Keressen minket

Vadászat

Lesvadászat

Közzétéve:

Feltöltő:

December másodikán este megszólalt a telefonom. A kijelzőre pillantva láttam, Laci bácsi hív. Gyorsan vettem fel és a szokásos köszönés hallgattam is a kérdést.
– Mit csinálsz szombat reggel?
– Ha már így rákérdeztél, szerintem megyek vadászni…!
– Akkor ezt megbeszéltük. Egy orvos barátom viszem ki és gondoltam, ha ráérsz elférsz a kocsiban, gyere. Öt harminckor ott vagyok a ház előtt, addigra légy készen! – Így hangzott a telefon.

Boldogság és öröm töltött el, mert ha nem is lövök, de kint lehetek, csodálhatom a természetet ami ilyenkor gyönyörű színkavalkádjával, varázslatos, párás reggeleivel számomra óriási élményt nyújt. Hát ha még valami lőhető vad is puskavégére kerül, az meg a jéghegy csúcsa.

Mivel állandó délutános vagyok, így péntek délelőttöm azzal telt, hogy rendbe szedjem felszerelésemet. Fegyverellenőrzés, csőkihúzás, távcső tisztítása, lőszerek a tartóba, sebkötözőcsomag, víz, lámpa, kés, csontfűrész. Mivel reggel hideg van és amúgy is megvagyok fázva, sál és kesztyű is kerül a csomagba. Megvan minden, akkor szépen be a páncélba, hogy reggel csak ki kelljen venni a zsákot, a lőszert és a fegyvert.

Munkából hazaérve nejemmel is a szombat reggeli vadászatról beszélgettünk. Mivel több alkalommal is volt már kint velem, megkérdezte, melyik részre megyünk? Megfogott, mert ezt nem beszéltük meg. Majd reggel megtudom. Együtt kelünk majd mert bár szombat lesz, ő megy dolgozni. Le kell dolgozni két napot a karácsonyi és újévi ünnepek végett.
– Majd gondolok rád – mondom.
– Persze, pont te vagy az akinek a lesen máshol jár az esze. Neked ott megszűnik a külvilág és csak te vagy és a természet. Egybeolvadsz vele.
– Mennyire ismer. Persze, húsz éve a párom. Na, alvás, mert négy-harminckor csörög a vekker.

* * *

Reggel álmosan de vidáman, jó érzéssel keltem. Mosakodás, fogmosás, kávé, egy kevés reggeli meg egy szendvics a zsákba. Együtt indulunk. Én a ház előtt várok, nejem meg nem túl vidáman, de megy a buszra.
– Hívj, ha sikerül valami.
– Rendben, szia.

Még van tíz perc a megbeszélt találkozóig, addig egy cigi. A füstölgés közben veszem észre, hogy gondolatban már az erdőben vagyok. Látom magam előtt a párás, lassan oszló ködöt, ami bevonta éjjel az erdőt. A sötét árnyakat, amint a szarvasok lassú, fejedelmi léptekkel váltanak vissza a lábon maradt kukoricásból. Majd szétfoszlik előttem a kép mert egy reflektor világít a szemembe. Felveszem a földre lerakott cuccot és lépek az ismert terepjáróhoz.

– Jó reggelt.
– Adj’ isten.

Gyors bemutatkozás, bepakolás és indulás. Útközben mindenről szó esik. Politikáról, egészségről, időjárásról, majd amikor már csak pár kilométerre vagyunk a beírókönyvtől Laci barátom röviden felvetette: – Na beszéljünk arról, hogy hova menjünk! Mivel az egyes körzet a kedvencem, kapásból rávágtam: – menjünk az egyesbe!

– Hát majd akkor megnézzük az előttünk érkezők hova írtak be.

A beírókönyvet nézegetve én megnyugvással nyugtáztam, hogy az egyes üres. Minden más körzetben van valaki. Vissza a kocsiba és gyerünk! Innen már csak tíz perc és felülhetünk.

Az erdei utakon való zötykölődés összerázott bennünket, de időben értünk minden leshez. Először újdonsült orvos ismerősöm szállt ki, azután mintegy hatszáz méter után én.

A les lábánál megállva körülnézek, és várom hogy elcsendesedjen a távolodó Suzuki zaja. Még nincs lővilág, háromnegyedhét lesz hat perc múlva. A fagyott, csúszós létrán óvatosan próbálok felmászni. Ráfagyott a dér, a köd. Elhelyezkedem, betöltök, órámra pillantok és most már magasból nézek körül. Kezd világosodni, a távcsőben már tisztán látok mindent. Hat óra negyvennyolc.

Csendben figyelek, fülelek, várom, hátha mozdul a vad. Egyszer csak hatalmas dörrenés a hátam mögött. – Na, a dokinak bejött. – Majd csend, csak az ébredező madarak reggeli köszöntője hallatszik.

Az erdő összes madara itt előttem ad randit a párjának. Ettől a hangzavartól biztos nem fogok hallani semmit. De nem nagyon bánom. Gyönyörű a reggel. Úgy belefeledkezem a tájba, a madarak hangzavarába, hogy észre sem veszem az idő múlását. Nyolc őszapó repül a mellettem lévő bokorra. Nézem, sőt csodálom e parányi madarak reggeli táncát, szépséges tollruhájukat, és hallgatom vidám társalgásuk. A távolba nézve már az erdő felett bújik a Nap amikor közelít értem a kocsi.

Szedem a cuccom és lemászok.

László barátom kérdésére – mit láttál? – csak egy lehetett a válasz. Egy gyönyörű reggelt az erdő összes őszi szépségével. Beszálltam és irány a doki. Hamar megtettük a hatszáz métert és megelégedéssel vettük tudomásul, hogy fekszik a borjú. A gyors gratuláció után hamar zsigereltünk még a fényképezésről is megfeledkeztem mert az idő nagyon szaladt. A szállításra előkészített vadat azért megörökítettem.

Beszállás, irány a hűtő, mérlegelés majd a krotália elhelyezése után gyerünk haza. Útközben a doki boldogan meséli a borjú elejtésének körülményeit. Egyedül, lassú, komótos léptekkel lépett ki a nyiladékra ahol nyugodtan nézett körül. E szemlélődését szakította félbe a lövés.

Az út hátralévő idején nem nagyon beszélgettünk. Kavarogtak a gondolatok bennem. Neki élmény a lövés, a vad elejtése. Boldog, ez nagyon látszik rajta. Jómagam is boldog vagyok, olyan reggelt láttam, amilyet nem erdőjáró ember el sem tud képzelni. László barátom öreg, régi vadász. Nem tudok az arcáról leolvasni semmit. Vajon mi járhat a fejében? Negyven éve vadászik, ezt cserzett arca, jellegzetes tekintete elárulja bárkinek, aki ismeri az idős vadászok arcát.

Hazaértem. A gépkocsi megáll a házunk előtt én pedig kiszállok. A cuccom magamra pakolom majd egy meleg kézfogás, egy utolsó gratuláció és elköszönés.
– Örülök, hogy megismertelek Doktor úr. Gratulálok a lövésedhez. Szia Laci bácsi.
– Szevasz fiam – hangzott a válasz.
Majd felbőgött a motor és elmentek.

Beballagok a házba ahol gyermekeim köszöntenek és a legkisebb rögtön azt kérdezte.
– Mit lőttél Apa?
– Semmit kicsim.
– Nem is láttál semmit?
– De igen. Várj míg lepakolok és elmesélem.

Így is lett, a délelőtt a reggeli élményeim elmondásával telt. Amikor befejeztem, akkor láttam, hogy másik két leányom is végighallgatta elbeszélésem. A nagyobbik szólalt meg először.

– Legközelebb ugye elmehetek veled én is, Apa?
– Majd meglátjuk lányom, mert hideg van ám már.
– Az nem baj, majd felöltözöm…

Vadászat

Aranyérmes trófeák Sárosfőn

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt.

Published

on

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt. A trófeamustra állományában a szeptemberben elejtett bikák közül 118-nak az agancsát láthatták a résztvevők – adta hírül a vármegyei hírportál.

Fotó: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

A veol.hu beszámolója szerint a kiállított trófeák jól tükrözték a Bakonyerdő Zrt. gímbikaállományának minőségét. A látványos méretű, érmes trófeák mellett, számos érdekes, torz agancs és nem kívánatos, úgynevezett selejt is helyet kapott a trófeamustra állományában.

A hagyományos szezonértékelő találkozón Varga László vezérigazgató és Pölöskei Balázs vadgazdálkodási osztályvezető köszöntötte az esős idő ellenére szép számban összegyűlt kollégákat és vendégeket.

Varga László vezérigazgató örömét fejezte ki, hogy a kollégákon kívül számos visszatérő vendég érkezett a rendezvényre. Elmondta, hogy a pandémiás időszakban elindult szakmai munka eredményei egyre markánsabban látszanak, ami a szakszemélyzet munkáját dicsérik. Az erdőgazdaság szeptemberi vadászati teljesítményéről úgy fogalmazott, a tervet kissé túlteljesítve zárták a hónapot, a gímbika szezon száz millió forintot meghaladó bevételt hozott a társaságnak.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Pölöskei Balázs osztályvezető elmondta, a szeptember szokatlan módon indult a nagy hőséggel, majd a csapadékos, viharos szeles időjárás nehezítette a körülményeket, ennek ellenére a tervezett mennyiségű és minőségű vadat sikerült terítékre hozni. Mindez számokban azt jelenti, hogy 130 vendégvadászt fogadtak az erdészetek, zömében német ajkúakat, köztük 43 hazai vendéget is. A bérvadászok 150 bikát hoztak terítékre a bőgésben. Ezek közül három aranyérmes, 21 ezüstérmes és 61 bronzérmes bika került bírálatra eddig.

Pölöske Balázs arról is szólt, komoly kihívás előtt állnak az erdőgazdaságok, hiszen a társadalmi és gazdasági nyomás miatt előírás a vadlétszám jelentős csökkentése, így a gímszarvasoké is. Ezért a következő időszakban folytatódik a szarvasvadászat immár a szakszemélyzet által. Hangsúlyozta, a vadbiológia és a vadgazdálkodás kéz a kézben jár. A kevesebb vad, egymásra és a környezetére is kisebb hatással van.

A trófeamustra jó hangulatban telt és kiváló lehetőséget nyújtott a baráti beszélgetésekre, a szakmai tapasztalatok és élmények megosztására is.

Forrás: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Három a magyar igazság!

Published

on

Bozsolik Dániel élménybeszámolója:

A kánikulát követő hidegfront okozta lehűlés meghozta az idei bőgés kezdetét vadászterületünkön. Először szeptember 10-én találkoztunk, ezen a napon 8 bika hallatta hangját környékemen. Naplemente után négy fiatal bika (egy bőgve) jelent meg a dombélen, ahol a legények egymásnak feszülve tesztelték fejdíszüket. Egyikőjük jobb szára érdekes képet mutatott, osztott középágúnak vélelmeztem, azonban a folyamatos harc miatt nem tudtam egyértelműen elbírálni.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Fordult a szelem, úgy döntöttem nagyot kerülve alulról rájuk cserkelek. Félúton járva egy elhagyatott szőlőből kilépett egy harmadik agancsú bika, melynek bal szárát látván a keresőtávcsövet gondolkodás nélkül puskára váltva terítékre hoztam.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Másodjára, szeptember 25-én, ismét a lucernatáblára esett a választásom, ez alkalommal a szarvasok várt kiváltó helyétől nem messze, egy diófán helyezkedtem el. Az erdőből 200 m-re öt bika váltott ki, köztük a rendellenes agancsot viselő.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Folyamatosan mozgásban volt, míg a legnagyobb bika visszazavarta őt az erdőbe. Pár perccel később néhány reccsenés hallatszott az erdőből: hátha, visszajön. Szív kalapál, majd .. megjelenik két süldő a keresőtávcső túloldalán, túrkáltak, mintha tudták volna, ma szabadon garázdálkodhatnak.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Harmadjára: elmélyedve figyeltem a disznók munkáját, mikor megpillantottam szemem sarkában a kiszemeltet, miközben kb. 70 m-re nyugodtan legelt. Az egyre erősödő szürkület miatt már csak az alkalmas pillanatra vártam, majd keresztbe fordult..

Írta és fényképezte: Bozsolik Dániel

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Vadászat

III. Takács Tibor Emlékverseny

Jótékonysági Koronglövő Versenyt szerveztek Takács Tibor emlékére

Published

on

Jótékonysági Koronglövő Verseny Takács Tibor emlékére. A verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Harmadik alkalommal rendezte meg a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Fejér Vármegyei Területi Szervezetével karöltve, a Takács Tibor Koronglövő Versenyt. A nevezési díjak az alapítvány számlájára folynak be.

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12. napján, életének 57. évében hunyt el. (Fotó: VADEX Zrt.)

A Soponya és Aba közötti Sportlőtér október 11-én adott helyet az előre meghirdetett gyorsított korongvadászatnak. Szép számmal jelentkeztek a megmérettetésre, összesen 21-en indultak a dobogós helyezésekért, vadász- és sportlövő kategóriában. A kiírásban a szervezők a verseny céljaként fogalmazták meg a vadászati kultúra ápolását, a szakmai sport- és baráti kapcsolatok erősítését, a versenyzési lehetőség biztosítását.

Fotó: OMVK

Tarró István, a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány elnöke nyitotta meg a rendezvényt, majd a Soponyai Sportlőtér vezetője, Szolga József elmondta, hogy a verseny lebonyolítása a FITASC és a MVE szabályai szerint történik.

Fotó: OMVK

Alapítvány a hivatásos vadászok megsegítésére

A vármegyei vadászkamara jótékonysági céllal hozta létre a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítványt: – Az idei esztendőben is több, arra rászoruló hivatásos vadászt támogattunk gyerekeik beiskolázásakor, vagy éppen egy életpálya lezárásaként, nyugdíjba vonulásakor. Jövőre, a közhasznú jogállás megteremtésével, lehetővé válik a személyi jövedelemadó 1 %-os felajánlása az alapítványunk számlájára.

Fotó: OMVK

Reméljük, hogy a rendezvények, egyéb felajánlások bevétele fedezetül szolgál a jelenleginél is több, arra érdemes hivatásos vadász megsegítésére. Minden fórumot megragadunk ahhoz, hogy tudatosítsuk, milyen támogatásban részesülhetnek a hivatásos vadászok munkavégzés közben elszenvedett baleset, tartós betegség esetén. Céljaink között szerepel elhunyt hivatásos vadászok gyermekeinek pártfogásában, esélyegyenlőségük megteremtésében, anyagi helyzetük javításában való részvétel. További célunk hivatásos vadászok lakhatásának elősegítése, nyugdíjas, illetve idős hivatásos vadászok gondozása, támogatása. A mai, Takács Tibor személye előtt tisztelgő, rá emlékező, alapítványi koronglövő verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Megemelni a kalapot annak is, aki elesett, annak is, aki kopott és fáradt, mert mindent, de mindent visszakap az ember, az ütést is, meg a simogatást is – fogalmazott Tarró István, az alapítvány kuratóriumi elnöke.

Fotó: OMVK

Takács Tibor emlékezete

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12.-én, életének 57. évében hunyt el. Az életerős vadászembert legyőzte a koronavírus. Évtizedes munkájának eredménye, hogy a cég legjobb gímbikái ma már a fehérvárcsurgói kertből kerülnek ki, ugyanígy a szikaszarvas-gazdálkodás és a pisztrángtelepítés kidolgozása, a Gaja-völgy megújulása is Tibor érdeme.

Fotó: OMVK

A gyorsított korongvadászat dobogós helyezettjei:

Vadász kategóriában (országos versenyen nem indulók): I. Zángó Zoltán II. Szekeres Gábor III. Szabó Máté

Sportlövő kategóriában (országos versenyen indulók): I. Házi Gergely II. Csákány Csaba III. Komáromi Ferenc (pályasúlyozással)

Különdíjban részesült: Molnár Istvánné sportvadász

Forrás: OMVK

Tovább olvasom