Vadászat
Ruszinkovics Dánielék első utánkeresése a 2023-as bőgésben
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, Felsővadászon, Ruszinkovics Dániel két kutyájával, a fiatal Durgóerdei Majával és a hatéves Vándorral készült a 2023-as szarvasbőgésre. Ebben az évben korábban tisztítottak le a bikák és korábban is kezdődött a bőgés. Figyeltük a bikákat, erről beszéltünk a kollégákkal is. Szeptember 2-án délután érkezett a hívás – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Ruszinkovics Dániel.

Balról Ruszinkovics Dániel vérebes utánkereső és barátja Oravecz Attila, a Bélusvölgye vadásztársaság hivatásos vadásza.
Jóbarátom, Oravecz Attila, a Bélusvölgye Vadásztársaság hivatásos vadásza, vadőre szólt a telefonba, hogy késő délután, vendégével rácserkeltek egy bikára, ami a lövést követően elugrott és nagyon örülne, ha reggel kimennénk a kutyákkal. Bízik benne, hogy ráérünk!
Természetesen megígértem, hogy számíthat ránk és másnap hét órára kint voltunk a területen. Nagyon örültem neki, hogy a vadász is ott áll Attila mellett, aki élete első gímbikájára indult, csak sajnos a rálövés után elugrott. Kérdés nem merült fel senkiben: ha szeretne, akkor miért ne tarthatna velünk?!
FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!
Attila elmondta a bika jelezte a találatot, és hátra csúszott lövésnek ítélte meg. Újra elmesélte, hogy mit látott s amikor kiérkeztünk, egyenesen a rálövés helyére mentünk.

A környék legsűrűbb erdőrészletébe váltott be a bika, ahol Vándor és Maja végül megállította.
Tarvadakkal váltott ki akkor délután a bika – folytatta Ruszinkovics Dániel. Egy feltört gabonatarlóra érkezett meg a hárem bika és jó néhány tarvadja. Forogtak, a bika bőgött a tehenek körül, s mikor a vadász számára is kedvezőnek mutatkozott a pillanat, akkor lövést tettek rá. Mind a ketten határozottak voltak abban, hogy eltalálták a bikát, és a tarvadakkal, a bika – nem sietve – beváltott a sűrűbe.
Vándor rögtön felvette a csapát és Majával követtük. A két bajor hegyi vérebemmel megindultunk, de a csapán nem találtunk, csapa igazoló jelet. Csak a kutyában bíztunk, amikor Vándor jó 1300 méter után hajszára kéredzkedett.

Gímszarvasbika a terítéken. Bélusvölgye vadásztársaság.

Hubert, a vadászmanó története Kiskundorozsmán folytatódik. A könyvet fényképre kattintva lehet megrendelni!
9,3×62-es ismétlő fegyveremet hoztam. Felkészültünk, ha a bikát megpillantjuk, akkor lehet, hogy kevés időnk lesz ahhoz, hogy terítékre hozzuk. Ahogy lenni szokott, esélyünk nem volt, hogy megcélozzuk. Azonban a kutyákat magával vitte és sűrűbbnél sűrűbb részek felé vették az irányt. Az ilyen nehéz, ágaktól belógó terep miatt, mi itt, kemény lövedékeket használunk, hiszen a kutyára is vigyázni kell és nem szeretnénk, hogy egy lövedékrepesz megsebesítse négylábú társainkat. Egy ágon szétfröccsenő lövedékkel, a vadat sem tudnánk biztonsággal elejteni – mesélte a vérebes utánkereső.
A sebágyból próbáltunk tájékozódni, de nagyon nem volt erre idő, mert követtük a kutyákat, akik újra és újra megállították a bikát. Egy alkalommal láttuk is, de akkor is lehetetlen volt megcélozni. Innen 3,5 kilométert mentünk utána, mikor a Cserehát dimbes-dombos tájának talán a legelhagyatottabb, egy járhatatlan akácsarjas, szedres erdőrészletébe vette be magát, a bika.
Ekkor 4800 métert jöttünk már. Amikor a kutyák elterelték a bika figyelmét és nekem is teljesen tiszta volt a cél, tudtam lövést tenni, de még így is két kisebb fát is átütött a 9,3×62-es kaliberű puskám. A bika korát 8-9 évesre teszik, trófea súlya 7-7,5 kilogramm körül alakul, de pontos adatokat a bírálat után ígért a társaság.

Vándor és Maja, a két bajor hegyi véreb a Bélusvölgye Vadásztársaság gímbikája mellett.
Ruszinkovics Dániel az Agro Jager Newsnak kiemelte, hogy az elejtő nagyon örült annak, hogy terítékre került a bikája. Az avatására természetesen a vadászati hagyományainkhoz illően, még az erdőben sor került.
A vadászat azonban ezzel nem ért véget, mert a sűrűből segítség nélkül nem tudták felhozni a vadat s ahhoz, hogy egyáltalán az erdőrészlet sarkáig eljussanak, mindösszesen hat vadász együttes munkája kellett.
Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Ruszinkovics Dániel és Oravecz Attila
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu
Vadászat
A május elsejei vokányi őzbak
Vokányban járunk Baranya vármegyében, a Siklósi járásban, lent délen a Dráva-folyó bal partján, még innen, Magyarországon. A község a Siklóstól, némire északkeletre található, a Villányi-hegység északi oldala alatt. Az Árpád-korban a Trinitás bencés apátság állt itt, ám török dúlás alatt az apátság szerzetesei a közeli Siklósra menekültek és soha többet nem tértek vissza. A helyén falu született és laktak itt szerbek s őket pedig német nemzetiségű telepesek követték. A viharos történelme ma már múlt s ha némák is a kövek, az emberek emlékeznek, ahogyan Éva Zsófia is, mert ezen a területen nőtt fel édesapja mellett, aki a vadásztársaságot mintegy 40 évig vezette. A Császárhegyi Egyetértés Vadásztársaság területén indulunk cserkelni..

Vokány egy rendezett, festői szépségű kicsi falu a Villányi-hegy északi oldalán. Fotó: Google Maps
Május elsején reggel, Éva Zsófia párjával elhatározta, hogy estére a kertjük végén álló Vokány Fácános erdőben álló magaslesükre ülnek ki. Beköszöntött az őzbak vadászata és ha másért nem is, de cserkeljenek be a lesig s ezt a kora nyári meleget idéző május elsejét töltsék együtt.
A Császárhegyi Egyetértés vadásztársaság tagsága kicsivel több, mint 20 fő. Jó erdők, mezőgazdasági területekkel szabdalva. Az ország egyik legjobb gímszarvas állományával gazdálkodnak, nemcsak egy-egy vadásztársaság, hanem a Drávától fel a Mecsekig s onnan le egészen a Dunáig. Igaz, hogy a fő vad a gímszarvas és a vaddisznó, de azért megmutatja magát a fácán, a mezei nyúl is. Ha szánnak rá elég időt, s vannak kutyások, akkor, ahogyan a régi időkben, ma is lehet apróvadazni.

Magaslesem a Vokány Fácános erdőben. Fotó: Éva Zsófia / Agro Jager
A nagyvadas területen az őz egy külön színfoltja egy-egy társaságnak. S ebből a sorból a Vokányi Egyetértés Vadásztársasága sem lóg ki. Nem hagyja hidegen a tagság egyetlen egy tagját sem s van aki szívesen vállára akasztja a puskáját. Aki pedig inkább messzebbről figyeli az őzbakvadászokat, azért meg-megnézi: no, mit adott elő az erdő?
Úgy tartják Vokányban és édesapám mindig mondogotta nekem: „Akkor jó egy bak, ha már dől a búza!” – emlékezett vissza Éva Zsófia. S van ebben valami igazság, mert még nem olyan régen május elsejével indult az őzbak vadászati idénye.

Sosem látott őzbakom. Fotó: Éva Zsófia / Agro Jager
Talán ez is benne volt, hogy éppen ezen a napon indult párjával Éva Zsófia, aki ragaszkodik a hagyományokhoz, ragaszkodik a vadászat társasági kultúrájához s mint mondja, ehhez a társaság összes tagja is köthető. Finom, íratlan szabályok, amelyek messze a vadászaton túl, valahol a jóérzésű ember lelkében ma is meglelhetők s ha valaki kinézett magának egy vadat s nap, nap után, hétről, hétre járt utána, akkor más nem lövi meg, avagy barátjuk, tagtársuk kedves erdeit nem vallatja. Ez a kölcsönösség, jó érzés otthonra lelt a vokányi emberekben és vigyáznak rá a társaságban is. Meg lehet, talán ez az öröksége az apátoknak. Ki tudja?
A jó idő, a meleg és a Baranyában hullott eső miatt, magas már a fű s mire kilombosodott az erdő, a lénián is magas már. Mikor beléptek az erdőbe, már elütötte a toronyóra a hét órát és a szikrázó napsütés miatt egy pillanatra szokni kellett a szemnek az erdei fényeket. Különös pillanata ez az évnek, mert a füvek magasak, az erdő meg éppen lombos.
A magasles felé tartanak, szépen csendben és a két vadász egy pillanatra megállt, mert a lőbot otthon maradt. Nem baj, úgy is, csak a lesre ülünk fel, mindjárt jövünk…
Így volt – emlékezett vissza Éva Zsófia és csendben, hallgatva a tavaszi erdő trillázó, erdei énekeseit még léptek párat.
Azért párat, mert némi mozgáson akadt meg a szeme. Édesapjával hatéves korától járja az erdőt, aki úgy nevelte, hogy, ha egy nő érvényesülni akar a vadászatban, a vadgazdálkodásban, akkor neki kétszer többet kell teljesítenie egy férfinél.
Az őzbak keresztbe állt. A lénia mögötte elkanyarodott s nem volt mire várni. Jó 50 méterről jóformán távcső sem kell s a válláról lecsúsztatta a fegyverét, ráemelte a szálkeresztet. Teljesen egyértelmű volt, hogy elejthető. Ág nélküli trófea, lefolyt rózsák.
Egy ilyen találkozáskor sok idő nincs, mert mind a vadász, mind az őzbak egyszerre veszi észre egymást s a vad, ha még jó széllel is érkezünk, azért ilyenkor a szemének is hisz s villámgyorsan elugrik. Az erdőbe ilyenkor már nem lehet belátni s azután csak bottal üthetjük a nyomát, avagy sose látjuk többet.
Mert ezt a bakot jó eséllyel itt sem fogják többet megpillantani, ugyanis eleddig soha, senki nem látta, pedig karnyújtásnyira laknak s a lesre rendszeresen kiülnek – sokszor csak hallgatni az erdőt.
Eldördült a fegyver és a .30-06-os Blaser CDP lőszere helyben marasztalta az őzbakot. Tűzben rogyott. Még ki sem ürítettem a puskámat, amikor édesapám jutott eszembe, aki azt mondta, hogy az őzbaknak tűzben kell maradnia. Milyen igaza volt – emlékezett vissza a pillanatra és emlékezett vissza édesapja szavaira Éva Zsófia. Három év telt el mióta elment és őzbakot azóta most először ejtettem el, de már nem vele, hanem a párommal…

Őzbakomat édesapám emlékére szentelem. Fotó: Éva Zsófia / Agro Jager
Mellé térdeltünk, adott még nekünk az erdő, adott még nekünk az őzbak néhány pillanatot, ami csak a mienk volt s azután jöttek a telefonok, jöttek a vadért. Igen. Ment tovább az élet..
Jóbarátom, Busi Krisztián szavai csengtek a fülemben – mesélte Éva Zsófia az Agro Jagernek.
A Császárhegyi Egyetértés Vadásztársaság újra megmutatta, hogy miért jó itt tagnak lenni, folytatta beszámolóját Éva Zsófia, mert még azok is megforgatták, megnézték a trófeámat, akik alapvetően gímszarvasra szeretnek vadászni. Persze egy jó trófea, egy különleges trófea, megdobogtatja az ember szívét, de nálunk nem az irigység miatt, hanem tényleg a másik sikerének szoktunk örülni. Bízom benne, hogy ez a szemlélet sokáig fennmarad a társaságunkban.
Írta:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Éva Zsófia
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Őzbakvadászat Deszken: Szerb–magyar kaland a puszta szívében – GALÉRIA
Deszk, Magyarország – A Szegedtől keletre fekvő kis település, amely híres megőrzött természeti környezetéről és gazdag vadászati hagyományairól, április közepén két szerbiai vadász, Dejan Džakula és Aleksandar Cmiljanić számára adott otthont egy izgalmas őzbakvadászatra. Dejan Džakula, a szerbiai Lov i jos ponesto főszerkesztőjének, a Poredak szerbiai hetilap munkatársának beszámolója következik, akik a vadászatok közben a Szegedre is ellátogattak.

Őzbak Deszk határában. Fotó: Dejan Džakula / Lov i jos ponesto
Az út Deszkre, a személyes fegyverek – vadászpuskák – szokásos határátlépési eljárásával kezdődött, amely gond nélkül zajlott, lehetővé téve a kaland zavartalan folytatását. Mind a szerb, mind pedig a magyar oldalon segítőkészek voltak a hatóságok. Köszönet érte, mert saját fegyverrel mégiscsak másabb a vadászat, mint kölcsön puskával.

Jóbarátom, Aleksandar Cmiljanić őzbakjával. Fotó: Dejan Džakula / Lov i jos ponesto
Szerencsénkre a Deszki Gazdák Vadásztársaságnak kényelmes vadászháza áll a faluban. A társaság egy impozáns, 6200 hektáros változatos területet kezel – sík mezők, legelők és az árterek menti erdőségek váltakoznak közvetlenül a Maros mentén, de a Tisza-folyó sincs messze.

Deszken kevés a tanya, kevés a külterületi ingatlan és tágas, nyugodt az élőhely. Fotó: Dejan Džakula / Lov i jos ponesto
Az első vadászatot kora hajnalban szervezték meg, pontosan érkezett a vadőr és a vadásztársaság tapasztalt kísérőit biztosította számunkra. Míg jóbarátom, Aleksandar már az első alkalommal sikeresen elejtett két érett őzbakot, 300–320 grammos, illetve 320–350 grammos trófeasúllyal, addig nekem a természetfotózás jutott , élvezve a pusztai ,nyílt területek vadonjának szépségét és lestem a vadak viselkedését.
A vadászházba való visszatérést hagyományos reggeli és rövid pihenő követte, majd rövid kirándulást tettünk Szegedre, ebbe a bájos, történelmi városba. Élveztük a városközpontban tett sétát, kávéztunk és megkóstoltuk a híres magyar süteményeket. Új energiát gyűjtöttünk a délutáni vadászathoz.

A délutánt Szeged belvárosában, a Kárász utcán, az Acapella cukrászda teraszán töltöttük. Fotó: Dejan Džakula / Lov i jos ponesto
Ahogy ígérték, a vadászat új izgalmakat hozott: megkaptam az első lehetőséget, ám 177 méterről, mindössze egy centiméteres túllövéssel, elvétettem az őzbakot. Nem sokkal később azonban újabb esély adódott számomra, de ezúttal 206 méteres távolságból figyeltük az őzbakot. Megcéloztam és lövést tettem rá. Tűzben maradt és egy öt éves érett őzbakkal gazdagodott a gyűjteményem, amelynek trófeáját 320–350 gramm közötti súlyra becsülték.
Vadászati hírekért látogasson el az Agro Jager Vadászati rovatába! Kattintson a képre!
A Deszki Gazdák Vadásztársasága által kezelt vadászterületen uralkodó hangulat, autentikus és barátságos volt, ami nem is meglepő, hiszen a helyi földtulajdonosok által alapított társaság hosszú hagyományokra tekint vissza. Az őzbakok mellett, az itteni vadászterületek, fácánokban, nyulakban, vadkacsákban, valamint dámvadakban is bővelkednek, míg az árterek erdei menedéket nyújtanak a rókáknak is és aki szerencsés, vaddisznóra is kiülhet.

A délután meghozta a szerencsémet és én is elejthettem a deszki őzbakomat. Fotó: Lov i jos ponesto
Aleksandar számára és számomra is ez a vadászkaland nemcsak kihívást jelentett, hanem valódi élményt is a természetben, a magyar vendéglátók kedvességének megélésében és a határokon átívelő barátságok építésében.

Deszki látogatásunk véget ért. Fotó: Lov i jos ponesto
Deszk gazdag vadvilágával, jól szervezett vadászati lehetőségeivel és meleg vendégszeretetével ideális célpontnak bizonyult mindazok számára, akik szeretnék átélni az őzbakvadászat varázsát egy autentikus közép-európai környezetben.
Dejan Džakula
főszerkesztő
Lov i jos ponesto
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Hivatásos vadászok kötelező továbbképzése
Somogy vármegyében megtartották a hivatásos vadászok kötelező továbbképzését:
Az OMVK Somogy vármegyei Területi Szervezete 2025.04.17-én a Tenisz Klub étteremben tartotta a hivatásos vadászok kötelező továbbképzését és egyben küldöttválasztó osztályülését.
Dr. Varga Gyula hivatásos vadász alelnök köszöntőjét követően, a továbbképzési részben az alábbi érdekes szakmai előadásokat hallgathatták meg a jágerek:
1. Drónok a vadgazdálkodás szolgálatában
Előadó: Pukánszki Zoltán
2. Az aranysakál mozgáskörzet vizsgálata GPS telemetria segítségével
Előadó: Csányi Erika
3. Somogy vadgazdálkodásának aktualitásai
Előadó: Balogh Andorné
Ezt követően az osztály megválasztotta a következő 4 évre a 19 megyei küldöttet, akik a küldöttgyűlésben képviselik majd a somogyi hivatásos vadászokat.A részvétel a szokásoknak megfelelően magas volt, 146 fő vett részt és képviselte a szakmát, amely magas arányt az alelnök külön megköszönt a jelenlévőknek.
A résztvevőket és előadókat a Kamara a rendezvény végén egy közös ebéddel látta vendégül.
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131