Keressen minket

Vadászat

Balog Pista

Kovács Gábor visszaemlékezése:

Közzétéve:

Részlet Kovács Gábor: A csodálatos Zselíc című könyvéből

Amikor Ropolyba költöztem, akkor ő már ott lakott. Szomszédok voltunk és hamar összebarátkoztunk. Ő mindenes volt az erdészetnél, fogatos, lovász, trófeakikészítő, fizikai munkás. Rengeteget tudott dolgozni. De szerette is a munkát, saját maga meglátta, ha valamit meg kellett csinálni vagy éppen javításra szorult. Mondom, jó viszonyban voltunk, de ez szinte elengedhetetlen, hiszen az erdő közepén ne adj’ Isten baj esetén csak egymásra számíthattunk.

Pityu sok mindenre megtanított, a kocsizástól kezdve a trófeakikészítéséig. Megtanultam tőle, hogy a tisztítandó koponyából melyik csontot távolítjuk el és melyiket hagyjuk bent. Hogyan készítünk a szarvasgyöngyfogából kedves szuvenírt a vendég számára. A mindennapok a reggeli fekete kávéval kezdődtek. Sőt, nem is reggel volt, hanem inkább még csak hajnal. Valamelyik év február 19-én a kávé felhörpintése után elindultunk az istállóhoz. Hómentes, fagyos volt az éjszaka. Bakancsaink alatt csak úgy kopogott a kemény föld.

Fotó: Kovács Gábor (2019) – A csodálatos Zselic.

– Betonoztak az oroszok. – mondta Pityu ilyenkor.

Az istállóhoz való feljárónál a kövesút mellé egy pótkocsi silót borítottak valamikor a tél elején. Ehhez a silókupachoz közeledve meresztettük a szemünket, mert még éppen, hogy csak pirkadni kezdett. Mindketten az elhullott agancsot kerestük. Az említett nap nem kerestük hiába. Egyszerre vettük észre a silón heverő agancsot amikor már csak három-négy méterre voltunk tőle. Nagy volt az öröm, jól kezdődött a reggel. Az átlagosnál gyorsabb tempóban megetettük, megitattuk a lovakat, aztán igyekeztünk körüljárni a környeket, hátha megtaláljuk a párját. Sajnos azt azonban nem nekünk hagyta el a bika.

Az erdészeti lovak azután néhány nappal kerültek Ropolyba, amikor én is odaköltöztem. Tehát még újoncok voltak, akárcsak én. Az itatás eleinte némi bonyodalommal járt, ugyanis az istállóban akkor még nem volt vezetékes víz, hanem lent a lapban volt a gémeskút – az istállótól mintegy ötven méternyire – ott szoktak inni a lovak. Újak lévén azonban az első napokban kantárral vezettük le őket és miután ittak, vissza az istállóba. Én a Madár nevű lovat vezettem, Pistra a deres Dollárt. A deres nevét egyébként előszeretettel gyakoroltattuk külföldi vendégekkel, ha azok kérdezték.

Szelíd lovaknak tűntek, de egyik alkalommal a Madár lovam kirántotta fejével együtt a zabla karikáját a kezemből, amit nem fogtam rendesen. Nem csak, hogy kirántotta, de egyúttal el is vágtatott. Ha már lúd, legyen kövér. Gondolta a ló. Lett erre kapkodás, de csak pár pillanatig, mert a lovam szépen visszatalált a helyére. Bent az állásban úgy álltak, mint a katonák. Pista szavára hol jobbra, hol balra léptek, attól függően, hogy a kollégám hol állt meg mögöttük.

– “Visekeggyetek gyerekek, mer’ máma vazsvellávaa’ kaptok ennyi” – mondta Pityu szigorúan nekik.

Miután elrendeztük a lovakat, jöttek értünk a vadászháztól és mentünk Kardosfára, vagy ki a területre az elejtett vadért. Szeptembertől nagyüzemben folyt a vadásztatás. A szarvasbikát kizsigerelte valamelyikőnk, felhúztuk az autó platójára és irány Kardosfa. Ott lehúztuk a tehetetlen testet és terítéket készítettünk, valósággal felravataloztuk a nemes vadat. Jobb oldalára fektettük, szájába utolsó falatot tettünk. Testére, a lapockára vagy a lövés sebére szintén zöld ág került, lehetőleg tölgylomb. Trófeás vadnál, tehát hím ivarúnál az ágacska tört felével a fej felé, nő ivarúnál pedig far felé irányul. Szükség esetén a zsigereléskor keletkezett vágáshoz is tettünk zöld lombot. Az agancsot lemostuk, a fejet beállítottuk. Elég színvonalas terítéket kellett készítenünk, hogy az a fényképezéshez megfeleljen.

Amíg a vendégek fényképeztek, paroláztak egymással és alkalom adtán elhangzott a Hallali, addig mi begyújtottunk a kemencékbe. Kettő volt belőle a főzőhelyiségben. Miután a vendégek kiörülték magukat levágtuk a bikák fejét, amit a főzőben megnyúztunk és a nagyja húsrészeket eltávolítottuk a koponyáról. Csak az orrán hagytuk meg a bőrt megakadályozva ezzel, hogy a kényesebb orrcsont szétfőjön. Közben jutott egy kis időnk arra is, hogy a gyöngyfogakat, amit a német grandli kifejezéssel illetünk, elkészítsük szuvenírnek. Ehhez vágtunk egy ujjnyi vastagságú tíz-tizenkét centiméter hosszú hársfavesszőt,  amelynek mindkét végét lehetőség szerint egyenes, de ellentétes, srég metszéssel bemetszést ejtettünk amibe beleékéltük a szépen megtisztított göngyfogakat. Egyiket az egyik oldalról, a másikat, a másikról.  Végül pedig egy szintén tíz-tizenöt centiméteres tuja zöld ágacskájára fektettük a vesszőt és a gyöngyfogak alatt keskeny nemzeti színű szalaggal kötöttük át. Sokkal igényesebb és színvonalasabb így átadni a vendégnek a gyöngyfogokat, mint natúr kézbe nyomni.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az ilyen gyöngyfogas szuvenírnek persze vannak másféle díszítési módjai is, de mi csak ezt alkalmaztuk. Mint már említettem, Pityu is egyedül lakott eleinte. Idővel aztán talált magának egy fiatal menyecskét, akivel össze is házasodtak. Azon a télen, amikor már a lovak vontatta hintóval vadásztatták a vendégeket az egyik akalommal behajtottak a lakás előtti útra, néhány perces pihenőre. Ez idő alatt a saroglyában fekvő, kizsigerelt vadból vér csöpögött az útra. Ez az út inkább földes volt, mint kavicsos. Amikor a pihenő után továbbhajtottak a lovakkal, addigra egészen nagy, jól látható vértócsa keletkezett. Éppen el akartam takarítani, amikor megérkeztek a szüleim látogatóba.

-Mi történt? – kérdezte anyám a vértócsára mutatva. – Á, semmi különös! – válaszoltam, hirtelen ötlettől vezérelve – csak a szomszédéknál volt egy kis perpatvar. Szóra sem érdemes. Persze édesanyámat vadásznő létére nem lehetett becsapni.

Pistáéknál sosem volt perpatvar, Pista nagyon jószívű volt, vidám és dolgos. A magához való esze bőségesen megvolt. A külföldi vendégektől még néhány német szót is megtanult. Főleg a Waldmannsheil, meg a Prosit ment nagyon. Német nyelvismerete azonban néha cserbenhagyta. Egyik alkalommal a következőket mesélte:

– A minap, amikor az egyik vendég trófeáját főztem, (mármint a vendég által lőtt vad trófeáját!) odajött a vendég és beszélgettünk.

– Hogyan beszélgettél vele? – kérdeztem. – Leginkább csak mutogattunk. – mondta.

Szóval beszélgetés közben mutogattam neki, hogy sokszor fáj a derekam. Erre a vendég bement, a vadászházba, aztán amikor újra kijött, adott valami kenőcsöt. Az asszony itthon bekente vele a derekamat, de fura mód rászáradt a bőrömre, úgy kellett lemosni. Pedig jó szaga van mondta –  a kenőcsnek de bizony a derékfájáson nem segített. Te tudsz németül – mondta nekem – olvasd már el mi van ráírva. Kért meg a szomszédom.

Megnéztem a kenőcs tubusát, amin nagy betűkkel rá volt írva, hogy Zabncreme.

-Te szerencsétlen, hiszen ez fogkrém! – mondtam nevetve. Azannyát’ neki, akkor azér’ van ilyen jó szaga neki!

Ilyen tréfák is megestek a Pityuval, aki talán a legtöbb ideig volt szomszédom, akire mindig számíthattam és viszont.

Ropolyból először Kardosfára költözött, aztán a Duna mellékére, Dunaszentgyörgyre vitte a családját, itt hagyva ismerőseit, kollegáit és a zselici erdőt, melyet maga is nagyon-nagyon szeretett.

 

Írta: Kovács Gábor (2019): A csodálatos Zselic. A szerző válogatása

 

 

Vadászat

Őrizzük Geges István emlékét!

10 éve hunyt el Geges István fegyvermester

Published

on

“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”

Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.

Fotó: Dr. Kemenszky Péter – OMVK

Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -,  és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.

„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…

Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”

(Fekete István: Búcsú)

Őrizzük Geges István emlékét!

Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

A bronzérmes kan

Révész Zsolt élménybeszámolója:

Published

on

Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Révész Zsolt – Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság – Agro Jager News

Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.

Fotó: Révész Zsolt – Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság – Agro Jager News

Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.

Fotó: Révész Zsolt – Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság – Agro Jager News

Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.

Írta és fényképezte: Révész Zsolt

 

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31

Tovább olvasom

Vadászat

Vadászjegyváltás – megszűnik az Ügyfélkapu!

Az OMVK cikket közölt a vadászjegyváltásról

Published

on

Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.

Fotó: Agro Jager News

Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.

A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.

Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.

Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.

Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.

Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.

Forrás: OMVK

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31

Tovább olvasom