Vadászat
Erdélyi disznóhajtás
Vadászterületünk Erdélyben, Kovászna megye területén, a Kormos- és Vargyas patakja között helyezkedik el.
Nagyrészt kocsánytalan tölgyesekkel, bükkel elegyedve, a magasabbb régiókban megjelennek a fenyvesek is, ezek alkotják az erdőinket. A Hargita hegylánc délkeleti részén található ez a számomra oly kedves, vadban bővelkedő terület. Fő vadjaink a vaddisznó, medve, őz, de szép számmal akad itt farkas, hiúz, vadmacska, gímszarvas, róka és sok más kistestű vad is.
2009. december 20-a, reggel 8 óra
Fülén (egy kis település) megyünk fölfele, elhaladva az 1848-ból jól ismert Vashámor mellett – minden szeglete e földnek történelmi ereklye, harc-bukás. A hőmérséklet nyolc fok körül alakult, felhős ég, de a kedvünk töretlen. A Kormos patakjához közel az úgynevezett Fülei részbe megyünk vadászni.
A faluból kiérve megállunk, eligazítást tart a csoportvezető. Ismerteti elvárásait, kötelességeinket, és hogy a mai nap vaddisznóra, farkasra, hiúzra és vadmacskára vadászhatunk.
Vadászok tizenkilencen tudtunk megjelenni (huszonketten vagyunk ebben a csoportban), a hajtók, a vadőr vezetésével tucatnyian vannak.
1. hajtás: A Zubogó nevű oldalt hajtjuk meg, amelyen az állományt vegyes korú bükkös alkotja. Egy gerinc mentén jön lefele a hajtás és ezek oldalait álljuk el. Bizony meredek a hegy, és mire helyemre érek ami elég messze van , rendesen megszuszogtat, de szeretem ezt. Szép az egész, és egy kis fáradtság pont kell majd a nap végére. Egészséges is. Elállás után eltakarítom a havat a lábam alól, s ilyenkor minden az enyém… Csak figyelnem kell, s ábrándozhatok is, hol jöhetne a nagy kan… ajaj…, vagy egy farkas gyarló vagyok s mindent akarok, de ha látok valamit, az is szép, s ami fontos, az is örökre az enyém marad.
Közben elered a hó, apró pelyhekben hull. Csend vesz körül, s izgalom, mintha érezné az erdő, hogy bizony vadászat van, megmérkőzik egymással az ember és a természet, a tudomány és az igazi erő, ösztön.
Elindult a hajtás, a hajtók kiáltásai, kutyák csaholása egységes vadászvért forraló indulóba cseng. Ebbe a hangzavarba szökken be a hátsó oldalbólegy fiatal bak. Látszik a rémület és a tanácstalanság a tőlem mintegy negyven méterre levő fiatal állaton, megzavarta a visszhang, nem tudja mit tegyen.
Csendben somolygom, mehetsz őzike, s vigyázz magadra, sok a farkas errefele. Az őz eltűnése után már a hajtóvonal is közeledik, majd hallom a hajtók közül valaki mondja: hú, mekkora állat, erre felszökik az adrenalin, szorosabban fogom a puskám, s kis idő múlva villan is előttem a disznó farka, sajnos messze a sűrűben. Többször nem látom, pedig a csaholás, zörgés mintha közeledne, de aztán végleg visszatör.
Na, ez elment, gondolom, mígnem durr és megint durr. Mi ez, és főleg ki lőtt? Szinte a legszélső elálló vagyok, de mint utólag kiderült, egy a hajtókkal menő szerencsés vadász lőtt. A végére még öt lővés esett, mert a sűrű eltérítette a 8×57-es lővedékeket, csak kettő érte el a disznót. Így lett meg 21,5 cm-es kan. Jó szívvel gratuláltunk a szerencsés vadásznak, és már kezdődhetett a következő hajtás.
2. hajtás: Az első hajtástól mintegy 4–5 km gyaloglás után (hegyre fel) értünk az Árkokhoz. Ilyenkor igazán érzi az ember, hogy biza ez sport is a javából, hegyre fel, térdig érő hóban, sikulva, botladozva, de odaértünk. Ekkor elfelejti az ember a fáradságot. Fent a tetőn két szép őzet leptünk meg, megnéztek majd tovább álltak.
Itt egy tölgyes lesz meghajtva, felfele hajtanak, s mi vadászok az árkok fejénél foglalunk lőállást. A már említett fiatal elejtő ismét a hajtókkal halad. Csend van, s mégis a szél meg-meglebbenti a fák ágain maradt száraz leveleket. Ilyenkor a rajtuk maradt hó leesik, azt az érzést keltve, hogy ott mozog valami.
Változik a szél, érzem a tarkomon a hideget, rossz lett a szélirány. De mégis előttem hallom, hogy görögnek a disznók, aztán csend szagot fogtak. Mint utóbb kiderült a viszatérő kondát szétverték a kutyák, és ebből lőtt ki egy nagy kocát a ma már másodszor eredményes kolléga. Hiába volt nehezebb az útja mint nekünk elállóknak, ma ő volt a szerencsefi. Gratulálok neki ismét, mert a nehezebb részt választotta, és ez meg is hozta eredményét.
Visszafelé a kocsikhoz már hamarabb leértünk, ahol nekiálltunk a magunkkal hozott elemózsiának. Kell a táplálék is, habár vadászat közben észre sem vesszük, mennyire éhesek lettünk.
3. hajtás: Ez ebéd után volt, még fentebb a hegyen, itt már fenyő is található, a területrész neve Hályog. Emelt lőállásban foglalok helyet, előttem fiatal bükkerdő, jobbra picit alább fenyves. A hóesés elállt, csend honol, csak egy-egy cinke csattog, tudom a múlt héten erre farkasok törtek ki, de ma nem jönnek. A hajtás közeleg, s semmi; ami disznó volt – márpedig volt vagy harminc –, oldalt tört ki, ahol nem állt senki. Nagy sóhaj, de nem lehet mindent meglőni, és vége is a mai napnak.
A csoportvezető gratulál mindenkinek a szerencsés és szép vadászatért, elbúcsúzunk és mindenki elindul hazafele, megint feltöltődtünk a természet csodáival, energiájával.
Csíkszereda
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login