Vadászat
A Som-hegyi kan
Zsivány átugrott a hátsó ülésre. Gergő, a kísérőm csak egy pillantást vetett a foxira, de ő már tudta, hogy mögöttünk a helye. A két hátsó oldalüvegen kémlelt kifelé, kereste tekintetével a vadat, amihez hozzászokhatott a fehérvárcsurgói vadaskertben.
Zötykölődtünk az isztiméri borospincék között, majd leparkoltuk az autót a Som-hegy lábánál elterülő réten. Mindketten kinyitottuk az ajtót, de Zsivány jól nevelten az autóban maradt, kizárólag akkor hagyja el a járművet, ha erre utasítást kap. Ezt személyesen is megfigyeltem, amikor a nyitott ajtó mellett beszélgettünk, és egy macska óvatlanul osont el mellettünk. Jelezte remegésével a jószágot, de nem rohant eszementen utána.
A réten komótosan átballagva indultunk leshelyünk felé. A mezei virágok sokasága ezernyi színben pompázott, az orbáncfű és a boglárka élénksárga szirmai tükrözték a napot, a fehér cickafark bársonyossága, a lilás mezei aszat bolyhos virága, és az elterülő pipitér mező, egy-egy szál pipaccsal díszítve felettébb gyönyörű látványt nyújtott.
Óvatosan leültünk a les deszkájára, a nap még egészen magasról melegítette az alattunk elnyúló zabot, és a mellette sorakozó tritikálé szálait. Hatalmas területet beláttunk; látszódtak a móri templomtornyok, előttük a Vértes vonulata húzódott, ami hullámként tűnt el néha a szemközti domb mögött, majd ismét emelkedve nyújtózott tovább, és távolabb a látóhatárban belefolyt a messzi horizontba. A hullámok hátán lovagolt a Csókakői vár, aminek északi szikláin rendszeresen mászunk szabadidőnkben.
A Tábla direkt nevű mászóútban, amely a sziklafal hátsó részén található, egy hollópár lakik, szinte hallom rekedt hangjukat, ahogy szelik a levegőt, és bele-bele korrognak az erdő csendjébe. Néhány éve sikerült is lencsevégre kapnom a fészekben lapuló fiókákat. Eszembe is jutott Andrásfalvi-Faragó Zoltán Krója, a holló, akinek életén keresztül megismerhettem a felvidéki tájat, a hegyeket és ezek szépségeit. Próbálok visszarepülni a lesre, mert órákat tudnék még kalandozni az emlékeimben.
Az alkonyat közeledtével két róka játszadozott a zab soraiban, cikáztak, rohantak fel s alá a glédák között. A hold fénye átvette a világító szerepet, néha elékúszott egy-egy kisebb felhőfoszlány. Ilyenkor világossága kialudt, mint a körülöttem apró pontként cikázó szentjánosbogarak csillogása, amikor abbahagyják az oxigénfelvételt. Ugyanis világítószervük fénye, egy kémiai reakció eredménye.
Távcsövemmel gyakran kémleltem a gabonát, amiben már fél órája legelészett három gímszarvas, két fiatal bika, és egy tehén. A disznók aznap nem a zabban akarták csillapítani éhségüket, ezért másnap az erdőben kerestük a vadat. Gergő, a terület vadőre délelőtt több helyre is etetett, így lehetőségünk bőven akadt a válogatásra, mivel ezen a területen csak mi vadászunk.
A Som-hegy északi részén megbúvó szórónál kezdtük a cserkelést. A dombtetőről látszódtak a nagyvelegi és szápári szélkerekek kecses alakjai. A technika csodáinak tartom ezeket az építményeket. Don Quijote legyen a javából, aki ezek lapátjain kapaszkodva akár egy félkört is fent tudna maradni. Nem tudom, miért vonz annyira, hogy egyszer felcsimpaszkodjak egyre; valamelyik magazinban láttam egy olyan képet, amin ipari alpinisták lógtak a lapátokon, persze nem forgott a szerkezet.
Innen látszik igazán, hogy a Som-hegy az utolsó jelentősebb kiemelkedés, ami a Bakony végső keleti nyúlványait választja el a Vértestől. Egy virágos legelőn keresztül közelítettük meg az erdőt, és az azt követő lejtősebb részen át juthattunk el cserkelő ösvényünkhöz. Ez az út közvetlenül a lesünkhöz vezetett.
A fából épített magaslest az elmúlt hónapok viharai által kidöntött hatalmas fa majdnem végérvényesen a földbe döngölte, de szerencsére pár méterre csapódott be az öreg matuzsálem. Így nem kellett újat készíteni. Kísérőm próbálta megtisztítani a környéket, de láncfűrésze is beszorult a minden irányba feszülő juharfába. Meglepetésünkre, a szóróra hintett, közel egy mázsa kukoricának hűlt helyét találtuk, pedig még hét ágra sütött a nap.
– Na, megálljatok csak éhes cocák! Utánatok nézek én másnap korábban! – gondoltam magamban.
A következő napon fotógépemmel ki is ültem a lesre, úgy tíz perc várakozás után megjöttek a disznók; tizennégyet számoltam. Malacok, kocák és egy kan is lakmározott a kondában. Jól van barátaim! Legközelebb puskát is hozok, de most ügyes fotóalanyként viselkedjetek nekem, mert csak homályos képeket tudok készíteni rólatok, ha rohangáltok! Fél órát nézegettem őket, és hangtalanul elhagytam a helyet. Míg visszaértem az autóhoz, legalább tíz disznót láttam.
Barátommal elhagytuk a leshelyet, és rövid idő alatt átértünk egy másik szóróra. Itt is már dézsmáltak a disznók, ezért a lesig nem akartunk elmenni, nehogy elugorjanak tőlünk. Akadt köztük nagy testű kan is, és hamarosan ráhelyeztem a Schmidt Bender PM II szálkeresztjét. Ezt amolyan tesztlövésnek szántam, mivel pár napja cseréltem céltávcsövet, és eddig a lőtéren próbálgattam képességeit. Gergő vállára támasztottam a puskát, tisztán láttam a világító szálkeresztet a kan oldalán. A következő pillanatban éreztem tarkómon az enyhe fuvallatot, és disznóm szempillantás alatt elugrott, pedig már görbült az ujjam az elsütőn. A vadászszerencse ilyen, így kicsit sem panaszkodtam az eseten. Helyettem nem lövi meg senki, majd megtaláljuk legközelebb. Majdnem éjjel tizenegy felé járt az idő. Reggel dolgozni kell, ezért azonnal haza is indultam.
Pár nap elteltével a Som-hegy fiatal, ritkásabb tölgyesét választottuk a vadászatra, mivel itt kedvezően alakult a széljárás. A szúnyogok hada támadott, csak a riasztószer csökkentette vérszomjas harci kedvüket. Láttam eszegetni néhány őzet, majd a fejem fölé leszállt seregélyt távcsöveztem. A madár megfigyeléséből a közeledő konda zaja zökkentett ki; hét malac közeledett anyjukkal a háttérben. A koca nyugtató, hívogató hangjával kísérte népét, hamarosan el is érték a kiszórt szemeket. Egy társuk lemaradt tőlük, biztos belőle lesz később az óvatos remete kan, aki szellemként járja majd az erdőket. Anyja utána ment, és a bokrok takarásában együtt megvárták, míg a többiek jóllakva térnek vissza a menedékbe. A kicsik elhagyták csíkos szőrzetüket, már biztos nyomtak tíz-tizenkét kilót. A napokban azok a malacok, amelyeket fotózgattam, még csíkosak voltak, talán későbbi ellésből származtak. A fiatalokból nem akartam elejteni, mivel a tapasztalatom és az írások szerint is később várhatók az öregek. Így is történt!
A lakmározók nagy nehezen anyjuk hívó dörmögésére visszahúzódtak az erdőbe, ismét őzek vették birtokba a terített asztalt. Fél óra elteltével ágroppanások kíséretében érkezett egy magányos disznó; hamar megtaláltam keresőtávcsövemben. Nyugodtan, nem kapkodva feltámasztottam fegyveremet a deszkára és követtem a Schmidt Bender szálkeresztjével. A hold még nem bukkant elő a fák koronájából, de tökéletes láthatóságot biztosított a távcső.
Elmosolyodtam magamban: egy hónapja jártam Tolna megyében Faddon, vendégvadászatra hívott Szűcs Gábor barátom. Száz méterről nem találtam az előttem turkáló feketeségeket, pedig a keresőben tisztán látszódtak. Na, nem ezért cseréltem le a távcsövet, és nem is ezért csináltattam meg utána a lézeres szemjavító műtétet, ami szintén egy hónapon belül történt. Gábor lánya dolgozik azon a szemklinikán, ahol az egyik legnagyobb fizikai találmánnyal és orvosi csodával új látást kaptam. Amikor végeztek a beavatkozással üzent nekem Gábor: ez a gyerek nem látja a disznókat, jó legyen ám a műtét!
Jól is sikerült, mert látásom százhúsz százalékos lett, most már örülhettem a tiszta képnek, nem kell többet szemüveget viselnem!
Jó irányból éreztem arcomon a szelet, ezért kiengedtem a kant a szóróra, addigra már láttam a pamacsot a hasa alatt. Ropogtatta a szemeket, és a következő pillanatban már csapódott is lövedékem az oldalába. Hetven métert tehetett meg halálvágtája során, majd elnyúlt az avarban. Hallottuk kapálózását, de végül teljesen elcsendesedett. Rövid ideig várakoztunk a lesen, majd kisvártatva odasétáltunk hozzá. Közepes agyar lógott ki a szájából, nagyon örültem elejtésének. Gergővel beszállítottuk a vadászházba, majd másnap a bevizsgálás után visszamentem a húsáért.
A hétvégére ígértem barátaimnak a sziklamászó találkozóra egy vaddisznópörköltet, és az emlékek kíséretével fenséges vacsorát főztem belőle. A tábortűz mellett a teljes tisztelet megadása miatt, Vica, kedves barátunk és mászótársunk felolvasta a disznó történetét. Mindenki érdeklődve hallgatta a beszámolót. Kifejezetten örülök, hogy történeteimmel barátaim, a nem vadászok, teljesen közel kerültek a vadászathoz, és elfogadják e nemes szenvedélyemet.
A csókakői találkozón lehettem együtt utoljára kedves barátommal, Tiborral, mászótársammal, aki a következő hétvégén az Olasz Dolomitokban tragikus körülmények között életét vesztette. A mászás befejezése után jégesőbe kerültek, és a lejöveteli úton a vihar első villáma elragadta Őt az élők sorából. Angyali jóságodat örökre megőrzöm, köszönöm azt az időt, amit veled tölthettem. Lelkedet kísérje fényesség, feléd áradó végtelen szeretetünk mutasson neked utat!
Ha meghalok a csönd az én hazám,
Akkor fogok én élni, győzni majd Igazán.
(Juhász Gyula)
Panoráma a Som-hegyről
Teríték
Disznók a szórón
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login