Vadászat
KITEKINTŐ: Gyenge László – Vadászat a végletek országában, Kazahsztánban
Közép-Ázsia legnagyobb országa, Kazahsztán életébe volt szerencsém bepillantani. Bejárni persze eleve lehetetlen, hiszen a Kaspi-tengertől az Altaj hegységig nyújtózó ország területébe harmincszor is beleférne hazánk, igaz, a népessége csak kétszerese a miénknek, mivel sivatagok, jószerével terméketlen, hideg, széljárta puszták, keleten pedig égbe nyúló hegyek teszik ki jó részét. Télen mínusz 40 alá eshet, nyáron plusz 40 fölé is emelkedhet a hőmérséklet, eső, hó pedig alig esik, s ha mégis, akkor szinte az egész évi csapadék egyszerre zúdul le, helyenként özönvizet okozva.
Az orosz légtérzár miatt, jókora kerülővel, a régi fővárosba, Almatiba (egykori nevén Alma-Atába) érkeztem. Kint élő testvérem, illetve magyar és kazah barátai vártak, akik a bemutatkozás után nyomban terepjáróba ültettek, irány a környező hegyek…
Zárt platós, dupla kabinos terepjárónk igazi szörnyeteg: 5,7 literes, nyolchengeres, gázos Toyota Tundra, amely száz kilométerenként fogyaszt vagy 30 litert, igaz, itt olcsó az üzemanyag. A szabdalt, sziklás terepen nem kímélte kazah, pontosabban ujgur nemzetiségű tulajdonosa, és persze minket sem, a három magyart és két helyi barátját, akik közül az egyik vadőr hátul, a platón foglalt helyet a számtalan csomag tetején.
Testvérem jó előre tájékoztatta őket érdeklődési körömről, ezért felszerelésükkel a terepi megpróbáltatásokra, vadászatra és horgászatra is készültek annak ellenére, hogy ez időben általános vadászati és horgászati tilalom van Kazahsztánban, igaz, néhány kivétellel. Így egyebek között lehet lőni mormotát és maralünőt – ezt ajánlották nekem is. A horgászat tilalmát pedig gyakorlatilag nem ellenőrzi senki.
Tehát ahogy leszálltam a repülőről, a hosszú úttól elcsigázottan, kialvatlanul, bőröndöstől indultam, indultunk a kalandokra. Útközben kellett átöltöznöm is, igaz, tartottunk egy rövid pihenőt egy jurtatáborban, ahol kumisszal, erjesztett lótejjel kínáltak. Mindenféle tejtől egyébként is iszonyodom, de hősiesen megkóstoltam – szörnyű élmény volt…
Látványos és egyre magasabb hegyek között vezetett az utunk, a lelkünket is kirázva a sziklás terepen kanyargó csapáson. Különleges madarak tűntek fel az út mentén, s ha kértem, készségesen fékezett sofőrünk, hogy teleobjektívemmel célba vehessem őket. Korábban soha nem láttam vörös ásóludat és pusztai hantmadarat, most sikerült megörökítenem őket. Az igazi különlegesség egy pártás daru feltűnése volt, ami arrafelé is ritkaság.
Az égbe törő hegyek között egy füves fennsíkon álltunk meg harapni valamit. Előkerült a gázfőző, amelyen lóhúskonzervet melegítettünk. Tartottam tőle, de igazán ízletes volt, vagy csak nagyon megéheztünk. Körülöttünk törpe nőszirmok és apró vadtulipánok virultak. A lejtőkön rideg tartású lovak legeltek. Talán éppen húsukért tartják őket, ami itt természetes dolognak számít.
– Szurok! – mutatott egy távoli sárga pontra a vadőr, ami a mormota orosz neve. (Valamennyi kazah beszél oroszul, ami hivatalos nyelve is az országnak a kazakon kívül.) Látni valóan ez felvillanyozta a társaságot, s igyekeztünk közelebb kerülni a mormotás lejtőkhöz.
Korábban, az Alpokban már láttam mormotát, ha nem is lőttem, de ezek itt valahogy mások voltak. A színük sokkal inkább sárga, mint szürke, és mintha nagyobbak is lennének. Errefelé egy másik faj, az altáj mormota honos (Marmota baibacina), amelynek a kifejlett hímjei láthatóan nagyobbak. A vadőr előpakolta fegyverarzenálját: egy kisebb, egy közepes és egy nagyobb kaliberű golyóst. Valamennyi félautomata; inkább hasonlítottak mesterlövész hadipuskára, mint vadászfegyverre. Ahogy nézelődtünk, egyre több kíváncsi mormota tűnt fel a kotorékoknál. A távcsöves, 5,6x50R kaliberű puska aztán tette a dolgát. A saroglyába került a két lőtt vad, ők elfogyasztják a húsát.
Lenyűgöző tájakon jártunk, de maralt egész nap nem láttunk. Itt bizony sokkal kisebb a vadsűrűség, mint minálunk. Igaz, akinek szerencséje van, és elég kitartó, többféle vadat lőhet, mint hazánkban. A hatalmas országban vadászható a jávorszarvas, a maralszarvas, a szibériai őz, kétféle antilop, három vadkecske- és két vadjuhfaj, vaddisznó, medve, farkas és többféle kisebb ragadozó, számos vadréce- és vadlúdfaj, fácán, fogoly, fürj, több fajdféle és nyúlfaj, mormota, mókus és még számos egyéb vadfaj.
A több részből álló vadászvizsga itt is kötelező, és állami hatóság ad engedélyt a vadászatra. A területi igazgatási feladatokat a vadászati és erdészeti hatóságok látják el, és ezek nevében egy társadalmi szerv, a Kansonar adja ki a vadászjegyet és a vadászati licenszeket, ami nem éppen olcsó dolog, főleg a külföldieknek nem, mert számukra más az árjegyzék.
Az irdatlan kiterjedésű vadászmezőkön persze nincs igazi ellenőrzés, ezért az ottani lakosok számára meglehetősen lazák a szabályok. Nem jellemző a trófeavadászat, inkább a vadhúsnak és a szőrmés vad gereznájának van becsülete.
A terepjárók elterjedésével ma már visszaszorulóban van a hagyományos lovas vadászat és a solymászat, pedig még nem is olyan régen szirti sassal vadásztak akár farkasra is.
A nap vége felé megálltunk egy zúgó hegyi pataknál, összerakták a horgászfelszereléseket, és állítólag külön engedély birtokában szerencsét próbáltunk pisztrángra, pérhalra, de most egyikünknek sem volt egyetlen kapása sem, pedig okostelefonjaikon csábító képeket mutattak korábbi zsákmányukról.
Éjszakára egy távoli völgyben találtunk szállást, ahol meglehetősen szerényen felszerelt panzió kertjében azért ott gőzölgött egy termálvizes medence, mert a kutatófúrások során meleg vizet találtak. A régi szovjet időket idéző étkezde (sztalovaja) kínálata és birkapörköltje azért eredményesen csillapította éhségünket.
Folytatjuk…
Írta és fényképezte: Gyenge László
2024 júniusában az Agro Jager News, amely 25 éves tartalmával a legnagyobb online vadászati portál, számos vadászatról és élménybeszámolóról tudósított. Ezeket az óév végén összegeztük Olvasóink számára, hogy felelevenítsük az év legemlékezetesebb pillanatait.
Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!
A Kisalföldi Erőgazdasági Zrt. földalatti munkavizsga versenyt szervezett
Kisgyerekre támadt egy sakál Izraelben
Izraelben a Negev sivatagban aranysakál támadt egy kisgyerekre
Vadászmise a történelmi zarándokhelyen
Vadászmisét tartottak a Peruska Mária kápolnánál Szent Hubertius és Szűz Mária tiszteletére
Láng Rudolf (SÓLYOM) emléktáblájának megkoszorúzásával vette kezdetét a 25. „SÓLYOM” KUPA.
Egerszegi György élménybeszámolója:
Beszámoló az I. Dél-hevesi őzbak trófeaszemléről
Első alkalommal került megrendezésre a 310. számú Dél-hevesi vadgazdálkodási tájegység területén elejtett őzbakok trófeáinak szemléje
Vadászkamarai Nagydíj elnevezésű lövészversenyt szerveztek
Hubert napot szervezett Dr. Szilágyi Bay Péter, a Hubert ifjúsági regények írója, Kiskundorozsmán, amelyen a szegedi Béke Utcai Általános Iskola két osztálya vehetett részt. Összesen 57 gyermek látogatott ki a programra, amelynek központi helyszínét a Dorozsmai Petőfi Sándor Művelődési Ház és a Somogyi Városi és Megyei Könyvtár Dorozsmai Fiókkönyvtára biztosította.
Májusi vaddisznóvadászat Püspökhatvanban
Püspökhatvanban vaddisznót hozott terítékre Pokol Gergely
Barna Péter élménybeszámolója:
Őzbakot hoztak terítékre a Zöld Erdő Vadásztársaság területén
Kaszálás – természetkímélő módon
Megkezdődtek a betakarítási munkálatok, zajlik a pillangós és egyéb takarmányok kaszálása
A letkési kan
Kan esett a Börzsönyi Zrínyi Vadásztársaság területén
Agro Jager News
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Az év utolsó látványetetésére várja vendégeit a Körösvölgyi Állatpark
A Körösvölgyi Állatpark december 28-án ünnepi látványetetéssel zárja az évet.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelye, a Körösvölgyi Állatpark december 28-án, szombaton különleges ünnepi látványetetéssel zárja az évet.
A szombaton 13 órakor kezdődő programon a farkasok ismertetővel egybekötött látványetetésére kerül sor, ahol a látogatók testközelből csodálhatják meg ezeket a fenséges ragadozókat, miközben érdekes információkat hallhatnak életmódjukról, viselkedésükről és természetvédelmi jelentőségükről.
A decemberi időszak különleges hangulatot ad az állatparknak. A friss levegő, a védett Anna-liget téli arca, egy csendes séta, kitűnő téli szüneti élményt kínál. A családok számára ideális program, hiszen a gyerekek és felnőttek egyaránt közelebb kerülhetnek a természethez, miközben szórakozva tanulnak. Az állatpark más lakói, például a szarvasfélék, európai bölények és aranysakálok is megfigyelhetők, így a séta során számos izgalmas pillanat vár a vendégekre.
Az év utolsó látogatásával lehetőség nyílik arra, hogy megpihenjünk a természetben, és egy tartalmas élménnyel gazdagodva búcsúztassuk az óévet. A Körösvölgyi Állatpark 2024. december 28-án és 29-én 9-16 óráig tart nyitva. A jegypénztár 9-15 óráig üzemel.
Az állatpark szeretettel vár minden természetkedvelőt, hogy a park lakóival közösen búcsúztassuk az évet!
Forrás: KMNP