Keressen minket

Vadászat

Vaddisznók között 1.

+2

Kovács Gábor élménybeszámolója:

+2

Közzétéve:

+2

Hajnalodott. Bár az égbolton még pírfoltja sem látszott ennek, sőt valósággal tombolt az éjszaka. A sötétség percei azonban már meg voltak számlálva. Alig, hogy végeztem a reggeli öltözködéssel, mosdással és más egyéb tennivalóval, kopogtattak az ajtón.

– Gyere! – szóltam hangosan.

A szomszédom jött át egy reggeli kávéra. Holnap pedig majd én megyek át hozzá. Ez bevett szokássá vált közöttünk. Kezdetekben Balog Pista volt a szomszédom, aki fogatos, lovász, vadászati segédmunkás, amolyan mindenes szerepét töltötte be és akire még visszatérek a későbbiek folyamán.

Fotó: Pixabay

Felhörpintettük a reggeli feketét, elballagtunk az istállóhoz, ahol az egy pár erdészeti lovat etettük, itattuk, aztán takarítottuk az állásukat, a munkától és használattól kopott vesszősöprűvel. Amíg a lovak ettek, a magtárban felmertük zsákokba a meghatározott mennyiségű takarmányt, majd a zsákokat felpakoltuk a szekérre. Mire a lovakat befogtuk a parasztkocsi elé, már valóban reggel lett. Indulhattunk a disznóskertbe etetni. Ritka kivétellel, mindig a lovak vontatta kocsival, vagy spediterrel mentünk, nem csak a disznóskertbe, hanem az erdő más részébe is, ha arra szükség volt. Nyiladéktisztítás, télen szénahordás, ha lehetőség nyílott akár szánkóval is. Ez laikus számára mind szépnek és talán még romantikusnak is hangzik, csakhogy ez nem volt mindig így.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Mentünk mi akkor is, ha szakadt a nyári zápor, vagy hóförgeteg tombolt, orkán erejű széllel, amikor is vizszintesen száguldottak a levegőben a hópelyhek és az apró jégszilánkok. A szél pedig tetszése szerint csavargatta és hajtogatta a fik koronáit. Sokszor minket is majd lefújt a szánkóról. Ilyenkor az jelentett igen nagy élvezetet, amikor hazaértünk a meleg lakásba és átfagyott tagjainkat odapréselhettük a cserépkályha oldalához. Főleg, ha a szomszédasz- szonyom megkínált frissen sütött, még meleg punyával (magyarul kenyérlángos), aminek külseje ropogós, belseje pedig foszlós és puha volt. Mondom, minden másnap jártunk etetni a disznóskertbe, függetle- nul az időjárástól, lehetett téli vihar vagy fullasztó nyári kánikula. A megviselt parasztkocsi pedig csörgöttzörgött, nyekergett megrakottan, a kitaposott disznóskerti utakon. Bár kerekei nem nyikorogtak, Pista erre nagyon ügyelt és gyakran zsírozta, de csendben haladni nem lehetett vele. Nem is volt fontos, mert a vaddisznók igen hamar össze tudták kapcsolni a szekér zörgését a takarmánnyal, helyesebben a táplálkozás tudatával.

Forrás: Kovács Gábor – A csodálatos Zselic

Így fokozatosan hozzászoktak jelenlétünkhöz és az etető környékén való tevékenységünkhöz. Türelmesen megvárták a sűrű fenyők lelógó lombjai alatt, amíg végzünk, aztán alig hagytuk el zötykölődve a helyet, máris kimerészkedtek. Az idő múltával már azt sem várták meg , amíg elmegyünk, hanem ott jöttek-mentek körülöttünk, persze tisztes, négy-öt méternyi távolságra. Erről a folyamatos hozzászokásról sikerült néhány fényképet készítenem, amiket megfelelő sorba lehet tenni.

Az elsőn még csak egy vadmalac merészkedett a közelünkbe. A másodikon négy disznó látható, aztán a következőkön már az egész konda, kocák, süldők, malacok vegyesen.

A vaddisznók félelmén tehát felülkerekedett a bátorság. Kivételes alkalmakkor még a különféle vadfajok is megtűrték egymás közelségét. Történt egyszer egy ezt igazoló megfigyelésem. Itt, a kocakerti első etetőnél ültem a magaslesen. Az etető egy széles nyiladékon volt, amit jobbról, balról sűrű négy-öt méter magasságú lucfenyves szegélyezett. Takarmány nem csak az etetőben volt, hanem szétszórva is, sőt a hagyományos fa önetető padlója alá is potyogott.

Március 24-én, akárcsak valami névnapi meglepetés lett volna számomra, az etetőhöz kiballagott egy róka és a kukoricaszemeket kezdte jóízűen ropogtatni. Kisvártatva csatlakozott két fácántyúk és egy kakas. Két-három lépésre a ravaszditól ők is szemezgették a takarmányt. A róka és a fácánok, bár látták egymást, de nem sokat törődtek egymással. Meglepetten figyeltem az eseményeket, de ekkor jött még a ráadás egy fiatal kancsi képében. Néhány méterre ő is követte a többiek példáját Erről a jelenetről megfelelő fényképezőgéppel és teleobjektívvel csodálatos képeket lehetett volna készíteni. Egyetlen fényképen disznó, róka és fácánok. Sajnos, mivel akkor sem volt teleobjektívem, ezen fénykép elkészítéséről alaposan lecsúsztam.

Forrás: Kovács Gábor – A csodálatos Zselic

Hiába, Hérakleitosz mester szerint kétszer ugyanabba a patakba nem lehet belelépni. Viszont emlékeimben annál élénkebben él e kép.

Néhány perc után megunták egymás társaságát és szétszéledtek. Meg talán a kan maradt ott legtovább, aki élvezettel habzsolta a kukoricát, nem úgy mint a döglött halat. Egyik nyáron ugyanis lehalászták a ropolyi halastavat ahonnét kerítettem néhány kisebb kárászt és törpeharcsát. Azzal akartam ugyanis becsalogatni a disznókat a befogóba. Akkor már a malacok javát kifogdostam a kocakertból, az a maradék kevés pedig már bizalmatlan lett a befogóval szemben. Egyre később jelentek meg, már teljes sötétségben, akkor is vagy bementek a csapdába, vagy nem. Ezért hát a takarmány mellett néhány darab halat is tettem a befogóba. Jó korán felültem a lesre, mert azt gondoltam naivan, hogy az illatozó halaknak nem tudnak ellenáll ni, alig lehet majd a nem kívánatos kocákat elhessegetni. Bizony nem így történt. A halak cseppet sem keltették fel a disznók érdeklődését. A végén nekem kellett kihajigálnom a befogóból az oszlásnak indult döglött halakat. Még utána sem nyúltak hozzá, mivel a jónak gondolt csali helyett maradt számomra a türelem és az éjszakázás.

Holdvilágos nyári éjszakákon egyébként is jól lehetett látni a mala- cokat is, de főleg a levedlett felnőtt disznókat. A holdsugár fénye ezüs- tös színűre festette a világos szőrű disznókat. Azzal nem mondok újat, hogy a kanok vedlenek először, mivel a kocák szervezete ilyenkor el van foglalva az elléssel, tejtermeléssel, szoptatással. A kocák majd csak június közepén kezdenek vedleni. De nem ám úgy, hogy az egész test- felületükről egyszerre, hanem a fejtől a far felé, pontosabban a nyak, a mar, esetleg lapocka tájékán kezdik a vedlésük. Július első napjaira pedig már csak a hátsó combjukon és a hátgerincükön akad mutatóba néhány hosszú téli szőrszál.

Ha vadászruházat, akkor->EWIDENT Az áruházat a fényképre vagy ide kattintva éred el!

A disznóskertet minden héten egy alkalommal körbe kellett járnom ellenőrzés céljából. Ez tizenegynéhány km-t jelentett, ami csak a kezdetek kezdetén volt fárasztó, de később megszoktam. Ilyen alkalmakkor, de ősz végén, tél elején, találtam a disznók búgására utaló jeleket, fehér habszerű képződmény formájában. Először, amikor találtam ilyet, nem tudtam mik azok. Mint diónyi nagyságú hópelyhek, fehéredtek a fagyos avaron. Két ujjam között szétmorzsolva persze megolvadt a habképződmény és igen erős, tömény kanszagot árasztott. Azt feltételeztem, hogy a búgó kocákat kerülgető kanok szájából csepegő sűrű nyál lehet. Közel jártam az igazsághoz. Ez az ivarzó kocák szagának hatására termelődik a kanoknál és ezt nevezik tudományos nyelven szexuálszteroidoknak.

Ezen kívül a kanoknál megfigyeltem néhány alkalommal olyan mozdulatokat, amelyekről inkább csak sejthető, hogy a búgáshoz van köze. A szakirodalomban sem találtam eddig írást az alábbiakról.

Forrás: Kovács Gábor – A csodálatos Zselic

Valamely év novemberének egyik kora estéjén ültem a magaslesen és vártam a disznókat. Azok meg is jöttek időben. Jó néhány koca, közöttük pe dig három – négy kan járkált fel s alá habos szájjal. A kanok nagyjából egyidősek lehettek, kondíciójuk, nagyságuk is hasonló. Párbaj nem volt közöttük, mert arra vigyáztak, hogy egymás útjába ne kerüljenek Sorba ellenőrizzék a kocákat, szagkontrollnak vetették alá őket. Az egyik kan, miután megszagolta az előtte álló kocát, a két első lábával taposó, nyújtózkodó mozdulatokat végzett, mintegy három-négy másodpercig. Nem tudtam mire vélni, de eszembe jutott, hogy már korábban is tapasztaltam ilyet.

Végül pedig hadd mondjam el a felettesemmel történt egyik közös vadászatunkat. A kocakertben és a kankertben egyébként nem volt disznóra vadászat, egy-két kivételtől eltekintve a látszólag beteg egyedeket selejteztek ki esetleg, ha a vadászház vendégeinek sürgősen vaddisznóhúsra volt szüksége. Ilyenkor lett csak apasztva a kocakerti állomány. A fent említett vadászat esetében is vadhúsra volt szükség.

Este hét órakor találkoztam Attilával a kocakerti első etetőnél. Az augusztusi nap még fent volt ugyan, de megállíthatatlanul közelítette a horizontot. Főnököm jószívűen átengedte a lövés jogát, aminek én roppant mód örültem. Sokáig nem jött ki semmi. Az első élőlény, amit láttunk – a madarakon kívül – egy vörös színű kóbormacska volt.

Szépen, lassan, komótosan ballagott át a jobb oldali lucfenyvesből a bal oldaliba A macska elmenetele után nagy sokára megjelent két nagyobbacska kan. Egyértelmű volt, hogy ezeket kíméletben részesítjük. Csodálkoztam a disznainkon, máskor, szinte mindennap, már kora este kint eszeget majd az összes disznó, most meg a két kancsin kívül semmi. Pedig már jócskán szürkült. Talán van a vaddisznónak hatodik érzéke? Végre aztán megérkezett a konda. Ellepték előttünk a nyiladékot. Ekkor már csak a holdvilág segített a válogatásban, ami nem volt könnyű.

Izegtek-mozogtak futkostak, jöttek, mentek a disznók. Főnököm ekkor már a sötétre hivatkozva visszavette a lövés jogát. Amint kinéztünk egy megfelelő süldőt, a következő pillanatban már elé állt egy másik. Vagy éppen elfordult. Nagy nehezen és az utolsó pillanatban mégis sikerült elereszteni a golyót. A nagy csattanás, amint az ilyenkor lenni szokott, tisztára söpörte a holdsütötte teret. Még a meglőtt disznó is elment. Hallható volt a becsapódás és a távolság sem volt nagy. Néhány perc után megkerestük a rálövés helyét, amit hamar megtaláltunk és a nyomot lámpafényben is meglehetős biztonsággal követtük.

Azt is tudtuk, hogy rövid időn belülrátalálunk akimúlt süldőre, mert bőséges, habos tüdővér csöpögött az avarra. Így is lett. Talán ötven méter után ott feküdt a süldő. A sűrű fenyvesből kihúztuk a tisztásra, ahol kizsigereltem, majd feltettük az autó platójára. Nem csak a disznót, hanem az összes pájslit, azaz belső részét, de még az alvadt vért is. Alapvető szabály ugyanis, hogy a disznóskertben disznótetem vagy a vaddisznónak egyéb testrésze nem maradthat. Így esett meg az egyik közös vadászatunk Attilával.

Írta: Kovács Gábor (2019): A csodálatos Zselic

+2

Vadászat

Csabai Béla: A húsvéti őzbakom

Published

on

+1

Jász-Nagykun-Szolnok vármegye, az őzbakvadászok között, fogalomszámba megy. Persze jó, erős, mutatós őzbakok esnek máshol is, de a “jászsági” és úgy az egész vármegye olyan őzállománnyal bír, hogy nagyon bízom benne, ennek a titkát soha nem fejtik meg. A nagy távolságok, a sokszor elérhetetlen messzeségben, a végtelen búzamezőkön kiálló őzbakok után, csak sóvárog az ember, miközben akad itt ártér és komoly erdők is. Aki járt erre, sose felejti el és ha csak egy-egy alkalommal lógott a vállán puska, sokáig elkíséri. Most az Agro Jager News érdeklődésére Csabai Béla meséli el, hogyan ejtette el a Szolnoki Diána Vadásztársaságnál a képen látható őzbakot, amelyre Dávid Valentin hivatásos vadász kísérte.

Csabai Béla őzbakjával. Fotó: Dávid Valentin / Agro Jager

Csabai Béla: Április 18-án történt. A Szolnoki Diána Vadásztársaságnál már 12 éve vagyok tag. Akkor nap, már hajnalban, de még sötétben mentünk ki Valentinnal, mivel előző napon a vadőrünk, az utolsó lővilágban látta az előtte megfigyelt őzbakot. Mivel az őzbak az ártérből váltott ki, így a gáton, a Tisza-folyó mellett foglaltunk helyet. Ahogy kezdett pirkadni egy nyúlcsalád jelent meg. Percekig nézegettük őket, közben mögölünk egy suta és tavalyi két bakgidája váltott ki az erdőből. A vadőrünk mondta, hogy átmegy a fasor túloldalán lévő repcetáblára, hogy megnézze, hogy talán ott van-e a kiszemelt. Egyedül maradtam.

15 perc után hív, hogy menjek utána, mert a repcetábla melletti réten kint látja az őzbakot. Összeszedtem a felszerelésem és elindultam a vadőr után. Miután odaértem hozzá, mutatja, hogy ott a mi kiszemeltünk. Na, láttam én, de úgy 400 méterre tőlünk, több más őzzel egyetemben. A kísérőm javasolta, hogy menjünk visszább két művelőnyommal, amit a gépek vágtak a repcében. Igen ám, de a legszélső művelőnyomban egy “hatos” fiatal bak állt. 200 métert cserkeltünk a repcében, miközben eláztatott minket egy tavaszi zápor is. Hirtelen jött, nem is tudtunk rá felkészülni.

Csabai Béla kívánatos őzbakja. Fotó: Csabai Béla / Agro Jager

Mikor a kiszemeltünkkel egyvonalba értünk, felkelt a repce szélén még egy fiatal őzbak, ami minket méregetett. 20 perc mozdulatlan várakozás közben csatlakozott hozzá még egy fiatal őzbak. Azt hittük, most elállt mellőlünk Diana. Azonban még 20 perc várakozás után egy egerészölyv elrepült a két fiatal őzbak felett, amitől megriadtak és odébb álltak. No!

Mégis csak ránk mosolygott Diana, így el tudtuk foglalni a megfelelő helyünket. Lehasaltunk a repce szélére, hogy ne tűnjünk ki a környezetből és vártunk, mert a a mi őzbakunk meg eközben lefeküdt. 45 percet hasaltunk a vizes fűben, miközben záporok áztattak minket, de kitartottunk. A vadőr egyszer csak suttog, hogy jön felénk a suta és nagyon a mi irányunkba nézeget. Én nem láttam még akkor, de 30 másodperc múlva megint megszólal, hogy  jön a kiszemeltünk is a suta után.

Vadászati hírekért látogasson el a Vadászati rovatunkba! Kattintson a képre!

Én ekkor láttam meg a sutát. Nem sokkal később pedig megláttam Őt! Folyamatosan követtem. Amikor először megállt, akkor pont úgy állt meg, hogy egy fűcsomótól nem láttam tisztán. Amikor újból elindult, láttam meg újra, de egy nádas gödör szélén állt meg, ám ekkor már  72 méterre volt tőlünk és ott kezdett el szedegetni. Ekkor mondta a vadőr: most jó és ha gondolom!

Jó kísérővel sem egyszerű a vadászat. Fotó: Csbai Béla / Agro Jager

Nem tudtam a puskát rendesen a vállamba fogni és célzás közben is tudtam, hogy ez nehéz lesz. Mindent megtettem, de a lövés pillanatában is láttam, hogy hátracsúszott. Így is jelzett és rögtön beugrott a nádasba. Vadőr is megerősítette a találatot és egy kis várakozásra kért engem. Mit tehettünk mást?

Emlékezetes maradt az idei húsvéti őzbakom története. Fotó: Dávid Valentin / Agro Jager

Dohányoztunk és miután végeztünk a kis szünetünkkel, elindultunk a nádas gödör azon pontjához, ahol beváltott az őzbakunk. Mikor odaértünk a beváltási helyéhez, már meg is pillantottuk. Dermedten feküdt előttünk, úgy öt méterre. A vadőrünk gratulált nekem és ott hagyott az őzbakkal, hogy töretet és a terítékhez szükséges gallyakat begyűjtse. Gyönyörködtem ez idő alatt eme remek őzbakban és a trófeámban.

Így esett el az én húsvéti őzbakom…

Írta és fényképezte:
Csabai Béla

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

+1

A NÉBIH szigorításokat vezetett be a járványok megelőzése érdekében:

+1

Published

on

+1

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A kibővített adattartalmú látogatási napló vezetését a Magyarország állattenyésztését fenyegető és sújtó madárinfluenza, afrikai sertéspestis, kiskérődzők pestise és kiemelten a ragadós száj- és körömfájás állatbetegségekkel összefüggésben a betegségek továbbterjedésének megakadályozása és a kártételének csökkentése érdekében rendelték el.

Minden olyan személyt, aki belép a telepre, de nem szerepel a – már megszokott – jelenléti íven, valamint minden olyan gépjárművet, amely nem tartozik a mindennapi telepi munkavégzéshez szükséges járművek közé, a látogatási naplóban naprakészen rögzíteni kell. A napló hiánytalan vezetéséért a telepvezető/tartó/tulajdonos felel.

Amennyiben az állattartó nem tartja be a határozatban foglaltakat, az illetékes hatóság bírságot szabhat ki.

Minden további információ elérhető a Nébih portálon:
https://portal.nebih.gov.hu/rszkf 
https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza
https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis
https://portal.nebih.gov.hu/kiskerodzok-pestise

 

Forrás: NÉBIH

+1
Tovább olvasom

Vadászat

Magyar vizslát mentettek a katasztrófavédelem munkatársai Büsüben

Published

on

+1

Délelőtt érkezett a segélykérő hívás, ugyanis gyerekek bukkantak egy elhagyatott területen lévő kút mélyén rekedt kutyára a Somogy vármegyei Büsüben – tájékoztatott a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága.

15 méter mély kútba zuhant egy magyar vizsla Büsüben. Gyerekek találták meg. Fotó: Kaposvári Hivatásos tüzoltó-parancsnokság

Pár napja már keresték gazdái a magyar vizslát, végül gyerekek találtak rá a szomszéd telkén. A kutya szorul helyzetében egy gazzal benőtt, fedetlen kút mélyén várta megmentőit.

További vadászati hírekért látogasson el a Vadászati rovatunkba! Kattintson a képre!

A kaposvári hivatásos tűzoltók mentőkötéllel leengedték egyik társukat a mintegy 15 méteres kútba, aki a barátságos állatot ölbe vette és végül így húzták őket fel. Szerencsére a kutyának nem esett baja zuhanás közben!

Forrás:
Belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

Nem érhető el leírás a fényképhez.

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom