Vadászat
Csak úgy kettesben
Január közepén járunk, és nyoma sincs a télnek, hónak meg éppen csak hírét hallottuk erdélyi barátainktól. Az utca embere többnyire elégedett a rendhagyó időjárással, hiszen nem kell fagyoskodni napközben, az autó még nyári gumival futhat, a gázóra is csak takarékon pörög. A gazdák, kertészek azonban már nagyon ráncolják homlokukat, felrémlik előttük a várható aszály, a fagy híján megmaradó kártevők tömege, amelyekkel meg kell birkózniuk az év folyamán.
Morognak a vadászok is, hiszen a kora tavaszt idéző napokban csak meglehetős eredménytelenséggel hódolhatnak szenvedélyüknek. Az egyre kevesebb apróvad szerteszét kószál a határban, egész nap lehet kajtatni egy-egy óvatlanabb fácánkakas, magáról megfeledkező nyúl elejtése érdekében. A szarvasok, őzek nem álltak igazán rudliba, nehézkes az eredményes selejtezés. A disznók sem veszik fel a szórót, miért is tennék, amikor a friss szántásokon, kukoricatarlókon terített asztal várja őket, megközelítésük a szabad térségen úgyszólván lehetetlen vállalkozás.
Mit tehet a vadász ilyen mostoha körülmények között, ha nem akar végképp elmacskásodni a várakozásban? Áthidaló megoldást keres, amolyan kondicionáló tréninget kezdeményez, mely nem kecsegtet nagy zsákmánnyal, de mégis jóindulattal vadászatnak nevezhető tevékenység.
A sokadik szürke reggelen jómagam is erre az útra lépek, amikor „Megyek, járok egyet a kutyával, elég a tehénkedésből!” felkiáltással előkotrom a sörétest, mellém szólítom deresedő, és alaposan ellustult vizslámat, majd mivel rendnek kell lenni, irányt veszek a beírókönyv felé. Miközben regisztrálom magam a kutyaidomításra kijelölt biztonsági körzetbe, tapasztalom, hogy több vadásztársam is választotta már az elpuhulás elleni harc eme sajátos módszerét. Azt is sejtem, hogy nem lőttek el két zsebre való patront – „idomítás” közben egy kakas lőhető –, de biztosan alaposan kimászkálták magukat a bokros, sásos, vizes területen. A hivatalos teendők után mi is a tettek mezejére lépünk, széllel szemben megkezdjük a bokorfoltokkal, kisebb nádasokkal tarkított rét bejárását.
Deresedő magyar vizslám, Szultán, korát meghazudtoló lendülettel veti magát a munkába, hosszan előrefut, amivel azonnal kivívja nemtetszésemet. Látszik, hogy régen fegyelmeztem, most igyekszem pótolni a mulasztásokat. Szigorú dorgálásaim, sőt néhány farba billentés kilátásba helyezése úgy fél óra múltán meggyőzi a túlbuzgó ebet, hogy jobb a békesség. „Beáll a sorba”, röviden keres, első szóra bebújik a legsűrűbb kökényesbe is, csak hangos szusszantásai jelzik, hogy éppen merre jár. Tudja ő a szakmát, csak ugye régen kellett visszafogottan dolgoznia, és bizony őt is viszi a vadászvér. Sajnos azonban hiába az igyekezet, egyre többször jön elő a bozótból csalódott pofával, és néz rám tanácstalanul, hogy akkor most mi van, hiszen ő mindent megtett, és íme sehol egy kóbor fácán, még tyúk se, pedig az is jó lenne a szimatot felfrissíteni? – Tudod kiskutyám, itt is érvényes a régi igazság: Ahol nincs, ott ne keress! – simogatom meg deres fejét, ő pedig egyetértően rázza kobakját, hogy csak úgy csattognak tüske tépte fülei.
Miután ezt megbeszéltük, fordulunk, és a Zala folyó partján indulunk hazafelé. Reményünk azok a tőkés récék, melyek így télvíz idején a frissen csobogó folyó kiszélesedő öbleiben kaszinózgatnak, és innen húznak ki este a maradék kukoricatarlókra. Egyelőre híre sincs a madaraknak, annál lehangolóbb látvány fogad a folyókanyarban. A Zalának ezen a részén nemrég kivágták a partokat kísérő koros fűzfákat, melyek aztán egy hőerőműben biomasszaként fejezik be pályafutásukat.
Nem akarok igazságtalan lenni, látszik némi szakértelem a kitermelés nyomán, kék festékkel megjelölték a megmaradó kőris-, éger- és fűzfákat, és valóban meg is hagyták őket. Hanem az öreg, kivágásra ítéltek egy részét vajon miért fűrészelték el derék- sőt embermagasságban? Ja, hát úgy kényelmesebb volt, és ami a mederbe dőlt, annak egy részét bent is hagyták, ugyan ki vesződik vele a jeges vízben? Erdész énem háborog e tőlünk keletre dívó fakitermelési módszer láttán, és tudom, hogy a kétméteres fűzcsonkok évtizedekig szomorú mementóként meredeznek majd a vadregényes folyóparton, emlékeztetve napjaink érthetetlen tájrombolására.
Vadnak persze itt sincs nyoma, mi is maradna meg ebben a letaposott, tönkretett bozótosban? Pár éve hódok is tanyáznak a Zalán, lehet, hogy rájuk kellett volna bízni a favágást, ők biztosan nem hagytak volna ilyen magas tuskókat, igaz a fát sem az erőműbe vitték volna.
Lógó orral baktatunk folyásirányban, és a medret fürkésszük hápogó népség reményében. Tavaly még a túlsó parton jártunk utánuk, sajnos szegény barátom hirtelen halála megváltoztatta a viszonyokat, ugyanis a túlpart már a szomszéd vadásztársaság területéhez tartozik. Akárhogy is van, a meder az közös, és a kacsák amúgy sem foglalkoznak holmi területhatárokkal.
Előttem ballagó kutyám lassít, és az errefelé még békén hagyott fűzek alá pislog. Követem „orrmutatását”, és olajzöld récefejet pillantok meg a gallyak nyílásában. Csúszik le a puska a vállamról, és máris három tőkés robban ki a mederből, keresi a helyet a fatetők között a meneküléshez. Egy gácsérnak és egy tojónak sikerül is a szökés, a harmadik zöldnyakú azonban odadobott lövésemre visszatoccsan a vízbe, és már sodródik is lefelé a bizonytalanságba.
– Szultán hozd! – vezényelek harsányan ebemnek, aki azonnal be is lép a neki térdig érő vízbe, pár ugrással utoléri a már élettelen madarat. Azonban ahelyett hogy felvenné, szinte unottan megszagolja, és máris lábalna kifelé. Jómagam a parton állva hüledezek ekkora gazemberség láttán. „Ez a lókötő elfelejtette a kacsa szimatát, vagy csak engem akar bosszantani?” találgatok, majd ugyancsak ráripakodok a sztrájkoló kutyára: – Hozod az apád teremtésit, vagy délig ki sem jössz a patakból!
Szultán azonnal fordul, de a gond egyre nagyobb. A récét a sodrás egy mélyebb, limányos rész fölé sodorta, és most ott köröz a legalább méteres vízen. A kutya nem jön zavarba, úszva közelíti a gácsért, egy kemény fogással rögzíti, és már tempózik is kifelé. Most már kissé sajnálom, végtére is januárban egy simaszőrű vizslának nem a legjobb egészség javító az ilyen fürdőzés. De íme, már a parton van, és olyan büszkén lépeget a zsákmánnyal, mintha ő lőtte volna. Alig akarja odaadni, pedig nagyon dicsérem.
Aztán futtatni kezdem, bár nem kell biztatni, tudja ő jól, hogyan kell elkerülni a megfázást. Felkapaszkodunk a vasúti töltésre, ahol lobogó hajú fiatalember téblábol köteg papírral a kezében. Köszönés után érdeklődik, hogy nem ismerem-e véletlenül az előttünk nyújtózó rétek tulajdonosait? – Az a gondja – magyarázza –, hogy valahol itt egy birtokrész az övé, lenne rá vevő, de a térképekről nem tudja azonosítani a területet. Némi malíciával megnyugtatom, hogy mostanában sokan keresik a földjeiket – gyakran hiába –, és vigasztalom, hogy egy jól beárazott műholdas kimérés árán azonosíthatja „földbirtokát.”
Mivel segíteni nem tudunk, továbbállunk, és kutyám hamarosan egy kétszobányi kecskefűz – öregapám szavajárásával rakottya – bokrot kezd kerülgetni, majd keményen állni kezd, valószínűleg fácánt érez a sűrűben. Átkerülök a másik oldalra és biztatom Szultánt, hogy nyomja ki a rejtekhelyről a reménybeli zsákmányt. Ő azonban ehelyett furcsa dolgot művel: – véreb módra állóra csahol, ami egy vizslától szokatlan produkció. „Talán macska, vagy nyest lapul odabent” tanakodom, de máris oldódik a rejtély. Kettőnk között egy kakas süvít elő a bozótból, és laposan repülve kanyarodik a vasút felé. „Gyorsan azzal a lövéssel!” sürgetem magam, de simán megy a dolog. A szökevény nagy puffanással csapódik a töltés oldalába, vadásztársam máris büszkén trappol felém a szép, színes madárral, aminek elejtése nagyrészt bizony az ő érdeme.
– Jól van kiskutyám, mára befejeztük! – simogatom okos fejét, és a fegyverpakolásához kezdek. Ő pedig elém ül, és rövid vakkantásokkal közöl velem valamit. Úgy érzem, azt akarja tudatni, hogy „látod-látod, milyen jót vadásztunk csak úgy kettesben!”. Mit lehet erre mondani? Öregek vagyunk mindketten, de reméljük lesz még sok ilyen szép vadásznapunk!
Szultán a kacsával
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login