Keressen minket

Vadászat

Kitekintő: Másfél évszázad vadászata Topolyán

+1

Hadzsy János beszámolója Topolyáról:

+1

Közzétéve:

+1

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

 

A cím elolvasása után bizonyára sokakban felvetődik a kérdés: „…csak másfél évszázad?!” Természetesen nem, hanem sokkal több, hiszen vadásztak ezen a vidéken, amióta ember él itt. Bizonyíthatóan, szervezett módon „csak” mintegy másfél évszázada. Épp ezért, mielőtt bemutatnánk a manapság működő Őzbak Vadászegyesület munkáját, feltétlenül tennünk kell egy rövid időbeli utazást a múltba, és szólnunk kell eleink munkájáról is, hiszen anélkül nem tudnánk kellőképpen értékelni a mai eredményeket. Ugyanis, ahogy minden fának van gyökere, amely élteti, a vadászatnak is megvannak a saját gyökerei, amelyek megismerése nélkül nem tudjuk értelmezni nemcsak a mai eredményeket, hanem a hivatás gondjait sem, mert azok is vannak.

Fotó: Őzbak Vadászegyesület – Agro Jager News

Valójában a topolyai polgári vadászegyesület megalakulásáról nincs írott dokumentumunk, ugyanis az a két világháború viharában elveszett. Az első említése az egyesületnek,  1887-ből áll rendelkezésünkre, és nem más, mint egy, a terület bérletének meghosszabbításáról szóló okmány. Tehát ezek szerint az egyesületnek léteznie kellett, ha területet bérelt, és ha a bérleti szerződést meg is hosszabbította. Itt a polgári egyesületről van szó, ugyanis ezzel párhuzamosan a vidék nagybirtokosai és a nemesség külön szervezetben működtek, és a saját területükön vadásztak. Ezek az utóbbiak főleg agarásztak, méghozzá igen magas szinten, Vojnits Oszkárnak köszönhetően, aki hosszú éveken át volt a Magyar Agarász Egyesület elnöke. De nemcsak agarásztak, hanem a topolyai báró Kray családnak köszönhetően nagyhírű vadászatokat is tartottak minden év novemberében, Borbála napján. Ugyanis Giesel Borbála, aki maga is aktívan vadászott, báró Kray János felesége volt, és az ő tiszteletére rendezték a nagy nyúlhajtásokat, ahova a környék és az ország krémje hivatalos volt.

Fotó: Őzbak Vadászegyesület – Agro Jager News

De térjünk vissza a mába. A ma működő egyesületet Őzbaknak hívják és mintegy 9 ezer hektáron gazdálkodik. A terület apróvadasnak mondható. Az egyetlen állandó nagyvad az őz, melynek állománya kielégítő, bár itt is észlelhető az egész Alföldre jellemző csökkenés. Átlagban egy-egy idényben 30-34 bak esik, amelyeknek mintegy fele érmes.

Egészen 2011-ig a fővad, a nyúl volt. Ekkor azonban a földművelés áttért a vegyszeres gazdálkodásra, ami a nyúlállomány eltűnését eredményezte, azaz a biológiai minimum határára csökkent. A vadászok munkájának, azaz a kellő védelemnek hála, az utóbbi néhány évben újra elkezdett szaporodni, úgy, hogy most már évente egy-két alkalommal lehet rá vadászni. Elmondhatjuk, hogy a nyúl kis híján a fogoly sorsára jutott. A fogoly állománya szinte teljesen eltűnt a nyolcvanas évek végére azonos okokból; csupán egy-két csapat van a területen, és nem képes talpra állni, annak ellenére, hogy majd 40 éve nem vadászunk rá. Hála a fácán mesterséges szaporításának és tartásának, ennek a vadnak a vadászata kielégíti a tagság szükségleteit.

A kilencvenes évek balkáni háborúi előtt, a topolyai Őzbak Vadászegyesület, egész Európában ismert volt a vendégvadásztatásról. A hetvenes években egymásnak adták az egyesület kilincsét az olasz, osztrák, német és spanyol vadászok, idényről idényre, kezdve a tavaszi őzbakvadászattól a nyári fürj- és gerlevadászaton át egészen az őszi-téli nyúl- és fácánvadászatig. Az így befolyt pénzből tudta az egyesület fenntartani a vad élőhelyét és biztosítani annak téli etetését. Sajnos ma ez elmarad, de azért vannak állandó, visszatérő külföldi vendégek, akik ma is hozzájárulnak az egyesület működéséhez.

Az Őzbak Vadászegyesület ma 69 tagot számlál. Külön ki kell hangsúlyozni, hogy 4 hölgyvadász is ékesíti sorainkat, akik aktívan kiveszik részüket nemcsak a vadászatból, hanem az egyesület minden munkájából is.

Fotó: Őzbak Vadászegyesület – Agro Jager News

Végezetül, de nem utolsó sorban, szólni kell az aranysakál elterjedésével járó gondokról is. Tekintet nélkül arra, hogy vannak, akik szerint a sakál kis rágcsálókat és tücsköt-bogarat eszik, amióta megvetette lábát ezen a vidéken, jelentősen lecsökkent az őzgidák száma. Ez világosan mutatja, hogy a ragadozó állományának növekedése összefügg az őzállomány jelentős csökkenésével. Vannak kutatások, amelyek arra utalnak, hogy egy szaporodó sakálszuka, a fiatalok etetése során, átlagban 19-20 őzgidát ejt el. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy szinte minden gidát a falka vadászterületén megesznek. Lehet, hogy itt kell keresni az őzállomány csökkenésének egyik okát.

Írta: Hadzsy János

 

Vadászni szeretne a Vajdaságban, az Őzbak Vadászegyesületnél?

Keresse bizalommal Brindza Lajost, az Őzbak Vadászegyesület, valamint a Magyar Vadászok Egyesületének elnökét

Email: srndac@stcable.com , lajos.brindza@capriolo.com 

Tel: + 63214993

 

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1

Vadászat

A várva várt nap – Az első őzbakvadászatom

Published

on

+1

A nap már aranyszínű fátylat borított a tájra, amikor megérkeztünk a Százhalombattai Benta Völgye Vadásztársaság Elvira-major területére. Az őzek előszeretettel járnak ide, főként a hajnali, illetve esti órákban.

Csendben lopakodtunk be a gyümölcsösbe, ahol a fák között már mozgolódott néhány őzbak és suta. Tovább cserkeltünk egészen egy hatalmas vetésig, amely a gyümölcsös két oldalán terült el. Ott megakadt a szemünk egy érett, érdekes agancsú bakon, aki éppen a gyümölcsös felé sétált a sutájával. Türelemmel figyeltük őket, kivártuk a megfelelő pillanatot.

Fotó: Gargyánszki Alexander – Agro Jager News

Felállítottuk a lőbotot, beállítottuk a puskát is, majd megkaptam az engedélyt a vadászmestertől az őzbak kilövésére, amint megfelelőnek látom a pillanatot. A célzás pontos volt, a lövés megtörte a késő délutáni csendet. Az őz összeesett. Megkönnyebbülve néztünk össze, de a vadászat itt még nem ért véget.

Cigarettaszünet után lassan elindultunk a rálövés helyére, ami megközelítőleg 150 méterre volt. Amikor azonban odaértünk, az őz nem volt ott – csak friss vérnyomok vezettek át a gyümölcsösön egy darabig. Később, amikor már nem találtunk több nyomot, távolabb mentünk egymástól, és egy vonalban, átfésülve kerestünk tovább a gyümölcsösben. Végül észrevettük: sebágyában feküdt. Megriadt, és elfutott, így utánamentünk. Végül Gargyánszki Alexander, a társaság vadőre megadhatta neki a kegyelemlövést, hogy ne szenvedjen tovább.

Fotó: Mészáros Tibor – Agro Jager News

Mielőtt kivittük volna a vetésre, még pár percig magamra hagyott a vadászmester és édesapám, hogy méltón elbúcsúzhassak tőle. Ahogy a hagyomány is megkívánja, a vadászmester az őzbak szájába helyezte az utolsó falatot, a sebhez töretet tett, a vérrel megfestett töretet pedig nekem adta. Miután megadtuk a kellő tiszteletet, fényképeket készítettünk.

Végül sor került az avatásra is, amit a vadászmester és édesapám végeztek el – a vadászmester átadta az avatás megkezdésének jogát apámnak. Az avatás során édesapám szemében ott csillogott a büszkeség, a vadászmester mozdulatai pedig tiszteletteljesek voltak. Végül mindannyian meghajtottuk fejünket az őzbak fölött.

Fotó: Mészáros Tibor – Agro Jager News

Azt hiszem, ez a vadászat nem csupán egy elejtett bak története. Ez összeköt édesapámmal, a természettel, a vadászati hagyományokkal. Ahogy visszanéztem a gyümölcsös felé, már csak az emlék maradt – a naplemente fénye, az őzek nyoma és a természet örök rendje.

Írta és fényképezte: Mészáros Nóra

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

Az idei év első őzbakja

Published

on

+1

Diana április 19-én, szombat délután kegyes volt hozzánk. Jani barátommal vártuk ezt a bakot, de nem jött ki a megszokott helyén. Az utolsó, lővilág előtti időben Jani úgy döntött, hogy rácserkelünk, és megnézzük, miért hisztizik folyamatosan a bakunk. Napsütéses, késő délután, három sutával, a kiszemelt terület melletti spaléton riasztott folyvást-folyvást.

Fotó: Agro Jager News

Hála Istennek, inkább a sutákkal volt elfoglalva, mint velünk, így sikerült lőtávra közelíteni. Elsőre elhibáztam 😞, és másodikra sem volt jó a találat. Kb. 250 méter volt a távolság. Sántikálva elfutott a sutákkal. Sebzett vadat nem hagyunk szenvedni!!! Sietve utána eredtünk, ami jó döntés volt. Majd kb. 180 méterről eleresztettem a lövést. Egy gerinclövéssel tűzben rogyott, és sikerült terítékre hozni az idei évem első bakját. Nagyon köszönöm Jani barátomnak, köszönöm a Zsámbéki Medence Vadásztársaságnak, nem utolsósorban az elnök úr barátomnak, Pistának! Békesség a vadnak.

Írta és fényképezte: Peet Smith

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

Búcsú

+1

Baracskay Lajost elismerésben részesítette a Veszprém Vármegyei Vadászkamara

+1

Published

on

+1

Ritka eseményre került sor a veszprémi Betekints étteremben, ahol a Veszprém Vármegyei Vadászkamara tisztelettel és szeretettel búcsúztatta nyugdíjba vonulása alkalmából Baracskay Lajost, aki 28 éven keresztül odaadóan szolgálta a vármegye vadász közösségét a kamara titkáraként.

Fotó: OMVK

A kivételes eseményen a kamarai és vadászszövetségi küldöttek mellett megtisztelte jelenlétével az ünnepeltet a főispán,  az országos szervezet és a vadászati hatóság képviselői is, továbbá a legszűkebb családi kör is osztozott a megható pillanatokban, ezzel is hangsúlyozva Baracskay Lajos munkájának és személyének elismertségét a vadászvilágban és a magánéletben egyaránt.

A leköszönő titkártól búcsút vett a kamara vezetősége és munkatársai, majd elismerésének jeleként Takács Szabolcs főispán, az Országos Vadgazdálkodási Tanács elnöke egy elegáns faliórával köszönte meg Baracskay Lajos fáradhatatlan munkáját. A Verga Zrt. nagylelkű ajándékaként egy muflonkos, míg a Bakonyerdő Zrt. egy felejthetetlen élménnyel, egy dámbika elejtésének lehetőségével ajándékozta meg a leköszönő titkárt. Pap Gyula vármegyei elnök egy vadászfestménnyel fejezte ki köszönetét a majdnem három évtizedes közös munkáért.

Fotó: OMVK

Baracskay Lajos közel három évtizedes munkássága a Veszprém Vármegyei Vadászkamara élén elévülhetetlen érdemeket szerzett a vármegye vadgazdálkodásának és a vadászközösség összetartásának terén. Nyugdíjba vonulása a kamara és a vadászok számára egyaránt jelentős változás, de az általa letett alapok biztosítják a sikeres munka folytatását. A Veszprém Vármegyei Vadászkamara hálásan köszöni Baracskay Lajosnak a sokéves áldozatos munkáját, és jó egészséget, valamint sok örömet kíván a nyugdíjas évekre családja körében!

Forrás: OMVK

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom