Keressen minket

Vadászat

Vaddisznók között 1.

Kovács Gábor élménybeszámolója:

Közzétéve:

Hajnalodott. Bár az égbolton még pírfoltja sem látszott ennek, sőt valósággal tombolt az éjszaka. A sötétség percei azonban már meg voltak számlálva. Alig, hogy végeztem a reggeli öltözködéssel, mosdással és más egyéb tennivalóval, kopogtattak az ajtón.

– Gyere! – szóltam hangosan.

A szomszédom jött át egy reggeli kávéra. Holnap pedig majd én megyek át hozzá. Ez bevett szokássá vált közöttünk. Kezdetekben Balog Pista volt a szomszédom, aki fogatos, lovász, vadászati segédmunkás, amolyan mindenes szerepét töltötte be és akire még visszatérek a későbbiek folyamán.

Fotó: Pixabay

Felhörpintettük a reggeli feketét, elballagtunk az istállóhoz, ahol az egy pár erdészeti lovat etettük, itattuk, aztán takarítottuk az állásukat, a munkától és használattól kopott vesszősöprűvel. Amíg a lovak ettek, a magtárban felmertük zsákokba a meghatározott mennyiségű takarmányt, majd a zsákokat felpakoltuk a szekérre. Mire a lovakat befogtuk a parasztkocsi elé, már valóban reggel lett. Indulhattunk a disznóskertbe etetni. Ritka kivétellel, mindig a lovak vontatta kocsival, vagy spediterrel mentünk, nem csak a disznóskertbe, hanem az erdő más részébe is, ha arra szükség volt. Nyiladéktisztítás, télen szénahordás, ha lehetőség nyílott akár szánkóval is. Ez laikus számára mind szépnek és talán még romantikusnak is hangzik, csakhogy ez nem volt mindig így.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Mentünk mi akkor is, ha szakadt a nyári zápor, vagy hóförgeteg tombolt, orkán erejű széllel, amikor is vizszintesen száguldottak a levegőben a hópelyhek és az apró jégszilánkok. A szél pedig tetszése szerint csavargatta és hajtogatta a fik koronáit. Sokszor minket is majd lefújt a szánkóról. Ilyenkor az jelentett igen nagy élvezetet, amikor hazaértünk a meleg lakásba és átfagyott tagjainkat odapréselhettük a cserépkályha oldalához. Főleg, ha a szomszédasz- szonyom megkínált frissen sütött, még meleg punyával (magyarul kenyérlángos), aminek külseje ropogós, belseje pedig foszlós és puha volt. Mondom, minden másnap jártunk etetni a disznóskertbe, függetle- nul az időjárástól, lehetett téli vihar vagy fullasztó nyári kánikula. A megviselt parasztkocsi pedig csörgöttzörgött, nyekergett megrakottan, a kitaposott disznóskerti utakon. Bár kerekei nem nyikorogtak, Pista erre nagyon ügyelt és gyakran zsírozta, de csendben haladni nem lehetett vele. Nem is volt fontos, mert a vaddisznók igen hamar össze tudták kapcsolni a szekér zörgését a takarmánnyal, helyesebben a táplálkozás tudatával.

Forrás: Kovács Gábor – A csodálatos Zselic

Így fokozatosan hozzászoktak jelenlétünkhöz és az etető környékén való tevékenységünkhöz. Türelmesen megvárták a sűrű fenyők lelógó lombjai alatt, amíg végzünk, aztán alig hagytuk el zötykölődve a helyet, máris kimerészkedtek. Az idő múltával már azt sem várták meg , amíg elmegyünk, hanem ott jöttek-mentek körülöttünk, persze tisztes, négy-öt méternyi távolságra. Erről a folyamatos hozzászokásról sikerült néhány fényképet készítenem, amiket megfelelő sorba lehet tenni.

Az elsőn még csak egy vadmalac merészkedett a közelünkbe. A másodikon négy disznó látható, aztán a következőkön már az egész konda, kocák, süldők, malacok vegyesen.

A vaddisznók félelmén tehát felülkerekedett a bátorság. Kivételes alkalmakkor még a különféle vadfajok is megtűrték egymás közelségét. Történt egyszer egy ezt igazoló megfigyelésem. Itt, a kocakerti első etetőnél ültem a magaslesen. Az etető egy széles nyiladékon volt, amit jobbról, balról sűrű négy-öt méter magasságú lucfenyves szegélyezett. Takarmány nem csak az etetőben volt, hanem szétszórva is, sőt a hagyományos fa önetető padlója alá is potyogott.

Március 24-én, akárcsak valami névnapi meglepetés lett volna számomra, az etetőhöz kiballagott egy róka és a kukoricaszemeket kezdte jóízűen ropogtatni. Kisvártatva csatlakozott két fácántyúk és egy kakas. Két-három lépésre a ravaszditól ők is szemezgették a takarmányt. A róka és a fácánok, bár látták egymást, de nem sokat törődtek egymással. Meglepetten figyeltem az eseményeket, de ekkor jött még a ráadás egy fiatal kancsi képében. Néhány méterre ő is követte a többiek példáját Erről a jelenetről megfelelő fényképezőgéppel és teleobjektívvel csodálatos képeket lehetett volna készíteni. Egyetlen fényképen disznó, róka és fácánok. Sajnos, mivel akkor sem volt teleobjektívem, ezen fénykép elkészítéséről alaposan lecsúsztam.

Forrás: Kovács Gábor – A csodálatos Zselic

Hiába, Hérakleitosz mester szerint kétszer ugyanabba a patakba nem lehet belelépni. Viszont emlékeimben annál élénkebben él e kép.

Néhány perc után megunták egymás társaságát és szétszéledtek. Meg talán a kan maradt ott legtovább, aki élvezettel habzsolta a kukoricát, nem úgy mint a döglött halat. Egyik nyáron ugyanis lehalászták a ropolyi halastavat ahonnét kerítettem néhány kisebb kárászt és törpeharcsát. Azzal akartam ugyanis becsalogatni a disznókat a befogóba. Akkor már a malacok javát kifogdostam a kocakertból, az a maradék kevés pedig már bizalmatlan lett a befogóval szemben. Egyre később jelentek meg, már teljes sötétségben, akkor is vagy bementek a csapdába, vagy nem. Ezért hát a takarmány mellett néhány darab halat is tettem a befogóba. Jó korán felültem a lesre, mert azt gondoltam naivan, hogy az illatozó halaknak nem tudnak ellenáll ni, alig lehet majd a nem kívánatos kocákat elhessegetni. Bizony nem így történt. A halak cseppet sem keltették fel a disznók érdeklődését. A végén nekem kellett kihajigálnom a befogóból az oszlásnak indult döglött halakat. Még utána sem nyúltak hozzá, mivel a jónak gondolt csali helyett maradt számomra a türelem és az éjszakázás.

Holdvilágos nyári éjszakákon egyébként is jól lehetett látni a mala- cokat is, de főleg a levedlett felnőtt disznókat. A holdsugár fénye ezüs- tös színűre festette a világos szőrű disznókat. Azzal nem mondok újat, hogy a kanok vedlenek először, mivel a kocák szervezete ilyenkor el van foglalva az elléssel, tejtermeléssel, szoptatással. A kocák majd csak június közepén kezdenek vedleni. De nem ám úgy, hogy az egész test- felületükről egyszerre, hanem a fejtől a far felé, pontosabban a nyak, a mar, esetleg lapocka tájékán kezdik a vedlésük. Július első napjaira pedig már csak a hátsó combjukon és a hátgerincükön akad mutatóba néhány hosszú téli szőrszál.

Ha vadászruházat, akkor->EWIDENT Az áruházat a fényképre vagy ide kattintva éred el!

A disznóskertet minden héten egy alkalommal körbe kellett járnom ellenőrzés céljából. Ez tizenegynéhány km-t jelentett, ami csak a kezdetek kezdetén volt fárasztó, de később megszoktam. Ilyen alkalmakkor, de ősz végén, tél elején, találtam a disznók búgására utaló jeleket, fehér habszerű képződmény formájában. Először, amikor találtam ilyet, nem tudtam mik azok. Mint diónyi nagyságú hópelyhek, fehéredtek a fagyos avaron. Két ujjam között szétmorzsolva persze megolvadt a habképződmény és igen erős, tömény kanszagot árasztott. Azt feltételeztem, hogy a búgó kocákat kerülgető kanok szájából csepegő sűrű nyál lehet. Közel jártam az igazsághoz. Ez az ivarzó kocák szagának hatására termelődik a kanoknál és ezt nevezik tudományos nyelven szexuálszteroidoknak.

Ezen kívül a kanoknál megfigyeltem néhány alkalommal olyan mozdulatokat, amelyekről inkább csak sejthető, hogy a búgáshoz van köze. A szakirodalomban sem találtam eddig írást az alábbiakról.

Forrás: Kovács Gábor – A csodálatos Zselic

Valamely év novemberének egyik kora estéjén ültem a magaslesen és vártam a disznókat. Azok meg is jöttek időben. Jó néhány koca, közöttük pe dig három – négy kan járkált fel s alá habos szájjal. A kanok nagyjából egyidősek lehettek, kondíciójuk, nagyságuk is hasonló. Párbaj nem volt közöttük, mert arra vigyáztak, hogy egymás útjába ne kerüljenek Sorba ellenőrizzék a kocákat, szagkontrollnak vetették alá őket. Az egyik kan, miután megszagolta az előtte álló kocát, a két első lábával taposó, nyújtózkodó mozdulatokat végzett, mintegy három-négy másodpercig. Nem tudtam mire vélni, de eszembe jutott, hogy már korábban is tapasztaltam ilyet.

Végül pedig hadd mondjam el a felettesemmel történt egyik közös vadászatunkat. A kocakertben és a kankertben egyébként nem volt disznóra vadászat, egy-két kivételtől eltekintve a látszólag beteg egyedeket selejteztek ki esetleg, ha a vadászház vendégeinek sürgősen vaddisznóhúsra volt szüksége. Ilyenkor lett csak apasztva a kocakerti állomány. A fent említett vadászat esetében is vadhúsra volt szükség.

Este hét órakor találkoztam Attilával a kocakerti első etetőnél. Az augusztusi nap még fent volt ugyan, de megállíthatatlanul közelítette a horizontot. Főnököm jószívűen átengedte a lövés jogát, aminek én roppant mód örültem. Sokáig nem jött ki semmi. Az első élőlény, amit láttunk – a madarakon kívül – egy vörös színű kóbormacska volt.

Szépen, lassan, komótosan ballagott át a jobb oldali lucfenyvesből a bal oldaliba A macska elmenetele után nagy sokára megjelent két nagyobbacska kan. Egyértelmű volt, hogy ezeket kíméletben részesítjük. Csodálkoztam a disznainkon, máskor, szinte mindennap, már kora este kint eszeget majd az összes disznó, most meg a két kancsin kívül semmi. Pedig már jócskán szürkült. Talán van a vaddisznónak hatodik érzéke? Végre aztán megérkezett a konda. Ellepték előttünk a nyiladékot. Ekkor már csak a holdvilág segített a válogatásban, ami nem volt könnyű.

Izegtek-mozogtak futkostak, jöttek, mentek a disznók. Főnököm ekkor már a sötétre hivatkozva visszavette a lövés jogát. Amint kinéztünk egy megfelelő süldőt, a következő pillanatban már elé állt egy másik. Vagy éppen elfordult. Nagy nehezen és az utolsó pillanatban mégis sikerült elereszteni a golyót. A nagy csattanás, amint az ilyenkor lenni szokott, tisztára söpörte a holdsütötte teret. Még a meglőtt disznó is elment. Hallható volt a becsapódás és a távolság sem volt nagy. Néhány perc után megkerestük a rálövés helyét, amit hamar megtaláltunk és a nyomot lámpafényben is meglehetős biztonsággal követtük.

Azt is tudtuk, hogy rövid időn belülrátalálunk akimúlt süldőre, mert bőséges, habos tüdővér csöpögött az avarra. Így is lett. Talán ötven méter után ott feküdt a süldő. A sűrű fenyvesből kihúztuk a tisztásra, ahol kizsigereltem, majd feltettük az autó platójára. Nem csak a disznót, hanem az összes pájslit, azaz belső részét, de még az alvadt vért is. Alapvető szabály ugyanis, hogy a disznóskertben disznótetem vagy a vaddisznónak egyéb testrésze nem maradthat. Így esett meg az egyik közös vadászatunk Attilával.

Írta: Kovács Gábor (2019): A csodálatos Zselic

Vadászat

Szebenye-pusztán találkoztak a bélusvölgyi vadászok

Published

on

Észak-Csereháton, a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában szervezte meg az ide trófeamustráját, amelyen mintegy 36 gímbika trófeáját lehetett megtekinteni, illetve ekkor vehették át ünnepélyes keretek között az elejtők. Kövér János, a vadásztársaság elnöke kiemelte, hogy amellett, hogy ismét egy forró, csapadékszegény, aszályos nyár után köszöntött be a szeptemberi szarvasvadászat, egy meglehetősen eredményes bőgést zárhattak. Eredményeikre büszke, az elért sikerek mögött pedig pontos és tapasztalt, gondos vadgazdálkodást láthatott minden vendég a területen. A munka tovább folytatódik, amelybe, a vadásztársaságon túl, a térség vadgazdálkodóinak összefogása is ott rejlik – tájékoztatta az Agro Jagert Oravecz Attila.

Megnyitó. Forrás: Oravecz Attila / Agro Jager

Egy vadásztársaság életében a trófeamustra mérföldkő. Egy-egy ilyen szemlén, nemcsak a társaság, aktuális helyzetét, lehetőségeit láthatjuk, hanem a hivatásos vadász, a vadőr is mérlegre kerül. Míg a múlt héten a Drávamentén tapasztalhattuk meg, hogy a társaság kitárta a kapuit, addig most itt Észak-Csereháton tekinthetünk körbe, hogy valójában mire képes a szarvas és körülötte az ember.

A minden agancs mellé az elejtő megkapja a grandlikat is, ízlésesen csomagolva. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A Bélusvölgye vadásztársaság ezen a napon megmutatta és akinek kedve tartotta, kilátogathatott Szebenye-pusztára, hogy milyen gímbikák estek 2024-ben. Oravecz Attila kiemelte: örömmel fogadták, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal vadászati szakigazgatásában dolgozó felügyelők elfogadták a meghívásukat, ami visszajelzés számukra, hogy a kormányhivatalban is fontos, mi történik, nemcsak itt, hanem a környező társaságok területén.

A Bélsuvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászháza. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A szarvas kettős életet él. Napjainkban számokban, íróasztalok felett is megjelennek, de igazán csak a terepen, egy-egy társaság, egy-egy térség egészében lehet megérteni, hogy mit jelent egy-egy populációval gazdálkodni, őrizni. Egy állományt nem lehet pár ezer hektárra beszorítani, azzal integráltan, egységesen kell gondolkodni. Ha jó is a kapcsolat, ha 20 éves barátságok kötik össze az itt dolgozó vadőröket, hivatásos vadászokat és működik az együttgondolkodás, azonban a jogszabályi előírásoknak meg kell felelni. Ez azonban akkor működik igazán jól, ha egy-egy térség lehetőségeire, szaknyelven fogalmazva, a vadeltartó képességére illesztik és nem egy egységes, országos direktívának kell megfelelni.

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Trófeák a Bélusvölgye Vadásztársaság bemutatóján. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Úgy gondolom, hogy ehhez időszerű lesz bevezetni egy új fogalmat is, amely a földtulajdonosok irányába mutat, miszerint mire képes, mit képes megtenni a szarvasért, a vadért a gazdaember? Szerencsés együttállás, ha vadászik, de még szerencsésebb eset, ha az agrárszektor stabil lábakon és kiszámíthatóan működik – nyugodtabb gazdasági helyzetben minden szereplő nyugodtabban reagál.

Bélusvölgye Vadásztársaság, Szebenye-puszta. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A gazdákkal, a földtulajdonosokkal való kommunikációban a Bélusvölgye vadásztársaság vonatkozásában kétoldalú kapcsolat rajzolódik ki, melyet mi sem példáz jobban, hogy egy terület bokros, elhagyatott részeit kitisztítva, Oravecz Attila megkereste a földtulajdonost, hogy ha lehetne és a tervezett munkában nem hátráltatná, akkor mentsék meg a régi almafákat. Személyes sikere Oravecz Attilának, de amellett, hogy régi almák maradtak meg a gyümölcsnemesítőknek, az erdőjáró embernek, de ott maradtak az öreg fák, amelyeket minden évben felkeres a vad is. Ez a terület kitakarítása után sem változott meg. Sőt!

A Bélusvölgye Vadásztársaság vendégét köszöntik a Szebenye-pusztai bemutatón. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Oravecz Attila kiemelte, hogy mire beköszöntött az ősz, a leseket kijavítgatták, a sózókat feltöltötték és a vadföldeket előkészítették. Ez utóbbi kapcsán sok-sok éves gyakorlat, hogy a vadföldekbe őszi árpát vetnek, amit nem takarítanak be, hanem lábon hagynak. Azon úgy bagózik a szarvas, a vaddisznó és minden vadja az erdőnek, ahogyan csak szeretné, mikor már tejesen érik. Mikor aztán odakerül a sor, hogy aratni kellene, sem vágják le. Aki ismeri az árpát, tudhatja, hogy érés után csakhamar összetörik, összeborul. Nyár közepén aztán nehéz tárcsával leforgatják, bekeverik azokat a szemeket, amit a vad elhagy, ami kipergett. Vetésre, több, mint elég. Az első augusztusi esők hatására aztán kicsírázik és őszre nemcsak bokáig érő, hanem már szárba szökkent árpa várja a szarvasokat, de jó legelője minden vadnak.

Agro Jager NewsHirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

A szarvas az elmúlt években jobban helyben maradt az Észak-Cserehátban – folytatja Oravecz Attila és a kollégákkal, vadőr barátokkal egyre kevesebbszer állunk meg egy-egy trófea előtt: Na, ezt láttam én is! Sokat beszélgettünk erről – teszi hozzá, de arra jutottunk, hogy a tarvadnak kedvezve, az sem mozdul ki messzire s a rudlikat a bikák sem keresik. Ilyen megfigyeléseket szűrtünk le, amelyet érdemes lenne itt is tudományos eredményekkel igazolni, mert tapasztalataink erre mutatnak.

Ravatalon a Bélusvölgye Vadásztársaság 36. gímbikája a társaság Szebenye-pusztai trófeamustráján. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A 2024-es bőgés nagyon jól indult és sem a meleg, sem a száraz idő nem vetette vissza a bikákat – meg is szólaltak! Szeptember 2-án terítékre került az első gímbikánk és azután sorban szólt a vadászkürt a szarvasok felett. Az összes kolléga is dolgozott a szomszédban, néha-néha tudtunk beszélni, s ha már nem hallottunk egymásról, akkor fogtuk a telefont és összecsörögtünk. Persze az utánkeresések megadták a közös hangot, mert mi is, a szomszédok is át-átmentünk a szomszéd területére. Akkor már hívtuk is a kollégát, hogy szükségünk van a segítségükre, mert nagyon úgy tűnik, hogy „vendégvadászatra” érkezünk. Ez megszokott, mindennapos – együttműködés nélkül nem tudnánk ilyen eredményeket elérni.

Pontos, precízen tervezett vadgazdálkodás az alapja a szarvasgzdálkodásnak. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Sokan kérdezik, hogy a bőgőhelyeket, hogyan gondozzuk? Mi azt látjuk, hogy az a legjobb, ha az ősi beállóhelyekre mi egyáltalán nem megyünk be – semmilyen eszközzel. Azt a birodalmat meghagyjuk a szarvasnak. Ha azt választotta, akkor mi tiszteletben tartjuk s ha a királynak megfelel, akkor mi nem akarjuk, hogy jobb legyen. Viszont körülötte, azért kedveskedünk neki. Aztán meg: mindig örülünk, ha augusztusban újra és ugyanott megszólalnak a bikák, hiszen jelzés, hogy valamit csak „eltaláltunk” idén is…

Trófeák díszítették a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházát. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A trófeamustra idei legjobb gímbikáját 12 évesre bírálták és 9,37 kilogrammot nyomott. Remélem nem gondolja senki, hogy nagyképűség a társaságunk részéről, de ez a bika „csak” egy mellékbikája volt egy csapatbikának, „akit” lehetőségeink miatt nem hoztunk terítékre. Talán ilyet még a társaság soha nem tett, de meghagytuk. Elnök úrral sikerült egyeztetni és megmaradt nekünk jövőre, megmaradt a teheneknek. Mondhatom, lehet, hogy a valaha lőtt legjobb gímbikánk lesz. Keveset láttuk, de annál többet hallottuk. Úgy gondoltam, ha ez a bika maradhatna még egy évet, akkor olyan erős genetikával fordulhatunk rá a következő évtizedre, ami meghatározó lehet a gazdálkodásunkban.

Vendégek a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Hogy találkozunk-e ezzel a bikával? Hogy jövőre ide fog-e beállni? Senki sem tudja. Egy viszont biztos: jó pár csatát megnyert ezen az őszön és láttuk, ahogy terelgeti a teheneit. Kell egy ilyen új dolog és nem szeretnénk ezekből az elképzeléseinkből engedni. Újat, változást szeretnénk s legyen ennek a szarvasnak az erdő az otthona, legyen még a mienk. Neveljen az erdő, neveljen az Észak-Cserehát még szarvast: sokkal jobbat! Mi, amit tudunk, megadjuk a szarvasnak. Sokkal többet már nem tehetünk hozzá, maradt hát az önmérséklet.

Díszvendégek Szebenye-pusztán: Hrabovszki János, az OMVK Békés Vármegyei Területi Szervezetének elnöke és kedves felesége. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

vendégekkel, tagtársakkal, a kollégákkal jól telt a Szebenye-pusztai napunk. Szükségünk is volt erre, mert a nap, nap utáni vadászatok elfárasztottak mindannyiunkat. Korai kelések, késői fekvések és napközben a rengeteg munka, nemcsak a vadászházban, hanem területen is. Trófeakikészítések, út a kormányhivatalba, a kamarához. Krotália igénylések, dokumentációk, papírmunka, megannyi feladat, amit nem görgethetünk napról napra, azt el kell végeznünk minden nap. S arról még nem is beszéltem, hogy a tacskókopóinkkal is foglalkozni kell, mert hát a napi tréning mindenkinek kell, embernek, állatnak egyaránt.

Oravecz Attila, a Bélusvölgye Vadásztársaság hviatásos vadásza, vadőre a 2024-ben megrendezett Szebenye-pusztai trófeabemutatón. Fotó: Bélusvölgye Vadásztársaság

Panaszra egyáltalán nincs okunk, itt, a Bélusvölgye vadásztársaság területén, feladat viszont bőven terem. Hozzá kell tenni, hogy az érmes arányunk 40%-os, az érmes bikák átlagsúlya 7 kilogrammot ért el. A korosítás és a minőségi szelekció felé mozdultunk el és a fiatal, már láthatóan gyenge adottságú szarvast is vadásztuk a bőgésben – új vonulat, de nem engedtük el, ha találkoztunk. Meglátjuk, milyen eredmények jönnek, ami persze egy, két év alatt biztosan nem fog látszódni, mint ahogy az az eredmény sem, hogy a trófeamustrán annyi gyerek játszott a Szebenye-pusztán, hogy sokszor keresni kellett, kinek, merre van a sráca. S ha meg is mosolyogtuk a gyerekricsajt, azért tudni kell, hogy belőlük lesznek a következő generáció hajtói és apukájuk, a nagyapjuk, a nagybácsijuk mellett válnak olyan vadásszá, akik mellett majd mi is leállunk egy-egy standra vagy beülünk melléjük majd az autóba, mikor megállnak a házunk előtt, hogy gyerünk ki a hegyre, oda, ahová régen mi vittük őket – mesélt Oravecz Attila az Agro Jagernek a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában…

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fényképezte: Oravecz Attila és Szabó Róbert

Agro Jager News
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Célkeresztben az orvvadászat

A Rendőrmúzeum 2024-ben egy vadászat, orvvadászat témájú roll-up kiállítást szervezett

Published

on

A Készenléti Rendőrség Rendőrmúzeumának kiállítása is része volt az október 26-án, Vásárosnaményban megrendezett Vadásznap és Trófeamustra rendezvénynek.

Fotó: Rendőrség

A Rendőrmúzeum 2024-ben egy vadászat, orvvadászat témájú roll-up kiállítást szervezett, melynek célja, a természet iránt érdeklődők részére betekintést nyújtani a vadászat világába, illetve különböző bűnügyek ismertetésével felhívni a figyelmet az orvvadászat jogellenességére és a vadászat veszélyeire. A kiállítás 2024 szeptemberében az Európai Unió vadászati főigazgatóinak informális ülése keretében debütált, melynek a Vásárosnaményban megtekinthető Hunor Vadászati és Természeti kiállítás adott otthont.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

A kiállítás 2024. október 26-án, a megyei Vadásznap és Trófeamustra rendezvény keretében nyílt meg a nagyközönség előtt. Ezen a napon az érdeklődők a múzeum könyvtárának vadászati tematikájú könyveibe is belelapozhattak, továbbá a vitrinekben – orvvadász bűncselekmények elkövetésénél használt, a rendőrség által lefoglalt – házi készítésű, átalakított fegyvereket is megtekinthették. Látható volt egy olyan különleges szarvasagancs is, amibe szinte „belenőtt” egy dróthuzal, ezzel jól szemléltetve a hurkolás pusztítását.

Fotó: Rendőrség

A tárlatot a Rendőrmúzeum vezetője, Kékiné Rozsnyai Éva nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy egy új típusú kiállítás megvalósítása volt a cél, amely a vadászati szakma és a vadászok számára is hasznos információkat nyújt, ugyanakkor a laikus látogatóknak is érdekes lehet. Emellett rávilágít arra, hogy a vadászat messze túlmutat a trófea megszerzésén, hiszen a törvények által szabályozott, fenntartható vadászat szerves része a vadgazdálkodásnak és a vadvédelemnek.

Fotó: Rendőrség

A vadászatra jogosult szervezetek – zömében vadásztársaságok – által végzett és az állami szervek által felügyelt vadászat segít megőrizni a fauna természeti egyensúlyát és biológiai sokféleségét, megelőzve egyes fajok túlszaporodását, vagy más fajok eltűnésétA délután folyamán a vadásznaphoz kötődően több nyilvános kerekasztal beszélgetésre is sor került, amelyen többek között a vadászati bűncselekményekről is szó esett.

Kreitz Zsuzsanna r. alezredes asszony a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Műveleti Szolgálat Bűnügyi Technikai Főosztály vezetője gyakorlati tapasztalatokkal látta el a hallgatóságot, az áldozattá vagy elkövetővé válás megelőzése érdekében.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom

Vadászat

Továbbképzést tartottak vármegyénk szakembereinek

A Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.

Published

on

2024. október 28-án Hatvanban a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.

Fotó: OMVK

Szűcs Iván hivatásos vadász alelnök köszöntőjét követően Kovács István János tirkár ismertette a napi programot. Elsőként Dr. Kovács Imre a 310. Mátra-alja-Dél-hevesi Vadgazdálkodási Tájegység tájegységi fővadásza tartott előadást A vadkár térítési eljárás szabályai és gyakorlata címmel.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Őt követte a Magyar Madártani Egyesülettől Deák Gábor, aki az új Kerecsen Life programot mutatta be, és ismertette a már lezárult Helikon Life program eredményeit. A harmadik előadásban a Kite Zrt. képviselője, Nagy Gábor mutatta be a Mavic 3 Thermal hőkamerás drónt és ismertette a használati lehetőségei a vadgazdálkodásban.

Fotó: OMVK

Az előadásokat követően Lakatos Anna igazgatóhelyettes és Kőmíves-Rab Barbara tárlatvezető kalauzolta körbe a hivatásos vadászokat a múzeumban. A program egy közös ebéddel zárult a hatvani Svéd Korona Étteremben.

Fotó: OMVK

 

Forrás: Kovács István János s.k. titkár – OMVK

Tovább olvasom