Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Erdélyi disznóhajtás

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Vadászterületünk Erdélyben, Kovászna megye területén, a Kormos- és Vargyas patakja között helyezkedik el.

Nagyrészt kocsánytalan tölgyesekkel, bükkel elegyedve, a magasabbb régiókban megjelennek a fenyvesek is, ezek alkotják az erdőinket. A Hargita hegylánc délkeleti részén található ez a számomra oly kedves, vadban bővelkedő terület. Fő vadjaink a vaddisznó, medve, őz, de szép számmal akad itt farkas, hiúz, vadmacska, gímszarvas, róka és sok más kistestű vad is.

2009. december 20-a, reggel 8 óra
Fülén (egy kis település) megyünk fölfele, elhaladva az 1848-ból jól ismert Vashámor mellett – minden szeglete e földnek történelmi ereklye, harc-bukás. A hőmérséklet nyolc fok körül alakult, felhős ég, de a kedvünk töretlen. A Kormos patakjához közel az úgynevezett Fülei részbe megyünk vadászni.

A faluból kiérve megállunk, eligazítást tart a csoportvezető. Ismerteti elvárásait, kötelességeinket, és hogy a mai nap vaddisznóra, farkasra, hiúzra és vadmacskára vadászhatunk.
Vadászok tizenkilencen tudtunk megjelenni (huszonketten vagyunk ebben a csoportban), a hajtók, a vadőr vezetésével tucatnyian vannak.

1. hajtás: A „Zubogó” nevű oldalt hajtjuk meg, amelyen az állományt vegyes korú bükkös alkotja. Egy gerinc mentén jön lefele a hajtás és ezek oldalait álljuk el. Bizony meredek a hegy, és mire helyemre érek – ami elég messze van –, rendesen megszuszogtat, de szeretem ezt. Szép az egész, és egy kis fáradtság pont kell majd a nap végére. Egészséges is. Elállás után eltakarítom a havat a lábam alól, s ilyenkor minden az enyém… Csak figyelnem kell, s ábrándozhatok is, hol jöhetne a nagy kan… ajaj…, vagy egy farkas – gyarló vagyok s mindent akarok, de ha látok valamit, az is szép, s ami fontos, az is örökre az enyém marad.

Közben elered a hó, apró pelyhekben hull. Csend vesz körül, s izgalom, mintha érezné az erdő, hogy bizony vadászat van, megmérkőzik egymással az ember és a természet, a tudomány és az igazi erő, ösztön.

Elindult a hajtás, a hajtók kiáltásai, kutyák csaholása egységes vadászvért forraló indulóba cseng. Ebbe a hangzavarba szökken be a hátsó oldalbólegy fiatal bak. Látszik a rémület és a tanácstalanság a tőlem mintegy negyven méterre levő fiatal állaton, megzavarta a visszhang, nem tudja mit tegyen.

Csendben somolygom, mehetsz őzike, s vigyázz magadra, sok a farkas errefele. Az őz eltűnése után már a hajtóvonal is közeledik, majd hallom a hajtók közül valaki mondja: „hú, mekkora állat”, erre felszökik az adrenalin, szorosabban fogom a puskám, s kis idő múlva villan is előttem a disznó farka, sajnos messze a sűrűben. Többször nem látom, pedig a csaholás, zörgés mintha közeledne, de aztán végleg visszatör.

Na, ez elment, gondolom, mígnem durr és megint durr. Mi ez, és főleg ki lőtt? Szinte a legszélső elálló vagyok, de mint utólag kiderült, egy a hajtókkal menő szerencsés vadász lőtt. A végére még öt lővés esett, mert a sűrű eltérítette a 8×57-es lővedékeket, csak kettő érte el a disznót. Így lett meg 21,5 cm-es kan. Jó szívvel gratuláltunk a szerencsés vadásznak, és már kezdődhetett a következő hajtás.

2. hajtás: Az első hajtástól mintegy 4–5 km gyaloglás után (hegyre fel) értünk az „Árkokhoz”. Ilyenkor igazán érzi az ember, hogy biza ez sport is a javából, hegyre fel, térdig érő hóban, sikulva, botladozva, de odaértünk. Ekkor elfelejti az ember a fáradságot. Fent a tetőn két szép őzet leptünk meg, megnéztek majd tovább álltak.

Itt egy tölgyes lesz meghajtva, felfele hajtanak, s mi vadászok az árkok fejénél foglalunk lőállást. A már említett fiatal elejtő ismét a hajtókkal halad. Csend van, s mégis a szél meg-meglebbenti a fák ágain maradt száraz leveleket. Ilyenkor a rajtuk maradt hó leesik, azt az érzést keltve, hogy ott mozog valami.

Változik a szél, érzem a tarkomon a hideget, rossz lett a szélirány. De mégis előttem hallom, hogy görögnek a disznók, aztán csend – szagot fogtak. Mint utóbb kiderült a viszatérő kondát szétverték a kutyák, és ebből lőtt ki egy nagy kocát a ma már másodszor eredményes kolléga. Hiába volt nehezebb az útja mint nekünk elállóknak, ma ő volt a szerencsefi. Gratulálok neki ismét, mert a nehezebb részt választotta, és ez meg is hozta eredményét.

Visszafelé a kocsikhoz már hamarabb leértünk, ahol nekiálltunk a magunkkal hozott elemózsiának. Kell a táplálék is, habár vadászat közben észre sem vesszük, mennyire éhesek lettünk.

3. hajtás: Ez ebéd után volt, még fentebb a hegyen, itt már fenyő is található, a területrész neve „Hályog”. Emelt lőállásban foglalok helyet, előttem fiatal bükkerdő, jobbra picit alább fenyves. A hóesés elállt, csend honol, csak egy-egy cinke csattog, tudom a múlt héten erre farkasok törtek ki, de ma nem jönnek. A hajtás közeleg, s semmi; ami disznó volt – márpedig volt vagy harminc –, oldalt tört ki, ahol nem állt senki. Nagy sóhaj, de nem lehet mindent meglőni, és vége is a mai napnak.

A csoportvezető gratulál mindenkinek a szerencsés és szép vadászatért, elbúcsúzunk és mindenki elindul hazafele, megint feltöltődtünk a természet csodáival, energiájával.

Csíkszereda

Vadászat

A szentlászlói gímbikák

Print Friendly, PDF & Email

Váczi Sándor kísérővadász beszámolója:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A SEFAG Zrt. Szántódi Erdészetének Szentlászlói kerületében osztrák vendégünk – Váczi Sándor közreműködésével – szeptember 15-én két gímbikát is terítékre hozott:

Fotó: SEFAG Zrt.

„A reggel elejetett példányt két hete láttam először, egy elég nehezen megközelíthető területen bőgött mélyen bent az erdőben, ráadásul az eső is esett. Kiadós cserkelést követően tett rá lövést a vendég, a vadat megsebezte, melyet egy eredményes utánkeresést követően talált meg Nagy Árpád vérebvezető, Cárral, a 7 éves hannoveri véreb kannal. Az öreg, visszarakott bika trófeájának becsült tömege 8,5 kilogramm, kora véleményem szerint legalább 12 év. Idén az agancsának bal szárán már hiányzik a jégág és a középág, igazi kuriózum, a vendég nagyon boldog volt.

Fotó: SEFAG Zrt.

A második bika délutáni lesvadászat alkalmával került terítékre. Az erdő felől érkezett a vad, megállt a nyiladékon és az elejtő kb. 100 méterről egyetlen jól irányzott lövéssel terítékre is hozta.  7 év körüli bika agancsának bal szára villás, az agancs vékony, a jobb szár koronája gyenge, a trófea becsült tömege 6,5-7 kilogramm.”

Gratulálunk a vendégnek és gyakorlott kísérőjének

Forrás: SEFAG Hunting Hungary

 

 

Tovább olvasom

Vadászat

Második bikám elejtésének története

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Tuba Szilárd gímszarvasra vadászott a Barnakmenti Vadásztársaság területén, amely Rábakecöl határában fekszik Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Élményeiről beszámolt lapunknak:

Az idei évben a társaságunk szabályzata szerint jogosult lettem szarvasbika elejtésre. Már jóval az idény kezdete előtt, figyelmesen jártam a területet, néhányszor a hivatásos vadász barátommal és próbáltunk minden apró jelből következtetni a szarvasok jelenlétére, mozgására.

Fotó: Tuba Szilárd – AJN

Néhány kihelyezett vadkamera is a segítségünkre volt, szórók, dagonyák környékén láttunk tarvadakat és bikákat is. Nagy reményekkel,  fellelkesülve, bizakodva vártam az idény kezdetét. Volt elképzelésem a vadászhely kiválasztását illetően,de a szélirány néha módosította a terveket.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Szeptember 7.-éig, minden este és pár alkalommal reggel is, a lesen ülve vártam a bika megjelenését. Többször láttam tarvadakat, nagyon távolról bikát is, de lövéshez nem jutottam. Eljött a szombat hajnal, amikor már 4 óra után nem sokkal igyekeztem minél csendesebben elfoglalni az aznapra jónak vélt leshelyet. Ez a hely a Rába árterében van, egy hosszú és rá merőlegesen elágazó allé kereszteződésében. Szemből, kissé balról ért a dél/délkeleti szél, minden optimális volt a vadászathoz. Némi várakozás után egy őzsuta, kicsit utána egy bak váltott át előttem. A bennük való gyönyörködésemből egy nagyon várt hang ,,rázott” fel. Igaz messze tőlem, de egy bika bőgése törte meg a hajnali csendet.

Fotó: Tuba Szilárd – AJN

Nem maradt magára, elkezdődött a felelgetés. Annyira magával ragadott ez a csodálatos ,,koncert”, hogy szinte elsiklottam afelett, hogy kb. 150 méterre előttem egy szarvas állt keresztben. Egy tehén volt. Egyedül. Teljesen elkapott a vadászláz, figyeltem, vártam, hátha akad követője. Jobbról, amerre távozott, többször hallottam zörgést, ágroppanást. A távcsövet szinte le sem engedtem a szemem elől, annyira akartam látni és reménykedtem benne, hogy jön a tehén után bika is. Nem jött. Legalábbis nem onnét. Lassan már egészen kivilágosodott, még jobban, még többet lehetett látni. Ahogy kémleltem az előttem lévő területet, egy nagyon kicsi, szinte jelentéktelen roppanást hallottam, tőlem balra. Már-már nem is gondoltam lényegesnek, mert a nyulak is nagyobb ,,balhét “ szoktak csapni. Persze azért elkezdtem távcsövemmel azt a részt is figyelgetni és pár pillanat múlva megjelent egy nagy sötét folt, a szálerdő sűrű aljnövényzetében. Bíztam benne, nagyon reméltem, hogy bika lesz. Nem kellett sokat várnom és megláttam. Tényleg bika. Még az erdő szélében állt, amikor jobban szemügyre tudtam venni az agancsát és el tudtam bírálni. Most kezdődött az idegek harca. Nagyon lassú mozdulatokkal távcső le, puska föl.

Kétszer is megálltam a cselekvésben,mert felém fordította a fejét és pár pillanatig figyelt. Végre lövésre kész helyzetbe kerültem, viszont a bika még nem lépett ki teljesen az alléra, néhány bokor, ág takarta a testének nagy részét. Újabb idegőrlő pillanatok jöttek, mert nem sietett sehova az Uraság, nem akart előrébb lépni. Néhány fejforgatás, szaglászás után már megtette azt a pár lépést előre, ami által tisztán láttam a lapockáját. Ekkor elindult a PPU lőszer magja. A 300-as belekiáltott az ébredező reggeli erdőbe. A bika kiugrott, és hatalmas csörtetéssel eltűnt a sűrű fiatal tölgyesben. Pár másodperces, alig távolodó zörgés után hirtelen csend lett. Jöttek a gondolatok, régi intelmek,-,,várj egy kicsit,ne siess”! ,- ,,ha zajosan megy el a vad, akkor találat érte, ha csendben, akkor nincs meglőve”! Néhány magasabb csalán, kóró is volt előttem, erre a fegyvermester szavai jutottak eszembe. -,, ezzel a lőszerrel belelőhetsz a gazosabb részbe is, nem expandál”!

Minden eszembe jutott, amiket hallottam, ezekkel próbáltam nyugtatni magam. A fegyver pontosságában nem kételkedtem, hiszen nemrég tettem vele néhány próbalövést és minden rendben volt. Elszántam magam, elindultam a rálövés helyére, amiben biztos voltam, mert egy nagy tölgyfa ágai előtt jött ki, ami mellett akácfák vannak. A rálövés helyén vért, kifröccsenést nem találtam.

Közben már hívott Gyuri barátom, hogy én lőttem-e? Mondtam, hogy igen. Erre felajánlotta, kihozza a hannoveri vérebét, hadd gyakoroljon. Természetesen igent mondtam és vártam az érkezésüket. A kutya néhány szaglás után, kb 2 lépésre az erdő szélétől, egy kisebb fát megkerülve, kijött a nyiladékra. Na, gondoltam, ezt elhibáztam!! Aztán újabb -,,keresd Báró” kérésre, ismét elindult a kutya, határozottan, befelé a sűrűbe. Én utánuk. Közben vércseppeket,esetleges kenést kerestem. Talán egy, talán két perc elteltével, hallom Gyuri barátom kiáltását: itt van! Olyan hangon mondta, azt hittem még áll a bika. De kevesebb idő alatt, mint ezt a mondatot leírtam, már én is odaértem  és láttam: a magyar erdők királya már megpihent.

Nagyon nagy öröm volt, barátom nagy ölelések közepette gratulált és megkaptam a töretet is Tőle, amit büszkén tettem a kalapomra! A bikának is megadtuk a végtisztességet, utolsó falat, sebtöret és természetesen a ,,megtalálónak”, Bárónak a nyakörvébe is került egy. A bika rálövéskor kb 75 méterre állt, szívlövéssel, az allé szélétől mintegy 40 métert ment be a sűrűbe. 10.7 grammos PPU lőszert használtam, 300-WinMag kaliberből.

Nagy köszönet a sok információért Szigeti Béla hivatásos vadász barátomnak, Tuba Gyuri barátomnak és kutyájának a keresésben végzett munkájukért, és minden jelenlévő vadásztársnak, akik osztoztak örömömben és segítettek a vad beszállításában!

A bika becsült életkora 6 év. A trófea súlya,lefőzés után 24 órával 4.4 kg. Kívánom, hogy minél több magyar vadásznak legyen hasonló élményben része! Mindenkinek jó egészséget kívánok!

Vadászüdvözlettel: Tuba Szilárd

 

Vadászni szeretne Győr-Moson-Sopron vármegyében található Barnakmenti Vadásztársaság területén?
Keresse bizalommal Szigeti Béla hivatásos vadászt:
Tel: + 36 30 603 62 60

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Tovább olvasom

Vadászat

Az első alföldi bakom

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Angyal Szabolcs Csongrád-Csanád vármegyében őzbakra vadászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Augusztus 3.-t írunk. Az őzek üzekedése a zenitjén jár. Édesapámmal egy Csongrád megyében található településre, Rúzsa felé vettük az irányt, hogy találkozzunk egy régi barátunkkal, Dani Zsolttal, akit egyben vadászati mentoromnak is tekintek.

Fotó: Angyal Szabolcs – AJN

Fiatal korom ellenére számos őzbakot sikerült már elejtenem, mindezt különböző vadászati módokon tettem, de eddig  üzekedés során hívással még nem sikerült bakot terítékre hoznom. Barátunk neve talán sokak számára nem ismeretlen, mivel egy országos szinten ismert és elismert szakember a vadászat területén.

A terület, ahol vadásztunk, egy tipikus alföldi táj, kisebb erdőségekkel tarkítva. Az őzeknek ideális terület. Vadászatunk során először egy kisebb erdőbe mentünk be, ahol gondosan elhelyezkedtünk, majd a kísérőm elkezdett hívni. A hívás során számos őz reagált, de mind suta volt. Hihetetlenül izgalmas, ahogy az ember bent áll az erdőben és bármerről megjelenhet a vad, ezért a figyelem és a koncentráció egy pillanatra sem lankadhat.

Érdemes tudni ezen területekkel kapcsolatban, hogy itt az őz a legnagyobb nagyvad, élete során ritkán találkozik nála nagyobb vaddal, ellentétben a Dunántúlon, vagy az Északi-Középhegységben élő társaival szemben, így a viselkedésben is lehetnek különbségek.

Fotó: Angyal Szabolcs – AJN

Utunk következő állomása egy akácerdőbe vezetett, felvettük a pozíciót, majd vadásztatóm elkezdett hívni.  Talán 1 vagy maximum 2 perc telhetett el, amikor feltűnt a bak. Szemmel látható volt, hogy ő az adott revírnek az ura, magabiztosan mozgott. A bakot bírálását követően engedélyt kaptam annak elejtésére. Viszont a bak idő közben takarásba került, felkészültem a lövésre és amint kilépett a takarást nyújtó fa mögül, útjára engedtem a golyót. A lövést követően az őzbak tűzben rogyott. Jól megtanultam eddigi vadászéveim alatt, hogy a tűzben rogyott vad mindig gyanús, kell neki időt hagyni, hogy a vad a földi létet hátrahagyva, békében tudjon távozni.

Rövid várakozást követően elindultunk a rálövés helyére és, ahogy azt vártuk, birtokba vehettük a vadat. A bak első ránézésre átlagos hatos baknak tűnhet. Igen ám, de nem nekem. Egy igaz vadásznak egy trófea értékét sosem a trófea nagysága, illetve azok száma határozza meg. A vadász, amikor ránéz egy trófeára mindig visszaemlékezik az elejtés módjára, mikéntjére, minden pillanatára és ha mindez arra méltó, baráti társaságban történt, akkor mindig melegséggel fogja elönteni a szívét. Ez az őzbaktrófea éppen ezért mindig közel fog állni a szívemhez. Az meg csak hab a tortán, hogy ugyanezen a reggelen, ugyanezen a módon, édesapám is elejtett egy őzbakot.

Fotó: Angyal Szabolcs – AJN

Véleményem szerint az egyik legszebb és legizgalmasabb vadászati mód a cserkelés. Ennek a reggelnek köszönhetően ezt annyiban máshogy gondolom, hogy talán az üzekedésben, erdőben, hívással történő őzbakvadászat talán még ezt is felülmúlja….

Ezek azok az alkalmak és pillanatok amiért érdemes vadászni!

 

Írta és fényképezte: Angyal Szabolcs

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

 

 

Tovább olvasom