Keressen minket

Vadászat

 A Kerek-nádi őzbak

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Sántáné Kormos Éva, Orbán Attila hivatásos vadász kíséretével indult Mezőcsáton, a Hubertusz Vadásztársaság területén őzbakvadászatra. Aznap délelőtt, már esett néhány őzbak a társaság területén és abban maradtak, ha az idő és minden más körülmény is úgy alakul, akkor tehetnek egy próbát április 15-én délután, hiszen elindult a 2023-as őzbakvadászati idény – mesélte az Agro Jagernek idei első őzbakvadászatát Sántáné Kormos Éva.

Sántáné Kormos Éva a Mezőcsáti hubertusz Vadásztársaság terüeltén elejetett őzbakjával. Fotó: Orbán Attila hivatásos vadász

Édesapámmal már gyerekkorom óta járok vadászni. Emlékszem, hogy két fácán és hat fogoly volt Mezőcsáton a kompetencia. Abban az időben, itt csak néhány tagunknak volt golyós puskája. Nagyvad nem volt, a vaddisznót nem ismertük és az őzet főként a külföldi vendégvadászok lőhették. Egy autentikusan apróvadas társaság volt a mienk, amit persze mindenki nagyon szeretett. Jó volt itt akkor is és most is tagnak lenni. Nem is éreztem annak igényét, hogy legyen golyós puskám, pedig 2000-ben tettem le a vadászvizsgámat. Ez csak 2022-ben változott meg, amikor vásároltam egy 243WIN kaliberű, kifejezetten őzes kalibert.

A 2023-as nyitány esővel, hideggel, széllel érkezett. Vadőrünknek, Orbán Attilának nem volt könnyű dolga, mert egyáltalán nem kedvezett az időjárás az őzbak vadászatának. A mozgás gyenge volt, délelőtt elakadtak a terepjáróval, a cserkelésekben megáztak és a sáros, mezőcsáti földek vastagon összekenték a csizmákat, bakancsokat. Jutott bőven az autókba és még a vadászházban is takarítani kellett.

A társaság szakmai vezetése úgy határozott, hogy az abnormális, rendellenes agancsállású őzbakokat igyekezzünk elejteni, hiszen most állnak be a bakok és az ígéretes, erős bakokat féltjük, nehogy eltűnjenek. Mi több, a fedett sűrűkben már esélyünk sem lenne arra, hogy az ilyen típusú agancsosokat megtaláljuk. A gyenge, rossz képességű bakok vadászatának így most jött el az ideje.

Délután csörgött a telefon. Aznap a vadászházban sokan megcsodáltuk a behozott őzbakokat és az elejtők mellett, a társaság is együtt örült, mert hiszen egy-egy abnormális őzbak, mégiscsak kuriózumnak számít. A vadőrünk felkészült és nagyon barátságos, így kifejezetten jóhangulatú a vadászház környéke – erre mindenki törekszik. Úgy gondoljuk, hogy erről szól a vadászat, a vadásztársaság, hiszen mi ebben nőttünk fel és ezt szeretnénk tovább vinni.

A társaságnál, itt Mezőcsáton, a nagyvad az őz maradt. Azért mondom így – mesél Sántáné Kormos Éva – mert a vaddisznó gyakorlatilag eltűnt és egy hasonló helyzet alakult ki, mint annak idején gyerekkoromban. Azzal a kitétellel, hogy most őzre a tagság is vadászhat. Régi hagyományainkhoz ragaszkodom. Azt gondolom, hogy ez nem is lehet másként.

A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A terület azonban egyáltalán nem kedvez az autentikus cserkelésnek, hiszen azt olyan területen lehet igazán művészi szintre emelni, ahol vannak sűrűk, fás, bokros részek és szépen ápolt, gondosan kezelt cserkelőutak. Nekünk, itt az Alföld peremén viszont marad a sár, a sűrű helyett pedig így tavaszon a nád, mert az útmenti fasorok, bokrok is lassan, lassan, de eltűnnek.

Orbán Attilával latolgattuk az esélyeinket és úgy határozott, hogy a Kerek-nád mellett teszünk egy próbát. Nagyjából a vadászatunk ezzel ott véget is ért, hiszen a szelünk is rossz volt, megközelíteni se tudtuk az őzeket.  Attila úgy döntött, hogy nem zavarjuk meg őket. Azonnal láttuk, hogy esélyünk nincs arra, hogy lőtávra belopjuk magunkat. Így hát továbbindultunk és felkerestünk egy másik őzbakot.

Tiszakeszi felé fordultunk és vadőrünk útközben elmesélte, hogy van egy nagyobb őszi káposztarepcés, ahol néhány őzzel látott egy őzbakot, amit több, mint érdemes lenne terítékre hozni. Szakmai szemmel is szükséges elejteni, de mindazonáltal egy kívánatos trófeám lehetne. Semmit nem tévedett, csak ahelyett, hogy a rudliban lett volna az őzbak, a dűlőút szélében feküdt, s mikor a suták felálltak, megint az a helyzet állt elő, mint az előbb: ha el is indulunk felé, a szelünk megint rossz lesz…

Tanácskoztunk és eközben esteledett. Úgy jöttünk ki, ha sikerül, akkor sikerül, ha nem, akkor is cserkelünk egy jót és legfeljebb én is látok néhány jó bakot. Persze vadászok vagyunk és ha így hozta Diána, akkor ma hallgat a fegyverünk. Nem is csináltam ebből problémát, mert ilyenről egy vadász nem is tehet. Aztán egyszer csak Attila visszafordult, hogy lépjünk ki, mert tenne még egy próbát. Irány a Kerek-nád!

Mezőcsáton nőttem fel. Tudtam, amikor közelítettünk, hogy mit talált ki, de keserves, hosszú, nehéz cserkelés várt ránk. Vállaltam, még úgy is, hogy innen nem lehetett látni, hogy kint lesz-e az őzbak és azt sem tudtuk, hogy a többi suta, ha meglát, mi fog történni?

Attila nem tévedett, de ahogy lenni szokott, megint nem kedvezett számunkra a lőirány. Súgta, hogy van ott egy pár szál fa. Ott! – szemközt mutatta. Ha elérnénk, akkor talán lehet némi esélyünk, de nem ígér semmit, mert mégiscsak hosszú az út. Tisztában voltam vele, hogy ketten sokkal nehezebb lesz megközelíteni. Bólintottam és Attila előre fordult: elindultunk. Hosszú percek teltek el és lélegzetvisszafojtva értük el a sávot. Szerencsére az őzek helyben maradtak, de hiába tettem lőbotra a puskát, hiába céloztam pontosan, a lövésem fölé ment.

Attila határozott volt én pedig csalódott. Természetesen hibáztattam magamat, hogy hol rontottam el? Tépelődnöm szinte felesleges volt, mert nem sebeztem és az őzbak olyan egészségesen rohant a többi sutával, hogy ez azért csak-csak megnyugtatott. De akkor megparancsolta Attila: töltsek!

2023. Mezőcsát. Hubertusz Vadásztársaság. Fotó: Orbán Attila hivatásos vadász

A lövés ellenére az őzek ugyanis felénk tartottak. Ő hátralépett és mintegy 20 méterre vágtak át előttünk, neki a Kerek-nádnak! Folyamatosan mondta Attila, hogy melyik az az őzbak, amit elejthetek. Kiadta, hogy a nád előtt meg fognak állni és csak akkor és csak is akkor lőhetek, ha sem előtte, sem mögötte nem áll másik őz és biztos vagyok benne, hogy pontos lövéssel elejtem.

Torkomban volt a szívem és azt hittem sohasem állnak meg! Nőtt és nőtt a távolság, amikor a nádszélt elérték és megálltak. Attila annyit súgott, hogy 210 méter! Céloztam és a 243-as fegyverem dörrenése után tűzben rogyott az őzbak. Már kételkedtem magamban, hogy elugrott, de Attila felém fordult: gratulálok biztos, hogy fekszik a bak!

Édesapám miatt gyerekkorom óta vadászok, a férjem is vadász. Számunkra fontos, hogy nemcsak a vadásztársaságban, hanem egész Mezőcsáton arra törekedjünk, hogy azok a fiatalok, akik vadászok szeretnének lenni, akik érdeklődnek a vadászatért, a vadgazdálkodásért, a természetvédelemért, akik társaságunk tagjaivá szeretnének válni, azok hagyománytisztelők legyenek. Bennünket is erre tanítottak, mi is ezt közvetítjük, miközben azt vesszük észre, hogy lassan minden porcikánkba beivódik. Nekünk itt Mezőcsáton erről szól a vadászat, a vadgazdálkodás és nyugodt szívvel mondom, hogy vadászmesterünkön, vadőreinken keresztül a természetvédelem is. E kettő elválaszthatatlan része egymásnak, ami régen és ma sincs másként.

 

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Orbán Attila hivatásos vadász, Mezőcsáti Hubertusz Vadásztársaság

*A cikk teljes tartalma, a cikkre mutató hiperhivatkozás megadásával, teljes terjedelmében, előzetes engedély nélkül is átvehető!*

Vadászat

Lencsevégen az idei első szarvasborjú – GALÉRIÁVAL

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Elkezdődött a borjazás a gemenci szarvasok életében – számolt be az Agro Jager News megkeresésére Retkes Tamás, szekszárdi természetfotós, aki a napokban fényképezett borjas gímszarvas teheneket. Hatalmas élmény volt találkozni ezekkel az állatokkkal, mesélte lapuknak, miután a legújabb fotótúrájáról is megkaptuk a beszámolóját.

Lencsevégen az idei első szarvasborjú. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Retkes Tamás élménybeszámolója

04:30-kor keltem, hogy napkelte előtt kiérjek. Még fent volt a hold, amit jól lehetett fotózni. Ködös-párás reggel fogadott, nagyon jó hangulatú fotókat lehetett készíteni reggel.

Irány Gemenc. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Beljebb érve az erdőbe, egy tisztáson legelésztek a szarvasok. Itt sokáig tudtam őket fotózni, amíg szépen átsétáltak előttem, beljebb a sűrűbe.

Vaddisznók a szórón. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Mentem tovább a megszokott utamon, benéztem egy másik tisztásra, ahol egy szóró is van, hogy esetleg van-e rajta valami. Pár disznó volt csak, én kismalacokat szerettem volna fotózni, de őket nem láttam, így lőttem pár képet a disznókról és mentem volna tovább, amikor egyszer csak, – ahogy a keresőben nézelődtem, – felbukkant egy kis fej.

Nyuszt szemez velem. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Először azt hittem kisróka, de mikor ráélesítettem, akkor láttam, hogy egy nyuszt néz velem szembe – kíváncsian.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Sikerült róla pár fotót készítenem. A reggeliző helyemre érve – ez egy olyan hely, ahol négy nyiladékot belátok, tulajdonképpen egy kereszteződés – a szembe lévő nyiladékon egy tarvad lépett ki elém.

Gímszarvas aranysakállal a Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Lőttem róla is pár fotót, aztán átváltott előttem. Jobbra fordulva láttam, hogy több tarvad legelészik, elkezdtem őket is fotózni.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Több, mint egy órán át tudtam őket fotózni, nem vettek észre és a szelem is jó volt. Volt velük egy kis borjú is, nagyon szertelen volt, ahogy össze-vissza futkározott.

Az első szarvasvorjakat már vezetik a tehenek. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Sikerült olyan jelenetet fotóznom, ahogy kétlábra állnak.

Az idei első szarvasborjú Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Visszafordulva a szembe lévő nyiladékra, láttam, hogy a távolból egy aranysakál közeledik felém, de sajnos bal oldalról ismét szarvasok váltottak ki, így a sakál jobb oldalra távozott.

Magányos aranysakál Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Miközben fotóztam a szarvasokat, reménykedtem, hogy a sakál visszajön. Szerencsém volt ismét, mert visszajött a sakál, ha csak egy kis időre is, jobbról átment előttem a nyiladékon és baloldalt eltűnt a sűrűben. Utána még jött pár tarvad, átváltottak előttem. Őket is lefotóztam, aztán tovább indultam.

Szarvasok váltanak át a nyiladékon. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Felnézve az égre egy sast láttam, készítettem pár fotót róla, de nagyon magasan, messze volt. Már a visszafele vezető nyiladékon jöttem, amikor mellettem, egész közel kiugrott egy bika.

Barkás gímbika Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Egymásra néztünk, készítettem róla pár fotót és elinalt. Egy vizes rész mellett jöttem el, óvatosan kinéztem a vízre, de csak két hattyú úszott a vízen.

Rétisas köröz Gemenc felett. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

A további úton visszafelé sajnos már nem láttam semmit, sütött a nap, kezdett meleg lenni, 11:30 körül értem vissza az autómhoz. Örültem, hogy ilyen jó mozgás volt és hogy sok szép fotót készíthettem. Meg is köszöntem a Jóistennek!

Kattintson a képre és kövesse a természetfotóst a Facebookon is!

Hazaérve Nimród kisfiam nagy öleléssel, Kedvesem pedig egy csókkal és finom ebéddel várt.

Írta és fényképezte: Retkes Tamás

 

Tovább olvasom

Vadászat

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Print Friendly, PDF & Email

Nagy István agrárminisztern nyilatkozott a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra – közölte Nagy István agrárminiszter a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén, szerdán.

Fotó: AM

A tárcavezető a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy tájegységeink jellegzetes arculatához az egyes vadfajok ugyanúgy hozzátartoznak, mint a hegyek, a síkságok, a folyók vagy az erdők. Az egészséges, jó genetikai értékekkel rendelkező vadállomány fenntartásában pedig a vadászat kulcsfontosságú. Mindannyian büszkék lehetünk a vadállományunkra, amelyre szerénytelenség nélkül mondhatjuk, hogy a nemzeti kincsünk. Ezzel az értékkel pedig felelősen kell gazdálkodnunk, hogy megőrizzük a jövő generáció számára – tette hozzá.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A miniszter kiemelte, kisebb létszámú, de jobb minőségű vadállomány kialakítására kell törekedni, olyan optimális létszámra, ami megteremti a vadgazdálkodási ágazat összhangját a mező- és erdőgazdálkodással és a természetvédelemmel. Nagy István szerint az egyedülálló adottságainknak köszönhető az is, hogy a magyar vadhús népszerű Európában. A vadhús amellett, hogy különleges ízélményt biztosít, élettani szempontból is számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik. Hagyományainkat és szokásainkat tudatosan kell megvédenünk. Meg kell becsülnünk a normalitást a gazdák és a vadgazdálkodással foglalkozó szakemberek mindennapi áldozatos és kitartó munkáját, akiknek köszönhetően biztonságos élelmiszer kerülhet a magyar családok asztalaira – hangsúlyozta.

Fotó: AM

Kifejtette, a Nagykunság szívében, Karcagon a kunok földjének lakói híven őrzik és ápolják hagyományaikat, büszkék múltjukra és jelenükre egyaránt. A közös kötelességünk pedig az, hogy a természet, a vad és az ember alkotta egyensúlyt megőrizzük és fenntartsuk az utánuk jövő generáció számára.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Vadászat

170 millió az idei kiemelt kamarai programokra

Print Friendly, PDF & Email

A Vadászkamara Elnöksége döntött a kiemelt kamarai célok forrásainak elosztásáról és a kapcsolódó pályázatokról

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Vadászkamara Elnöksége április 25-ei ülésén döntött a kiemelt kamarai célok forrásainak elosztásáról és a kapcsolódó pályázatokról. A Küldöttközgyűlés márciusi határozata értelmében az ifjúságnevelésre, a hivatásos vadászokra, kutatásra és közönségrendezvényre 2024-ben összesen 169 531 250 forintot fordít az érdekképviselet Központja. Ezt a döntést váltotta aprópénzre az Elnökség a tanácskozáson, amelyen egyéb témák is napirendre kerültek.

Az ülésen az Elnökség tagjai egyhangúlag támogatták dr. Jámbor László elnök előterjesztéseit, így döntés született az ifjúságnevelési és hivatásos vadászok felkészültségét erősítő vármegyei pályázatokról, illetve központi feladatok finanszírozásáról is.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A vármegyék ugyan többletforrást igényeltek a korábban meghatározott kerethez képest, de más források átcsoportosításával ezt is biztosította az Elnökség (erre a márciusi Küldöttközgyűlés egyik határozata adott lehetőséget, részletek itt). Ezek alapján a feladatok és a hozzájuk rendelt pénzösszegek az alábbiak szerint oszlanak meg:

  • Az „Ismerd meg a vadászokat!” ifjúságnevelési programra idén 114 millió forintot fordíthat a Vadászkamara központja. Ebből 84,7 millió forint a vármegyei Területi Szervezetek ifjúságnak szóló kezdeményezéseinek, programjainak megvalósulását segítheti a 2018 óta működő pályázati rendszerben, a fennmaradó összegből pedig ez évben is megjelenhetnek a nagysikerű, gyerekeknek szóló „Kisvadász” foglalkoztató füzet újabb számai (részletek, letölthető korábbi számok itt).
  • hivatásos vadászok szakmai felkészültségét és munkafeltételeiket javító programokra a vármegyéktől beérkezett pályázatok alapján 49,9 millió forintot különített el az Elnökség, ebből a Területi Szervezetek rendeznek a vadőröknek képzéseket, szűréseket, szakmai tanulmányutakat.
  • A több éve futó, a mikotoxikonat és azok vadállományra gyakorolt hatását vizsgáló kutatásra 10 millió forintot szán a szervezet. Ezzel kapcsolatban Bajdik Péter főtitkár elmondta: a fő feladat, hogy a lehető legtöbb vadgazdálkodó és vadász értesüljön a problémáról, ha valaki rendellenességet tapasztal a szaporodásbiológia vagy trófeák terén, gondoljon erre az eshetőségre is. Ezt célozták a témában országszerte tartott előadások és ez a fő célja a Vadászkamara rövidesen megjelenő, helyes takarmányozási gyakorlatot ismertető szakkönyvének is. (A kutatás előzetes eredményeiről a Nimród Vadászújság 2023 májusi számában jelent meg cikk, elérhető itt.)
  • Végül, de nem utolsósorban a Vadászkamara legnagyobb éves közönségrendezvényét, az Országos Vadásznapot a szervezet Központja 10 millió forinttal támogatja. A rendezvényre augusztus 24-én, szombaton, Lakitelken kerül sor.

Ugyancsak egyhangú döntés született a bizottságok és szakbizottságok költségvetéséről. Ennek teljes kerete 19,6 millió forint, amelyet az Elnökség egyhangúlag támogatott.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A tanácskozás napirendjén szerepelt a Vadászévkönyv jövőbeni kiadásának módja. A tavalyig tartó gyakorlat, miszerint a Vadászkamara éves szakmai kiadványát a vadászok számával egyező számban készíttesse el a szervezet, az online vadászjegyváltás térnyerésével egyértelműen pazarlóvá, egyben okafogyottá vált. Felmerült, hogy csak digitálisan készüljön el a könyv, azonban ennél nagyobb az érdeklődés, és a hivatásos vadászok korábban egyértelműen jelezték: igénylik a papíralapú kiadványt. Idén az évkönyv letölthető volt vadászjegyváltáskor, illetve a Vadászkamara honlapjáról, és minden hivatásos vadász kapott egy-egy nyomtatott példányt, valamint a Területi Szervezetek 100-100-at. Ezt a hibridmegoldást továbbgondolva az Elnökség elfogadta, hogy a letöltés lehetőségét megtartva minden Területi Szervezet a saját belátása és igényei szerint rendeljen nyomtatott Vadászévkönyveket. (A Vadászévkönyvek digitális formában mind letölthetők a honlapunkról.)

Az „Egyebek” napirendi pont keretében Bajdik Péter tartott előadást a VadON tagnyilvántartó rendszer és kapcsolódó informatikai rendszerek fejlesztéséről. Ezzel összefüggésben elmondta az is, hogy idén már a vadászok 47%-a érvényesítette online a vadászjegyét, míg tavaly arányuk 39%, 2022-ben 28%, az első évben, 2021-ben pedig még csak 16% volt. (Az idei vadászjegy-érvényesítés statisztikai adatairól a májusi Nimród Vadászújságban adunk részletes tájékoztatást.) Emellett a többi között szó esett a közeljövőben tervezett ágazati jogszabálymódosításokról (a Vadgazdálkodási törvényt is módosító törvényjavaslatról részletek a Parlament honlapján). Hrabovszki János országos sportvadász alelnök és a Békés vármegyei Területi Szervezet elnöke felhívta a figyelmet az Alföldön tapasztalt őzelhullásokra, Szigethy Béla, a Bács-Kiskun vármegyei Területi Szervezet sportvadász alelnöke pedig az Országos Vadásznap előkészületeiről és helyszínéről adott részletes tájékoztatást.

Forrás: OMVK

Tovább olvasom