Vadászat
Szószék
Előrebocsátom: elfogult vagyok a sörétesekkel. Számtalan élmény köt elődömtől örökölt Monte Carlómhoz, és az IZS-hez, ami – annak nyugdíjáig – Apámat szolgálta…
Homályosan emlékszem gyerekkoromból még egyik felmenőmre (akkortájt ment nyugdíjba, mikor írni tanultam), aki, bár volt szolgálati mausere (szarvasokhoz…), disznóra mégis csak sörétessel vadászott. Vasárnap délutánonként töltötte saját kezűleg a belevalót, a fütyülős golyót, meg a kilenc szem nyolc milliméteres „szatymát” vagy hét szem kilences „futót”, amelyeket persze saját kezűleg öntött kétes eredetű ólomféléből…
Felülről teleöntötte, aztán kétfelé vette az öntőformát, és mint a borsószemek, sorakoztak egy közös nyélen a „magok”. A tölténybe rakott golyóbisokra aztán forró viaszt csepegtetett, és készen volt a „lövés”… Az elfújt gyertya szagáról nekem még ma is ez jut eszembe…
Hát igen, az ő idejében még így lehetett, sőt – csak így lehetett. A városi vadászbolt kispénzű erdészembernek nemigen volt divatban, városba meg pláne csak akkor ment, ha öltönyt csináltatott. És mivel életében tán kettőt koptathatott el, ez nem volt túl sűrűn…
Bár a szatymázásról manapság soknak a raubschützök jutnak az eszébe, az az igazság, embernek és vadásznak maradni – nem eszköz kérdése. Több annál. Jóérzésű ember akkor se spriccentett oda száz lépésről a disznónak, hogy azt a hasába fúródott egy szemtől három nap múlva vigye el a sebláz, és ma is látni olyant, aki négyszázról is odapattogat a kilométerpuskával vaktyúkistalálszemet alapon, aminek az eredménye ugyanaz a felesleges szenvedés lehet.
A fütyülős golyó pedig egy érdekes találmány, úgy néz ki, mint egy régifajta cérnaorsó, amely persze csak akkor fütyült, ha a levegőbe lőttek vele, mert húsz méterről nemigen volt ideje megszólalni. Pedig szinte sportot csináltak akkor abból, ki jut közelebb a vadhoz (érdekes módon pont fordított volt a dicsőség, mint mostanában).
Sokáig megvolt még az öreg maga készítette létrás ülőkéje egy dagonya fölött, amely úgy volt építve, hogyha az ember elszundikált volna, egyenesen a sárba pottyan… Ezen praktikus ébren tartó szerepén kívül még egy, ennél is fontosabb előnye volt az ilyen ülőkéknek: éjjel, hacsak egy csöppnyi csillag is volt az égen, a disznót is meg lehetett célozni öt lépésről. A többit aztán a fütyülős vagy a futó elvégezte, mégpedig becsülettel.
Mert lehet, hogy a gyantás-sáros szőrű nagy kan elvitte volna a lövést ötven lépésről, de az öt lépésről, negyedmaréknyit terítő hét magot aztán már sosem! Hát igen, ott meg lehetett tanulni, mi a lesvadászat!
Ha a közelben motoszkált valami (ami pedig a disznónak jó szokása, hogy mielőtt kilép, még elszöszmötöl egy-egy félórácskát), még lélegzetet is csak minden másodikra szabadott venni, egy köhintés pedig egyből az aznapi les végét jelentette.
Fel kellett hát telepedni napnyugtakor az öreg mellé a szószékre, aki addigra ölbe vette a duplapuskát, a biztosítót megjártatta (ha a disznó már kilépett alánk, az ügyes kis kattingatást legfeljebb harsány röf(h)ögéssel nyugtázta volna, persze már elfele), aztán oda kellett szegezni a tekintetet a sár közepén csillogó kis víztükörre. Mást úgyse igen lehetett látni a pár méterre kezdődő bozóttól, legfeljebb még a szürkülő égboltot. De mivel már akkor se igen vonzott a csillagászat, hát örök emlékem, midőn még gyerekként, ezen a kis tákolmányon kuporogva, a vízen legelőször megláttam a parton végigkocogó, már sötétségbe olvadó malac fejre fordított – tükörképét…
Egy hátránya volt csak a trónusnak, illetve kettő. Az egyik, hogy rettenetes messze volt, és a sötétben átlag hatszor hasra estem, mire hazaértünk (az öregnek csak egy hordozható lámpája volt egész életében, azt is a kocsin tartotta, és petróleum járt bele). A másik pedig, hogy bizony tízszer is ki kellett menni, mire valamit végre látott az ember. Mert ilyen közelről, egy csöppnyi tisztáson igen-igen jó szélnek kell lenni, hogy meg ne érezzék a szagunkat…
Megjöttek szinte mindig, abban hiba nem volt. Hanem aztán a hátunk mögül vagy egy hosszú gurgulázás, ami a sertepertélő malacoknak szólhatott, hogy sipirc vissza az ágyba, vagy egyszerűen csak elnémult a finom, de addig állandó motoszkálás, jelezve, hogy bizony gazdája se tegnap kezdte ezt a rögös-sáros szakmát…
Egyszer aztán végre minden összejött, és „likiránt gyütt” egy (akkor még nálam igencsak nagyobbnak tűnő) marcona ördög, aki, mikor az öreg leszállt, hogy megnézze, még fel is ült hirtelen, és a fogát összekocogtatta, úgyhogy még fejbe is kellett lőni (szép hosszú láng csapott ki a cső végén, amitől még külön kivert a frász), és emlékszem, a zsigerelés után szegény jó öregnek még fél órájába telt engem leimádkozni az ülőkéről, mire mindkét kezemmel elengedtem a karfát…
Ez jutott most eszembe, hogy a sörétesekről gondolkoztam, meg még egy, a nálam fiatalabb vadászbarátomról, aki már harmadik feleségét koptatja, csupán az ágya iránt érez örök és olthatatlan szerelmet…Olyannyira, hogy mindig csak éjfélig bírja ki nélküle…
Szóval hátulgombolós koromban, mikor egy hosszúra nyúlt esti les után hazabotorkáltunk a búzatábla felől, az öreg a kisajtóból visszafordult, mondván, milyen szép este van (mi lehet abban már olyan szép, gondoltam, mikor akkorákat ásítottam, majd a fejem esett le).
Reggel aztán, mikor előmásztam a napsütésre, mint a földi béka, már vígan kanalazta a resztelt májat, mégpedig csakis frisset, mert a házban tudvalevőleg a hűtőt még nem ismerték… Jó vadászat és jó evés után pedig következik a… nem, nem az alvás, hanem kalap a fejre (régen az erdész a kalapját csak az ágyban nem viselte), fütty a kutya, és irány a falu, mert a vadat még be is kellett vinni…
Na igen. Gondolok néha még rá, amikor megjön szombat este (egy hétvégére) a vendég, jöttem-láttam-lőttem, feldobtam a platóra, árkon-bokron a terepgumikkal, miközben kő kövön, fa favon nem marad, hogy (az egyszeri film után, szabadon) én is jöttem-láttam… és visszamennék…
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login