveszi a jókedvem az a szúró fájdalom, ami belém nyilall minden lépésnél. Hiába vigyázok, hiába próbálom kímélni bal lábam, a puha süppedős szlatinában ez nem segít. Volna ott még egy nagyobb nádas a Brane magaslese mögött, de hát az legalább egy kilométer. Elhatározom, kész, nem megyek tovább (szerencsémre).

Lemegyek a töltésről, ott, ahol az a kis vízlevezető árok belemegy a kataháti csatornába. Alig pár lépés után, egy szétrúgott vakondtúrás tetején, vagyis inkább a fenekén egy emberes csülök nyoma. Egészen friss. Eső utáni. Ez csakis az éjszaka járhatott errefelé! Megjön a jókedvem. Meglódul a fantáziám, meglódulok én is. Habár füves a terep, de így is nagyon könnyű a nyomakat követni.

A kataháti csatorna partján haladok visszafelé. Már majdnem a hidacskához érek, most jobbra kanyarodik a nyom, én meg utána. Megyek árkon-bokron-gyékényesen keresztül. A fene a jómódját a lábamnak. Hogy, hogy nem, de most egyáltalán nem fáj. Már egy jó ideje teljesen megfeledkeztem róla.

Most fölkapaszkodok a kis dombocskára, elhaladok a távvezeték betonoszlopa mellett, amit az előbb leshelyemnek néztem ki. Át a kubikgödrök pocsolyáján, a kettes töltés lábánál, egy focipálya nagyságú nádas csücskénél megállok. Minden föltúrva, a nádtorzsák kiforgatva. Semmi kétség, ez az éjszakai tivornyázás színhelye. Nem megyek tovább, habár a nádasból több friss nyom is vezet a túrás helyszínére meg vissza. Lehet hogy odabent feküdt meg a disznó – vagy a disznók.

Későre jár, olyan fél öt körül. Ideje leshelyet választani. A kettes töltés lenne a legalkalmasabb, mint egy páholyból láthatnám az egész nádast. A föltúrt zsombékos is itt van húsz méternyire. De nem, mégse jó. A szél rossz. Pont a nádas felé fújdogál. Visszamegyek a dombra és a villanykaró mellett fölállítom a háromlábú vadászszékem. Nem a legjobb hely, a ritkás nádasba, a túrásra nem látok rá, de a töltést, a kubikgödröt, az elhagyatott utat, ami a hidacskára visz és magát a hidacskát tökéletesen látom.

Elhelyezkedek, eltakarítom a leshelyem környékét. Kicsupálom, eltördösöm a körülöttem ágaskodó szamártövis-, katángkóró- és nádszálakat. Most világoson még nem zavarnának, de később könnyen okoznának bosszúságot. Ha a pár méterre előttem lévő ujjnyi nádszál a fénycsóvába kerül, hatvan-hetven méteren már akkorára dagad az árnyéka, akár egy kapitális kan is megbújhatik mögötte.

Cihelődök, kászálódok, az idő meg elszalad. Már egyszínű, szürke a világ körülöttem. Ideje fölszerelnem a puskalámpát és utána csendben maradni. Minden a helyén: Lámpa, kapcsoló, akkumulátor. A biztonság kedvéért még belövöm a lámpám. A kubikgödör alján már sötétebb az árnyék. Egy kisebb víztócsára szegezem a puskám és megnyomom a kapcsolóm gombját. Semmi. Nyomom, nyomkodom, a drótokat is mozgatom, de hiába. A csatlakozót széthúzom, újra összeteszem, de semmi.

Ez őrület! Most mi a fenét csináljak? Szétcsavarom a fényszórót, megnézem az égőt, már amennyire ebben a szürkületben, szemüveg nélkül lehet. Hiába minden. Nem tudom, mi lehet a baj. Pedig otthon még kipróbáltam. Világított. Most már mindegy, ha bosszankodok, dühöngök, akkor se fog világítani. Legfeljebb megüt a guta. De nem. Szinte magamat is meglepem, mennyire nyugodtan viselem a sors csapását. Minél előbb le kell lépnem. Ne zavarjam meg túlságosan a környék szüzességét.

Nagy ívben elkerülömm a disznóm feltételezett fekhelyét. Ballagok toronyirányt, vagyis inkább a téglagyári kémény iránt a jó öreg, cuppogós, ragadós, vendégmarasztaló győrmezői szikes sártengerben. Közben teljesen besötétedett. Pár csillag is kiült háza elé az erkélyre. Fitymálva lenézik azt a földi halandót, aki ott szenved abban a feneketlen sártengerben, pedig nem is muszáj lenne neki…

Szárnysuhogás. Kapkodva nyúlok a puskám után, meresztem a szemem a hang irányába. Szegény puskám alig kap levegőt, úgy szorítom a nyakát. De csak pár pillanatig. Most már levegőhöz jut, elernyedt a szorítás. A fejem fölött búgó evezőtollakkal tovasiklik négy hosszú nyakú, hatalmas fehér árnyék. A hattyúk a jázovai halastavak felé igyekeznek. Igyekszek én is. Közben átgondolom a történteket. Meghányom-vetem a teendőket. Egyszer csak azon kapom magam, hogy hoppá, már haza is értem és a kapukulcsom után kutatok a vadászmellényem valamelyik zsebében.

* * *

Másnap korán reggel indulok, a pirkadattal az Aranka-hídnál találkozok. Ő ráér, lehet, hogy megállna beszélgetni egy kicsit, de én sietek, csak megbököm a kalapom szélét és tekerem tovább a pedált. A gidres-gödrös, elhanyagolt, keskeny aszfaltúton vigyáznom kell, hogy merre hajtok. Nem jót tenne most egy defekt. A gyönyörűen felújított Schulhof-kastély előtt megállok. Leveszem a tokot a .223-asomról és betöltöm. Innentől kezdve már minden lehet, de főleg rókára számítok. A birtok mögötti „dzsungelban” két éve sakált is lőttek. A „repülőtéri” árok nádasaiban már én is többször voltam eredményes. Sok szép rókaprém származik innen.

Lassan gurulok előre. Közben figyelem az út mindkét oldalát, nem esik-e a szemem sarkába egy gyanús mozdulat, egy nem oda illő vörös vagy fekete kupac. De nem. Semmi, amit érdemes lenne közelebbről megvizsgálni. Most az Imre major bekötő útjánál járok. Megállok, csak úgy leteszem a lábam, de a nyeregben maradok. No, nem mintha sok látnivaló lenne itt. Csak a szívemet fájdítom egy kicsit. Az a gyönyörű gazdaság. A hatalmas gazdatiszti épület, az istállók, hambárok, ami még a „múltból” maradt ránk. Aztán „mi” is építettünk hozzá modern disznóólakat, hidrofort, trafóállomást. A „most” meg magára hagyta, hagyta mindezt lepusztulni. Vitték, húzták, ellopták, amit csak megmozdítani lehetett. Mostanra csak egy romhalmaz maradt. Szerencsére mindent eltakar az egykor szépen gondozott park helyén burjánzó háromhektárnyi dzsungel…

A Tisza felől egy libacsapat utazik a morotvai legelők felé. Jó magasan a fejem fölött siklanak át. Egy szót se szónak. Csendben vannak, mint ahogy a temetésen illik. Érzik, tudják, hogy a lelkem most miken megy át, hogy éppen most búcsúzom attól a sok szép Imre majori emléktől. Továbbkerekezek. Megyek a libák után. Próbálom magam mögött hagyni a szomorúságom. Nehezen megy. De muszáj lesz. Ez a nap szép. Annak kell lennie. És mire a koncháti kanálishoz érek, mellém szegődik az a sok szép emlék, amit itt éltem át. Fácán-, róka-, disznóhajtások az árok nádrengetegében és a rossz szájíz már a múlté.

A téglahíd melletti kökénybokros terüljasztalkámon nyüzsgő, hangoskodó, vidám léprigótársaság meg egészen jókedvre derít. Kedvem lenne csatlakozni hozzájuk, de nem, tovább megyek. Még egészen friss az a rossz emlék, ami a finom, dércsípte, szinte aszalódott, édes kökényterméshez fűz. Tudom, nem a minőséggel, a nagy mennyiséggel volt múltkor a gond.

Háztanyánál jól megugat a két puli. Ismerjük egymást, nincs harag, de a szolgálat az szolgálat. Amikor a gazdájuk is odajön a kerítéshez akkor már csóválják a farkuk. Most már bratyizhatunk. Kikérdezem a juhászt, lát-e rókát, esetleg sakált, látogatják-e a dögtemetőt?
– Hát, látni nem láttam, de valami biztosan jár oda éjszakánként, mert cirkuszolnak, széthúzgálják a kidobott kisbárányokat – mondja. Megköszönöm és továbbmegyek.

Fölállok a nyeregből, nagy súlyt kell most fektetni a pedálokra, ha föl akarok kapaszkodni a „nagyemelkedőn”. Sikerül. Fönt vagyok a domb tetején. Megállok. Lefektetem a bicajom és jól körbenézek. Innen mindenhova be lehet lesni. Nyugatra a Tisza-parti töltésig, a moholi nagyerdőig. Délről végig, a határkanálison túl belátni a szomszéd udvarba, az igyosi és a bocsári vadászterületre. Északról a sujmosi gyümölcsösök fölött a padéi két templom tornya leselkedik utánam. Csak épp keletre nem engedik, hogy nézzek. Itt a vasút menti hófogó hosszú keskeny erdősávja eltakarja szemem elöl Morotvát, Lucát, Barnahátat és a szívem csücskét, a Gólya-szigetet.

Nyolc körül jár az idő. Itt a dombtetőn elég kellemetlen az északkeleti szél. Legurulok a domb túloldalán az igyosi határszélre. Majd a vasúttöltés oltalmában tervezek falatozni, mert hát teli hassal biztos okosabb dolgok jutnak az eszembe a továbbiakkal kapcsolatban. Leveszem a hátizsákom, kipakolok. De mielőtt nekilátnék a frustuknak, fölkapaszkodok a két méter magasnyi vasúttöltésre. Jó, hogy nem lát senki. A meredek, csúszós töltésoldalon négykézláb mászok föl, mint egy részeg ember. Pedig egy kortyot se ittam. Most, amikor följutottam a „csúcsra”, ökölbe szorított, magasba emelt karral egy nagyot nyújtózok. Minden porcikám ropogva a helyére kerül. Hatalmasat harapok a sűrű, tavasziasan friss levegőbe. Önkéntelenül a mellényem hátsó zsebéhez nyúlok és két jó korty melegítő itallal fokozom a gyönyört. Most látom csak, hogy az ég kék, az élet szép…

És ebben a pillanatban hasra vágom magam. A hófogó innenső csücskéből kisétál egy róka. Szerencsémre valami mással van elfoglalva, valami más köti le a figyelmét. Mert különben biztos észrevesz. Az a húsz centi magas acélgiliszta, ami mögött lapítok, nem igazán takarja el „daliás” termetem. Leszegett fejjel, szaglászva indul meg a szántáson a morotvai árok felé. Gyorsan és csendben le kell jutnom a hátizsákomra fektetett puskámig. A gyorsan az még rendben, de aki próbált már a vasúttöltés tetejét borító törött kövön csendben… Hát az tudja, hogy ez nem könnyű. Szerencsémre erős szél fúj, elnyomja a zajokat. Egy szempillantás és már ismét ott fekszek a síneken. Bal kezem feje acélpárnára fektetve, jobb könyökem gránitkőbe ágyazva. Hát kívánhat az ember ennél biztosabb támaszt? No, de szükség is lesz erre.

A távolság nagy, van vagy kétszázötven méter. A szél is elég erős, és keresztbe fúj. Fészkelődök mint kotlós a tojáson. No, most jó, most minden a helyén van. Ahogy a céltávcsövem hatszoros nagyítása közelebb rántja hozzám azt a jószágot. Mondom jószágot, mert az első pillanatban inkább hasonlított egy elfuserált oroszlánra, mint rókára. A rüh csontig rágta a róka farkáról a szőrt. Csak a farok végén himbálódzik egy öklömnyi szőrcsomó. Összeszedem magam. Visszakomolyodom és eltervezem a lövés összes mozzanatát, mielőtt még megalítanám a komát. Úgy két ujjnyit fölé, egy tenyérnyit a háta mögé (a széliránnyal szembe), mert a kis 3,2 grammos lövedéket nagyon el szokta tolni az ilyen erős szél.

Ráfüttyentek – nem hallja. Másodszor sem. Most akkorát fütyülök, hogy még én is megrettenek. Megáll, mint akinek földbe gyökerezett a lába. Szépen tűri a készülődést. Fölé, mellé… most ott a kereszt, feszesen, mozdulatlanul a helyén.

Elcsattan a lövés. Gombolyagba rándul. Az imént még mereven felém figyelő test most forog, hempereg, mint egy eszement. Kapkodva nyúlok mellényem jobb zsebébe egy újabb töltény után, amikor látom, hogy az én rókám amott rohan ni, fölfelé a szántáson. S hátsó jobb lába hol a hátán hol a hasa alatt kalimpál. Valahol a comb tájékán, a térde fölött törte el a golyóm. Tehát egy picit följebb és kevésbé balra kellett volna korrigálnom. Lehet, hogy ott lent, a földhöz közel, gyöngébb a szél ereje. Fölfogja a vasúttöltés és az erdő sűrűje. Eső után köpönyeg. Előtte kellet volna ezt végiggondolni. Az én rókám meg ahol megy a, kiszalad a világból, de legalábbis átér a földhajlat túloldalára. Tudom, hogy képtelenség, a távolság már több mint háromszáz méter, rohanó pici pont, de azért még egy golyót utánaeresztek. Az utánkeresést későbbre, reggeli utánra hagyom.

* * *

Bőséges reggeli. Házi kolbász, főtt tojás, savanyú paprika és finom ropogós kenyér. Ej, most még egy kis nyújtózás az ágyikón. Álmomban lehet, hogy még a rókám is megkerülne… Nehezemre esik az indulás, de aztán a helyére rázódik minden, ahogy a slipperfákon araszolva megindulok a hófogó túlsó vége felé. Visszafelé az erdő túlsó szélén, az utolsó barázdában jövök. Azt remélem, hogy a rókám bejött az erdőbe és így megtalálom az erdőszélen a beváltás helyét. De sajnos nem így lett. A rókám nyilván másfelé vette az irányt.

Délután négy körül már nyeregben ülök. Szép komótosan karikázok Szentmiklós felé. Tudod, van az az ősrégi rókavár a betlehemi gyöp csücskinél. Ott szeretnék ma este lesbe ülni. Ott, ahol a gyöp széle leszalad a kerabarai rétségbe. Az öt-hat méteres meredek szintkülönbséget valamikor nagyon régen, még a szabályozás előtt, a Tisza vájta ki magának. Valamikor sok szép rókabőrrel, szép emlékkel ajándékozott meg engem ez a meredek partoldal, de már egy jó ideje hűtlen vagyok hozzá. Egy kicsit félre is esik, meg elég sivár a környéke. Mindenfelé csak gyöp meg gyöp. Van – igaz – egy pár kis gyékényes, zsombékos kopó is a szomszédságban, de azokat folyton leégetik a juhászok. Egyedül az a kerabarai kis határárok nádfoltocskái jelentenek némi változást, nyújtanak rejtekhelyet a vadnak. Az én rókáim is annak idején mind arra igyekeztek, miután kirázták bundájukból azt a sárga homokos agyagfelhőt.

Szemügyre veszem a tájat. Minden a régi, semmi se változott. Talán csak egy kicsivel nagyobbak lettek azok a sárga dombocskák a várkapuk előtt. Négy darab. Úgy mint régen. Fölöttük a parthát szintén kopasz, mint annak idején. Semmi takarás, semmi búvóhely. Máskor hátrébb húzódtam a dombtetőn, úgy állítottam föl a székem, hogy nyújtott nyakkal éppen csak hogy leleshessek a bejárathoz. Ha a koma kilépett a luk száján, csak meggörnyedtem és már ott se voltam, mintha eltűntem volna arról a világról. Ez máskor mindig bevált, de most más a helyzet.

Mindenfelé libák kavarognak. Nagy az esély, hogy valamelyik csapat épp itt telepszik le valamelyik tocsogóra. De ha fölülök a part tetejére, akkor biztosan nem. Tehát más helyet kell keresnem. Van az a kis árok, ami a szélső kopó vizét vezeti le Kerabarába. Egy kicsit messze van, lehet vagy 120–130 méterre a rókavártól. Nőtt az árokban egy szép kis kökénybokor, olyan szénaboglya nagyságú. No, ez nagyon jó lesz. Fölállítom a háromlábú székem az árok fenekére, a kökénybokor tövébe. Úgy, hogy csak az orrom hegye látszik ki. Ha netán a libák erre ereszkednek, csak behúzódok a bokor alá.

Olyan fél öt körül jár az idő, amikor már minden a helyén. A hátizsákból kipakolva, az elemózsiás zacskó, vizesüveg. A .223-as csőre töltve a hátizsákomon jobbról, kéznyújtásnyira. Fura szögből, békaperspektívából, még egyszer körbeszemlélem a terepet. Mert hát jöhet az a róka másfelől is, és akkor meglepődök majd, és csak kapkodok, mint az egyszeri vadász. Most még jól van. Mindent szépen látok. De később, majd ha besötétedik, lehet hogy gond lesz. Akkor majd föl kell hogy üljek az árokpartra. No, de reméljük azt nem várja meg az én rókám. Hisz minden olyan csöndös. És nem hiszem, hogy zaklatták volna őkegyelmét mostanában. A Nap már egy tíz perce elbújt a Tisza-parti erdő mögött. Most már itt az ideje. Jönnie kéne.

Különleges, kesernyés, büdöskés, semmivel össze nem téveszthető leheletszerű „illat”. Kitágult orrcimpával, szuszogva szimatolom a kökénybokor alját. Biztos, hogy múlt éjszaka maradt itt ez az üzenet. De hogy nem éreztem meg mindjárt amikor leültem? Hisz messze földön híres a „rókaszaglásom”. No de hogy ennyire!? És lekapom a fejem, mintha orrba vágtak volna. Az én rókám kint áll a legalsó sárga dombocska tetején. Fölemelt fejjel néz-szagul bele a nagyvilágba.

Puskám után nyúlok. Fölkúszok az árok szemközti partjára. Föllesek. Jól van. A rókám lehajtott fejjel, szaglászva megindul felém. Óvatosan fölkönyökölök. A térdeimmel is támaszt keresek. Most már a céltávcsövem lencséjén keresztül kísérem az eseményeket. A róka elindul a nádas felé. Nem várhatok tovább. Megállítom. Az első halk füttyentésre haptákba vágja magát. Nem a legjobb helyzetbe, se szembe, se keresztbe, srégan áll előttem. Mindegy, nem várhatok. Amikor a szálka a szőrcsomó közepénél megnyugszik, óvatosan elhúzom a ravaszt.

Eldől. Fölugrik, de pár lépés után orra esik. Újból próbálkozik, de mint a részeg ember, aki a soknál is többet ivott, csak nem tud talpon maradni. Közben egy újabb golyó csúszott a csőbe és a céltávcsövemen körösztül figyelem már a történéseket. A farok még int egypárat tehetetlenül, majd később minden lecsendesedik. Egy, kettő, három… száztizenöt és a száztizenhatnál ott fekszik a most már valóban az én rókám. Egy gyönyörűszép, lángvörös bundában ékeskedő középkorú rókaasszonyság.

Csak most veszem észre, hogy a kollegák is hangoskodnak. A falu irányából egymás után szól a puska. Mintha csak díszlövések lennének ezek rókám ravatala mellet. Pedig csak a Tiszáról érkező kacsák fogatatásáról van szó valamelyik betlehemi tocsogó mellett.

Remélem Barátom, hogy amíg a soraim olvasod, itt érzed magad mifelénk, vagy legalább is megcsap az az itthoni „jó levegő” varázsa, és szippantasz majd belőle egy jó nagy slukkot, mert muszájnod lesz a legközelebbi levelemig beérni azzal a fránya Óperenciás tengeren túlival.

Zenta, Vajdaság

Így néz ki a világ az árok fenekéről nézve

Vadászat

Áfonya 58. munkája

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében járunk, a Zemplén lábánál, ahol a napokban riasztották Gergely Csabát, hogy az esti cserkelésnél egy őzbakra tettek lövést, de sajnos elugrott és beváltott, egy körülbelül öt hektár kiterjedésű, ősnádasba. Kora reggel aztán Áfonyával, a hatéves hannoveri vérebemmel indultunk útnak – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Gergely Csaba vérebes utánkereső.

Áfonya 58. munkája Fotó: Gergely Csaba

Még pénteken beszéltem a barátaimmal és a társaság elnökével is. Tudtam, hogy szlovák vendégek látogattak hozzánk. A vadásztársasággal régi jó viszonyban vagyunk és nemcsak a vadászatok idején, hanem egyébként is tartjuk a kapcsolatot.

Akkor este annyit mondtak, hogy világos, habos vért találtak és megjelölve a rálövés, az elugrás helyét, a szürkület érkeztével otthagyták a nádast.

Persze ilyenkor nehezebben telik az este a vadászházakban és ha fogadni nem is mertem volna rá, de azért biztos voltam, ha szlovákok vadásznak nálunk, azokat a vendégeket otthon sem lehet tartani. Mivel ismertem a területet, abban maradtam a barátaimmal, hogy kint találkozunk – mesélte Gergely Csaba.

Gergely Csaba és kutyája Áfonya, a hannoveri véreb. Fotó: Agro Jager News

Persze ott volt a vadőr barátom, a szlovák vendég és a tolmács is. Elmondták, hogy egy 8×57-es kaliberrel vadásztak. Az autót hátrahagyva felvettük a csapát. A barátommal úgy döntöttünk, hogy megnézzük, van-e esély arra, hogy meglesz, mert ha beljebb jutott a nádasba, akkor fel kell vegyük a combcsizmát is. Tudvalevő ugyanis, hogy az a nádas még ilyen száraz tavasz esetén is tud meglepetéseket okozni. Az autóban egyébként sok mindent magunkkal viszünk – folytatta Gergely Csaba, így viszünk a kutyának vizet is, felszerelést és még sebkötöző csomag is van a vérebnek, ha esetleg valami baj érheti, hiszen ezeken a részeken vaddisznót is keresnek. Ámbár az ASP okozta járvány visszavetette a társaságok lehetőségeit, s jobban őzet és szarvast szoktak keresni.

Áfonya az 58. utánkeresése. Fotó: Agro Jager News

Áfonya az elmúlt évben, ha nem is kényszerpihenőn volt, de kölykei miatt többet járt Gergely Csaba Szép-völgyi Nyomkövető Csinossal, hívónevén Borókával, aki alig három esztendős, de már komoly munkákat tudhat maga mögött. Mégis mondhatjuk, hogy Csaba életében Áfonya a nagy szerelem.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A rálövésnél a kutya szépen felvette a csapát és ahogy a vadőr mutatta, ahol az őz beváltott, ők is beléptek az ingoványba. Fújt a szél és az éjjel esőt is hozott, amitől tartottak, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy eső után a vérebek jobban dolgoznak – legalábbis az enyémek, mondta Gergely Csaba. Egy dupla puskaszíjon öreg Mauserje várakozott, amelybe .30-06-os, 14,3 grammos Sako lőszert töltött. A puskán pedig egy 1-6×24 hajtástávcső ült.

 

Éreztem, hogy most hallgatni fog a vállamon, mert láttam a kutyán, hogy közel a vad s aki vérebes, már tudja, látja a kutyáján, hogy dermedt-e a vad vagy hajszára kéredzkedik.

Bent a nádban azután a kutya újabb csapajelet talált és akkor már tudtam, hogy nem fogunk sokat menni. Egyre élénkebb lett előttem Áfonya, mikor szétnyílt a nád és a vezetéken beértem a kutyát, már fogta az őzet, amit dermedten találtunk meg.

Ilyenkor néhány perc az enyém a kutyával. Ezt minden vérebes átéli s a megtalált vadnak a kutya éppen úgy örül, mint mi, sőt – úgy gondolom büszke is arra, hogy ő vezetett oda. Leülünk, mellétérdepelünk a vadnak. Nagyon hálás ilyenkor a kutya.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A nádas széléhez érve, már tudták, hogy megtaláltuk és a vendég számára sikerült kihozni az őzet a nádból. Nyilvánvaló volt, hogy kutya nélkül ez nem sikerülhetett volna. A töretátadás után a szlovák vendég odalépett Áfonyához és átadta a kutyának.

Áfonya és az őzbakja.

Magam részéről azt kívánom minden vérebesnek és vadásznak is, hogy egyszer legyen részese egy ilyen utánkeresésnek, mert még soha nem történt olyan szlovák vendégekkel, hogy ne tudták volna, mi a vadászat írott és íratlan szabálya. Nem kell tanítani, nem kell magyarázni, hogy kellett volna, mint kellett volna. Egyszerűen tudják. A vendég tudja, hogy mit szabad és mit nem és azt is, hogy számára mi a kötelező, ha idegen helyen jár.

Jó volt látni ezt és jó volt együtt örülni egy vadászatnak, mert mégiscsak megkerült az őzbak. Úgy gondolom, jó döntést hozott a vadőr barátom, hogy nem keresték tovább – mi meg, ahogy általában, szívesen érkeztünk.

Gergely Csaba utánkereső és kutyája: Áfonya. Fotó: Agro Jager News

Itt a Zemplénben mostanság kevesebb a vad, így minden munkát megbecsülünk. Ezzel a visszarakott, úgy hat évesre becsült, örökös közepes őzbakkal pedig Áfonya teljesítette az 58. sikeres keresését is – tájékoztatta az Agro Jager Newst Gergely Csaba vérebes utánkereső.

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Gergely Csaba

Utánkeresőt keres a Zemplén lábánál?
Gergely Csaba -> Telefon: +36303528399

Agro Jager News

Tovább olvasom

Vadászat

Verőfényes Vadásznapon Pápán

Print Friendly, PDF & Email

Vadásznapot szerveztek Pápán

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Vadásznapjaink közül a legmélyebben gyökerező a pápai összejövetel. Volt itt már Szent György napi és „sima” agrárexpo, legújabban fiatalosabbra hangolt „Agrárpiknik”, de volt, ami sosem változott: az, hogy szombaton mindig mi, vadászok voltunk a főszereplők!

Fotó: Gyurom János – OMVK

Bakony Vadászkürt Egylet hívogató kürtszignáljainak elhangzása után Áldozó Tamás, Pápa város polgármestere köszöntötte a vadászokat, azt kívánva, hogy a számukra hétköznapi jelenségként megtapasztalt természetélményt minél több embernek, köztük sok fiatalnak át tudják adni.

Győrffy Balázs országgyűlési képviselő, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elismerését fejezte ki az országos és területi vadgazdálkodási tanácsok munkájának új lendületéért, és ígéretet tett arra, hogy a falugazdászok felkészítése és segítsége révén a gazdálkodók pontosabb képet kaphatnak majd a vadkár megelőzésével és kezelésével kapcsolatos jogokról és kötelezettségekről.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Takács Szabolcs, Veszprém vármegye főispánja, az Országos Vadgazdálkodási Tanács elnöke a közelmúlt jelentős jogszabálymódosításai között említette azt a lehetőséget, hogy a következő vadászati évtől már elektronikus beírókönyvet is használhatnak majd a jogosultak, és azt a tényt, hogy kibővült a vadászat során használható eszközök tárháza, ami remélhetőleg hozzájárul majd a vadkárok csökkentéséhez, a lokálisan megnövekedett nagyvadlétszám észszerű apasztásához.

Fotó: Gyurom János – OMVK

Az apróvad életfeltételeinek javítása, a szaporulat túlélése érdekében a Veszprém Vármegyei Vadászkamara díjat alapított a dúvadgyérítésben élen járó, példát mutató vadászközösségek jutalmazására. Idén a Marcal-Bitvaközi Vadásztársaság, a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. Uzsai Erdészeti Igazgatósága és a Csobánc Vadásztársaság érdemelte ki a legjobbaknak járó díjakat.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Fotó: Gyurom János – OMVK

A megyei vadásznapok kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy a kiváló teljesítményt nyújtó vadásztársak áldozatos munkáját, több esetben évtizedes szolgálatát a tágabb közösség előtt is méltassuk, illetve elismerjük. Az idei első vadásznapon hét vadásztársunk részesült kitüntetésben: Árvai István a Magyar Vadászatért Érdemérmet vehette át, Fejes Dezső a Hubertus kereszt gyémánt fokozatával, Baki Zoltán és Mayer Nándor a Hubertus kereszt arany fokozatával gazdagodott, míg Kovács Attila, Bedő Gábor és Sipos Gábor szolgálatát Nimród Érem kitüntetéssel ismerték el. Részletes méltatásukat ide kattintva olvashatják.

Sok év kihagyás után ismét van rá lehetőség, hogy a frissvizsgás vadászok egy igazi vadászünnepen tehessenek fogadalmat a vad, a természet, a vadásztársak és a hagyományok tisztelete mellett. Ezúttal tizenöt fő, köztük három hölgy tett hitet a vadászat írott és íratlan szabályainak betartása mellett. Korn Ignác hivatásos vadász a Nimród 1948. február 15-ei számából vett Láng Rudolf-idézettel bocsátotta őket útjukra:

„Kedves öreg és fiatal vadásztársaim, szívleljétek meg, amit írtam. Sok esztendőnek tapasztalata tanított meg erre. Ti öregebbek, ne sajnáljátok a fáradságot és oktassátok a fiatalt, ti fiatalok pedig ne resteljetek tanulni. Mert tanulni sosem szégyen. Szégyen csak az, ha valaki tudatlan marad. És az élet nagyon kíméletlen, nagyon szigorú cenzor. Irgalmatlanul megbuktatja azt, aki nem akar tanulni.”

Fotó: Gyurom János – OMVK

Ezt követően a Pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola 4./Z osztálya műsora oldotta a feszes hangulatot. A nebulók produkciója lendületesen ötvözte a zenei, valamint a vadászat szellemi-lelki tartalmához hozzájáruló elemeket. A színpadot a gyerekek után a Bakony Vadászkürt Egylet tagjai vették ismét birtokban, akik színvonalas előadásukkal stílszerű dallamokat szolgáltattak a vadételek elköltése mellé.

A szabadtéri rendezvényhelyszínen Krekács Zoltán révén a látogatók a solymászat régmúltjába és jelenébe is betekintést nyertek, Maróti Béla vadásztársunk (a megyei Kinológiai Szakbizottság elnöke) és Keresztes János agarászegyleti elnök pedig a vadászat során használt kutyafajtákkal ismertették meg a vadásznapra kilátogató laikus közönséget, de a vizslabemutató meglett vadászokból is hangos elismerést váltott ki.

Fotó: Gyurom János – OMVK

A hagyományos vadételfőző verseny minden indulója aranytányérral és aranymedállal lett gazdagabb, ám idén is voltak, akik kimagaslottak a húsz induló közül. Így a Sümegi Kinizsi Vadásztársaság III. díjat, Pálffy László II. díjat, a Nadler Herbert Vadászati Egyesület I. díjat kapott.

Fotó: Gyurom János – OMVK

Veszprém Vármegyei Diana Vadászhölgy Klub a főzőverseny Nagydíját mondhatta magáénak, a Csatári Plast által felajánlott különdíj pedig a Nagyvázsonyi Kinizsi Vt.-nél talált gazdára. A díjakat Pap Gyula vármegyei vadászkamarai elnök, és Kovács Zoltán országgyűlési képviselő adta át – aki annak idején még polgármesterként a legelső Pápán megrendezett megyei vadásznapot megnyitotta, tübb, mint negyedszázada.

Legközelebb május 26-án, a várpalotai vadász-gyereknapon találkozunk!

Forrás: OMVK
Fotó: Gyurom János

Tovább olvasom

Vadászat

Társasági rekordbak Ibrányban

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az ibrányi székhelyű Nimród ’96 Vadásztársaságnál rendkívüli élményben volt része Czina Ferenc vendégnek és kísérőjének, Vigh Sándor vadászmesternek. Az idei vadászati idény kezdetén, néhány órányi sikertelen bakra történő cserkelés után, a vendég már javasolta, hogy térjenek vissza a vadászházhoz és a nap második felében kíséreljenek meg elejteni egy 500 gramm fölötti őzbakot. 

Fotó: Nimród ’96 Vadásztársaság – Agro Jager News

Végül megegyeztek, hogy tesznek még egy utolsó reggeli próbát, mindkettőjük által jól ismert területrészen. Sándor az idény előtti megfigyelései alapján tudta, hogy a kiszemelt területrészen két szép bak is található, amelyek jól tartják helyüket. A két bak közül az egyiket kiemelkedő agancsúnak tartotta, amely már látszott a téli etetéskori felrakásból is, de ekkor még nem tudta, mennyire igaza lesz.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A területre érve, a gépkocsiból kiszálltak majd egy domboldalon cserkeltek és óvatosan, éppen csak a fejüket kidugva várták, hogy a szokásos búzatáblában meglássák a kiszemelt bakot. Aznap reggel kivételesen egy őzet sem láttak a búzatáblában. A rutinos vadászmesterben elkezdődött keringeni a csalódottság érzése. Egyszer csak a búzatáblából felállt egy suta, egy gida, egy barkás bak, még egy barkás bak, mégy egy suta gida és még egy suta. Sándor már ekkor tudta, hogy nem lesz itt a bak.

Fotó: Nimród ’96 Vadásztársaság – Agro Jager News

A kis rudli lassan elvonult, majd a vadászmester és vendége épp menni akartak, amikor Ferenc elnézett jobbra, egy 4-500 méterre lévő lucernatábla irányába, amiben  meglátott egy őzet. A vadászmester a spektívjével  megállapította, hogy egy suta. Ez bizalommal töltötte el, mert korábban a megfigyelt bak, mindig egy sutával mutatkozott, feltételezte, hogy ott lesz a bak is, de azt nem látták. Egyszer csak észrevették, ahogy a tavaszi napfény megcsillan a nagy bak agancsának a végén. Beültek a terepjáróba, hogy közelebb érjenek, de ekkor elindult a suta, majd felállt bak és követte a sutát. Szerencsére nem elfelé mentek, hanem a vadászokhoz közelítettek, a szokásos búzatáblájuk felé. Mindössze 40-50 méterre az őzek felé, volt egy fasor, ami mellett a vadászok már takarásból tudtak közelíteni. Megállt a suta és megállt a bak is. A vendég kiszállt és gyalog folytatta az útját, míg a vadászmester gépkocsival gurult lassan tovább mellette, amíg elértek egy nyiladékot, aminél a vendég jelezte, hogy megfelelő lesz a biztonságos lövéshez.

Fotó: Nimród ’96 Vadásztársaság – Agro Jager News

A vendég a lőzsákot felhelyezte a géptetőre. Az útközben Sándor végig követte a bakot, hol szabad szemmel, hol távcsővel, így tudta, hogy megtalálták a vágyott bakot, amely végig követte a sutát. Azonban a fasori fák takarása miatt a vadászmester nem látta a bakot, csak a sutát, így annak jelzéseire figyelt. Évek óta visszatérő, jó lövő vendége eleresztette a lövést, a becsapódás jól hallható volt. A suta elugrott balra, majd kis idő múlva visszafordult és lefelé nézett. Ekkor már Sándor biztos volt benne, hogy sikerrel jártak. A vendég elindult a nyiladékon keresztül a rálövés helyére, a vadászmester pedig a fasort megkerülve indult el. A kísérő már a fasort elhagyva egyből meglátta, hogy a bak a tarlón fekszik, a nagy kő leesett a szívéről. Amikor odaértek, hogy birtokba vegyék az elejtett vadat, mindkettőjük szeméből kicsordult egy-egy könnycsepp és egy kis ideig megszólalni sem tudtak. Ott feküdt előttük egy csodálatos bak. Ferenc élete bakjának nevezte, de Sándor kijavította, hogy egy gyönyörű, csodálatos bak, nem tudhatja, mit hoz még az élet. Ez amiatt volt, mert a vadászmester egy korábbi, szintén évekig visszajáró vendége, egy ilyen kijelentetés után, sajnálatos módon rövid időn belül elhunyt. De most Ferenc és Sándor nem búslakodtak, közösen élték meg az örömüket.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Az elejtés után közvetlenül 550-600 grammra becsülte Sándor a bakot, amit elsőfokon 692 gramm tömegűre, 6 éves érettre és 174,1 CIC pontra bíráltak. A végleges trófea bírálatot másodfokon, az Országos Trófeabíráló Testület fogja meghatározni. Ez a bak a társaság történetének legnagyobbika, amellyel a nyugdíjba vonuló Vigh Sándor megkoronázta az elmúlt 17 éves vadászmesteri karrierjét, amely során több, mint 500 bak sikeres elejtésében működött közre, az általa kísért vendégek nagy örömére. „Életem egyik legszebb vadászélménye volt.”, zárta beszámolóját a vadászmester.

Fotó: Nimród ’96 Vadásztársaság – Agro Jager News

Vadászmesterünk a tagság felé tartott szakmai értékelésében kihangsúlyozta, hogy véleménye szerint a bakok tömegét három fő dolog befolyásolja. Az első a genetika. A második a változatos növény kultúra, pillangós- és kalászos növények valamint kukorica és napraforgó is található az adott terület részen. A harmadik pedig a vadnak biztosított nyugalom, amelyet a lehető legkisebb mértékben történő vadásztatással lehet biztosítani egy-egy ilyen kiemelkedő területrészen. Biztos abban, hogy a suta aznap reggel megérezte, hogy bakja a kiszemelt és emiatt nem volt a kiskora óta tartott búzatáblában. Vadászmesterünk érvelését mi sem bizonyítja jobban, hogy  a tavalyi évben ugyanezen a területen, ugyanígy Czina Ferenc, egy 547 grammos bakot hozott terítékre.

Üdv a vadásznak és tisztelet a vadnak.

 

Az ibrányi Nimród ’96 Vadásztársaság rövid bemutatása:

Vadásztársaságunk Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, Nyíregyházától északra található, a Tisza partján. Társaságunk 11.835 hektár területen folytat vadgazdálkodást, amely a Tiszamenti Vadgazdálkodási Tájegységhez tartozik. A terület jellegzetes alföldi, erdő foltokkal tarkított mezőgazdasági terület, amely esetünkben kiegészül a Tisza parti ártéri erdősávval, kifejezetten apróvadas és őzes tájnak tekinthető. A  megfelelő élőhely kialakítására nagy gondot fordítunk, a területen több magaslest, őz és fácán etetőt és itatókat hoztunk létre, amelyeket folyamatosan karbantartunk, fejlesztünk és nagy hangsúlyt fektetünk a téli etetésre is. Ennek a munkának köszönhetően fejlődik az őz állományunk is, a legutóbbi vadászati idényben az elejtett bakok közül 3 arany, 6 ezüst és 13 bronz érmes lett. A bakok selejtezésére kiemelten figyelünk, ennek köszönhető, hogy az elejtett bakok 30%-a 300 gramm alatti selejtbak, ami mellé párosul 20%-nyi 400 gramm fölötti trófea tömegű és évi 3 darab 500 gramm fölötti, kiemelkedő bak is. Az elmúlt 5 évben (2019-2023) 432 őz bak került elejtésre tagjaink, valamint belföldi és külföldi vendégeink által.

Társaságunk egy nagyon szép állapotú, kényelmes, jól felszerelt, csendes helyen elhelyezkedő vadászházzal rendelkezik, amelynek vendégszobáiban 6 vendéget tudunk elszállásolni, a nagyterme pedig lehetőséget biztosít különböző (önkormányzati, társasági és családi) rendezvények megtartására.

Társaságunk minden évben nevel 1000-1200 darab fácánt is, a vadászházunk mellett kialakított volierben, amelyek 75%-a visszavadászásra kerül, 25%-ával pedig az apróvad állományt erősítjük.

 

Írta és fényképezte: Bárány Péter, a Nimród ’96 Vadásztársaság titkára

 

Az ibrányi székhelyű Nimród ’96 Vadásztársaságról további információ itt érhető el

Tovább olvasom