Keressen minket

Vadászat

Hajdú-Bihar megyei mérleg

Közzétéve:

Feltöltő:

0

Majdnem kétszáz sakált lőttek Hajdú-Biharban, emelkedőben a helyi vadásztársaságok taglétszáma.

Az aranysakál régen őshonos volt a Kárpát-medencében, most újra megvetette a lábát (Fotó: Jivko Nakev)

Külföldiek bérvadásztatásából 214, hazaiakéból 256 millió forint bevétel származott Hajdú-Biharban 2018-ban az Országos Vadgazdálkodási Adattár szerint. A megyére vonatkoztatott vadászati bevételek (élő vad, lőtt vad, pályázatok stb.) 1,023 milliárd forintot tettek ki, míg a kiadások (munkabér, vadgazdálkodás, vadkárok stb.) ezt 25 millió forinttal meghaladták. Hajdú-Biharon kívül csak három megyében volt negatív a mérleg, derül ki az adatokból. A külföldi vadászokon elért bevételben a megye a 11., a hazaiak tekintetében a 13. volt országosan, míg az összbevételben a 15. helyen volt tavalyelőtt.

Míg 2016-ban a hajdú-bihari vadásztársaságoknak 1594 tagja volt, addig két évvel később már 1769 (a hivatásos vadászok száma 168-ról 180-ra emelkedett).

A nagyvadak közül Hajdú-Bihar dámszarvasban erős, 2018-ban 1478 példány került terítékre (az ötödik legtöbb országosan). Az országosan becsült 39 ezres állomány majdnem tizede a megyében van (3500).

Őzben kilencedik Hajdú-Bihar, 7521 állat került terítékre, a 385 ezresre becsült állományból 25 ezer élhet ezen a vidéken. Gímszarvasból 157-et lőttek az adattár szerint (Somogyban 9300-at), amivel sereghajtó Hajdú-Bihar. A 114 gímszarvasból mintegy 420 él itt.

Meglepő lehet, hogy bár Debrecenbe is betévednek vaddisznók, valójában közel sem él annyi, mint Magyarország más részein. A 95 ezresre becsült állományból 2000 élőhelye lehet a megyében (3174 került terítékre, ez a 15. helyre volt elég).

Jobban teljesített a megye fácánban (7. hely), majdnem 26 ezer madarat ejtettek el. A szántók vonzzák a dolmányos varjakat és a szarkákat, előbbiből 3404-et, utóbbiból 5361-et vadásztak le, továbbá 3468 tőkés récét is elejtettek (csak az országosan is számottevő számokat soroljuk).

Borzból (1618) és házi görényből (75) sehol nem lőttek annyit, mint nálunk, és rókából (5701) is itt került puskavégre az ötödik legtöbb. 193 aranysakált is leszedtek, de ezekből a déli megyékben ejtettek el igazán sokat (Somogyban 2 ezer felett!). Miként 2016-ban, így 2018-ban is sikerült nyestkutyát lőni (egyetlen egyet), ami valóságos ritkaságnak számít Hajdú-Biharban.

Az Országos Vadgazdálkodási Adattár kitér a vadászok által lelőtt kóbor macskákra (580) és kutyákra (394) is. Ezekből hozzávetőlegesen itt végeztek az országosan likvidált kóbor macskák és kutyák tizedével.

civishir.hu
0

Vadászat

A spíszer bikám

+1

Csernyánszky Kitti élménybeszámolója:

+1

Published

on

+1

A történet ott kezdődik, hogy egy hétvégén hivatalosak voltunk vendégvadászatra egy kedves ismerősömhöz, ám az indulás reggelén sajnos hívott, hogy lebetegedett, így itthon maradtunk. Törtem a fejem: hová is tudnánk elmenni vadászni, ha már mindenki össze van készülve, és mindenkit hajt a vadászláz?

Fotó: Csernyánszky Kitti – Agro Jager News

Pár perccel később eszembe jutott az általam nagyon szeretett hely, ahol a pár cikkel korábbi muflonkosomat is sikerült elejtenem, hogy menjünk el ismét oda. Meg is történt az egyeztetés az ottani vadásszal, másnap hajnalban útnak is indultunk. Odaérkezésünk után nem tétováztunk: utunk a területre vezetett, felültem a lesre, és kezdődött az a bizonyos várakozás.

Először öt darab muflonkos sétált ki a les mellől, szép nyugodtan bementek a mellettem levő almásba. Elgondolkoztam a muflonok látván: vajon az én muflonkosom is közülük való lehetett? Egy kis idő múlva megpillantottam a fák között a dámszarvasokat, felvettem a puskámat, de az összes vad elment a horizonton, így a puska visszakerült a les sarkába, és megcsodáltam a dámokat, akik aztán pár perc múlva útnak is indultak.

Fél tíz körül a mellettem lévő almás elkezdett zörögni; a vadászláz elkapott – vajon mik lehetnek bent? Nem kellett sokat várnom: kilépett egy gím tehén a nyiladékra, utána még pár másodperc alatt át is ért rajta. Egyszer csak kilépett a történet főszereplője, a spíszer bika; óvatosan felvettem a puskámat, belenéztem a céltávcsőbe, és egy pontos lövéssel terítékre hoztam.

Fotó: Csernyánszky Kitti – Agro Jager News

Felhívtam az ottani vadászt, elmeséltem neki, mit lőttem. Odajött hozzám, megtörtént a gratuláció és az elengedhetetlen ceremónia – az utolsó falat, sebtöret, ahogy illik. Örömmel vettem birtokba a vadat, és nagyon szép emlékekkel távoztam ismét e csodás helyről. Hálás vagyok.

Írta és fényképezte: Csernyánszky Kitti

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

Szarvas borjúra támadt két éhes kutya

+1

Szarvasra támadt két éhes kutya Aszófőn.

+1

Published

on

+1

Szarvas borjúra támadt két éhes kutya Aszófőn, vasárnap délután! Lakossági bejelentésre érkeztünk Aszófőre. A fekete mudi jellegű kutyust még keressük, de társát már az Ebrendészeti telepen elhelyeztük.

Fotó: Ebrendészeti és Gyepmesteri Telep Balatonfüred 

Evett, ivott és alszik. Ki tudja, mióta nem ettek – éhesek és soványak –, ezért is támadhattak egy másik állatra. A krémszínű, mudi jellegű keveréket chipelték, de nem regisztrálták! Kérjük, aki felismeri, vagy bármilyen információval tud szolgálni a gazdájával kapcsolatban, írjon nekünk! A fekete, mudi jellegű kutyust továbbra is keressük Aszófőn és környékén, mert elbújtatott. Az állatnál vastagabb nyakörv található, kérjük, ha látja valaki, hívja azonnal a Balatonfüredi Ebrendészetet! Mi nem azért keressük, mert bántani akarjuk – ahogyan az ismerőink tudják –, hanem azért, hogy biztonságban legyen, elegendő táplálékhoz jusson, és ne kényszerüljön újabb támadásokra.

Forrás: Ebrendészeti és Gyepmesteri Telep Balatonfüred 

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

A NAK-OMVK Vadgazdálkodási konferencia 2025. előadásai

+1

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) 2025. február 6-án megtartotta hagyományos szakmai konferenciáját a FeHoVa kiállítás keretében

+1

Published

on

+1

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) 2025. február 6-án megtartotta hagyományos szakmai konferenciáját a FeHoVa kiállítás keretében. Az előadások megtekinthetőek.

„A Vadgazdálkodás aktuális kérdései” c. rendezvény Luzsi József vidékfejlesztésért felelős országos alelnök (NAK), Dr. Jámbor László elnök (OMVK) és Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár (Agrárminisztérium) köszöntő beszédeivel vette kezdetét.

A konferencián elhangzott előadások az alábbi linkekre kattintva megtekinthetőek.

Előadó: Takács Szabolcs, elnök (Országos Vadgazdálkodási Tanács)
Előadó: Kovács Ferenc, főosztályvezető (Agrárminisztérium, Vadgazdálkodási Főosztály)
Előadó: Dr. Jámbor László, elnök (Országos Magyar Vadászkamara)
Előadó: Dr. Földi Zsolt, szakmai főtanácsadó (NÉBIH Országos Járványvédelmi Központ Nemzeti KSP és ASP Szakértői Csoport vezetője)

Előadó: Dr. Kalmár Sándor Flóris, egyetemi docens (Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kar Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézet)

Forrás: NAK / dr. Skobrák György

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom