Keressen minket

Vadászat

A remete veszte

Közzétéve:

Feltöltő:

1994. szeptember 14-ét írtuk amikor Józsi és Jenő barátaim rávettek egy esti disznózásra. Azért megjegyzem, túlságosan nem kellet udvarolniuk. A meghívás alig hangzott el, a pont még a végére sem ért a mondatnak, már el is lett fogadva. Aztán hajrá, egy órán belül Józsi Nivája már repesztett is velünk a Csaroda melletti vadászterület irányába.

Fotó: vadaszat.net

A párás, cseperkélő, esős idő ellenére is bizakodva érkeztünk egy kukoricáshoz Csaroda és Gelénes községek közé. A számomra kijelölt hely a kukoricatábla rekettyés felöli végén álló, diófára tákolt ülőke volt. A „nagy kalappal” vezényszó elhangzása után csendesen besétáltam a diófához. Az én termetemmel nem kis akrobatamutatványok révén nagy nehezen felkászálódtam az ülőkére. Messziről úgy nézhettem ki, mint egy fészkén ülő túlméretezett gólya. De sebaj, aránylag kényelmesen elhelyezkedtem és vártam a “szebb jövőt”.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Mire kipakoltam a hátizsákban lévő kegytárgyakat a diófa karácsonyfához kezdett hasonlítani. Kispárna, távcső, lámpa az akkumulátorral, meleg holmi, de még esernyő is előkerült. Csak a csengő és a csillagszórók hiányoztak. Aztán rámtelepedett a csend és várakozás. Nemsokára az elszontyolodott idő is tovább szomorodik, elkezd csepegni az eső. Az esernyőt a fejem felé tartom és úgy ülök. Az emberiség normálisabb többsége megszakadna a röhögéstől ha látna, vagy a sajnálkozástól, hogy Isten ilyen embert is teremtett. Engem azonban nem zavar az ilyesmi. Érzem, ha van a közelben disznó, most bátrabban fog megjelenni. A vaddisznó is tudja, hogy ebben az időben kevésbé fenyegeti veszély, eltűnnek a vadászurak mint a kámfor.

És már hallom is hogy jön az első látogató. – Na gyere csak közelebb, aztán majd megbeszéljük – fenyegetőzök gondolatban. A halk neszelés irányát figyelem, de csak egy pillanatra látok a disznó hátából egy darabot amint belép a kukoricásba. A kukorica a rekettyés széléig van vetve, csak a második és harmadik sor csenevész, nem bírta elviselni a NIVA okozta terheléseket.

Na ez megoldotta. Azt sem tudom miféle volt, csak olyan fekete árnynak tűnt az egész. Közben egyre gyorsabban kezd sötétedni és hallani, hogy a disznó megkezdi a lakmározást. Látni csak azt lehet, hogy néha megtörik valamelyik kukorica szára. A mozgás felém közeleg, de csörtetésen és csámcsogáson kívül semmit sem észlelek. Mire teljesen besötétedik már alig van 20 méterre a diófától. Az idegek harca most kerül a tetőfokára.

Sem szabad szemmel, sem pedig távcsővel nem látok a homályos kukoricán kívül semmit. A szemem már majd kiugrik a helyéről, de így van ezzel a szívem is. Nem igaz! Itt van alattam a disznó és nem látok belőle egy szőrszálat sem. – Miért nem jöttél fél órával hamarabb? – füstölgök tehetetlenül. A disznó a sötétség biztonságában, mintha mi sem történne fenn a fán, tovább falatozik.

Egyszercsak távoli lámpavillanás jelzi, hogy Józsiék megérkeztek. Hát én nem jelzek vissza, ezért aztán még várnak. Tíz perc elteltével újabb jelzés, de erre sem válaszolok. Azt figyelem, hátha közelebb jön a disznó és akkor felülről rá tudnék világítani. Kis idő elteltével újra jeleznek az útról. Most már nincs mit tenni, felemelem a puskát és odavilágítok. A fénycsóvától a disznó megijed és lassú csörtetéssel megindul a rekettyés irányába. A lámpafénnyel követem, de tisztán nem látom, lőni nem tudok. Aztán eléri a letaposott két sor kukoricát ahol végre meglátom a jól megtermett állatot. Vagy 40 méterre van tőlem, a célkereszt is a helyén, aztán DURRR. Lövésem jó helyen érte a disznót, de ismét takarásba került! Ismétlés után második lövésem a szélső kukoricaszáron csattan, ami mögött vergődik a disznó. Megint töltök de lőni már nem tudok, mert beljebb csúszott a bokrosba.

A lövések hallatára megérkeznek a többiek. Gyorsan elmondom mi történt. Én felülről világítok ők pedig megpróbálnak odamenni a rálövés helyére, az időközben elcsendesedett disznóhoz. Közelébe érve kiderül, hogy egy hirtelen támadásra még van ereje, ezért gyorsan visszaugranak a fiúk. Már nem tud mozogni, csak megpróbálta előrelökni magát, amitől aztán mindegyikünk hátán felállt a szőr. Na, ez így nincs rendjén! Megpróbálunk az autóval odamenni hozzá. Mikor meglátjuk, csak az Atyaisten meg a húha szavakat tudjuk kinyögni. A nagy kan még él, de teljesen le van bénulva. Jenő barátom megadja neki a kegyelemlövést.

A látványtól nehezen ocsúdunk fel. Az agyarak óriásiak és mind épek. Nézegetjük, fogdossuk, a fiúk gratulálnak az óriás agyarashoz. A kiálló agyarhossz látványa lenyűgöz mindenkit. Ekkora vadászszerencse még sohasem ért! Vadászcimboráim örülnek szép zsákmányomnak, de azért látom rajtuk, lélekben egy kicsit irigyelnek.

Az Öregurat rangjához méltóan óvatosan felrakjuk a vadszállító rácsra és a diadaltól mámorosan hazafelé vesszük az irányt. Hazaérve az állkapcsok lefűrészelése után következnek a becslések, ami eltart hajnal kettőig a menetközben előkerült itókával együtt. Másnap nagy tömeg jelenlétében végezzük a foghúzási manővert. Majd kiver a verejték amíg az első nagyagyart meglátjuk. Gyorsan elő a centist, rátesszük a külső ívre. Nem hiszek a szememnek, a 26,5 cm-es vonásig ér az agyar! Aztán jön a második, ami mintha még 2-3 mm-el nagyobb is lenne. Ezután előbujtatjuk a kisagyarakat is. Csodálatos látvány.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A trófeabírálat előtt telefonon felhívtam az akkori vadászati felügyelőt, Tömösváry Károlyt. Mondtam neki, hogy lőttem egy kant és bevinném bírálatra. Karcsi bácsi meg is kérdezte rögvest, hogy mekkora. Én válaszoltam, hogy „kis agyar, mindössze 18 centi”. „Hát nem kicsi az öcsém” hangzott a válasz, mire közbeszóltam, hogy „a kisagyar 18 centi, a nagy viszont 26,5”.

Karcsi bácsi azt hitte viccelek, de amikor a bírálaton meglátták elsőre azt kérdezték, csak nem varacskos disznót lőttem valahol Afrikában? Aztán a bizottság elvégezte a bírálatot. Az eredmény 128,25 IP pont és aranyérem. Az akkori este emléke azóta is úgy él bennem mintha a napokban történt volna. A fényképen az egyik legkedvesebb trófeám aranyérmét tartom, hasonlókat kívánok mindenkinek.

Vadászat

Aranyérmes trófeák Sárosfőn

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt.

Published

on

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt. A trófeamustra állományában a szeptemberben elejtett bikák közül 118-nak az agancsát láthatták a résztvevők – adta hírül a vármegyei hírportál.

Fotó: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

A veol.hu beszámolója szerint a kiállított trófeák jól tükrözték a Bakonyerdő Zrt. gímbikaállományának minőségét. A látványos méretű, érmes trófeák mellett, számos érdekes, torz agancs és nem kívánatos, úgynevezett selejt is helyet kapott a trófeamustra állományában.

A hagyományos szezonértékelő találkozón Varga László vezérigazgató és Pölöskei Balázs vadgazdálkodási osztályvezető köszöntötte az esős idő ellenére szép számban összegyűlt kollégákat és vendégeket.

Varga László vezérigazgató örömét fejezte ki, hogy a kollégákon kívül számos visszatérő vendég érkezett a rendezvényre. Elmondta, hogy a pandémiás időszakban elindult szakmai munka eredményei egyre markánsabban látszanak, ami a szakszemélyzet munkáját dicsérik. Az erdőgazdaság szeptemberi vadászati teljesítményéről úgy fogalmazott, a tervet kissé túlteljesítve zárták a hónapot, a gímbika szezon száz millió forintot meghaladó bevételt hozott a társaságnak.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Pölöskei Balázs osztályvezető elmondta, a szeptember szokatlan módon indult a nagy hőséggel, majd a csapadékos, viharos szeles időjárás nehezítette a körülményeket, ennek ellenére a tervezett mennyiségű és minőségű vadat sikerült terítékre hozni. Mindez számokban azt jelenti, hogy 130 vendégvadászt fogadtak az erdészetek, zömében német ajkúakat, köztük 43 hazai vendéget is. A bérvadászok 150 bikát hoztak terítékre a bőgésben. Ezek közül három aranyérmes, 21 ezüstérmes és 61 bronzérmes bika került bírálatra eddig.

Pölöske Balázs arról is szólt, komoly kihívás előtt állnak az erdőgazdaságok, hiszen a társadalmi és gazdasági nyomás miatt előírás a vadlétszám jelentős csökkentése, így a gímszarvasoké is. Ezért a következő időszakban folytatódik a szarvasvadászat immár a szakszemélyzet által. Hangsúlyozta, a vadbiológia és a vadgazdálkodás kéz a kézben jár. A kevesebb vad, egymásra és a környezetére is kisebb hatással van.

A trófeamustra jó hangulatban telt és kiváló lehetőséget nyújtott a baráti beszélgetésekre, a szakmai tapasztalatok és élmények megosztására is.

Forrás: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Három a magyar igazság!

Published

on

Bozsolik Dániel élménybeszámolója:

A kánikulát követő hidegfront okozta lehűlés meghozta az idei bőgés kezdetét vadászterületünkön. Először szeptember 10-én találkoztunk, ezen a napon 8 bika hallatta hangját környékemen. Naplemente után négy fiatal bika (egy bőgve) jelent meg a dombélen, ahol a legények egymásnak feszülve tesztelték fejdíszüket. Egyikőjük jobb szára érdekes képet mutatott, osztott középágúnak vélelmeztem, azonban a folyamatos harc miatt nem tudtam egyértelműen elbírálni.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Fordult a szelem, úgy döntöttem nagyot kerülve alulról rájuk cserkelek. Félúton járva egy elhagyatott szőlőből kilépett egy harmadik agancsú bika, melynek bal szárát látván a keresőtávcsövet gondolkodás nélkül puskára váltva terítékre hoztam.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Másodjára, szeptember 25-én, ismét a lucernatáblára esett a választásom, ez alkalommal a szarvasok várt kiváltó helyétől nem messze, egy diófán helyezkedtem el. Az erdőből 200 m-re öt bika váltott ki, köztük a rendellenes agancsot viselő.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Folyamatosan mozgásban volt, míg a legnagyobb bika visszazavarta őt az erdőbe. Pár perccel később néhány reccsenés hallatszott az erdőből: hátha, visszajön. Szív kalapál, majd .. megjelenik két süldő a keresőtávcső túloldalán, túrkáltak, mintha tudták volna, ma szabadon garázdálkodhatnak.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Harmadjára: elmélyedve figyeltem a disznók munkáját, mikor megpillantottam szemem sarkában a kiszemeltet, miközben kb. 70 m-re nyugodtan legelt. Az egyre erősödő szürkület miatt már csak az alkalmas pillanatra vártam, majd keresztbe fordult..

Írta és fényképezte: Bozsolik Dániel

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Vadászat

III. Takács Tibor Emlékverseny

Jótékonysági Koronglövő Versenyt szerveztek Takács Tibor emlékére

Published

on

Jótékonysági Koronglövő Verseny Takács Tibor emlékére. A verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Harmadik alkalommal rendezte meg a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Fejér Vármegyei Területi Szervezetével karöltve, a Takács Tibor Koronglövő Versenyt. A nevezési díjak az alapítvány számlájára folynak be.

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12. napján, életének 57. évében hunyt el. (Fotó: VADEX Zrt.)

A Soponya és Aba közötti Sportlőtér október 11-én adott helyet az előre meghirdetett gyorsított korongvadászatnak. Szép számmal jelentkeztek a megmérettetésre, összesen 21-en indultak a dobogós helyezésekért, vadász- és sportlövő kategóriában. A kiírásban a szervezők a verseny céljaként fogalmazták meg a vadászati kultúra ápolását, a szakmai sport- és baráti kapcsolatok erősítését, a versenyzési lehetőség biztosítását.

Fotó: OMVK

Tarró István, a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány elnöke nyitotta meg a rendezvényt, majd a Soponyai Sportlőtér vezetője, Szolga József elmondta, hogy a verseny lebonyolítása a FITASC és a MVE szabályai szerint történik.

Fotó: OMVK

Alapítvány a hivatásos vadászok megsegítésére

A vármegyei vadászkamara jótékonysági céllal hozta létre a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítványt: – Az idei esztendőben is több, arra rászoruló hivatásos vadászt támogattunk gyerekeik beiskolázásakor, vagy éppen egy életpálya lezárásaként, nyugdíjba vonulásakor. Jövőre, a közhasznú jogállás megteremtésével, lehetővé válik a személyi jövedelemadó 1 %-os felajánlása az alapítványunk számlájára.

Fotó: OMVK

Reméljük, hogy a rendezvények, egyéb felajánlások bevétele fedezetül szolgál a jelenleginél is több, arra érdemes hivatásos vadász megsegítésére. Minden fórumot megragadunk ahhoz, hogy tudatosítsuk, milyen támogatásban részesülhetnek a hivatásos vadászok munkavégzés közben elszenvedett baleset, tartós betegség esetén. Céljaink között szerepel elhunyt hivatásos vadászok gyermekeinek pártfogásában, esélyegyenlőségük megteremtésében, anyagi helyzetük javításában való részvétel. További célunk hivatásos vadászok lakhatásának elősegítése, nyugdíjas, illetve idős hivatásos vadászok gondozása, támogatása. A mai, Takács Tibor személye előtt tisztelgő, rá emlékező, alapítványi koronglövő verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Megemelni a kalapot annak is, aki elesett, annak is, aki kopott és fáradt, mert mindent, de mindent visszakap az ember, az ütést is, meg a simogatást is – fogalmazott Tarró István, az alapítvány kuratóriumi elnöke.

Fotó: OMVK

Takács Tibor emlékezete

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12.-én, életének 57. évében hunyt el. Az életerős vadászembert legyőzte a koronavírus. Évtizedes munkájának eredménye, hogy a cég legjobb gímbikái ma már a fehérvárcsurgói kertből kerülnek ki, ugyanígy a szikaszarvas-gazdálkodás és a pisztrángtelepítés kidolgozása, a Gaja-völgy megújulása is Tibor érdeme.

Fotó: OMVK

A gyorsított korongvadászat dobogós helyezettjei:

Vadász kategóriában (országos versenyen nem indulók): I. Zángó Zoltán II. Szekeres Gábor III. Szabó Máté

Sportlövő kategóriában (országos versenyen indulók): I. Házi Gergely II. Csákány Csaba III. Komáromi Ferenc (pályasúlyozással)

Különdíjban részesült: Molnár Istvánné sportvadász

Forrás: OMVK

Tovább olvasom