Keressen minket

Vadászat

Balog Pista

+2

Kovács Gábor visszaemlékezése:

+2

Közzétéve:

+2

Részlet Kovács Gábor: A csodálatos Zselíc című könyvéből

Amikor Ropolyba költöztem, akkor ő már ott lakott. Szomszédok voltunk és hamar összebarátkoztunk. Ő mindenes volt az erdészetnél, fogatos, lovász, trófeakikészítő, fizikai munkás. Rengeteget tudott dolgozni. De szerette is a munkát, saját maga meglátta, ha valamit meg kellett csinálni vagy éppen javításra szorult. Mondom, jó viszonyban voltunk, de ez szinte elengedhetetlen, hiszen az erdő közepén ne adj’ Isten baj esetén csak egymásra számíthattunk.

Pityu sok mindenre megtanított, a kocsizástól kezdve a trófeakikészítéséig. Megtanultam tőle, hogy a tisztítandó koponyából melyik csontot távolítjuk el és melyiket hagyjuk bent. Hogyan készítünk a szarvasgyöngyfogából kedves szuvenírt a vendég számára. A mindennapok a reggeli fekete kávéval kezdődtek. Sőt, nem is reggel volt, hanem inkább még csak hajnal. Valamelyik év február 19-én a kávé felhörpintése után elindultunk az istállóhoz. Hómentes, fagyos volt az éjszaka. Bakancsaink alatt csak úgy kopogott a kemény föld.

Fotó: Kovács Gábor (2019) – A csodálatos Zselic.

– Betonoztak az oroszok. – mondta Pityu ilyenkor.

Az istállóhoz való feljárónál a kövesút mellé egy pótkocsi silót borítottak valamikor a tél elején. Ehhez a silókupachoz közeledve meresztettük a szemünket, mert még éppen, hogy csak pirkadni kezdett. Mindketten az elhullott agancsot kerestük. Az említett nap nem kerestük hiába. Egyszerre vettük észre a silón heverő agancsot amikor már csak három-négy méterre voltunk tőle. Nagy volt az öröm, jól kezdődött a reggel. Az átlagosnál gyorsabb tempóban megetettük, megitattuk a lovakat, aztán igyekeztünk körüljárni a környeket, hátha megtaláljuk a párját. Sajnos azt azonban nem nekünk hagyta el a bika.

Az erdészeti lovak azután néhány nappal kerültek Ropolyba, amikor én is odaköltöztem. Tehát még újoncok voltak, akárcsak én. Az itatás eleinte némi bonyodalommal járt, ugyanis az istállóban akkor még nem volt vezetékes víz, hanem lent a lapban volt a gémeskút – az istállótól mintegy ötven méternyire – ott szoktak inni a lovak. Újak lévén azonban az első napokban kantárral vezettük le őket és miután ittak, vissza az istállóba. Én a Madár nevű lovat vezettem, Pistra a deres Dollárt. A deres nevét egyébként előszeretettel gyakoroltattuk külföldi vendégekkel, ha azok kérdezték.

Szelíd lovaknak tűntek, de egyik alkalommal a Madár lovam kirántotta fejével együtt a zabla karikáját a kezemből, amit nem fogtam rendesen. Nem csak, hogy kirántotta, de egyúttal el is vágtatott. Ha már lúd, legyen kövér. Gondolta a ló. Lett erre kapkodás, de csak pár pillanatig, mert a lovam szépen visszatalált a helyére. Bent az állásban úgy álltak, mint a katonák. Pista szavára hol jobbra, hol balra léptek, attól függően, hogy a kollégám hol állt meg mögöttük.

– “Visekeggyetek gyerekek, mer’ máma vazsvellávaa’ kaptok ennyi” – mondta Pityu szigorúan nekik.

Miután elrendeztük a lovakat, jöttek értünk a vadászháztól és mentünk Kardosfára, vagy ki a területre az elejtett vadért. Szeptembertől nagyüzemben folyt a vadásztatás. A szarvasbikát kizsigerelte valamelyikőnk, felhúztuk az autó platójára és irány Kardosfa. Ott lehúztuk a tehetetlen testet és terítéket készítettünk, valósággal felravataloztuk a nemes vadat. Jobb oldalára fektettük, szájába utolsó falatot tettünk. Testére, a lapockára vagy a lövés sebére szintén zöld ág került, lehetőleg tölgylomb. Trófeás vadnál, tehát hím ivarúnál az ágacska tört felével a fej felé, nő ivarúnál pedig far felé irányul. Szükség esetén a zsigereléskor keletkezett vágáshoz is tettünk zöld lombot. Az agancsot lemostuk, a fejet beállítottuk. Elég színvonalas terítéket kellett készítenünk, hogy az a fényképezéshez megfeleljen.

Amíg a vendégek fényképeztek, paroláztak egymással és alkalom adtán elhangzott a Hallali, addig mi begyújtottunk a kemencékbe. Kettő volt belőle a főzőhelyiségben. Miután a vendégek kiörülték magukat levágtuk a bikák fejét, amit a főzőben megnyúztunk és a nagyja húsrészeket eltávolítottuk a koponyáról. Csak az orrán hagytuk meg a bőrt megakadályozva ezzel, hogy a kényesebb orrcsont szétfőjön. Közben jutott egy kis időnk arra is, hogy a gyöngyfogakat, amit a német grandli kifejezéssel illetünk, elkészítsük szuvenírnek. Ehhez vágtunk egy ujjnyi vastagságú tíz-tizenkét centiméter hosszú hársfavesszőt,  amelynek mindkét végét lehetőség szerint egyenes, de ellentétes, srég metszéssel bemetszést ejtettünk amibe beleékéltük a szépen megtisztított göngyfogakat. Egyiket az egyik oldalról, a másikat, a másikról.  Végül pedig egy szintén tíz-tizenöt centiméteres tuja zöld ágacskájára fektettük a vesszőt és a gyöngyfogak alatt keskeny nemzeti színű szalaggal kötöttük át. Sokkal igényesebb és színvonalasabb így átadni a vendégnek a gyöngyfogokat, mint natúr kézbe nyomni.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az ilyen gyöngyfogas szuvenírnek persze vannak másféle díszítési módjai is, de mi csak ezt alkalmaztuk. Mint már említettem, Pityu is egyedül lakott eleinte. Idővel aztán talált magának egy fiatal menyecskét, akivel össze is házasodtak. Azon a télen, amikor már a lovak vontatta hintóval vadásztatták a vendégeket az egyik akalommal behajtottak a lakás előtti útra, néhány perces pihenőre. Ez idő alatt a saroglyában fekvő, kizsigerelt vadból vér csöpögött az útra. Ez az út inkább földes volt, mint kavicsos. Amikor a pihenő után továbbhajtottak a lovakkal, addigra egészen nagy, jól látható vértócsa keletkezett. Éppen el akartam takarítani, amikor megérkeztek a szüleim látogatóba.

-Mi történt? – kérdezte anyám a vértócsára mutatva. – Á, semmi különös! – válaszoltam, hirtelen ötlettől vezérelve – csak a szomszédéknál volt egy kis perpatvar. Szóra sem érdemes. Persze édesanyámat vadásznő létére nem lehetett becsapni.

Pistáéknál sosem volt perpatvar, Pista nagyon jószívű volt, vidám és dolgos. A magához való esze bőségesen megvolt. A külföldi vendégektől még néhány német szót is megtanult. Főleg a Waldmannsheil, meg a Prosit ment nagyon. Német nyelvismerete azonban néha cserbenhagyta. Egyik alkalommal a következőket mesélte:

– A minap, amikor az egyik vendég trófeáját főztem, (mármint a vendég által lőtt vad trófeáját!) odajött a vendég és beszélgettünk.

– Hogyan beszélgettél vele? – kérdeztem. – Leginkább csak mutogattunk. – mondta.

Szóval beszélgetés közben mutogattam neki, hogy sokszor fáj a derekam. Erre a vendég bement, a vadászházba, aztán amikor újra kijött, adott valami kenőcsöt. Az asszony itthon bekente vele a derekamat, de fura mód rászáradt a bőrömre, úgy kellett lemosni. Pedig jó szaga van mondta –  a kenőcsnek de bizony a derékfájáson nem segített. Te tudsz németül – mondta nekem – olvasd már el mi van ráírva. Kért meg a szomszédom.

Megnéztem a kenőcs tubusát, amin nagy betűkkel rá volt írva, hogy Zabncreme.

-Te szerencsétlen, hiszen ez fogkrém! – mondtam nevetve. Azannyát’ neki, akkor azér’ van ilyen jó szaga neki!

Ilyen tréfák is megestek a Pityuval, aki talán a legtöbb ideig volt szomszédom, akire mindig számíthattam és viszont.

Ropolyból először Kardosfára költözött, aztán a Duna mellékére, Dunaszentgyörgyre vitte a családját, itt hagyva ismerőseit, kollegáit és a zselici erdőt, melyet maga is nagyon-nagyon szeretett.

 

Írta: Kovács Gábor (2019): A csodálatos Zselic. A szerző válogatása

 

 

+2

Vadászat

Csabai Béla: A húsvéti őzbakom

Published

on

+1

Jász-Nagykun-Szolnok vármegye, az őzbakvadászok között, fogalomszámba megy. Persze jó, erős, mutatós őzbakok esnek máshol is, de a “jászsági” és úgy az egész vármegye olyan őzállománnyal bír, hogy nagyon bízom benne, ennek a titkát soha nem fejtik meg. A nagy távolságok, a sokszor elérhetetlen messzeségben, a végtelen búzamezőkön kiálló őzbakok után, csak sóvárog az ember, miközben akad itt ártér és komoly erdők is. Aki járt erre, sose felejti el és ha csak egy-egy alkalommal lógott a vállán puska, sokáig elkíséri. Most az Agro Jager News érdeklődésére Csabai Béla meséli el, hogyan ejtette el a Szolnoki Diána Vadásztársaságnál a képen látható őzbakot, amelyre Dávid Valentin hivatásos vadász kísérte.

Csabai Béla őzbakjával. Fotó: Dávid Valentin / Agro Jager

Csabai Béla: Április 18-án történt. A Szolnoki Diána Vadásztársaságnál már 12 éve vagyok tag. Akkor nap, már hajnalban, de még sötétben mentünk ki Valentinnal, mivel előző napon a vadőrünk, az utolsó lővilágban látta az előtte megfigyelt őzbakot. Mivel az őzbak az ártérből váltott ki, így a gáton, a Tisza-folyó mellett foglaltunk helyet. Ahogy kezdett pirkadni egy nyúlcsalád jelent meg. Percekig nézegettük őket, közben mögölünk egy suta és tavalyi két bakgidája váltott ki az erdőből. A vadőrünk mondta, hogy átmegy a fasor túloldalán lévő repcetáblára, hogy megnézze, hogy talán ott van-e a kiszemelt. Egyedül maradtam.

15 perc után hív, hogy menjek utána, mert a repcetábla melletti réten kint látja az őzbakot. Összeszedtem a felszerelésem és elindultam a vadőr után. Miután odaértem hozzá, mutatja, hogy ott a mi kiszemeltünk. Na, láttam én, de úgy 400 méterre tőlünk, több más őzzel egyetemben. A kísérőm javasolta, hogy menjünk visszább két művelőnyommal, amit a gépek vágtak a repcében. Igen ám, de a legszélső művelőnyomban egy “hatos” fiatal bak állt. 200 métert cserkeltünk a repcében, miközben eláztatott minket egy tavaszi zápor is. Hirtelen jött, nem is tudtunk rá felkészülni.

Csabai Béla kívánatos őzbakja. Fotó: Csabai Béla / Agro Jager

Mikor a kiszemeltünkkel egyvonalba értünk, felkelt a repce szélén még egy fiatal őzbak, ami minket méregetett. 20 perc mozdulatlan várakozás közben csatlakozott hozzá még egy fiatal őzbak. Azt hittük, most elállt mellőlünk Diana. Azonban még 20 perc várakozás után egy egerészölyv elrepült a két fiatal őzbak felett, amitől megriadtak és odébb álltak. No!

Mégis csak ránk mosolygott Diana, így el tudtuk foglalni a megfelelő helyünket. Lehasaltunk a repce szélére, hogy ne tűnjünk ki a környezetből és vártunk, mert a a mi őzbakunk meg eközben lefeküdt. 45 percet hasaltunk a vizes fűben, miközben záporok áztattak minket, de kitartottunk. A vadőr egyszer csak suttog, hogy jön felénk a suta és nagyon a mi irányunkba nézeget. Én nem láttam még akkor, de 30 másodperc múlva megint megszólal, hogy  jön a kiszemeltünk is a suta után.

Vadászati hírekért látogasson el a Vadászati rovatunkba! Kattintson a képre!

Én ekkor láttam meg a sutát. Nem sokkal később pedig megláttam Őt! Folyamatosan követtem. Amikor először megállt, akkor pont úgy állt meg, hogy egy fűcsomótól nem láttam tisztán. Amikor újból elindult, láttam meg újra, de egy nádas gödör szélén állt meg, ám ekkor már  72 méterre volt tőlünk és ott kezdett el szedegetni. Ekkor mondta a vadőr: most jó és ha gondolom!

Jó kísérővel sem egyszerű a vadászat. Fotó: Csbai Béla / Agro Jager

Nem tudtam a puskát rendesen a vállamba fogni és célzás közben is tudtam, hogy ez nehéz lesz. Mindent megtettem, de a lövés pillanatában is láttam, hogy hátracsúszott. Így is jelzett és rögtön beugrott a nádasba. Vadőr is megerősítette a találatot és egy kis várakozásra kért engem. Mit tehettünk mást?

Emlékezetes maradt az idei húsvéti őzbakom története. Fotó: Dávid Valentin / Agro Jager

Dohányoztunk és miután végeztünk a kis szünetünkkel, elindultunk a nádas gödör azon pontjához, ahol beváltott az őzbakunk. Mikor odaértünk a beváltási helyéhez, már meg is pillantottuk. Dermedten feküdt előttünk, úgy öt méterre. A vadőrünk gratulált nekem és ott hagyott az őzbakkal, hogy töretet és a terítékhez szükséges gallyakat begyűjtse. Gyönyörködtem ez idő alatt eme remek őzbakban és a trófeámban.

Így esett el az én húsvéti őzbakom…

Írta és fényképezte:
Csabai Béla

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

+1

A NÉBIH szigorításokat vezetett be a járványok megelőzése érdekében:

+1

Published

on

+1

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A kibővített adattartalmú látogatási napló vezetését a Magyarország állattenyésztését fenyegető és sújtó madárinfluenza, afrikai sertéspestis, kiskérődzők pestise és kiemelten a ragadós száj- és körömfájás állatbetegségekkel összefüggésben a betegségek továbbterjedésének megakadályozása és a kártételének csökkentése érdekében rendelték el.

Minden olyan személyt, aki belép a telepre, de nem szerepel a – már megszokott – jelenléti íven, valamint minden olyan gépjárművet, amely nem tartozik a mindennapi telepi munkavégzéshez szükséges járművek közé, a látogatási naplóban naprakészen rögzíteni kell. A napló hiánytalan vezetéséért a telepvezető/tartó/tulajdonos felel.

Amennyiben az állattartó nem tartja be a határozatban foglaltakat, az illetékes hatóság bírságot szabhat ki.

Minden további információ elérhető a Nébih portálon:
https://portal.nebih.gov.hu/rszkf 
https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza
https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis
https://portal.nebih.gov.hu/kiskerodzok-pestise

 

Forrás: NÉBIH

+1
Tovább olvasom

Vadászat

Magyar vizslát mentettek a katasztrófavédelem munkatársai Büsüben

Published

on

+1

Délelőtt érkezett a segélykérő hívás, ugyanis gyerekek bukkantak egy elhagyatott területen lévő kút mélyén rekedt kutyára a Somogy vármegyei Büsüben – tájékoztatott a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága.

15 méter mély kútba zuhant egy magyar vizsla Büsüben. Gyerekek találták meg. Fotó: Kaposvári Hivatásos tüzoltó-parancsnokság

Pár napja már keresték gazdái a magyar vizslát, végül gyerekek találtak rá a szomszéd telkén. A kutya szorul helyzetében egy gazzal benőtt, fedetlen kút mélyén várta megmentőit.

További vadászati hírekért látogasson el a Vadászati rovatunkba! Kattintson a képre!

A kaposvári hivatásos tűzoltók mentőkötéllel leengedték egyik társukat a mintegy 15 méteres kútba, aki a barátságos állatot ölbe vette és végül így húzták őket fel. Szerencsére a kutyának nem esett baja zuhanás közben!

Forrás:
Belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

Nem érhető el leírás a fényképhez.

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom