További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 3. szám.
Forrás: AKI
Tájékoztatást adtak a napraforgó-termés várható alakulásáról
Az USDA 55,1 millió tonna napraforgómag-termésre számít a világon a 2023/2024. gazdasági évben, ez 5 százalékkal haladhatja meg az egy évvel korábbi mennyiséget. A globális kibocsátás 749 ezer tonnával múlhatja alul az 55,8 millió tonnára jelzett felhasználást, így a zárókészlet 3 millió tonna körül alakulhat a 2023/2024. évi szezon végén.
A Tallage szerint az Európai Unióban az egy évvel korábbival megegyező területet, 4,9 millió hektárt foglalhat el a napraforgómag az idén. A száraz időjárás vagy a túlzott csapadék miatt elvesztett őszi vetésű terület egy részére napraforgómag kerülhet, főleg Bulgáriában, Romániában és Franciaországban.
Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 149 ezer forint/tonnáért, a nagy olajtartalmút (LO) 133,9 ezer forint/tonnáért (–34 százalék) vásárolták a feldolgozók és a kereskedők február második hetében. Az ipari napraforgómag (magas olajsavas napraforgómaggal együtt) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 141,8 ezer forint/tonna (–30 százalék) volt.
2024. novemberében az Agro Jager News-on, Magyarország legnagyobb vadászati tartalommal rendelkező online platformján, számos különböző hírt osztottunk meg. Országszerte folytatódtak a trófeasmustrák, ahol a gímbikák mellett, a legszebb dámbikák trófeáit is megcsodálhatta a nagyközönség. Több helyen esett muflonkos, vaddisznó és aranysakál is. Javában zajlottak a társasapróvad-vadászatok mellett a vadászebek munkavizsgái is. A hazai vadászíjász társadalom eredményeiről is beszámoltunk. A vérebes utánkeresők novembernen is jelentős mennyiségű vadnak adták meg a végtisztességet. Novemberben számos megállapodás született a rendőrséggel, azért, hogy visszaszorítsák egyes régiókban a külterületen elkövetett bűncselekményeket, amely közül kiemelkedik a falopás és az orvvadászat. Számos cikket közöltünk az OMVK-tól a vadászjegy-megújítás elősegítése érdekében, mivel a Digitális Állampolgárság felváltja az Ügyfélkaput. Emellett számos vadászati élménybeszámolót is megosztottunk olvasóinkkal.
Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!
Agro Jager News
2024. októberében az Agro Jager News-on, Magyarország legnagyobb vadászati online platformján, jelentős mennyiségű vadászati hírt és élménybeszámolót osztottunk meg.
Sok országos szakmai rendezvényről számoltunk be,ami nagy érdeklődést váltott ki. Több régióban trófeamustrákat szerveztek. Elkezdődött a dámbikák barcogása, egyúttal a téli vadvédelem, vadetetések időszaka.
Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!
Agro Jager News
Varga Szilárd osztotta meg a tapasztalait a téli pergetésről:
Télen, amikor jószerivel szinte az egész természet mély álomba merül és az élővilág lüktetése is jelentősen lelassul, nekünk, pergetőknek is más aspektusból kell megközelítenünk a rablóhalak elejtésének praktikáit. A téli hónapok didergős időjárásában már nem tudunk tempósan, ütemre vezetett műcsalikkal (csak egészen minimális körülmények között) halat fogni. Számunkra is itt az ideje, hogy más taktikával kutassuk fel a kevesebb aktivitást mutató rablóhalakat. Természetesen több műcsali-prezentációs lehetőség is adott számunkra, de most egy, kifejezetten süllőre sikeres, metódust szeretnék megosztani a kedves pergetőkkel.
Mint ismert, az éj királynője (fogassüllő) télen jelentősen nehezebben fogható meg, köszönhetően a hideg miatt kialakuló lelassult anyagcseréjének. A lelassult anyagcsere-folyamatok (metabolizmus) miatt a tüskéshátú ragadozók is jóval kevesebbet táplálkoznak, emiatt pedig jóval passzívabban reagálnak az általunk felkínált műcsalikra. Ahogyan a korábbi írásaimban már többször kitértem az éjszakai wobbleres süllőzés hatásosságára, ez télen sincs másképp – csupán más technikákat kell alkalmaznunk a hideg évszakban.
Télen egy kifejezetten sikeres wobbleres technikának bizonyul, amikor a szembe sodrásban hagyjuk úgymond „megúsztatni” a wobblerünket. Ez egy hihetetlenül jól működő horgászmódszer, amelyben a sodrást használjuk fel arra, hogy hosszabb ideig tartsuk a wobblerünket egy bizonyos ponton, a megfelelő mélységben, a süllők számára presszionálva.
Na, de hogyan is néz ki ez a gyakorlatban?
A legmegfelelőbb, ha olyan helyeket keresünk, ahol jellemzően két folyó torkollik egymásba. Az ilyen helyeken a wobblerünket egyszerűen bedobjuk arra a pontra, ahol láthatóan a két folyó összefolyik. Ekkor szoktam még egy kisebb trükköt alkalmazni: a becsobbanást követően még nem csapom rögtön vissza a felkapókart, hanem hagyom, hogy a wobblert még 15-20 métert sodorja a víz, így hosszabb szakaszon is végigkutathatom a süllők esetleges jelenlétét a spoton. Miután a csalink a megfelelő pozícióba került, jön a technika lényege.
A szembe sodrásban egyszerűen csak megtartjuk a wobblerünket: a terelőjének köszönhetően bevontatás nélkül, a sodrás segítségével érjük el a műcsali megfelelő mélységét. Ilyenkor általában 4-5 másodpercig tartom egy helyben a csalit, majd egy leheletfinom, kifejezetten lassú orsótekeréssel közelebb húzom a wobblert. Ezután ismét megállítom és hagyom, hogy a sodrás mozgassa a műcsalit további 4-5 másodpercig. Ezt a folyamatot ismétlem, amíg a süllők nem reagálnak.
Ha a süllő táplálkozási szándékot mutat, nem fog ellenállni a műcsalinknak. Ha pedig épp nem éhes, ezzel a technikával akkor is megfoghatjuk, mivel a süllő, territóriumát védelmező halfaj. Sokszor előfordul, hogy a süllő egyszerűen „leüti” a nem kívánatos halakat a közeléből és ilyenkor a wobblert állal érinti, amely a prezentálás közben kívülről az állkapcsába akad.
Fontos, hogy télen teljesen le kell lassítanunk a csalink vezetését, különben elveszítjük az esélyt, hogy egy szép fogast tereljünk partra. Ezekben a hónapokban a legjobb barátunk a türelem és a kitartás. Másképp nem megy! Wobbleres süllőzésre télen is az éj leple lehet a legalkalmasabb.
A wobbler méretét tekintve nálam a móka 13 cm-nél kezdődik. Sokan ezen meglepődnek, de bátran kijelentem, hogy egy 40 centis süllő is gond nélkül torokra tud venni egy ekkora műcsalit.
Az alsó képen láthatjátok, hogyan néz ki egy ilyen horgászat. A két piros nyíl mutatja az egymásba torkolló folyókat (a folyásirányokkal együtt), a zölddel megjelölt sáv pedig a meghorgászandó területet.
Ajánlom mindenkinek ezt a technikát – nagyon sikeresen lehet vele süllőt fogni! Szóval ha tél, akkor lassuljunk vissza mi is egy kicsit! 🙂
Görbüljön mindenkinek! 😉
Írta és fényképezte: Varga Szilárd – Absolute Fishing
Érdekel a pergetés világa? Csatlakozz te is az Absulte Fishing közösségéhez!